Bitkiler

Pazı Neye İyi Gelir Pazının Faydası Nedir?

Antioksidan ve demir kaynağı olan, çiğ olarakta tüketilebilen pazı hakkında bilmeniz gereken her şey!

Pazı Neye İyi Gelir Pazının Faydası Nedir?

Pazı Neye İyi Gelir Pazının Faydası Nedir? Bol vitaminli besleyici ve sindirimi kolay olan, ıspanakgillere ait olan pazı, yaprakları büyük bir bitkidir. Killi topraklarda yetişen pazı, en çok ıspanağa benzerliğiyle dikkat çeker. Bazı yörelerde pazıya, yaban pancarı veya yaban ıspanağı da denir.

Çocuklar için çok faydalı olan bu bitki kazık köklü bir bitkidir. Yetiştirilme esnasında bol su ve gübre ister. Daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen pazının pancar tarafı ya da yaprakları pişirilerek tüketilir. Pazının yapraklarında bol miktarda A, C ve K vitamini vardır.

Sindirimi kolaydır. Besleyici bir bitkidir. Demir magnezyum ve kalsiyum minerallerini de içerir. Bitkinin kökleri de hayvanlar için oldukça yararlı bir yemdir. Pazı ülkemizde Ege ve Marmara bölgelerinde de yetiştirilen bir bitkidir.

Pazı Nedir?

Pazının kök yapısı pancarınkine çok benzer. Bitki bazen 100-120 cm derine ulaşabilen kazık kök yapar. Kazık kök yaprakların çıkış noktasına yaklaştıkça etli ve kalın bir yapı alır. Pazı da köklerin pancar köklerinden farklı olarak dallandığını görürüz. Pazı bu kök yapısı nedeniyle susuzluğa karşı dayanıklılık gösterir.

Pazının kökleri pembe veya beyaz renkli olabilir. Bu bir çeşit özelliğidir. Pazının gövdesi pancarda da olduğu gibi rozet şeklindedir ve 100-120 cm kadar çiçek sürgünü yapar. Sürgün üzerinde aşağıdan yukarı gidildikçe küçülen yapraklar meydana gelir. Sürgün parlak yapıda ve içi soludur.

Başlangıçta yumuşak yapıda olan sürgün daha sonra sertleşir ve tohumların olgunlaşma döneminde sertlik iyice artar ve daha sonra, kırılgan hale gelir. Çiçek sürgünü üzerinde kısa saplı ve yumak halinde çiçekler yer alır, üstünde meydana gelen meyveleri taşıyamaz ve zamanla yere yatar. Pazı hemen toprak yüzeyinde bir rozet oluşturarak yapraklarını buradan meydana getirir. En dıştaki yaprak en yaşlı yapraktır.

Bitki birinci yılda sürekli olarak yaprak meydana getirir. Yapraklar uzun kuvvetli bir sapla gövdeye bağlıdır. Yaprak sapı boyuna çizgili ve etli yapıdadır. Yapraklar sapları ve ayaları ile birlikte yetmiş santime kadar boylanır. Yaprak ayaları oldukça geniş ve etlidir. Yaprak ayaları düz olabildiği gibi kabarcıklı yapıda da olabilir. Yaprakların yapısı pancara çok benzer, sadece ölçüler farklıdır.

Pazının Faydaları Nelerdir?

Kış ayı geldiğinde Pazar tezgâhlarının olmazsa olmaz yeşilliklerinden biri olan pazının yemeği pişirilebilir, çiğ olarak salatası yapılabilir, ya da pazı sarması bile sarılabilir. Birçok farklı şekilde tüketilebilen bu bitki sağlık için de oldukça faydalıdır. Hastalıklara karşı koruma sağlar. Ispanak gibi yoğurtla tüketilebilir. 100 gram pazı ise yaklaşık olarak 19 kaloridir. Şimdi pazının faydalarına gelecek olursak:

 • Kanı pıhtılaştırdığından vücutta oluşan kanamaları önler.
 • Harika bir C ve K vitamini kaynağıdır.
 • Vücuttaki demir eksikliğini önler.
 • Kansızlığa iyi gelir, anemi rahatsızlığına fayda sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.
 • Beyne fayda sağlar.
 • Öksürüğün geçmesine fayda sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • İdrar yollarında oluşan yanmaları azaltır.
 • Kan basıncını kontrol etmeye yardım eder.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder.
 • Basur memesine iyi gelir.
 • Halsizlik ve bitkinliğe iyi gelir. Yorgunluğu alır.
 • İştah açıcı özelliği vardır.
 • Çağımızın rahatsızlığı alzheimer hastalığına da iyi gelir.
 • Sinir sistemi sağlığını korur.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Sindirim sistemini rahatlatır. Hazımsızlığı önler.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Stres ve depresyona karşı iyi gelir.
 • Kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır.
 • Dalak ve böbreklerdeki ağrıların geçmesine yardım eder.
Pazı Neye İyi Gelir Pazının Faydası Nedir?

Pazının Besin Değeri Nedir?

Pazının besleyici olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle yeşil yaprakları sayesinde, insan vücuduna daha fazla katkı sağlar. Sindirimi kolaylaştıran ve hatta kilo vermeye yardımcı olan pazının besin değeri ise;

 • C vitamini
 • Protein
 • Doğal yağ
 • Lif
 • K vitamin
 • Demir
 • Kalsiyum
 • Potasyum

Pazının kalorisi ise; 100 gramda 30 kalori değerine sahiptir. Bu bitkinin düşük kalorili olması kilo vermeye yardımcı olacağı anlamına gelir. Yani diyetlerinizde mutlaka diğer yeşil yapraklı sebzelere yer verdiğiniz gibi pazıya da kararınca yer vermeniz önerilir.

Pazı Nasıl Tüketilir?

Genellikle sarması yapılan pazı bitkisinin birde ıspanak gibi doğranarak etli veya etsiz yemek çeşitleri de yapılmaktadır. Bunun dışında haşlanıp yoğurt eklenerek yemeği yapılmaktadır. Pazı bitkisinin saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde daha sonra kullanma şansınız olmaz.

Bu yüzdende kış aylarında kendiliğinden yabani olarak aşırı miktarda olan pazıyı başka zamanlarda tüketebilmek için yıkamadan buzdolabı poşetine koyarak direk saklayıp muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca pişirme süresi çok kısa olan pazının fazla pişirilmesine gerek yoktur.

Pazı bitkisi, sağlık açısından çok önemli bir besindir. Her yaştan insanın mutlaka tüketmesi gereken pazı, özellikle yetişme çağında olan çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca hamile kadınlarında gebelik döneminde yaşayacağı demir eksikliği ve vitamin eksikliği gibi durumlarda oldukça önemli bir artı etki sağladığı da bilinmektedir.

Pazı Hakkında Sık Sorulan Sorular

YouTube video

Pazı Kulunç Ağrısını Geçirir mi?

Uzun saatler oturarak çalışmak, aşırı spor yapmak ve ağır yükler taşımak zamanla kulunç ağrılarına neden olur. Kulunç ağrıları; kürek kemikleri, boyun ve sırt arasındaki bölgede meydana gelir. Sırtın üst kısmında oluşan bu ağrılar, ağrının olduğu bölgeye bir bez yardımıyla pazı suyunun uygulanıp beklenmesi sonucu hafifler. Yine pazının macun haline getirilerek kulunç bölgesine sürülmesi de ağrıları yok etmede oldukça etkili bir çözümdür.

Pazı Kanserden Korur mu?

Kanser hastalığı günümüz de artık yaygın bir hal olmaya başlamıştır. Kanser tedavisi gören binlerce kişi ve de bu kanseri yenmek için çok çaba gösterilmektedir. Doktorlar gözetiminde yapılan bu kontrol esnasında umudun yitirilmemesi gerekir. Umut ve de kanseri atlatma inancına sahip olan bireyler çok geçmeden zaten bu hastalığı yenecektir.

Kanserle savaş süresince beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Kanserden korunmak için yenilen besinlere dikkat edilmelidir. Binlerce tedavi süresinde olan kanser hastalarının bol mineral ve de çeşitli faydalı besinleri içeren pazı otunu sık sık tüketmeleri gerekir.

Pazı otunun sahip olduğu antioksidanlar sayesinde kanseri yenmenizi sağlayan anti-kanser özelliği vardır. Kansere karşı koruyucu özellikler taşır. Hele ki kolon kanserini önlemeye yardım eder. Kanserden korunmak için bu şifalı sebzeyi bol bol tüketebilirsiniz.

Pazının Saça ve Cilde Faydası Var mı?

Pazı suyunun saça faydaları, pazı yaprağının yüksek oranda içerdiği vitamin ve minerallerden ileri gelir. Sabun ve şampuan gibi kişisel bakım ürünlerinin kullanımından dolayı maruz kalınan kimyasallar saçta dökülmelere ve yüzde kurumalara neden olur. Pazı ise içerdiği bakır minerali ve E vitamini ile bu kayıpları giderir.

Şampuan kullanımından dolayı saçın kaybettiği vitaminler ve biyotin pazı sayesinde geri kazanılır. Pazının taze haliyle suda kaynatılarak saç derisine masaj yapılması saç dökülmelerini önler. Ayrıca saçın nem dengesini de düzenleyerek, daha dolgun ve parlak saçlar elde edilmesini sağlar. Yine pazıyı ezerek macun kıvamında yüze sürmek, yüzdeki renk farklılarını giderir, yüzü arındırarak temizler.

Pazının Kalbe Faydası Var mı?

Pazının yararlarından biri, sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı olan mükemmel bir potasyum, kalsiyum ve magnezyum kaynağı olmasıdır. Bu yeşil sebzede bulunan lif, kolesterol seviyesini düşürerek, karaciğerin kolesterol üretimini azaltarak ve vücudun kan dolaşımına girmeden önce fazlasını dışarı atmasına yardımcı olur.

Çalışmalar bize şunu göstermiştir ki, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, bu ıspanak pırasa veya maydanozda olabilir fark etmez, bu tür bitkileri tüketen insanların kalp hastalığı riski azalmıştır.

Pazının Diyabete Faydası Var mı?

Bu yeşil yapraklı sebze, kan şekerini veya glikozu düşüren besinler içerir. Örneğin, bu sebzedeki lif, kandaki sağlıklı glukoz seviyelerini korumaya yardımcı olur. Yüksek lifli gıdalar yavaş sindirim sağlar, bu da şekerin kan dolaşımına girme oranını düşürür, yüksek kan şekerini önler ve glikoz seviyelerini dengeler.

Lif ayrıca, insülin direncini azaltmaya yardımcı olur; bu, hücrelerin insüline cevap vermeyi durdurduğu bir durumdur. İnsülin direnci, daha yüksek diyabet riski, kalp hastalığı ve obezite ile ilişkilidir. Pazı gibi lif açısından zengin sebzeler tüketmek, diyabet ve insülin direnci olanlarda semptomları iyileştirebilir ve bu hastalıkların ilk etapta meydana gelme olasılığını azaltabilir.

Bu yeşil sebzede, insülin direncini azalttığı ve sinir hasarı da dâhil olmak üzere diyabetle ilişkili komplikasyonları iyileştirdiği düşünülen alfa-lipoik asit (ALA) gibi antioksidanlarda yüksektir.

Pazının Beynimize Faydası Nelerdir?

Pek çok çalışma, düzenli olarak yüksek betalain seviyelerine sahip sebzeleri yemenin, nörodejeneratif hastalıkları içeren belirli oksidatif stresle ilişkili bozukluklara karşı önemli koruma sağladığını göstermektedir.

Pazıda bulunan betalainler ve diğer antioksidanlar, beyin hücrelerini mutasyona karşı korur, DNA hasarından korur, serbest radikalleri azaltır, Alzheimer ve Parkinson hastalığı dâhil olmak üzere bozukluk riskini azaltır.

Pazı Zayıflatır mı?

Yoğun besinler içeren pazı gibi sebzeler, kilo vermeye ve sağlığı korumaya yardımcı olur. Çünkü yüksek lifli sebzeleri yemek, tokluğu artırabilir, bu da zayıflamayı sağlar. Lif içeriğinin yanı sıra, bu sebzenin 175 gramlık porsiyonu sadece 35 kalori içerir. Diyetinize bu düşük kalorili, besleyiciliği yoğun yeşilliğin eklenmesi, kilo vermeye yardımcı olur.

Pazı Bebeklere Yedirilir mi?

Bebeklerin sindirim sistemlerinin tam anlamıyla gelişmemiş olması nedeniyle tükettikleri besinler, vücutlarında farklı etkilere sebep olabilir. Bu nedenle bebeklere her gıdanın verilmesi uygun değildir. Besin değerleri açısından zengin pazının bebeklere faydası göz önünde bulundurularak gönül rahatlığıyla tüketilmesi mümkündür.

Kalsiyum, K vitamini ve magnezyum bebeklerde kemik gelişimine katkı sağlarken, bebeklerin sıklıkla yaşadığı bir problem olan gaz sıkışması da pazı ile giderilir. Bunun için pazı suyunun kaynatılıp soğutularak bebeklere verilmesi gerekir.

Pazının Kan Damarlarına Faydası Var mı?

Pazıdaki bileşenler kandaki kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltir. Bu özelliğiyle pazı, damarlardaki basıncı azaltıp, hipertansiyon ve damar sertliği gibi hastalıkları engelleyici niteliktedir. Sık sık pazı suyu tüketmek damar sertliğinin önlenmesi konusunda oldukça fayda sağlar.

Pazı Suyunun Faydaları Nelerdir?

Pazı besin mineralleri için oldukça zengin bir ot çeşididir. Yemeklerle beraber kullanılmaya başlanan bu otun aynı zamanda suyu da oldukça faydadır. Yemekler ile birlikte yenen pazı hazmı kolaylaştırır, rahat sindirimi sağlar. Pazı suyunun elde edilmesi için pazının su ile haşlanması gerekir. Haşlanan pazı sonucunda su elde edilir. Bu pazı suyu da oldukça faydalıdır.

Pazı suyunu içmek aynı zamanda damar sertliği sorunu yaşayan kişilerin damarların normale dönmesini sağlar. Bunun yanında bir de pek çok kişinin derdi olan kabızlık sorunun çözülmesine de yardımcı olur. Yapılacak olan bu basit çözüm sayesinde diğer dalak hastalıklarının da bu pazı suyunu içmesi gerekir.

Yeni anne olanların bebeklerinde yaşadığı ciddi sorunlardan biri de gaz sorunudur. Gaz problemi yaşayan bebeklerin biberonlarına kaynatılan pazı suyunu içirebilirsiniz. Böylece bebeklerinizi gaz sorunundan kurtarabilirsiniz.

Pazının Zararları Nelerdir?

Pazı, aynı bitki ailesindeki diğer sebzeler gibi, doğal olarak oksalat denilen maddeler içerir. Oksalatlar, normal miktarlarda tüketildiğinde bir sorun değildir ancak nadir durumlarda yüksek düzeyde oksalat tüketmek bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Oksalatlar, kalsiyum gibi bazı minerallerin emilimine potansiyel olarak müdahale eder. Ancak uzmanlar, oksalatların insanların büyük çoğunluğu için bir tehdit oluşturmadığı ve pazı gibi sebzelerdeki varlıklarının bu gıdaların birçok sağlık yararına kesinlikle ağır basmayacağı konusunda hemfikirdir.

Böbrek veya safra kesesi problemleri olan insanlar, oksalat nedeniyle bu sebzeyi tüketmemelidir çünkü bazı durumlarda semptomları kötüleştirebilir. Nihayetinde ise; pazı, yoğun besin içeriğine sahip yapraklı yeşil bir sebzedir. Vücudun ihtiyacı olan etkileyici miktarda lif, vitamin, mineral ve antioksidan içerir.

Pazı tüketmek bazı kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır, kilo kaybına yardımcı olur, kan şekeri seviyelerini dengeler ve kalp sağlığına faydalıdır. Ayrıca birçok gıda ile birlikte tüketilebilen çok yönlü bir sebzedir. Bu yüzden kararında tüketmenin; tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi hiçbir sakıncası yoktur.

Pazı Nasıl Yetiştirilir?

YouTube video

Pazı Neye İyi Gelir Pazının Faydası Nedir? adlı konumuza son verirken pazının faydaları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.