Genel

Tuz Lambası Nedir Tuz Lambası Neye Yarar?

Soframıza kadar ulaştırılan kaya tuzu, henüz daha tuz bloğu halindeyken yontularak tuz lambası imal edilir.

Tuz Lambası Nedir Tuz Lambası Neye Yarar?

Tuz Lambası Nedir Tuz Lambası Neye Yarar? Allah rahmet etsin anmadan geçemeyeceğim. Merhum Necmeddin Erbakan için üniversiteden okul arkadaşları şöyle demişlerdi: “Şayet ona demiri sorarsanız, size anlatmaya cevherinden başlar” İşin aslı, bazı meseleleri en iyi kavramak için ta temele inmek gerek. Nitekim tuz lambası içinde bunu söyleyebiliriz.

Şayet bizde tuz lambasının cevherine inecek olursak, orada tuz cevherini görürüz. Aslı halit minerali olan ve tamamen doğal olan, üstelik fabrikasyon işlem görmeden üretilen, binlerce yıllık mağaralardan çıkarılarak sofralarımıza kadar ulaştırılan kaya tuzu, henüz daha tuz bloğu halindeyken yontularak tuz lambası hâline getirilir.

Tabi kaya tuzu kendi arasında kalitelere ayrılır. En iyi kalite tuz sofralık tuz olarak kullanılır. Sonrasında ise tuzdan mamul tuz lambaları ve kaya tuzu ürünleri imal edilir. Peki, tuz lambası nedir? Ve tuz lambasının faydaları nelerdir? Şeklindeki sorularımıza aşağıda sırasıyla cevap verelim.

Tuz Lambası Nasıl Yapılır?

Tuz lambası ülkemizde Çankırı yöresinde yapılmaktadır. Çünkü Çankırı’da Hititlerden kalma mağaralardan çıkarılan ve kalite olarak dünyaca ünlü kaya tuzu bulunmaktadır. Taşı toprağı tuz olan bu madenlerden blok olarak çıkarılan tuzlar, el işçiliği ile şekillendirilir. Sonra şekil verilen tuz bloğunun içi yine el işçiliği ile oyulur. Bu oyuğun içinde bir buzdolabı ampulü yanar. Bu ampul ısıya dayanıklı ve en az elektrik tüketen ampullerdendir.

Son olarak, elektrik tertibatının bağlı olduğu bir tahta parçasının üzerine yerleştirilen ve el işçiliğiyle şekil verilmiş olan tuzdan lambaya, tuz lambası denilir. Bu tuz lambası aslında bir gece lambasıdır. Gece lambaları kadar ışık yayar. Fakat tuzun içinde yanarak ısı yayan bu lambadaki maksat gece lambası olarak kullanılmasından çok daha ötedir.

Bu tuz lambası çalıştığı müddetçe ısınır ve bu ısıyla havaya negatif iyon yayar. Negatif iyonlar ise adeta havanın vitaminleridir. Bu negatif iyonlar bizim rahat hissetmemizi, huzur içinde olmamızı sağlar.

En çok negatif iyonlar şelalelerin olduğu yerde, ormanlarda ve suyun olduğu dere kenarlarında olur. Bu yüzden bu tür yerlerde huzurlu hissetmemizin sebebi bu negatif iyonlardır.

Peki, pozitif iyonlar nedir? Pozitif iyonlar sağlığımız için zararlı iyonlardır. Bu iyonların kaynağı ise televizyon, mikrodalga fırınlar, ısıtıcılar, cep telefonları ve elektrikli ev eşyalarıdır. Tuz lambasının çalıştığı bir ortamda, bu elektrikli ev eşyalarının tesiri negatif iyonlar sayesinde yok edilir. Böylece evde de tıpkı bir şelalenin yanındaymış gibi huzur hissedersiniz. Aşağıda negatif iyonun faydaları maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Alerjik hastalıklara iyi gelir.
 • Grip ve nezle gibi rahatsızlıkları önler.
 • Uykusuzluğu önleyici etkiye sahiptir.
 • Akciğerin çalışma potansiyelini artırır.
 • Kandaki PH seviyesini dengeler.
 • Stres ve agresiflik problemlerini giderir.
 • Hücre metabolizmasını canlandır.
 • Hücre yenilenmesini sağlar.
 • Sinir sistemini destekler.
 • Negatif iyon, vücuda dinçlik verir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirir.
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Astım, bronşit, nefes darlığına faydalıdır.

Yukarıdaki bu faydalar negatif iyonun faydalarıdır. Negatif iyonu doğal yoldan yayan ve neredeyse hiçbir masrafı olmayan tuz lambaları bu ve benzeri faydalar yüzünden tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Tuz Lambası Nedir Tuz Lambası Neye Yarar?
Tuz Mağarası

Tuz Lambasının Faydaları Nelerdir?

Tuz lambası bulunduğu ortama negatif iyon yayar bu iyonlar havanın kalitesini artırdığından astım, bronşit, koah ve solunum yolu hastalıklarından mustarip insanlar bu sayede rahat nefes alır. Bunun dışında tuz lambaları havada uçuşan kir ve toz partiküllerini de üzerinde toplayarak havada uçuşmasını engeller.

Bu yüzden tuz lambalarının, en az haftada bir olmak şartıyla, nemli bir bez kullanarak temizliğini yapabilirsiniz. Aşağıda tuz lambasının faydaları hakkında maddeler ve açıklamalarını ekledik:

Tuz Lambası Pozitif Olmayı Sağlar: Dekoratif amaçlı kullanıldığında barındırdığı renkler ile pozitif düşüncelerin artmasına yardımcı olur. Huzurlu bir ortam oluşmasında etkili olan tuz lambaları, yine negatif iyonlar vasıtasıyla olumlu ve makul düşünceler içinde olmanızı sağlar. Stres ve saldırganlık gibi sağlıksız duyguları egale eder.

Tuz Lambası Konsantrasyonu Artırır: Rahat nefes almaya yardım etmesi ve pozitif duyguları harekete geçirmesi sayesinde odaklanmayı kolaylaştırıyor Uzun süreli çalışmalarda dikkat toplamaya yardımcı oluyor. Bu sürede çok yorulmayı da önemli ölçüde engelliyor. Bu yüzden masa başında çalışanlar ve üniversite imtihanına hazırlananlar özellikle yüksek konsantrasyon ihtiyacı duyanlar ve konusuna odaklanamayanların mutlaka birer tuz lambasını ortamlarında bulundurmalarını tavsiye ederiz.

Tuz Lambası Uyku Kalitesini Artırır: Uyku problemi yaşayan kişilerin rahat bir şekilde uyumasını sağlıyor. Gece lambası olarak kullanıldığında, yatak odasının havasını negatif iyonla doldurarak rahat nefes almayı ve buna bağlı olarak kaliteli bir uyku uyumayı sağlayan tuz lambalarını aslında imkânlar dâhilinde hiç kapatmamayı, gece gündüz fişinin takılı olmasını tavsiye ederiz. Çünkü tuz lambaları çalışmadığı müddetçe, içindeki ışık yanmadıkça bir fayda sağlamaz.

Tuz Lambası Akciğer Hastalıklarına İyi Gelir: hakikat Tuz lambaları en çok kullanıldığı mekânın havasını izole etmesi ile dikkat çekmektedir. Kullanıldığı ortamlarda yaydığı negatif iyonlar solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir. Nefes darlığı, astım, bronşit, koah ve alerji sorunlarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sinüzit hastalarının da rahat nefes almasını sağlamaktadır. Yine migren ağrıları olanlar tuz lambası vasıtasıyla bu ağrılarından kurtulduklarını ifade etmektedirler.

Tuz Lambası Kas Ağrılarını Azaltır: Kas ve eklem ağrıları nemli ortamlarda büyük ölçüde artmaktadır. Buna hepinizin bildiği gibi romatizmada dâhildir. Tuz lambası bulunduğu ortamın nem dengesini sağlayarak, havadaki fazla nemi yok eder. Hatta çok nemli ortamlarda tuz lambasının erime sebebi budur. Ortamdaki fazla nemi yok eden tuz lambası bu yüzden kas ağrılarının ve romatizmalı ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Tuz lambası Nemi Dengeler: Yukarıda da bahsetmiştik. Tuz lambaları bulunduğu ortamda fazla nem oluşumunu engeller. Bu özelliğini tuzun fazla nemi çekmesinden kazanmaktadır. Tuz lambası içerisinde bulunan ampul sayesinde tuzun nem emme özelliği maksimum düzeydedir. Nemli ve rutubetli ortamların sağlıklı nem dengesine ulaşmasını sağlamaktadır.

Tuz Lambası Hakkında Sorulan Sorular

YouTube video

Himalaya Tuzumu Çankırı Tuzumu?

Himalaya tuzundan yapılmış olan tuz lambaları kardeş ülke Pakistan menşeidir. Çankırı tuz lambası ise tamamen milli ve yerlidir. Laboratuvar sonuçlarına göre Çankırı kaya tuzunun kalitesi Himalaya kaya tuzundan çok daha yüksektir.

Himalaya tuzunda mineraller dengesiz bir dağılım gösterir ve yine Himalaya tuzunda demir oranı fazladır. Bu yüzden bu tuzun ve tuz lambasının rengi pembedir. Oysa Çankırı tuzunda bulunan minerallerin dağılımı dengelidir. Fazladan demirde barındırmadığından rengi beyazdır. Tuz lambasının ham maddesi olan tuzun kalite farkı ortada iken, muhtemelen tercihiniz Çankırı tuz lambalarından yana olacaktır.

Tuz Lambası Nereden Alınır?

Üzülerek belirtmeliyim ki bu güzide ülke, yanlış yönetimler, caydırıcı olmayan cezalar, hayat pahalılığı ve yoksulluk yüzünden hile ve taklit cenneti haline döndü. Marketten aldığınız peynirinden, yağına, pazardan aldığınız mandalinadan domatesine varana dek her şey hileli iken tuzun ve tuz lambalarının hileli olmadığı düşünülemez.

Bu yüzden tuz lambası alırken, mutlaka tanıdık bildik firmalardan almanızı tercih ederiz. En azından Çankırı’da bulunan firmaları tercih edebilirsiniz. Ben şuan kullandığım tuz lambasını, Çankırı’da ve Türkiye’de tuz lamba üretiminin öncülüğünü yapmış olan bir firmadan aldım. Gayet memnunum. Bu yüzden sizlere de önerim, tuz lambası alırken merdiven altı firmalara kapılmamaya özen göstermelisiniz.

Tuz lambası Nasıl Kullanılır?

Tuz lambası her ne kadar odalarda kullanılsa da, aslında ofislerde ya da çalışma alanlarında da kullanılabilir. Estetik bir görüntüsü olması sebebiyle isterseniz masalarınızın üzerinde, isterseniz kitaplığınızın bir rafında, isterseniz de zeminin bir köşesinde tuz lambasını kullanabilirsiniz.

Fakat genellikle başucu lambası olarak da kullanılan tuz gece lambası, bu şekilde kullanıldığında horlama ya da uyku düzensizlikleri gibi sorunların çözülmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü bir oda aydınlatması gibi ışık yaymadığından, uykuya dalmanıza engel olmaz.

Eğer imkânınız varsa, tuz lambasının ışığını hiç kapatmamayı öneririz. Çünkü tuz lambasının faydası tuzun ısınmasıyla başlar. Ayrıca tuz lambasının olduğu yerde pencere ve kapılarınızı örtmeniz gerekir ki, hava sirkülasyonu olmasın. Nitekim hava akımının olduğu yerde temiz hava dışarı, kirli hava içeri dolar.

Tuz Lambasının Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tuz lambasının sahte olup olmadığını anlamanın en etkili yollarından biri de gereğinden fazla parlak olup olmadığını kontrol etmektir. Bu nedenle, tuz lambası gereğinden fazla ışık yayarak bulundurduğunuz ortamı tamamen aydınlatacak kadar ışık yayıyorsa sahte olduğu anlamına gelir.

Ve yine Tuz, yapısı gereği kolay çözülebilen bir maddedir. Tuz lambası da doğal kaya tuzundan üretildiği için hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle herhangi bir sert temas ile karşılaştıktan sonra hiçbir zarar görmüyorsa, bu durum tuz lambasının sahte olabileceğine işaret eder.

Tuz lambası, hava arındırıcı ve nemi üzerine çeken bir etkiye sahiptir. Fakat gerçek bir tuz lambası gereğinden fazla nemle karşılaştığında içeriğindeki tuz nedeniyle zarar görebilir. Eğer aşırı neme maruz kalan tuz lambası hiçbir zarar görmüyorsa sahte ürün olması muhtemeldir.

Astım, bronşit ve koah gibi solunum hastalıkları gibi rahatsızlık yaşayanlar, evlerinde bu tuz lambalarını bulundurmasına rağmen bir faydasını görmüyorsa ve daha rahat nefes alamıyorsa bu o lambanın sahte olduğunu gösterir.

Tuz Lambası Ne kadar Çalışmalı?

Tuz lambasını günün her saatinde çalıştırmalı fişe takılı olarak kullanmalısınız. En yüksek faydayı sürekli kullanarak görürsünüz. Tabi ki bunu yaparken odada ki hava akımını da kesmelisiniz. Fakat eğer 24 saat kullanmak istemiyorsanız, en çok bulunduğunuz odada kullanabilirsiniz.

Muhtemelen en çok uyuduğunuz için yatak odasında bulunuyorsunuz, o halde yatağa girmeden, en azından iki saat önce tuz lambasını çalıştırıp odanın kapılarını ve pencerelerini kapatırsanız tuz lambasından gerekli faydayı tüm gece boyunca almış olursunuz. Böylesi bir günde sabah uyandığınızda dinç uyanarak bunu hissedeceksiniz.

Tuz Lambası Erir mi?

Normal şartlarda tuz lambası erimez. Hatta ömürlüktür, kırmadığınız müddetçe ömür boyu kullanabilirsiniz. Fakat bulunduğunuz ortam yüksek miktarda nem barındırıyorsa, çok rutubetli bir odada kullanıyorsanız, tuz lambasını kullanırken de 24 saat çalıştırmak yerine belli aralıklarla kullanıyorsanız, tuz lambası erir. Çünkü odadaki fazla nemi kurutmak ve nem düzeyini dengelemek için rutubet ve nemi üzerine çeker. Buda tuz lambasının erimesine sebep olur.

Tuz Lambası Çocuklara İyi Gelir mi?

Tuz lambası %100 doğal bir üründür. Dolayısıyla çocuk, bebek ve yetişkinler üzerinde herhangi bir yan etkisi ya da zararı yoktur. Bebeklerin ve çocuklarında tıpkı yetişkinler gibi temiz havaya ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Tuz lambası ortamda uçuşan tozları, partikülleri ve polenleri toplayarak bebekler ve çocuklar için de sağlıklı bir hava oluşturur.

Tuz Lambasının Özellikleri Nelerdir?

YouTube video

Tuz Lambası Nedir Tuz Lambası Neye Yarar? adlı konumuza son verirken, tuz lambalarının faydaları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.