Bitkiler

Kızılcık Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Özellikle idrar yolu enfeksiyonları için adeta bir şifa deposu olan kızılcığın faydaları saymakla bitmiyor!

Kızılcık Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir? Sonbaharda meyve veren ve pazar tezgâhlarında kendine yer bulan, diğer bir adı da kiren olan kızılcık meyvesinin insan vücuduna olan faydaları saymakla bitmese de, ekşi ve mayhoş tadı nedeniyle pek yenilmeyen bir meyvedir. Oysa Kızılcık zengin mineral ve vitaminleri sayesinde birçok hastalığında bizatihi şifasıdır.

“Kan tükürüp, kızılcık şerbeti içtim” gibi çok güzel bir atasözüne sahip olmamıza da vesile olan kızılcığı gelin şimdi hep beraber derinlemesine inceleyelim.

Kızılcık, ortalama bir metreye kadar uzayabilen kısa boylu ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Kızılcık ağacının çiçekleri genelde sarı olur. Birçok şekilde tüketilen kızılcık, daha çok marmelat ve içecek olarak tüketilmektedir. Bunun dışında çok eski çağlardan itibaren tıbbi amaçlı kullanımı yanında giyim sektöründe battaniye boyamak için de kullanılmıştır.

Kızılcık genel olarak Eylül ve Ekim aylarında hasat edilir, bu sebeple satın alınabilecek en iyi mevsim sonbahardır. Kullanmadan önce iki ay boyunca buzdolabında saklanabilir, sonrası bir kullanım için ise dondurulabilir. Koyu kırmızı renkte ve oldukça sert olması taze olduğunu gösterir.

Kurutulmuş kızılcık tercih edilecek ise besin etiketine göz atıp eklenmiş şeker ilavesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kızılcığın suyu da başka meyvelerle veya eklenmiş şekerlerle karışık olmamalıdır. Meyve suyunun ana maddesi kızılcık olmalıdır.

Kızılcık Nedir?

Asırlar öncesine ait tarihi meyvelerden biri olan kızılcık Doğu Avrupa, Anadolu ve Asya kültürüne aittir. Dünyanın büyük bir bölümünde bilinmeyen meyve yüzyıllar önceki hali ile kalmış olabildiğince doğal nadir besinlerden biridir. Kızılcık bitkisi Yunanistan, Sırbistan, Moldova, Bulgaristan, Hırvatistan ve Türkiye’de yetişir.

Kızılcık ya da ergen, kızılcıkgiller familyasından bir ağaç türüdür. En fazla sekiz metre boy yapar. Yapraklar koyu yeşil, her iki yüzü tüylü, damarlar paralel, damarlar boyunca tüylüdür. Şubat-Mart ayında açan sarı renkli küçük Çiçekleri vardır, meyveleri kırmızı renkli, eliptik şekillidir.

Kızılcık ağacı kuru, balçıklı topraklarda yetişir, çoğalması tohumlar yardımıyla gerçekleşir. Kızılcık meyvelerinin tadı ekşi olup, taze ya da kurutulmuş olarak tüketildiği gibi, tarhana, hoşaf, reçel ve marmelat yapımında da kullanılmaktadır.

Odunu lifli olup çok esnek ve dayanıklıdır, yoğunluğu fazla olduğundan suda batar. Baston ve sopa yapımında kullanılır. Kabuğundan boya, yapraklarından tanen elde edilir. Bahçe ve parklarda süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

Kızılcık meyvesi şeker ilave edilmiş suda kaynatılıp, kapalı kaplarda uzun süre saklanabilir ve yemek arasında içecek olarak tüketilebilir. Kızılcık yükseklik çok artmadıkça meyve verir. Ayrıca çok fazla su isteyen bir yapısı vardır. Kızılcığa Anadolu’nun bazı bölümlerinde Ergen Eğren, Kiren veya Kiran ismi de verilir.

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

Kendine özgü bir tadı olan kızılcık zeytin büyüklüğünde ve mayhoş bir lezzete sahiptir. Farklı bir aromaya sahip olan meyvenin ekşi tadı bazı kimseler tarafından beğenilmese de sağlığa faydaları nedeniyle tüketilmesi önerilir. Meyvenin sadece kendisi değil kızılcık ağacının gövdesi, kökü, yaprağı ve kabuğu da faydalı bileşenler içerir. Aşağıda kızılcığın faydaları maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Kanser hücrelerinin oluşumunu ve kanserin yayılmasını önler.
 • Kan basıncını dengelemeye yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyonu önler.
 • Felç ve kalp krizi geçirenlerin iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Kızılcık ve şeker hastalığı arasında olumlu bir ilişki vardır.
 • Kızılcık tüketiminin diyabeti ve kolesterolü önler.
 • Kızılcık vücudun gücünü artırır.
 • Kızılcık bağışıklık sistemini destekleyerek direncini artırır.
 • Kızılcık vücudu mikroplardan korur.
 • Kızılcık uykusuzluk problemini önlemede etkindir.
 • Kızılcık vücudun biyoritmini düzenler.
 • Kızılcık koruyucu bir tabaka oluşturarak dişleri korur.
 • Vücutta oluşan iltihapların tedavisinde önemli rol oynar.
 • Yaraların daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunur.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkindir.
 • Kızılcık sindirememe problemlerini ortadan kaldırır.
 • Ülser gibi mide rahatsızlıklarının üstesinden gelir.
 • Kızılcık cilde faydalarıyla kadınların gözde meyvesidir.
 • Kızılcık yaşlanma etkilerinin minimuma inmesini sağlar.
 • Kızılcık böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Kızılcık cinsel gücü artırması ile de bilinir.
 • Böbrek taşlarını düşürmek için kızılcık suyu tüketilmesi önerilir.

Kızılcık Zayıflatır mı?

Yarım su bardağı yani yaklaşık olarak 100 gram kızılcık meyvesi 64 kaloridir. Kızılcık kalori açısından diğer meyvelerden pek de farklı değildir. Ancak yüksek lif içerir. Son yıllarda çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan obezitenin tedavisinde de sıklıkla karşımıza çıkan kızılcığın kilo vermeye yardım ettiğine dair çalışmalar bulunmaktadır.

Özellikle kızılcıktan elde edilen kızılcık suyu faydaları arasında kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisi ile gündemdedir. Kızılcığın yüksek kalorili olmaması ve lifli yapısından dolayı mideyi geç terk etmesi tokluk hissi yaratabilir.

Ayrıca meyvenin içinde yer alan antioksidan bileşenler ve kızılcık vitaminleri metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Vücutta yer alan yağların üzerinde etkin olan yağ asidi içeriği sayesinde yağ yakımını hızlandıran kızılcık ayrıca vücuttaki toksinlerinden atımını hızlandırır. Tüm bu etkiler birleştiğinde kızılcığın zayıflama diyetlerinde bulunması diyetin etkinliğini arttırır denilebilir.

Kızılcık Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Şerbetinin Faydaları Nelerdir?

 • Kızılcık şerbeti boğaz ağrıları ve iltihaplarına iyi gelir.
 • Derinin yaşlanmasını geciktirir.
 • Saçların dökülmesine neden olan sorunları giderir.
 • Kızılcık şerbeti enfeksiyona iyi gelir.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
 • Astım ve bronşit hastalıklarını hafifletir.
 • Bronşlarda rahatlama sağlar.
 • Cilt ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.
 • Nezle gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
 • Kızılcık şerbeti sindirim sistemi dostudur.
 • Kızılcık şerbeti kabızlık sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Ağız içerisindeki bakterileri temizler.
 • Böbrek taşlarının oluşmasına da izin vermez.
 • Kızılcık şerbeti kilo vermeye de yardımcı olur.
 • Gut hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Kızılcık şerbeti Beyin sağlığı için faydalıdır.
 • Kızılcık şerbeti ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kızılcık Nasıl Kurutulur?

Kızılcığı her mevsim tüketebilmek için kızılcık kurusu hazırlanır. Kızılcık iki şekilde kurutulur. Birincisi güneş ışığında diğeri ise fırında kurutmadır. Her iki kurutma yönteminde de kızılcık kendine has ekşimsi tadını korur ve rengi açık kırmızıdan koyu kırmızı siyaha çalan bir renge dönüşür.

Güneş ışığında kurutma için kızılcıklar toplanır. Su ile yıkandıktan sonra iyice kurulanır. Ezilmemelerine dikkat edilerek temiz bir bez branda üzerine güneş ile direkt teması sağlanacak şekilde kızılcıklar serilir.

Sabah, öğle ve akşam birer kez olmak üzere karıştırılır. Bir hafta boyunca güneşte bekletilen kızılcıklar saklama kaplarına alınarak muhafaza edilir. Fırında kızılcık kurutma işleminde kızılcıklar yıkandıktan sonra büyük bir tencereye alınır ve üzerine kaynar su dökülür. Bu işlem sonucunda kızılcıkların kabukları çıkar ve bu durum kurutulmaya hazır olduklarının göstergesidir.

Kızılcıkların suyunu süzdükten sonra fırın tepsisine fırın kâğıdı sererek kızılcıklar dizilir. 175 derece sıcaklıktaki fırında dakika kadar kurutmak kızılcık kurusu hazırlamak için yeterlidir. Peki, “Kurutulan kızılcık nasıl saklanır?” Sorusuna gelelim.

Kuruttuğunuz kızılcıkları dilediğiniz miktarlarda buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Ya da rutubet içermeyen serin bir odada saklamayı tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kızılcık kurusu ile baharat türünü bir arada tutmamanız gerekliliğidir. Baharat kokusu kızılcık ile birleşebilir ve bu durum kızılcığın lezzetini bozar.

Kızılcık Hakkında Sık Sorulan Sorular

YouTube video

Kızılcığın İdrar Yolu Enfeksiyonuna Faydası Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu genelde çok ciddiye alınmayan hastalıklardan bir tanesidir. Fakat en başta önlem alınmaması durumunda böbrekler dâhil bir diğer sindirim sistemi organlarını tehdit etmeye başlar. Hatta ilerleyen seviyesinin prostat olduğunu söylemek mümkündür. Kızılcığın idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edici özelliğinin olduğu birçok laboratuvar çalışması sonucu ispatlanmıştır. Bunun için bir miktar kızılcık suyu kaynatılarak tüketilmesi yeterlidir.

Kızılcık Böbrek Taşı Düşürür mü?

Özellikle bayanlar sık sık sistit ve idrar yolu enfeksiyonu geçirirler. Kızılcık bu sorunların tedavisine yardımcı olur. İdrar enfeksiyonlarının çoğuna e-coli adı verilen bir bakteri neden olur. Kızılcıkta bulunan benzoik asit bakterilerin çoğalmasını engeller ve vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır. Kızılcık suyu, şerbeti veya kompostosu idrarımızdaki asit miktarını arttırır. Böylece böbrek taşlarının (özellikle kalsiyum taşları) tedavisinde kullanılır. Bu arada idrardaki ağır kokuları da giderir.

Kızılcığın Kansere Faydası Var mı?

Kızılcık, çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen proantosiyanidinleri içerir. Çalışmalar, flavonoidler bakımından zengin besinlerin kanser ve kanserden kaynaklanan ölüm riskini azaltmada önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle kızılcık suyu tüketimi kolon ve mesane kanserine yakalanma riskini ciddi anlamda azaltabilir. Çünkü zengin miktarda anti kanserojen bileşenler içermektedir.

Kızılcık Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Önler mi?

Yapılan bilimsel çalışmalara göre, kızılcık suyu çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık yaşanmasına neden olan haemophilus influenzayı azaltmaya yarar. Bunun yanında solunum yollarına zarar veren bakterilerin ortadan kalkmasını sağlar.

Kızılcık Diş Çürümelerini Önler mi?

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, kızılcık suyu diş çürüklerini önler. Kızılcıkta bulunan ve proantosiyanidin olarak adlandırılan bileşen, dişlere yapışan zararlı bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu bileşen asit üretilmesini engellediği gibi dişlerin etrafında plaklar oluşmasına da izin vermez.

Burada bahsettiğimiz kızılcık, marketlerde satılan hazır kızılcık ürünleri değildir. Tamamen doğal olan kızılcıklar, diş sağlığını korur. Fakat hazır satılan ürünlerde şeker veya glikoz içerdiğinden, doğal kızılcıktaki faydayı sağlamaz.

Kızılcığın Antitümör Etkisi Var mı?

Kızılcık, antitümör etkisi olan nadir meyvelerden bir tanesidir. Kızılcığın bu özelliği içerdiği polifenolik olarak adlandırılan bileşene atfedilir. Dünyanın birçok ülkesinde farklı kurumlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu özelliği ispatlanmış ve meme, kolon, prostat ve diğer birçok kanser tümörlerine karşı çok etkili olduğu ortaya konulmuştur.

Kızılcık suyu aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını engelleyen ve tümörleri ortadan kaldıran salisilik asit içermektedir. Bu yüzden düzenli olarak kızılcık tüketimi birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltır.

Kızılcığın Bağışıklık Sistemine Faydası Nedir?

Kızılcığın özellikle kış aylarında bitki çayı olarak sıkça tüketilmesinin nedenlerinden biri bu desek yanlış olmaz. Çünkü kendisi bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, grip, nezle gibi isimlerle andığımız birçok kış hastalığında mikroplara karşı verdiğimiz savaşlarda hep bizim tarafımızda. Bunu da içindeki flavonoidler sayesinde başarıyor.

Antioksidan etkisi gösteren bu maddelerin amacı, vücudumuzdaki toksinleri, diğer bir ifadeyle zararlı maddeleri vücudumuzun dışına atmakdır. Sözün kısası, kızılcık, bizi bizden çok düşünen yiyeceklerden biri olup çıkıyor.

Kızılcık Tansiyona İyi Gelir mi?

Yüksek tansiyon hem kronik hem de yaş ve stresten kaynaklanabilir. Yüksek tansiyona neden olan etkenlerden biri kan basıncıdır. Düzensiz olan kan basıncı tansiyonun da yükselmesine neden olur. Kızılcığın içinde bulunan antioksidan ve C vitaminleri ise kan basıncını dengelemeye yardımcı olur.

Kan basıncının dengelenmesi ile birlikte yüksek tansiyonda da düşüş yaşanır. Bu yüzden kızılcık tansiyona iyi gelen, doğal şifa deposu, zengin besin değeri olan bir bitki olarak kabul edilir.

Kızılcığın Kalp ve Damar Sağlığına Faydası Nedir?

Kızılcık, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve kardiyovasküler sağlığın korunmasına ciddi anlamda katkıda bulunur. Kızılcıkta bulunan flavonoidler, antioksidan özelliklere sahiptirler ve bu özelliklerinden dolayı ateroskleroz tehdidi azaltabilir. Ateroskleroz, kan içinde bulunan yağ, kalsiyum ve kolesterolün birikmesi ile alterlerin tıkanmasına neden olan bir hastalıktır.

Bu vücudun çeşitli bölgelerine oksijenin sağlıklı bir şekilde ulaşmasını engeller ve bu durumun bir sonucu olarak da kalp krizi, felç veya ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Fakat kızılcığın içerdiği birçok mineral ve bileşen bu sağlık sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

Kızılcığın Zararları Nelerdir?

Kızılcığın zararı yoktur. Ancak bazı durumlarda dikkatli kullanılması gerekir. Örneğin kan sulandırıcı ilaç kullananlar veya böbrek taşı öyküsü olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdırlar.

Kan sulandırıcı ilaç kullananların kanama riski fazla olduğundan dikkatli kullanılması gerekir. Aynı zamanda aspirin alerjisi olanların da meyveyi tüketme açısından dikkatli olması gerekir. Çünkü bu meyve salisilik asit içermektedir.

Kızılcık kalsiyum içerdiğinden kimi yatkın kişilerde böbrekte kalsiyum-oksalat taşlarına veya ürik asit taşlarına sebep olabilir. Bu yüzden kızılcık meyvesinin dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kızılcık tüketimi dozunda olmalıdır.

Kızılcık Suyunun Faydaları Nelerdir?

YouTube video

Kızılcık Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir? adlı konumuza son verirken, kızılcığın faydaları ile alakalı başka videolar izlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.