Dini BilgilerYaşam

Köpek Eti Yenir mi Köpek Eti Helal mi?

Vahiyden yoksun yaşarken, insanın saf akılla gelebildiği yer, "hareket eden her şeyin yenebilir" olmasıdır

Köpek Eti Yenir mi Köpek Eti Helal mi?

Köpek Eti Yenir mi Köpek Eti Helal mi? İslam dinine göre ve ehli sünnet vel cemaat dediğimiz omurgayı oluşturan dört hak mezhebe göre Müslümanların yiyebileceği canlılar net bir şekilde, hiçbir şüpheye meydan vermeden ortaya konulmuştur. İslam dininde bir hayvanın helal olması için, geviş getirmesi, çift tırnaklı olması, otçul olması gibi şartlar bulunur.

Yani bir Müslüman hiçbir şey bilmeden doğada yaşıyor olsa bile bu tür kıstaslarla yenilebilecek, helal olan yiyecekleri hemen ayırt edebilir. Bugün modern ilim, İslam’ın haram kıldığı her tür yiyecekte mutlaka bir maraz bulmuştur.

Nitekim Müslümanlara göre haram olan yiyeceğin yenmesinde insan sağlığını etkileyen virüs, bakteri, kurt veya tenya gibi sorunların olduğu gayet aşikârdır. Dahası hayvanlara mahsus olan ve hayvandan insana geçen veba gibi çeşitli hastalıkların yine insana sirayet etmesi muhtemeldir.

İnsanlar Neden Köpek Eti yer?

Açıkçası köpek eti tüketimini sadece fakirlikle sınırlandırmamak gerekir. Köpek etini Vietnam, Güney Kore, Çin, gibi gelişmiş ülkeler tüketirken, İsviçre ve Kanada gibi Avrupa medeniyetinin merkezi konumundaki ülkelerin kimi bölgelerinde de köpek eti tüketimine rastlamak mümkündür.

Konunun sıkı bir şekilde araştırılması neticesinden Kamboçya’dan Meksika’ya, Peru’dan, Sri Lanka’ya İslam’ın girmediği ve yeterince yayılmadığı her ülkede tiksinti uyandıracak derecede köpek eti de dâhil garip hayvanların yendiğini söylemek mümkündür.

Bunun en büyük sebebi insanoğlunun ilk doğruları bilme gibi bir yetenekten uzak olmasıdır. Çünkü ilk doğruları bize bildiren Allah’tır. Kanın pis olduğunu, domuzun haram olduğunu, kelerin yenmeyeceğini, yırtıcı hayvanların etinin tüketilemeyeceğini bize bildiren İslam’dır.

Akıl bir muhakeme ve kıyas yeteneğidir. Akıl vahiy olmadan ilk doğrulara ulaşamaz. Akıl bir mantık yürüterek, “Şayet şu doğruysa şu da doğrudur” diyerek bir muhakeme yapar. İşte bu muhakemenin geldiği netice, neredeyse yürüyen her şeyin yenmesinde bir sakınca görülmemesidir.

Nitekim tavşan yersem, neden kedi yemeyeyim? Kedi yiyorsam neden köpek yemeyeyim? Sorularının bir cevabı ve karşılığı olmadığı için, dünyanın İslam’dan uzak kesimi için, her şey yenilebilir duruma gelmiştir.

Hâlbuki yırtıcılardan insana geçen hastalıklar arasında, bir dönem korona virüsün adı da geçmiştir. Neredeyse iki sene boyunca insanları eve hapsettiren bu virüs yüzünden, buhrana giren insanoğlu, bu virüsün köpek ve yarasa gibi yırtıcıların tüketilmesinden kaynaklanan bir hastalık olduğunu da ifade etmiştir.

Köpek Eti Yenir mi Köpek Eti Helal mi?

İnsanlık İslam Dinine Muhtaçtır

“İnsan yediğiyle müsemmadır” düsturundan hareketle tüketilen ve yenilen şeyin insan fıtratıyla doğrudan ilişkili olduğunu söylemek mümkündür. Nitekim hayvan eti bir kenara, bugün Hindistan’da kimi Hindu rahiplerin ölü insan eti yediğini de söylemek mümkündür.

Oysa kâinatı yaratan rabbimiz yeryüzünde her şeyin temiz olmadığını, bazı şeylerin asla yenilemeyeceğini bize bir ayetinde şöyle bildiriyor:

Ey insanlar, yeryüzünde olan şeylerden helâl ve temiz olanı yiyin ve şeytanın adımlarını izlemeyin. Gerçekte o, sizin için apaçık bir düşmandır. – Bakara Suresi 168

Yine bu ayetten anlıyoruz ki, helal ve temiz olmayan şeylerin yenmesi hususunda şeytanın insanı iğfal etmesi gerçeğidir. Bugün öyle bir noktadayız ki, dünyanın her yerinde hareket eden her şey “Yenilebilir” noktasına gelmiştir. Haliyle de böyle bir muhakeme yeteneğinin ve böyle bir aklın bedelini, çeşitli hastalıklar ve virüslerle dünya üzerindeki tüm halkların ödeyeceği gerçeğidir.

Köpek Eti Neden Haram?

Köpek bir yırtıcıdır. Köpeklere dair, köpekler hakkında merak edilen bilgiler adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Öte yandan köpekler ot değil et yer. Üstelik et yerken seçici davranmaz. Leş dâhil her türlü eti yer.

Aç olması sebebiyle yemek menüsünde fareden, kendi cinsine; hatta sahibi ölmüş ise sahibini bile yeme durumu mümkündür. Bilim adamlarının ölü sahibini yiyen köpekler konusunda kafası çok karışıktır. Köpeklerin %73 kadarı sahiplerinin yüzünü, %15 kadarı ise sahiplerinin karın bölgesini yer. Üstelik sahibini yiyen köpekler o kadar masum da değil!

Çünkü kimi köpeklerin mama kabında yiyecek mama bulunduğu halde ölü sahiplerinin ya karnını ya da yüzünü yemiştir. Geviş getirmeyen, yırtıcı olan ve yine çift tırnaklı olmayan köpek eti İslam dininde haramdır ve eti yenmez.

Zaten köpeklerin yaratılış amacına baktığımız zaman, köpeklerin koyunları korumak, çiftlikleri gözetlemek veya evin bahçesinde hırsızlara geçit vermemek için yaratılmış bir hayvan olduğu aşikârdır.

Bir köpeği bunun dışına beslemek, köpeği yaratılış amacının dışında kullanmaktır. Bir hayvanı yaratılış amacının dışında kullanmak, hem kullanan için, hem de kullanılan için saf zulüm doğurur. Zulüm ise yeryüzünde vahşeti ve cinneti doğurur.

Dünyanın önemli birçok bölgesinde rastlanabilecek olan köpek eti festivali veya köpek eti ziyafetinin son bulmasına, insanoğlunun temiz bir yaşama kavuşmasına ve yine köpeklerinde yaratılış gayesine uygun bir şekilde hayatını idame etmesine canı gönülden duacı oluruz. Ve yine insanoğlunun Allah’ın helal kıldığı yiyeceklerle beslenmesi temennimizdir.

Çinlilerin Köpek Eti Pazarı

YouTube video

Köpek Eti Yenir mi Köpek Eti Helal mi? adlı konumuza son verirken, köpek eti ile alakalı başka videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.