Hayvanlar Alemi

Protein Zengini Levrek Balığı ve Faydaları

Protein oranı çok yüksek balıklardan biri olan levrek, aynı zamanda çok düşük yağ oranıyla da dikkat çekiyor

Protein Zengini Levrek Balığı ve Faydaları

Protein Zengini Levrek Balığı ve Faydaları; bu balığın en büyük özelliklerinden biri, ülkemizde bulunan bütün denizlerde yaşıyor olmasıdır. Balıkların içinde protein yönünden en zengin bir balık türü olan levreğin 100 gramında 24 gram protein bulunur. Gümüş rengi vücuduyla gözünüzü kamaştıran levreğin bir tanesi rahatlıkla bir kişiyi doyurabilir.

Limon ve salata eşliğinde mükemmel bir lezzet olan levrek balığının hemen ardından, tıpkı diğer balıklarda olduğu gibi, tatlı olarak helva yemek balıktaki besin değerlerinin emilimini kolaylaştıracaktır.

Eti beyaz olan levreği fileto halinde hazırlamak ve pişirmek bu balık için en ideal pişirme yöntemidir. Izgaraya, buğulama ve fırında pişirmeye uygun olan levrek; çupra balığı ve emsallerinden daha çok tercih edilen bir balık türüdür.

Levrek Nasıl Bir Balıktır?

Soğuk ve ılıman denizlerde yaşayabilen, vücut formu fusiform denilen form şeklinde, sırtı kurşuni gümüş renginde, karnı ise açık beyaz renkte derileri ise iri pullarla kaplı bir balık türü olan levrek, üzerinde bulunan küçük kara benekler nedeniyle bazen alabalık balığına benzetilir.

Bir levrek balığının boyu ortalama 40 santim ile 100 santim arasında değişebilir. Ağırlık olarak ideal kilo 15 kilodur. Her mevsimde bulunabilen levrekler genelde mayıs ayından kasım ayına kadar avlanılır. Levrekler çoğunlukla akarsuların ve ırmakların denize döküldüğü yerlerde yaşarlar.

Özellikle üreme mevsiminde ırmak kenarlarına akın eden levrekler, sürüler halinde sonbaharda yumurtalarını bırakır. Ülkemizde ekonomik değeri yüksek olduğundan büyük levrek çiftlikleri kurularak, yetiştirilen levrekler Avrupa’ya ihraç ediliyor.

Yumurtlamanın sona ermesinden sonra, balıklar yavaş akıntıya ve gelecekteki avları için pusuya uygun bölgelere gider. Levrekler, tıkalı yerlerde saklanmayı tercih ederler. Aşırı sıcakta balıklar tekne iskelelerinde, köprü desteklerinin altında, sarkan uçurumlarda, köprü açıklıklarında ve eğimli sazlarda saklanır.

Levreklerin büyük bireyleri daha erişilemez yerlerde yaşar, düzensiz taban kabartmalı derin çukurları, havuzları tercih eder. Büyük su kütlelerinde, balıklar dibin belirgin yükseltilerinde, büyük taş birikintilerinde, sazlık çalılıklarında yaşamayı tercih eder.

Levrek yırtıcı bir balıktır, ancak aynı zamanda birçok düşmanı vardır.  Bu kadar düşmana ve avlanılmasına rağmen, neslinin tükenmemesi muazzam üremesiyle açıklanır. Morina balığı ve turna levreği gibi bazı yırtıcı balıklar, taze levrekleri hiç affetmez. Turna balığı ve yayın balığı gibi balıklar ise bazen yalnızca bu tür balıklarla beslenir.

Bu durum levrekte ki ihmalkârlık ve yavaşlıktan kaynaklanmaktadır. Öte yandan levreğin çokluğu yine bu balığı yakalamayı kolay ve hızlı hale getiriyor. Yırtıcı balıklara ek olarak, levrek balıkları yumurtaları ve yavruları yok eden su kuşlarından da çok mustariptir. Tüm bu kayıplar, balıkların hızla çoğalmasıyla egale edilir.

Levrek Balığının Özellikleri Nelerdir?

Her mevsimin balığı olan levrek, kolay pişirilip, kolay temizlenmesi ve etinin lezzetli olmasıyla ünlü bir türdür. Izgara, tavada kızartma, fırında buğulama ve bol tereyağı içerisinde pişirme gibi birçok farklı şekilde pişirme imkânı bulunmaktadır. Etçil olması sebebiyle eti çok lezzetli olan levreğin bir takım özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Vücut yapıları füzeyi andırır bir formdadır ve yan çizgilerinde 65 ile 80 adet arasında pul mevcuttur. Aslında vücudun tamamı pullarla kaplıdır.
 • Yaşamak için suyun karanlık ve kuytu alanlarını tercih ederler. Gemi batıkları, kayaların oyukları levrekler için oldukça idealdir.
 • Omur sayısı 12 veya 13 civarındadır. Üzerlerindeki solungaç kapağının üst kısmında dikene benzer bir çıkıntı yer alır.
 • Genelde denizlerde, bazen de acı su bölgelerinde yaşayabilirler. Ilık denizlerin sığ bölgelerinde yaşarlar. Genç dönemlerinde gruplar halinde gezen bir türdür.
 • Ömürleri ortalama 20 yıl olan levreklerin; ortalama 60 santim olan boylarının bazen 1 metreye çıktığı görülebilir. 40 santimden küçük olan levreklere de ispendek ismi verilir.
 • Üreme dönemleri, Ocak ve Mart ayları arasındadır. Bir üreme dönemi de iki milyon yumurta bırakabilirler. Üreme dönemlerinde yağsızdırlar ve lezzetli değildirler.
 • Sadece çiftliklerde yetiştirilen levrekler yılın her dönemi lezzetli ve yağlıdır. Bu da çiftliğin soğuk sularda olması yüzündendir.
 • Etçil bir beslenme biçimiyle yaşayan levrekler yırtıcı canlılardandır. Sıklıkla karides, yengeç ve minik kurtlarla beslenen bir balık türüdür.
 • Ülkemizde genellikle Karadeniz, Akdeniz ve Marmara denizlerinde bulunur. Sıklıkla boğazlarda ve tatlı suların denize döküldüğü yerlerde olur.

Balık türleri arasında en lezzetli ve en çok yenilenlerden biri olan levrek sofralarımızda sık sık yer bulmaktadır. Pişirme şekli elbette kişiden kişiye ve zevke göre değişiklik gösterir. 100 gram levrekte yaklaşık 125 kalori bulunurken, yağ oranının çok düşük olduğu dikkat çekmektedir. Kalsiyum ve potasyum açısından zengin olan besin, A vitamini açısından da oldukça faydalıdır.

Levrek yağ oranı az olduğu için aslında kızartarak pişirme yöntemine uygun bir balık türüdür. Ancak genel olarak büyük bir yapıda olduğu için kızartma yöntemi çokta tercih edilmez. Bunun yerine ızgara veya fırında buğulama en çok kullanılan pişirme yöntemleri arasındadır.

Protein Zengini Levrek Balığı ve Faydaları

Levrek Balığının Faydaları Nelerdir?

Her balıkta olduğu gibi levrek balığında da vücudumuz için çok faydaları olan sağlıklı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Levreğin en büyük özelliği kalp hastalıkları için, düşük kolesterolü ve kan basıncını önlemeye yardımcı olmasıdır.

Levrek balığı vücudun sağlıklı yapısını korumak ve bağışıklık sistemlerini arttırmak için ve vücudun serbest radikallerinin hasarlara karşı mücadele edebilmesi için ihtiyaç duyduğu A vitamini ve D vitamin açısından oldukça iyi bir kaynaktır.

İçeriğinde bol miktarlarda protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, çinko, omega vitaminleri özellikle omega 6, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini ve D vitaminleri bulundurmaktadır.

Öte yandan malumunuz üzere kimi balıklarda özellikle iri ve dipte yaşayan balık türlerinde bazen civaya rastlanılmaktadır. Civa insan sağlığı için zararlıdır. Vücuda giren civayı yok etmenin en iyi yolu balıktan sonra yeşil çay tüketimidir. Yeşil çay balıkta bulunan civanın kana karışmasını engeller.

Levrekteki omega-3 yağ asitleri bebeğin zekâ ve gözlerinin gelişimi açısından çok önemlidir. Yine okul çağına gelen çocukların tüketmesi hem zihinsel gelişimlerinde hem de başarılarında fayda sağlamaktadır. Cildin bağ dokusunu koruyarak kırışıklıkları önler. Bu sayede yaşlanmayı geciktirir.

Depresyon, anksiyete, panik atak gibi psikolojik sorunları önler. Konumuz olan levrek başta olmak üzere tüm balık türlerinde bulunan omega-3’ün alınması açısından balık tüketimi çok önemlidir. Ancak hem sağlık hem lezzet açısından düşünülürse en uygunu buğulamadır. Levreğin içindeki protein, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin büyük kısmını tamamlar.

Levrek Balığını Kimler Yememeli?

Pek çok faydası olan levrek balığının kimi türlerinde civa bulunmaktadır. Bunun dışında böbrek hastalığı olanların hemen hemen hiçbir balık türü tüketmemeleri önerilir. Civa ise sağlık için zararlıdır. Buna ek olarak doktorlar aşağıdaki sağlık sorunları bulunan kişilerin levrek balığını tüketmemeleri hususunda uyarmıştır:

 • Vücutta çinko eksikliği
 • Balık alerjisi
 • Anemi
 • Akut dönemde gastrit
 • Lökopeni
 • Küçük kanamalar
 • Ürolitiyazis hastalığı
 • Onkolojik hastalıklar
 • Safra kesesindeki taşlar

Bu zararla karşın unutulmamalıdır ki; Levrekte bulunan omega-3 yağ asitleri, metabolizmanın ve kan kolesterol seviyelerinin normalleşmesi için gereklidir. Sinir ve kalp damar sistemi hastalıklarının gelişmesini engeller.

Taurin, doku ve hücre büyümesi ve metabolik süreçler için gereklidir. DNA moleküllerinin sentezi için B12 gereklidir. Ayrıca levrek, yağ metabolizması için gerekli olan antioksidan minerali içerir.

Bu nedenle, bu balık dolaşım, sinir, sindirim sistemi, deri ve pankreas, diabetes mellitus, hipertansiyon, beyin hipoksisi, hiper ve hipoglisemi, asit-baz dengesi bozuklukları, serviks erozyonu, hafıza bozukluğu gibi hastalıklardan muzdarip insanların beslenmesi için mükemmeldir.

Artan yorgunluk, depresyon, hamile kadınların ve yaşlıların beslenmesinde levrek bulunmalıdır. Bu balık, raşitizm ve büyüme geriliğini önlemenin yanı sıra sinirsel ve fiziksel yorgunluk, hastalıktan iyileşme ve kötü performansa yardımcı olduğu için çocuklar için de yararlıdır. Levrek, sinir sistemi, beyin ve omurilik, kemikler, cilt, saç üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Levrek Temizleme ve Pişirme

YouTube video

Protein Zengini Levrek Balığı ve Faydaları adlı konumuza son verirken, levrek temizleme veya yakalama ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu