Genel

En Tarafsız İkinci Dünya Savaşı Belgeseli

En Güzel ll. Dünya Savaşı Belgeseli

En Tarafsız İkinci Dünya Savaşı Belgeseli

En Tarafsız İkinci Dünya Savaşı Belgeseli, İkinci Dünya Savaşı, dünya çapında tahminen elli beş milyon ölümle sonuçlandı. Tarihteki en büyük ve en yıkıcı savaştı. İkinci Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939’da Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle başladı. İngiltere ve Fransa bu işgale Almanya’ya savaş ilan ederek karşılık verdi. Alman Kuvvetleri 1940 baharında Batı Avrupa’yı işgal etti. Almanya’nın cesaret vermesiyle, Sovyetler Birliği 1940 yılının Haziran ayında Baltık devletlerini işgal etti.

Mihver devletlerden (Almanya’nın müttefiki ülkeler) biri olan İtalya, 10 Haziran 1940’ta savaşa katıldı. Naziler, 10 Temmuz 1940’tan 31 Ekim 1940’a kadar İngiltere’ye karşı bir hava savaşı sürdürdü ve bu savaşı kaybetti. Bu savaş, Britanya Savaşı olarak bilinir.

Nisan 1941’de, Yugoslavya ve Yunanistan’a saldırarak Balkan bölgesini garanti altına aldıktan sonra, Almanya ve müttefikleri, 22 Haziran 1941’de Alman-Sovyet Paktını doğrudan ihlal ederek, Sovyetler Birliği’ne saldırdılar. Haziran ve Temmuz 1941’de Almanlar, Baltık devletlerini de işgal ettiler.

Sovyet lideri Joseph Stalin, daha sonra Nazi Almanya’sı ve Mihver İttifakı karşısında Müttefik Kuvvetleri’nin büyük liderlerinden biri oldu.

Yukarıdaki tarihi bilgilerden sonra günümüz için şunu söylemek gerekir. 2. Dünya savaşını anlatan tüm belgeseller taraflıdır. Haliyle kazanan tarafın dili ve aksanıyla hazırlanmıştır. Tek katliam yapan sanki nazilermiş; sanki kendileri hiç sivil öldürmemiş, hiç insanlığa kurşun sıkmamış ve sanki atom bombasını onlar atmamış gibi mevzu anlatmışlardır. Oysa ikinci Dünya savaşında içinde Naziler var diye tarihi kiliseleri bile bombalamaktan çekinmemişlerdir. Tüm bunların yanı sıra, bugüne kadar hazırlanan tüm ikinci dünya savaşı belgeselleri içinde (ki ben bunların hepsini izledim) en tarafsız ve en objektif olmaya çalışan (diğerlerine nazaran) belgeseli burada sizleri istifadenize sundum.  Keyifli Admin Notu

En Tarafsız İkinci Dünya Savaşı Belgeseli

Alman birlikleri 1941 yazı ve sonbaharı boyunca Sovyetler Birliği’nin iç kesimlerine doğru ilerledi. Sovyet askerleri, 6 Aralık 1941’de büyük bir karşı saldırı başlattı. Bir gün sonra, 7 Aralık 1941’de Japonya (Mihver Kuvvetleri’nden), Hawaii’deki Pearl Harbor’ı bombaladı. Bu olay ABD’nin Büyük Britanya ve Sovyetler Birliği ile ittifak kurarak savaşa girmesine yol açtı.

Mayıs 1942’de, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, binlerce bombardıman uçağıyla, Almanya’nın Köln şehrine, savaşı ilk kez Almanya’nın içine taşıyan bir saldırı düzenledi. Müttefik Hava Kuvvetleri sonraki üç yıl boyunca Alman devletinin sanayi tesislerini ve şehirlerini sistematik olarak bombaladı. Bombardıman sonunda, 1945 yılına kadar Alman şehirlerinin çoğu harabeye döndü.


İkinci Dünya Savaşı Videoları

Aşağıdaki ikinci dünya savaşı belgeselleri sekiz bölümden oluşmaktadır. Videolar aşağıya doğru belgesel sırasına göre sıralanmıştır. keyifle izlemeniz temennisiyle…


2. Dünya Savaşı – Bölüm – 1

YouTube video

2. Dünya Savaşı – Bölüm – 2

YouTube video

2. Dünya Savaşı – Bölüm – 3

YouTube video

2. Dünya Savaşı – Bölüm – 4

YouTube video

2. Dünya Savaşı – Bölüm – 5

YouTube video

2. Dünya Savaşı – Bölüm – 6

YouTube video

2. Dünya Savaşı – Bölüm – 7

YouTube video

2. Dünya Savaşı – Bölüm – 8

YouTube video

Altı bölümden oluşan En Tarafsız İkinci Dünya Savaşı Belgeseli izledikten sonra başka ll. Dünya Savaşı belgeseli izlemek istiyorsanız buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.