Genel

Koyun Kuzu veya Keçi Nasıl Parçalanır?

Küçükbaş Kurbanlık Koyun Kuzu veya Keçi Parçalama ve Et Sıyırma Teknikleri

Koyun Kuzu veya Keçi Nasıl Parçalanır?

Koyun Kuzu veya Keçi Nasıl Parçalanır? Hepinizin malumu üzere kurban bayramı geliyor. Büyük çoğunluk kesilmesi ve yüzülmesi daha kolay olduğu için küçükbaş hayvan kesmeyi tercih ediyor. Yöreye ve damak zevkine göre kimi keçi keserken, kimi de kuzu veya koyunu tercih ediyor.

Küçükbaş hayvan anatomisi ister keçi ister koyun olsun pek fark etmediğinden, bir küçükbaş hayvan karkası nasıl işlenir? Koyun kuzu veya Keçi nasıl parçalara ayrılır? Kıymetli et nerededir? Kıymetli et nasıl ayrılır? Bunlarla alakalı videoları sayfamızda paylaşarak küçükbaş hayvanla alakalı en azından eti ziyan etmeyecek kadar bilgi sahibi olmanızı istedik.

Aşağıdaki videolarda küçükbaş hayvanların hiç satır kullanılmadan, sadece bıçakla oynak veya kıkırdak yerlerinden nasıl parçalara ayrıldığını görecekseniz. Keyifli Bilgin

Koyun Kuzu veya Keçi Nasıl Parçalanır?
Koyun Kuzu veya Keçi Nasıl Parçalanır?

Satır kullanmadan Karkas Parçalamanın Önemi?

Satır kullanmadan karkas parçalamak önemlidir. Çünkü satır kullanıldığında kemik kırılır. Kemik kırıldığında küçük kemik parçaları etin içine sirayet eder. Bu küçük kemikleri genelde göremez ve etten ayıramazsınız. Bu durumda pişirdiğiniz et eğer dikkat etmezseniz yerken dişinizi kırar. Ayrıca satırı vurduğunuz yerde kıymetli et varsa, o eti ziyan etmekte cabası…

Bu yüzden sadece küçükbaş değil, mümkün mertebe büyük baş dana ve sığırda bile satır veya balta kullanmadan hayvanı kıkırdak dokusundan bıçakla ayırmak en ustaca ve en doğru olan parçalama şeklidir. Fakat büyükbaş hayvanlarda yani dana ve sığırlarda mecburen satır veya balta kullanmak zorunda kaldığımız zamanlarda, satır yerine keskin bir baltayı tercih etmek gerekir.

Kemiğin etin içine dağılmaması içinde sert bir şekilde hatta mümkünse tek vuruşla kemiği kırmak gerekir.  Şimdiden iyi seyirler.

Satır Kullanmadan Kuzu Parçalama

YouTube video

Et Kemikten Nasıl Sıyrılır?

https://www.youtube.com/watch?v=zorkKCWgkMk

Pirzola Nereden Çıkar?

YouTube video

Koyun Kuzu veya Keçi Nasıl Parçalanır? adlı konumuza son verirken koyun kuzu veya keçi parçalama veya et işleme ile alakalı başka videolar izlemek istiyorsanız, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.