Yaşam

İnternetten Meslek Sahibi Olmak Mümkün mü?

İki lisanın iki insan olması gibi, iki meslekte iki insandır. İnternet ücretsiz meslek öğrenebileceğiniz bir mecradır.

İnternetten Meslek Sahibi Olmak Mümkün mü?

İnternetten Meslek Sahibi Olmak Mümkün mü? Aile oturmalarında, iş veya arkadaş çevresinde sıklıkla internetin zararlarından, ailenin ve toplumun temeline internet vasıtasıyla koyulan dinamitlerden bahseder dururuz. İşin aslı gafil avlanmışlığımız vardır. İnternet gibi bir ortama hazırlıksız ve eğitimsiz yakalandığımız bir gerçektir.

Fakat sürekli herkesin şikâyet ettiği internet gibi bir âlemin; uygun ve yerinde kullanıldığında, hiç azımsanmayacak ölçüde faydalı olduğu unutulmamalıdır. Hangi sektörle ilgili olursanız olun, hangi iş üzerine çalışıyor olursanız olun, işinizle alakalı en ufak bir bilgi için eskiden ya sizden daha kıdemli ustaların, firmaların veya o işin duayeni olan zatların mekânını ziyaret eder, bin bir nazla birkaç kelime öğrenirdiniz.

Ya da her ne yaparsanız yapın bilirkişi zattan doyurucu cevap alamaz, sayfalar dolusu kitaplar karıştırır, yine işinizi çözemezdiniz. Bu sadece iş dünyası için geçerli olan sıkıntı değil, Müslümanlar ve dinini yaşamak isteyenler içinde aynı sıkıntılar söz konusuydu. Duyduğunuz tek bir hadisin sahih olup olmadığını veya hangi hadis kitabında yer aldığını öğrenmek için ciltler dolusu kitap karıştırmanız gerekirdi.

Oysa şimdilerde, birkaç tıkla ister mesleğinizle alakalı olsun, ister yaşamak istediğiniz dininiz hakkında veya dini bir vecibe hakkında olsun, derhal bilgiye hem de karşılaştırmalı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. İnsanlık için çok büyük bir adım olan bu nimet, doğru ellerde olduğunda ve doğru kullanıldığında insanlık için muazzam faydalar oluşturan bir araç olduğunu kabul etmek yadsınamaz.

İnternetten Nasıl Meslek Öğrenilir?

İlgi duyduğunu bir iş kolunu öğrenmek isteyebilirsiniz veya hobi amaçlı bir işi öğrenmek ya da herhangi bir şeyle hobi amaçlı uğraşmak isteyebilirsiniz. Evet, internet âleminde öğrendiğiniz işin diploması size verilmez. Fakat öyle işler var ki, o iş hakkında iyi derecede bilgi ve beceri sahibi olursanız, açıkçası kimse sizin diplomanızı umursamaz.

Bir örnek vermek gerekirse, üniversitelerde ilgili bölümleri olan grafikerlik öğrenmek istediğinizi varsayalım. Bu konu hakkında size lazım olan programlardan tutun, bu programların nasıl kullanılacağına dair her tür bilgi ve materyali internet üzerinde hem de bir ücret ödemeden temin etmeniz mümkündür.

İstediğiniz iş koluyla alakalı internet üzerinde ücretli kurslar seminerler veya guruplarda bulunur. Bunlara belli bir ücret karşılığında dâhil olabilirsiniz. Fakat ücret ödemek istemiyorsanız veya kısıtlı imkânlar dâhilinde yaşıyorsanız, ücretli kurslardan aşağı kalmayan, hatta ücretli kurslardan çok daha kaliteli ücretsiz eğitimlerden de faydalanabilirsiniz.

Bizatihi hiçbir alt yapısı olmadığı halde, sadece internet üzerinden grafiker programlarını bilgisayarına yükleyerek, internet üzerindeki eğitim videolarını takip ederek, çok iyi grafiker olan insanlar tanıyorum. Yine sadece internet üzerinden ders videolarını takip ederek, bilgisayar tamircisi olan, web tasarımcısı olan arkadaşlarım var.

İnternetten Meslek Sahibi Olmak Mümkün mü?

Ayrıca bir meslek edinmek için ille de internet üzerinde geçerli olan meslekleri öğrenmek zorunda değilsiniz. Televizyon tamircisi veya beyaz eşya tamircisi olabilirsiniz. Mesleğiniz hususunda kendinizi en iyi şekilde yetiştirmek, güncel problemleri ve teknolojiyi yakından takip etmek yine internet üzerinden mümkündür.

Bu çağda, bu asırda, para ile alakalı olmaksızın, internet üzerinde istediğiniz beğendiğiniz veya ilgi duyduğunuz her işi tüm incelikleriyle öğrenebilirsiniz. Bunun için sadece biraz zaman, biraz sabır ve birazda hevesli olmak gerekiyor. Nitekim internet üzerinden videolar izleyerek, hayvancılık işine giren çok başarılı olan arkadaşlarda tanıyorum.

Hayvancılıkla hiçbir alakası olmayan, şehirde büyüyen bu insanların hangi cesaretle köye yerleşip hayvancılık işine girmesini ilk bakışta anlamak pek mümkün görünmüyor. Fakat sıkı bir şekilde konuyla alakalı yüzlerce video izleyen ve konuya hâkim olan insanların böyle bir şey yapması çok zor olmasa gerek. Kaldı ki, mevzuatı bilinen bir iş kolunda, hevesli olan insanların o işte başarısız olmaları da pek görülmüş iş değil.

Geç Kalmayın Meslek Öğrenin

Ne yazık ki ülkemizde eğitimle alakalı sorunlar yüzünden, nitelikli personel, yetişmiş eleman yok denecek kadar azdır. Mesleğinin hakkını veren meslek sahibi insanlar da yine köhne eğitim sistemimiz yüzünden yetişmiyor.

Bugün ülkemizdeki şartların güçlüğü, ekonomik sıkıntılar, iş bulma zorluğu yüzünden tek meslekle tek tabanca olmayı kaldırmıyor. Bugün bu ülkede yaşayan her insan, iki dil bilir gibi, birkaç meslek edinmesi gerekir. İster fazladan yabancı dil öğrensin ki bunu da öğrenebileceği yerlerin başında internet gelir, isterse bir iş kolu olsun kolaylıkla ilgili her şeyi, tüm teknik detayı internetten öğrenebilir.

Ayrıca kendi mesleğiniz hususunda da kendinizi geliştirebilir, işinizin en iyisi olabilirsiniz. Çünkü hangi iş koluyla ilgili olursanız olun, bilgi sizden sadece birkaç tık uzağınızda her daim sizi bekliyor olacak. Nitekim çağ bilgi çağı iken, vaktinizin kıymetini bilin, zamanınızı heba etmeyin, boş işlerle uğraşmayın. Size faydalı olan, bir fayda göreceğiniz mevzuları takip ederek, hiç değilse internet üzerinde saçma sapan mevzuların trend topic olmasına bir katkı sunmuş olmayın.

Web Tasarımcı Nasıl Olunur?

YouTube video

İnternetten Meslek Sahibi Olmak Mümkün mü? adlı konumuza son verirken, internet meslekleri ile alakalı başka videolar için buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.