Hayvanlar Alemi

Geveze Lori Papağanına Dair Keyifli Bilgiler

Sevecen, enerjik ve oyuncu bir papağan türü olan, konuşmasını da çabucak öğrenen geveze lori papağanı

Geveze Lori Papağanına Dair Keyifli Bilgiler

Geveze Lori Papağanına Dair Keyifli Bilgiler; Biz papağanları çok seviyoruz, zaten logomuzun bile bir papağan sembolü olması herhalde bu konudaki samimiyetimizin de bir nevi ispatıdır dersek, hata etmiş olmayız. Efendim geveze lori adıyla meşhur olan lori papağanları hakkında ne var ne yok bu sayfaya dökme gayretiyle işe koyulalım.

Peşinen söylemek gerekir ki geveze lori ya da lori papağanı canlı renkleriyle, sıcakkanlılığıyla ve çok hareketli olmasıyla sevecen bulunarak insanların ilgisini çekmeyi başarmış bir papağan türüdür. Renk çeşitliliği yüzünden cinsler renklerine göre tasnif edilir.

Kimileri için avantaj kimileri içinde dezavantaj gibi gözüken lori papağanının yüksek sesle ötüşü belki sizi de rahatsız edebilir; fakat enerjileri yüksek ve çok neşeli bu papağan türünü, geveze loriyi çok seveceğinizde muhakkak…

Öte yandan cinsiyetinin belirlenmesi hayli zor olan geveze lori papağanının cinsiyetini belirlemek, tıpkı jako papağanı cinsinde olduğu gibi bilimsel yöntemlerle yapılmaktadır. Bunun yanında geveze lori konuşma yeteneğine sahip bir papağan türüdür. Zaten çok ses çıkarıp, çok konuşması yüzünden geveze lori papağanı lakabını almaya hak kazanmıştır.

Geveze Lori Papağanının Özellikleri Nelerdir?

Ortalama yaşam süreleri takribi 25 yıl kadar olan geveze lori papağanlarının ana vatanı endonezyadır. 28 günlük bir kuluçkalama döneminden sonra yumurtalarından çıkan lori papağanları üç ay içinde tüylenirler. Birçok lori papağan cinsinin başı kırmızı gagası ise turuncudur.

Gözlerinin çevresinde hafif tonlarda grimsi halkalar bulunan geveze lorinin sırt bölgelerinde ise sarı tüyler bulunur. Lorinin ayakları ve pençeleri ise gri renklidir. Evde bakımları kolaydır ama geniş alanlara ihtiyaç duyarlar, buna dikkat etmek gerekir. Oldukça meraklıdırlar ve ilgi çekicidirler. Konuşmaları kolaydır. Kolaylıkla kelimeler öğrenerek tekrar edebilirler.

Doğal ortamlarında tohumlarla ve meyvelerle beslenen lori papağanlarına eğer ev ortamında bakıyorsanız, bu beslenme şeklini dikkate alarak aynıyla devam ettirmeniz papağanın yaşam standartları açısından yerinde bir davranış olacaktır.

Öte yandan Az miktarda meyve, az yeşil sebze ve az miktarda tohum ile beslenen geveze loriye, yemeleri için un kurtları gibi minik canlılar da verebilirsiniz. Aşağıda lori papağanlarının genel özelliklerine dair maddeleri sizin için sıraladık:

 • Diğer kuş türlerine saldırgan davranırlar.
 • Çok zeki canlılardır.
 • İnsanlara karşı sevecendirler.
 • Alanlarına karşı çok korumacıdırlar.
 • Son derece oyuncudurlar.
 • Geniş alanlarda yaşamayı severler.
 • Konuşmayı hızlı öğrenirler
 • Mükemmel derecede iyi konuşurlar.
 • Çok geveze oldukları için sürekli öterler.
 • Su bazlı beslenirler.
 • Dillerinin ucu fırçalıdır.
 • Çok meraklı canlılardır.
 • Depresyona girip tüylerini yolabilirler.
 • Özgürlüklerine düşkün papağan türüdür.

Geveze lorilerin kuyruk tüyleri ise uzun ya da orta uzunlukta olur. Ucu yuvarlak olanlar olduğu gibi ucu katlı şekilde sivrilenler de vardır. Gaga şekilleri bayağı ince ve kenarlardan sıkıca kapatılmış gibidir. Üst gagalarında amazon papağanlarında olduğu gibi bir dışa çıkıklık yoktur. Tohumları öğütmeye yarayan eğe kertikleri, neredeyse gelişmemiş gibidir. Bu nedenle beslenmelerinde çok az miktarda tohum verilir.

Geveze Lori Papağanına Dair Keyifli Bilgiler

Lori Papağanının Kaç Cinsi Bulunur?

Lori papağanının gökkuşağı ve kardinal olmak üzere iki türü vardır. Gökkuşağı türü adı üstünde oldukça renklidir. Gökkuşağının tüm renklerinde tüylere sahiptir. Bu sayede oldukça çarpıcı bir güzelliğe sahip olur. 22 farklı alt türü bulunur. Tamamen büyüdüğünde otuz santimetre boya ulaşır ve iyi bakılırsa otuz sene hayatta kalabilir. Dişi ve erkek arasında belirgin fiziksel farklılıklar yoktur.

Kardinal lori papağanı, gökkuşağı lori kadar rengârenk değildir. Ancak nar kırmızısı rengi oldukça çarpıcıdır. Fırça benzeri dili de oldukça ilginçtir. Gökkuşağı lori papağanı gibi bakımı kolay değildir. Onun ihtiyaçlarını sürekli gözetecek bir sahibe ihtiyaç duyar.

Geveze Lorinin Kafesi Nasıl Olmalı?

Eğer lori papağanını evinizde evcil olarak yetiştirmek ve bakmak istiyorsanız, bu papağan cinsine göre kafes edinmeniz son derece önemlidir. Oldukça hareketli bir tür olan lorinin kafesine kuş oyuncakları almak gerekir. Bunlar kalın ip, zil, top ve salıncak şeklinde olabilir. Kafes büyüklüğü ne kadar çok olursa kuş için o kadar iyidir. Kafeste çok sayıda oyuncak bulundurulmalı, ancak kuşun rahat hareket etmesine ve kanat egzersizleri yapmasına imkân verilmelidir. Bakteri ve mantar hastalıklarını önlemek için kafes sık sık temizlenmelidir.

Kafesin tasarımı ve yeri büyük önem arz eder. Çünkü dışkısı oldukça sıvı olan lori papağanı, duvarlarınızı ve halınızı çabucak kirletebilir. Kafes yine de duvara çok yakın konumlandırılacaksa, bir akrilik panelle kapatılabilir. Plastik kuş kafesleri lori papağanı için uygun değildir. Bunun yerine büyükçe bir metal kafes edinilmelidir.

Öte yandan geveze lori papağanını başka bir kuş türü ile beraber besleyecekseniz iki defa düşünün. Çünkü bazı lori papağanları diğer türlere karşı oldukça saldırgandır. Tabii bazıları bölgesine girilmediği sürece farklı türlerle beraber yaşayabilir. Lori papağanı çiftleri ise bölgelerini acımasızca korumalarıyla bilinir. Tabii çift olabilmeleri için aralarında uyum sorunu olmaması gerekir.

Geveze Lori Papağanı Ne Yer?

Hemen biraz yukarıda geveze lorilerin nasıl beslendiğine dair küçük bir hatırlatma yapmış idik; ancak şimdi konuyu biraz daha açalım. Lori papağanları meyve ve nektar esaslı özel bir diyete ihtiyaç duyar. Tohumları kırabilir, ancak diyetinde fazla tohum olmamalıdır. Çünkü doğal besinleri arasında değildir. Doğal diyeti daha çok çiçekler, nektar, polen ve böceklerdir.

Kafeste beslendiğinde onun için özel olarak üretilen hazır yemlerin kullanılmasında fayda vardır. Un kurdu ile besin takviyesi yapılabilir. Ancak aşırıya kaçılmaması gerekir. Aksi halde böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları yaşamaya başlar. Diyetinde protein oranı en fazla %15 olmalıdır.

Hazır yemler lori papağanının besin ihtiyaçları gözetilerek hazırlanır. Bu sayede besin eksikliği yaşamaz. Pekâlâ, kendi yeminizi yapmak isteyebilirsiniz. Yemi bal, polen, meyve (elma, papaya, kivi, kavun, incir) ve bazı sebzeleri kullanarak hazırlayabilirsiniz. Ancak demir zengini besinlerden kaçınmanız gerekir.

Avokado kesinlikle verilmemelidir, çünkü kuşlarda zehirlenmeye neden olur. Nar sakınılması gereken başka bir meyvedir. Üreme döneminde, yetişkinlerin yavrularını besleyebilmesi için sütte yumuşatılmış peksimet ya da bisküvi verilebilir.

Lori papağanının nektar ve meyveden oluşan diyeti, çabucak bozulup bakteri üretir. Bu yüzden arta kalan yemin dökülmesi ve taze yemle değiştirilmesi gerekir. Özellikle sıcak havalarda yem daha çabuk bozulur. Kafese bırakılan meyve birkaç saat içinde tekrar alınmalıdır. Çünkü bozulan besinleri yiyen papağanda zehirlenmeye varan rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Lorinin suya ihtiyaç duymadığı ile ilgili yanlış bir bilgi oldukça yaygındır. Ancak lori papağanı diğer tüm evcil hayvanlar gibi suya ihtiyaç duyar. Vücudunda aşırı demir birikmesi nedeniyle hasta olabilir, hatta hayatını kaybedebilir. Bu durum yanlış diyetten ve kalıtsal bir hastalığa yatkın olduğundan gelişir. Bu yüzden diyetine dikkat edilmelidir.

Geveze Lori Papağanı ve Yaşam Alanı

Asıl itibari ile lori papağanlarının anavatanı Endonezya olmasına rağmen dünyanın birçok yerinde karşılaşabileceğiniz bu papağanlar, Avusturalya, Sundai adaları, Molukken, Filipinler, Papua Yeni Gine, doğu da, ise Celebes’den batıdaki Marquesas adalarına kadar yayılır. Kuzeyde olan türler Karolinen adalar grubunu kaplarken, güney bölgelerde tazmanya adaların da barınırlar.

Bu türün çokça bulunmasının bir nedeni de, bazılarının insanlardan daha izole olan pasifik ada gruplarında yaşamasıdır. Ama bazı türlerde özellikle bahar aylarında insanların yerleşim alanlarına yakın olan bölgeleri, meyve ekim alanlarını, park ve bahçeleri tercih ederler. Bu türlerin ortak özelliği ağaç tepeleri ve ağaçlarda yaşamalarıdır. Çok nadir olarak yere inerler. Özellikle yağmur ormanlarında, palmiye alanlarında, bazıları da açık çalılıklı bölge ve savanlarda bulunurlar.

Güzel bir uyum içinde sorunsuz olarak yaşayan türlerdir. Bazıları çoğu zaman yüz aşkın çiften oluşan gruplar halinde bir arada barınırlar. Büyük gruplar halinde yem arayışları için bir bölgeden diğerine uçarlar. Bu uçuşları çıkardıkları yüksek seslerden meydana gelen gürültülerin nedeni ile hemen fark edilirler. Yalnız birçok geveze lori papağan türünün nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Geveze Lori Papağanının Bakımı Nasıldır?

Bakımları kolay olan Geveze Lori papağanları, yavru olarak aldığınızda size ve büyüdükleri ortama alışmaları daha kolay olacaktır. Ama çok ilgi beklerler. Bu yüzden onlarla fazlaca vakit geçirmenize ihtiyaç duyarlar. Oyuncu yapıları nedeniyle bakmaktan çok keyif alacağınız bir kuştur. Ona sağlayacağınız oyuncaklar da onu oyalayacaktır.

Geveze loriler çok zeki kuşlar oldukları için kafesleri kesinlikle kilitli olmalıdır. Zekâları hileye ve plan yapmaya olanak sağladığı için kaçabilecekleri her yer kilitli ve kapalı olmalıdır. Kafesleri ise metal malzemeden ve sağlam seçilmelidir.

