GenelYaşam

Ölülerini Yakan Hintliler – Varanasi Şehri

Hindistan'da Ölü Yakma Töreni Nasıl Yapılıyor?

Ölülerini Yakan Hintliler – Varanasi Şehri

Ölülerini Yakan Hintliler – Varanasi Şehri, çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? Doğrusu çok okumuyoruz ama gezginler sayesinde ki gezdikleri için onlara sempati duyuyorum. Çünkü bu vesile ile görmediklerimizi görüyor, bilmediklerimizi biliyor, hiçbir otoriteye bağlı kalmadan gördüklerini aktardıkları içinde gerçek bilgi elde ediyoruz.

Varanasi hakkında birçok video izlemiştim. Onlardan hatırlayabildiklerimi ve içlerinden en beğendiklerimi bu sayfaya aşağıya ekleyeceğim.

Hindistan dünya üzerinde en kaotik en ilginç ve gidenlerin ortak olarak dile getirdiği en pis ülkelerden biri. Tuvalet kültürü yok. Tuvalet yok. Milyonlarca tanrı maymundan fareye kadar her hayvan kutsal, aç insanlar altın kubbeli tapınaklar…

Kast sistemiyle kendisinin köle doğduğuna inanan bir halk ve onları sömüren Hindistan’ın tüm servetini elinde tutan küçük bir azınlık var. Düzen böyle, itiraz etmedikçe baş kaldırmadıkça, hesap sormadıkça bu düzenin devam edeceği de gün gibi apaçık ortada…

Peki, ölü yakma töreni nedir? Ölülerini yakan Hindular bunu neden yapıyor? Hemen alt başlıkta videoyu çeken arkadaşımızın izlenimleriyle inceleyelim:

YouTube video

Hinduların Ölü Yakma Töreni Nedir?

Hindular Varanasi’de ölürlerse reenkarnasyondan kurtulup Tanrı ile bir olacaklarına inanıyorlar. Dünyaya tekrar tekrar gelme çilesinden kurtulup bu Nirvana’ya ermeye mokşa deniyor. Dolayısı ile hastalar, elden ayaktan düşmüş yaşlılar ülkenin her yerinden buraya ölümü beklemeye geliyor.

Şehir bir zamanlar ölümünü bekleyenlerin konakladığı mokşa misafirhanelerini ile doluymuş ama turizm daha çok kazandırınca otel olarak işletmeye başlamışlar. Böylece gelen turistlerden daha çok para kazanma imkanı hasıl oluyor.

Şehir aslında dev bir morgu andırıyor. Her gün yüzlerce ceset Ganj’ın kenarında yakılıyor ve şehir bu kokuyla kaplanıyor.   Ölen kişinin cesedi beyaz bir kefene sarılı şekilde omuzlarda taşınarak Ganj’ın kenarına getiriliyor.

Üzeri bir tabut gibi kapanmadığı için kefenin altından tüm vücudun hatlarını seçebiliyorsunuz. Ölümü çok farklı bakan bir kültürde yetişmiş insanlar olarak allak bullak oluyorsunuz. Helede gözlerinizin önünde o insan cesedinin yakılması, size ölümü tüm gerçek çıplaklığıyla unutulmayacak bir şekilde hafızalarınıza kazıyor.

Ölülerini Yakan Hintliler - Varanasi Şehri
Ölülerini Yakan Hintliler – Varanasi Şehri

Ben yolda kedi ölüsü görsem bile bakamam, oradaysa ölüm ruhun kabuk değiştirmesi gibi bir şey. Kişinin büyüklüğüne göre 200 ile 500 kilo arasında odun yakılıyor. Güzel kokulu sandal ağacı kullanıyorlarmış, ama çok pahalı kalınca onun 100’de 1’i fiyatındaki bir ağacın odunundan alıp, üzerine sandal ağacı talaşı serpmeye dönmüşler.

Ayrıca yakma işleminin kutsal ateş ile gerçekleşmesi gerekiyor, onu da rahiplerden para ile alıyorlar. Çocuklar, hamileler ve yılan sokması sebebiyle ölenler yakılmıyor. Yılan kutsal bir hayvan ve iyileştirici gücü olduğuna inanıyorlar. Onları bir sala koyup, Ganj’a salıyorlar.

Çocuklar ve hamileler ise ayaklarına bir taş bağlanarak nehre atılıyor. Böylece ganj nehrinde gün boyu yüzen çocuk ve kadın cesetleri görebilirsiniz. Hatta meşhur Ganj nehrinin bu kadar pis olmasının sebeplerinden biride belki bu!..

Videoda anlatmayı unuttuğum önemli bir gelenek var. Eskiden bir kadının kocası öldüğü zaman, eğer kadın kendisini kocasının ateşi üzerine atar ve onunla birlikte yanarsa, kadının da “Moksha”‘ya ereceğine inanılıyormuş. Hindu Dini

O yüzden kadınlar canlı canlı ateşin üzerine atlıyorlarmış. Hindistan İngiliz sömürgesi olduğu dönemde bu geleneği gören İngilizlerin kanı donmuş ve bunu yasaklamışlar. Daha sonrasında da devlet aynı yasağı devam ettirmiş. O nedenle cenaze yakını olan kadınların bu bölgeye girmeleri yasaklanmış; fakat hala tenha köylerde ve gözlerden uzak kasabalarda kocası ölen kadın, hindu hükümetinin yasaklamasına rağmen kocası ile birlikte yakılıyor.

Bu durum öyle masalımsı bir gerçekle anlatılan, hindu kadınların kendini ateşe atmaları şeklinde, kadının kendi rızasıyla gerçekleşen bir eylem de değil; eskilerde kadının rızası olsun veya olmasın, kocası ölen her kadın kocasıyla beraber diri diri yakılarak öldürülüyordu.


Ölü Yakma Töreni Videoları

YouTube video
YouTube video
YouTube video
YouTube video

Ölülerini Yakan Hintliler – Varanasi Şehri adlı konumuza son verirken ölülerini yakan hintliler veya varanasi şehri ile alakalı başka videolar izlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu