Teknoloji

Kaya Bloğundan Taş Çömlek Nasıl Yapılır?

İçindeki gıdaların kokusunu yok etmeyen ve yine içinde pişen gıdaların besin değerini koruyan taş çömlekler

Kaya Bloğundan Taş Çömlek Nasıl Yapılır?

Kaya Bloğundan Taş Çömlek Nasıl Yapılır? Asırlardan beri ülkemizde topraktan faydalanılarak çanak, çömlek yapılır. Günümüzde ise topraktan yapılan bu çömleklerin faydaları saymakla bitmez. Öyle ki imkânı olan birçok insan yemek pişirirken yeniden çömleklere, topraktan yapılmış bu tencereleri kullanmaya yöneldi.

Çömleklerin gözenekli bir yapısı olması, ısının ve nemin eşit bir şekilde çömleğin her tarafına dağılmasını sağlar. Bu da içinde pişen yiyeceklerin daha sağlıklı olmasını ve besin değerlerini daha iyi korumasını sağlar. Ayrıca çömleklerde pişen yemekler daha az yağa ihtiyaç duyar. Az yağla iyi yemek pişirmenin püf noktası, yemeğin çömlekte pişmesini gerektirir.

Aşağıda topraktan yapılan çömlek kapta yemek pişirme konseptinin şaşırtıcı ve çok önemli faydaları, ehemiyet sırasına göre beş madde halinde sıralanmıştır:

  • Çanak çömlek makul fiyatlı ve cep dostudur.
  • Çanak çömlek yemeğe lezzet katar.
  • Çanak çömlek gıdaların besin değerini tutar.
  • Çanak çömlek az yağla yemek pişirmeyi sağlar.
  • Çanak çömlek gıdaların gerçek kokusunu korur.

Şimdilerde ise teknoloji inanılmaz boyutlara ulaştı. İlk defa gördüğüm ve çok şaşırdığım kaya bloklarından tencere yapımı, gerçekten bir hayli pratik ve ilginçti. Öte yandan kayadan yapılan çömlek ve tencerelerin tıpkı toprak çömleklerde olduğu gibi gözenekli bir yapıda olması, bu tür tencerelerin de çok sağlıklı olduğu gerçeğini hatırlattı.

Ülkemizde buna benzer bir sistemin olduğunu düşünüyorum. Özellikle Afyon yöresinde mermer taşlarının işlenmesi, kesilmesi ve koca mermer bloklarının birer mermer tabakası haline gelmesinde izlenen süreç hemen hemen buradaki süreçle aynıdır.

Kaya Bloğundan Taş Çömlek Nasıl Yapılır?

Güney Kore ve Taş Çömlek Yapımı

Kore’de yapılan taştan çömlekler için fazladan çömlekleri yuvarlak hale getiren birkaç torna kullanılmıştır. Bunun dışında ülkemizdeki mermer işçiliği ile Güney Kore’de ki bu taş işçiliği arasında neredeyse hiçbir fark yoktur.

Tabi ki mermerden de bu tür çömlekler yapılabilir. Ancak mermer dokusu itibariyle içindeki gıdaya tıpkı bir demir tencere gibi hava aldırmaz. Böylesi bir üretim için, videodaki gibi bir taşı yontup ondan çanak ve çömlek üretmek gerekir.

Gayet şık bir görünüme sahip olan taştan çömleklerin çevresine geçirilen demir çerçeve ise, taştan çömleğin kırılmaması için gayet yerinde bir muhafaza olmuş. Sonuç itibariyle mükemmel bir işçiliğin sonunda elde edilen taştan çömleklerle yapılan yemeklerin çok muazzam sonuçlar doğuracağından emin olmamak işte değil.

Taştan çömleklerin bir önemli avantajı ise, topraktan yapılan çömlekler gibi, bir takım prosedürlerden sonra yemeklerde kullanılabilir hale gelmesi gerekmiyor. Yani önceden içine yağ koyup kaynatmanız veya önce fırına göndermeniz veya yağla silmeniz gibi prosedürler yok. Taştan çömlekleri satın aldıktan hemen sonra direk ocağın üstüne koyarak kullanabiliyorsunuz.

Üstelik Sağlık açısından, özellikle yağ kullanımını kısması gereken insanlar için ve ayrıca yenilen yiyeceklerin besin değerlerinin kaybolmaması için tercih edilmesi gereken ve yine toprak çömleklere karşında iyi bir alternatif ürün olan, taştan çanak ve çömleklerin en kısa zamanda ülkemizde de üretildiğini görmek çok sevindirici bir gelişme olacaktır.

Taş Çömleğin İmalat Süreci

YouTube video

Kaya Bloğundan Taş Çömlek Nasıl Yapılır? adlı konumuza son verirken çömlek yapımı ile alakalı başka videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.