Çünkü Loriler zekâları ile gagalarının gücünü birleştirerek basit malzemeden yapılmış ya da ahşap kafesleri tahrip edip kaçabilirler. Lori Papağanları, doğal yaşam koşullarında çok uzun süreler uçtukları için içgüdüsel olarak geniş alanlarda yaşamak isterler. Kafes boyutunu mümkün olduğu kadar büyük tutmakta fayda vardır.

Kendi türlerinden kuşlarla bir arada yaşayabilmelerine karşın, diğer kuş türlerine yırtıcı davranışlar gösterebilirler. Kendi bölgelerine çok korumacı olan Loriler kendi türleriyle birlikte beslenmelidirler. Loriler geveze oldukları için sürekli ses çıkarırlar. Bu nedenle herkesin evde besleyebileceği canlılardan değildir. Her evcil hayvan gibi Lori papağanları da temiz bir yaşam alanı ve suya ihtiyaç duyar.

Geveze lori papağanları sıvı bazlı beslendikleri için dışkılarını temizlemek zordur. Kafesi koyacağınız yeri belirlerken kolayca temizleyebileceğiniz bir lokasyon olmasına ve etrafta kirlenecek eşyaların olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ama korkmayın, Loriler zeki oldukları için tuvalet eğitimi verilebilen canlılardır. Yeme alışkanlıkları nedeniyle bakteriyel enfeksiyonlar Loriler de çok görülür. Bunu önlemek için yemek kaplarını her gün temizlemeli ve sularını sürekli temiz tutmanız gerekir.

Geveze Lori Papağanı Hakkında Sık Sorulan Sorular

YouTube video

Geveze Lori Papağanının Karakteri Nasıldır?

Geveze Lori papağanı yoğun duygulara sahiptir. Dinlenmeye çok az zaman ayırır, çoğu zaman canlı ve hayat doludur. Canlılığı birçok kişiyi eğlendirir, ancak sakin bir evcil hayvanı olsun isteyenleri rahatsız edebilir. Oyun oynamaktan keyif alan lori, kafesin dışında sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanır.

Ancak uzun süre yalnız bırakılacak olursa psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir ve kendine zarar vermeye başlayabilir. Aktif bir kuş türü olduğundan yaramazlık yapıp çevresine zarar verme ve başını derde sokma ihtimali vardır. Bu yüzden kafesten çıkarıldığında gözlem altında tutulmalıdır. Korktuğunda, özellikle de kafese geri koyulacağını anladığında, sahibini ısırabilir.

Bu kadar hareketli olan bir kuşun, konuşkan olmaması mümkün değil tabii ki. Lori papağanı konuşmayı öğrenebilir, ancak daha çok tiz seslerle kendini ifade etmeye çalışır. Bu durum komşularınızı rahatsız edebilir.

Geveze Lori Papağanı Konuşur mu?

Adı üstünde geveze lori papağanları konuşmayı öğrenebilir. Bunun için istikrarlı, sabırlı ve kuşu sıkmayan bir eğitim programı uygulamak gerekir. İlgi ve alaka gösterildikçe, kuşu yıpratmadan bazı kelimeler çokça tekrar edildikçe kuşunuz bir süre sonra konuşmaya, bazı kelimeleri söylemeye başlayacaktır.

Geveze Lori Papağanı Nasıl Üretilir?

Yabani türlerin üreme tarihleri ile ilgili elde kesin bir bilgi yoktur. Yuvalarını ağaç kovuklarındaki oyuklarda bazen de en yüksek ağaç tepelerinde yaptıkları bilinir. Kuluçkalarında bir defada en fazla 2 adet yumurta olur ve kuluçka süreleri 28 gün civarındadır. Yavruların tüylenmesi ve uçmaya başlaması ise 10 hafta içinde gerçekleşir. Bunu takip eden 3 hafta daha anne ve babaları tarafından beslenirler.

Yavru Geveze Lori Papağanı Bakımı

YouTube video

Geveze Lori Papağanına Dair Keyifli Bilgiler adlı konumuza son verirken, lori papağanı hakkında başka videolar izlemek istiyorsanız, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu