Teknoloji

En İyi 3D Animasyonlar İle Gelinen Nokta

Gerçekten ayırt edilemeyecek kadar yüksek kalite içeren, hatta yeni bir gerçeklik oluşturan animasyonlar

En İyi 3D Animasyonlar İle Gelinen Nokta

En İyi 3D Animasyonlar İle Gelinen Nokta; animasyon teknolojisinin gelişimi ve ulaştığı nokta gerçekten şaşırtacak derecede gerçeklik algısı oluşturuyor. Özellikle Cinema 4d veya Blender gibi üç boyutlu yazılımların çok gelişmesi, neredeyse herkesin kullanabileceği kadar kolay ve ulaşılabilir olması bu alandaki yenilikle ve çalışmalara önemli ölçüde ivme kazandırdı.

Tabi ki animasyon teknolojisinin gelişimi, ekran kartları ve bilgisayar ekranlarının ve televizyonların yüksek kalite grafik gösterebilmesi ile de doğru orantılı gelişti. Açık yüreklilikle ifade edebilirim ki animasyon videoların geldiği noktayı, konuyu araştıran biri olarak hayranlıkla takip ediyorum.

Zaten burada da kısa animasyon olarak adlandırılan ve üç boyutlu programlarla yapılan videoları izlediğinizde, sizde bu kaliteyi yakından hissedeceğinizi düşünüyorum. Hemen aşağıda 3d programlarıyla yapılan bir karakter resmi var. Gerçekte böyle bir insan yok, fakat resmin ne kadar gerçekçi olduğu da ortadadır.

En İyi 3D Animasyonlar İle Gelinen Nokta

Tabi ki bu işin ardında üç boyutlu programların katkısının çok büyük olduğunu düşünüyorum. Örümcek adam gibi filmlerin kimi bölümlerinin de Cinema 4D ile yapıldığını düşünürsek, programların ne kadar geliştiği ve bu programların istediği gücü sağlayan bilgisayar sistemlerinin yakaladığı devasa gücü fark etmemek mümkün değil!

Nitekim aldığım ilk bilgisayar 16 mb ramla çalışan bir bilgisayardı. Bugün standart bir bilgisayarın 16 gb ram ile çalıştığını düşünürsek, yaklaşık on beş yılda bilgisayar sistemlerinin ve sistem kaynaklarının devasa büyüklüğünü gözler önüne sermemiz daha anlaşılır olacaktır. Öte yandan meraklısı için söylüyorum.

Bu tür animasyonlar yapmak isteyenler hala iyi bir sistem toplamak zorundadır. Çünkü render dediğimiz olay, sistem kaynaklarını en çok tüketen, bilgisayarı en çok yoran işlemlerin başında gelir. Her sahneyi saniye saniye render almak zorunda olduğumuzu hesaba katarsak, muhtemelen ne kadar güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duyduğumuzda anlaşılacaktır.

Her ne ise sözü daha fazla uzatmadan sizleri birbirinden güzel, çoğunluk metni olmayan kısa animasyonlarla baş başa bırakmak istiyorum. Youtube üzerinden bu tür animasyonları izlemek isterseniz, “short animation” kelimesiyle ilgili videolara ulaşabilirsiniz. Ya da buraya tıklayarak direk youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

YouTube video

3D Kısa Animasyonlar


YouTube video

YouTube video

YouTube video

 

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu