Yaşam

El İşi Örgü Yaparak Para Kazanmak Mümkün mü?

Bazende bir işi başarmak için, o işin çorap söküğü gibi elinize gelmesi yerine, ilmek ilmek işlenmesi gerekir!

El İşi Örgü Yaparak Para Kazanmak Mümkün mü?

El İşi Örgü Yaparak Para Kazanmak Mümkün mü? Özellikle ev hanımlarına yönelik bir iştir. Daha doğrusu ev hanımlarının evde örgü örerek ortaya çıkardıkları sanat eserlerine el işi örgüsü denir. Dünyada nerede yaşıyorsanız ve ne iş yapıyorsanız yapın, maksat ticaret yapmak ise bir yerden başlamak gerekir.

En doğru başlangıç noktası, en iyi olduğunuz, en çok becerdiğiniz iştir. Böylelikle en iyi olduğunuz işte mükemmel ürünler ortaya koyabilirsiniz. El iş örgü yaparak elbette para kazanılabilir. Belki ilk başlarda büyük paralar kazanamazsınız. Fakat zamanla iş oturdukça, müşteriler sizin tanıdıkça işinizde oturmaya başlar.

El İşi Örgü İle Ne Yapabilirim?

El işi örgü ile yapabileceğiniz çok şey var. Fakat bu işi bir hobi olmaktan çıkarıp para kazanmaya yönelik bir şekilde yapmaya kalktığınızda, üstelik ürettiklerinizde el emeği göz nuru işler olduğu düşünüldüğünde, sizin vaktinizi almayacak, müşterinin de kolayca temin edip kullanacağı ürünler üretmeniz doğru olacaktır.

Bu bağlamda, el örgüsüyle lif, bere, atkı, patik, kırlent, çorap, yelek, çocuk giysisi, paspas gibi yapabileceğiniz onlarca ürün var. Bu ürünlerin değişik model ve renkleri ürün gamınızı artıracağı gibi satış seçeneklerini de çoğaltmış olur.

Öte yandan birkaç bayan birleşerek gurup kurabilir, böylece üretim işini daha da hızlandırabilirsiniz. Ortak sermaye ortak emek ve ortak kazanç sağlayabilirsiniz. Veya aynı evde üretim hususunda iyi olan bir bayan üretimle ilgilenirken, yekdiğeri pazarlama ve satış konusuna eğilebilir.

Çünkü ticaret yapan için üretmek çok önemlidir. Ama tek başına üretmek yetmez. İyi bir satış ve pazarlama ağı kurmayı da gerektirir. İşte bu iki şeyi başaran bayanların el işi örgü işinde başarılı olamaması düşünülemez.

El İşi Örgü Yaparak Para Kazanmak Mümkün mü?

EL İşi Örgüleri Nasıl Satabilirim?

Öncelikle söylemek gerekir ki, bu konu her ne kadar el işi örgülerinden para kazanmak ile alakalı olsa da el becerilerine dair yapacağınız her iş için izleyeceğiniz ve takip edeceğiniz yolu anlatan bir konudur. Yani siz el işiyle göz emeğiyle örgü değil, başka bir şeylerde üretebilirsiniz. Mesela bebekler yapabilirsiniz, biblolar veya bayanlara özgü başka işlerde yapabilirsiniz.

Netice olarak el işi ve göz nuru olan herhangi bir şey yapıyorsanız, burada yazılan ve tavsiye niteliğindeki bilgiler, herkes için faydalı olacaktır. Şimdi dönelim konumuza, yaptığınız ürünleri, el işi örgüleri nasıl satabilirsiniz?

Aslında bayanların en çok çıkmaza girdikleri ve aşamadıkları en büyük sorun ürettikleri ürünü en kolay yoldan satma yolunu bulamamalarıdır. Şayet şartları biraz zorlarsak eğer ürünlerimizi nasıl satabileceğimize dair maddeleri aşağıda sırasıyla paylaşalım:

  • 1 – El İşi Örgüleri Pazarda Satmak

Ürettiğiniz ürünleri satmanın ilk yolu, asırlar boyu devam edegelen Pazar kültüründen faydalanarak, ürünleri pazarda satmaktır. Bunun için İlle de pazarın içine girmeniz gerekmez. Pazarın girişinde veya çıkışında, hatta pazar yolunda küçük bir tezgâh açmak ürünlerinizi satmak için kâfi gelecektir.

Üstelik bunu yaptığınızda Pazar yerlerinde herkesin mecburen ödediği Pazar yeri kirası ödemenize de gerek kalmaz. Bu işi doğrudan sizin yapmanızda gerekmez. Yetişkin oğlunuzda bunu yapabilir. Veya zaten bu işi yapan biriyle kar ortağı olarak da bu işi yapabilirsiniz.

Veya bu işi yapan birine ürünlerinizi daha az karla ama toptan satarak gelir elde edebilirsiniz. Toptan satışlarda kar marjı düşük olur; fakat satış âdeti çok olur. Öyle bir satış elinizde ürün çok miktarda ise sizin için çok faydalı olacaktır.

  • 2 – Sosyal Medyada El İşi Örgü Satmak

Sosyal medya hayatımıza son 10 senedir mobil telefonlar aracılığıyla o kadar çok girdi ki, sosyal medyasız insan kalmadı. Böylece sosyal medya hesapları, sadece insanların tanıştığı, konuştuğu ve görüştüğü yer olmaktan çıkarak, insanların ticaret yaptığı, ürünlerini satabildiği yer haline geldi.

Mesela bayanların özellikle tercih ettiği instagramda el işi örgülerinizin resimlerini çekebilir, sonra bunları paylaşarak instagram üzerinden satış yapabilirsiniz. İlk zamanlar zor olacaktır. Fakat arkadaş sayınız arttıkça, müşterilerinizle yakın diyalog kurdukça ve müşterilerin size olan güveni arttıkça, satış miktarınız artacak, böylelikle iyi cirolar yapmaya başlayacaksınız.

Fakat sosyal medyada ürün satmak, biraz profesyonel yardım almayı gerektirdiği gibi, önemli ölçüde sabretmeyi de gerektirir. Nitekim bu işe bir ikinci iş gözüyle bakmalısınız. Çünkü bir iş kurmak ve o işten gelir elde etmek, önemli bir zaman ve önemli bir emek gerektirir.

Bunun dışında facebook, pinterest, gibi birçok sosyal medya mecrası yine sizin satış yapabileceğiniz platformlar arasındadır. Yılmadan ve zaman faktörünü hesap ederek, düzenli paylaşımlarla bir süre sonra satış yapabilmeniz muhtemeldir.

  • 3 – E-ticaret Sitelerinde El İşi Örgü Satmak

Günümüzde satıcı ile alıcıyı buluşturan birçok site mevcut. Yapmanız gereken şey, bu sitelere bir satıcı olarak kayıt olup, ürünlerinizin resimlerini ve açıklama bilgilerini girerek satış yapmaktır. Bu yolu tercih eden çok ciddi oranda esnaf vardır.

Esnafların büyük bir bölümü bu tür sitelere satıcı olarak kayıt oluyor, yemekten, elektronik eşyaya, giyimden makyaj malzemelerine ve el işi örgülere kadar ürettikleri veya toptan aldıkları her ürünü satabiliyorlar.

Fakat bu yolun bir dezavantajı var ki, o da bu tür sitelere kayıt olurken, sattığınız her üründen sizden komisyon almasıdır. Örnek verecek olursak, sattığınız 100 TL olan bir ürün müşteriye ulaştığında, %30 veya daha az bir oranda sizden komisyon ücreti alır. Sattığınız her ürün için ürün başına komisyon ödemek, belki biraz can sıkıcı olabilir.

Fakat size sağladığı platformda satış yaptığınız için bu komisyonu bir hak ediş olarak düşünebilirsiniz. Öte yandan siteden siteye bu komisyon ücretleri değişmektedir. Üye olmadan önce bir araştırma yapabilirsiniz.

  • 4 – Web Sitesi Açarak El İşi Örgü Satmak

Dananın kuyruğunun koptuğu yer tam da burasıdır. Eğer el işi örgülerinizi internet üzerinden pazarlayacaksanız, üstelikte uzun vadede bir yatırım yapma amacı güdüyorsanız, başlamanız ve yatırım yapmanız gereken şey tam da budur.

İnternet üzerinden sizin adınıza kayıtlı bir e-ticaret sitesi açmanız, ticari hayatınız için en doğru iş olacaktır. Elbette ki hiçbir şey bilmeden size “Hemen gidin bir e-ticaret sitesi açın” demiyoruz. Çünkü ürünlerinizin öncelikle satılabilirliğini test etmeniz daha doğru olacaktır.

Bunun içinde web sitesi açmadan önce, sosyal medya üzerinden satış yapmaya çalışın. Ürünler talep görüyorsa, yaptığınız el iş örgüler satış noktasında rüştünü ispat ettiyse, bu aşamadan sonra site açabilirsiniz. İstediğiniz bir markayı oluşturarak açtığınız site kalıcı olacaktır.

Hele de siteye seo çalışması gibi çalışmalar yapılırsa, Google’da üst sıralara çıkmanız, satışlarınızı önemi oranda etkileyecektir. Sizin bir web sitesi açarak el işi örgüsü satmanız ve markalaşma yoluna gitmenizin size çok faydası olacaktır.

Belli bir müşteri kitlesi edindiğinizde, size ait olan e-ticaret sitesinde yine belli bir üye sayısına ve belli bir ciroya ulaştığınızda, sitenizi çok önemli rakamlara satabilme gibi durumlar da oluşacaktır. Nitekim günümüzde bir araba parasına veya bir ev parasına orta ölçekli e-ticaret sitelerinin satıldığı doğrudur.

EL İşi Örgü Satışına Ne Zaman Başlamalıyım?

Bu sizin keyfinize kalmış, fakat eğer yeterince el işi örgüsü ile bir şeyler ürettiyseniz, hiç çekinmeden sosyal medya hesapları açarak satış yapmaya başlayın. “Aklınızda kalacağına yanınıza kalsın” anlayışıyla hareket ederek adım atın.

Çünkü birçok işin akamete uğramasının sebeplerinden biri de atılması gereken adımların savsaklanarak bir türlü atılmaması, işin bir proje olarak kalmasıdır. Asla hayallerinizin bir proje olarak kalmasına müsaade etmeyin. Kaybetmekten korkmayın. Büyük işler başaranlar, defalarca devrilip, defalarca kaybedip, yine de ayağa kalkmayı başaranlardır.

Nitekim kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. Ürettiğiniz ürünleri satarken, sosyal medyada kaybedeceğiniz zamandan başka bir kaybınız yok. O halde hayallerinizin peşinden koşun, gerekirse güç birliği yapın.

Öyle ki, size iyi hissettirecek, size destek olacak bir ortak bulun ve işinize bakın. Umarım bu yazı size faydalı olmuştur ve umarım bir gün mutlaka başarıya ulaşmış, arzu ettiğiniz yere gelmiş olursunuz.

Şişle Örgü Nasıl Örülür?

YouTube video

El İşi Örgü Yaparak Para Kazanmak Mümkün mü? adlı konumuza son verirken, el işi örgü yapmak ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu