Yaşam

Karavanla Doğada Minimalist Yaşam

Karavanda minimalist bir yaşam için gereksiz eşyaları azaltmak aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik...

Karavanla Doğada Minimalist Yaşam

Karavanla Doğada Minimalist Yaşam; her şeyden önce Karavan nedir? Onu izah edelim. Otomobil sektöründeki hızlı ilerlemeler sonrasında motokaravan adı verilen ve çekiciye ihtiyaç duymayan (araca kendisine entegre edilmiş karavan) karavan türleri yapılmıştır. Bugün motokaravan ve çekme karavan olmak üzere iki tür karavan da kullanılmaktadır. İki türün de kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Eğer bir yerde uzun konaklama mevzu bahisse çekme karavan, kısa süreli konaklamalar için ise motokaravan tercih edilmektedir. Çekme karavanın lastik aşınma gideri dışında pek bir amortisman ihtiyacı yoktur. Hareket özgürlüğü ön planda ise motokaravan tercih nedeni olmaktadır.

Karavanlarda insanın zaruri ihtiyaçlarını karşılayacak her şeyin mevcut olması, alan darlığından dolayı insanı minimalist yaşama iter. Minimalist yaşam demek, zaruri ihtiyaçlarının olduğu şeylere sahip olmak, onlarla yaşamak demektir Karavanda Yaşam

Böyle bir yaşam için fazla eşya yoktur. Kullanılmayacak eşya hiç yoktur. Nitekim karavanlar da yaşamsal fonksiyonlara minimum ölçülerde cevap verebilecek yatak, mutfak, duş, tuvalet ve oturma birimi donanımlarına sahip, motorlu araç standart ölçülerine uygun, hareketli yaşam mekânlarıdır. Karavanla Doğada Minimalist Yaşam için karavanlar, çekme karavan ve motokaravan olmak üzere kendi arasında iki gruba ayrılır;

Motokaravanlar

Kendi kendine hareket edebilen ve iç düzeni kamp yapmaya elverişli olarak tasarlanan kendinden motorlu kamp taşıtlarıdır. Motokaravanlar tek parça halinde olup, kapalı kasa panelvanların içine, kamyonetlerin arkasına özel yapılan kasa içine ya da otobüs veya kamyon kasalarının içine tasarlanabilir.

Karavanla Doğada Minimalist Yaşam
Motokaravan

Çekme Karavanlar

Bir çekici aracın arkasına bağlanarak çekilen römork şeklindeki karavanlardır. Bu tür karavanları çekebilmek için karavanın büyüklüğüne göre uygun güçteki araçlara ihtiyaç vardır. Seyahatlerde araç karavandan ayrılarak bağımsız olarak çevre gezilerinde kullanılabilir.

Türkiye’de çekme karavanlar 750 kilodan hafif ve 750 kilodan ağır olarak iki sınıfa ayrılır ve birinci grup karavanlar ruhsatsız, ikinci grup karavanlar ruhsat ile kara yollarında kullanılabilir.

Karavanda Yaşam
Çekme Karavan

Karavanla Yolculuk Yapmak Sakıncalımı?

Motorlu taşıtlar için karayollarında belirlenen trafik kuralları, karavanlar için de geçerlidir ve bunlara uymak, güvenli sürüşün ilk adımıdır. Hareket hâlinde bir ev ile seyahat etmek, normalde bir araçta bulunmayan birçok ev eşyasının da kabin içerisinde bulunması anlamına gelir.

Bu yüzden hareket etmeden önce sarsıntıdan dolayı düşecek devrilecek kırılacak veya kapağı açılacak tüm eşyaların ve dolap kapaklarının sabitlendiğinden emin olmanız gerekir. Bir Karavancı

Olası bir kaza anında veya ani manevralarda kapakları açılacak eşya dolaplarınızdan etrafa saçılacak çatal, kaşık, tabak, bardak gibi malzemeler, karavan içinde seyahat edenler için büyük tehlike yaratacaktır. Çekme karavan tercih edilecekse, römorklu araç kullanımı konusunda bilgi ve eğitim alınmalıdır. Römorku çekmek, park etmek, römork ile manevra yapmak, sahip olduğunuzdan daha fazla tecrübe gerektirebilir.

Karavanda Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Minimalist yaşıyorsunuz, karşılığında her gün bir başa orman manzarasında, bir başka sahil kenarında veya kimsenin daha önce gitmediği keşfedilmemiş bakir topraklarda güneşin batışını seyrediyorsunuz.

Elektriğinizi güneş panelleriyle, suyunuzu genelde benzinliklerde benzin aldıktan sonra neredeyse hiç ücret ödemeden temin edebiliyorsunuz. Karavan Hayatı

Hayatınızı dilediğiniz kadar sade, şehrin gürültüsünden uzak, kuşların cıvıltısını dinleyerek yaşıyorsunuz. Egzoz koklamıyorsunuz, eğer şizofren bir komşu varsa, onunla yaşamak zorunda kalmıyorsunuz. Bütün zamanı kendinize veya sizinle beraber yaşayan eşinize, çocuğunuza ayırarak hayatı doya doya yaşıyorsunuz.

Karavanda Yaşamanın Dezavantajları Nelerdir?

Karavan içinde temizlikten yemek hazırlamaya, kirli su tankını boşaltmaktan -eğer aracınız çekme ise karavansa- araca monte edip nakliyesini sağlamaya kadar her şeyi sizin yapmanız gerekiyor. Bu da hem vakit olarak hem de fiziki güç olarak bu size büyük bir yük getiriyor.

Pek tabi karacanda yaşamın güzelliklerin anarken Türkiye’de karavan hayatının çok gelişmediğini ifade etmek gerekir. İnsanların alternatif yaşam ararken, özellikle korona virüsünden dolayı yeni yeni keşfettikleri ve yoğun bir şekilde ilgi duydukları bir yaşam tarzıdır karavancılık.

Bu yüzden öyle her şehirde karavan alanı bulmak ve karavanınıza harici elektrik temin etmek ya da atık suyunuzu boşaltmak kolay olmuyor. Fakat umuyoruz ki bundan sonra belediyelerimiz, sahil kentlerimiz, karavan hayatını yaşayan, doğa düşkünü karavancıların ihtiyaçlarını düşünerek yeni yeni karavan alanları oluşturur. Böylece minimalist bir yaşama, böyle bir yaşamın güzelliklerine insanlarımız da teşvik edilmiş olur.

Ve Karavanda Gelinen Son Nokta

YouTube video

Tam zamanlı karavanda yaşayan arkadaşlarımızın karavan videoları için tıklayın

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu