YaşamTeknoloji

Ayakkabı Üretimi ve İyi Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı Üretim Aşamaları Nelerdir? Ayakkabı Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler Hususlar Nelerdir?

Ayakkabı Üretimi ve İyi Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı Üretimi ve İyi Ayakkabı Seçimi adlı konumuzda Bir ayakkabının üretilirken geçirdiği evrelerden, iyi ayakkabıdan ve ayakkabı tercihlerinden söz edeceğiz. Teknolojinin hızla ilerlemesi, el emeği göz nuru olan kunduraları da makine ile üretime zorladı. Böylece o nadide işçilik devri bitti makinaların getirdiği hızlı üretim ve hızlı üretime dayanan ucuzluk dönemi başladı.

Artık tek tip ayakkabı bir günde binlercesi üretiliyor. Kimse ayağımızın ölçülerini almıyor. Ayak kalıbımızı bilmesi gerekmiyor. Ama üretilen çiftlerden biri bir şekilde mutlaka ayağımıza oluyor. Şimdi size aşağıda fabrikasyon ayakkabı üretmenin aşamalarını sırasıyla yazalım:

Ayakkabının en kolay kısmı giymesidir. Ayakkabı sanat gerektiren ve göründüğü kadar basit olmayan emek isteyen ve sabır gerektiren bir iştir. Basit ve standart bir atölyenin ayakkabı üretmesi için gerekli olan aşamaları ise şöyledir.

 • 1 – Tasarım
 • 2 – Kesim
 • 3 – Saya
 • 4 – Montaj
 • 5 – Temizleme

Yukarıdaki maddelerin ne işe yaradığını ve neden olması gerektiğini sırasıyla açıklayacak olursak:

Tasarım Aşaması:

Ayakkabı modelistliği için en önemli olan şey model belirlemedir. Bu model belirleme özelliklere göre yani hitap edeceğiniz kesime göre değişmektedir. Model belirlerken aşağıdaki maddeler mutlaka göz önünde bulundurulur:

 • Cinsiyet
 • Moda
 • Sezon
 • Yaş
 • Coğrafi Bölgeler
 • Fiyat
 • Gelenek ve Görenekler
 • İklim Özellikleri
 • Hitap ettiğiniz olduğu kesim

Bu gibi özellikler üretici firmalar için çok önemlidir. Çalışılacak sezonda hitap edilen kesime ne kadar çok nokta özellik ve görsel sunum yapılırsa başarı o kadar kolay ve sorunsuz olur. Tasarımlar modelistler tarafından biriktirilir, üzerilerinde çalışmalar yapılır, tartışmalar ve ufak dokunuşlarla son işlemler yapılır ve koleksiyonlar oluşmaya başlar.

Ayakkabı Üretimi ve İyi Ayakkabı Seçimi
Ayakkabı Üretimi ve İyi Ayakkabı Seçimi

Kesim Aşaması:

Ayakkabının cinsine göre deri ve deri çeşitlerinin elle veya makine yardımıyla kesildiği aşamadır. Bu aşamada deri ölçüm makineleri ve depo otomasyon sistemlerinin kullanılması fire oranları, israf ve şirketler için tasarrufun yapılması için çok kritik bir evredir.

Kesim için gelecek deri veya malzemenin kalitesi ve hasarsız oluşu, kesimi yapan kişinin ustalığı ve kullandığı teknolojik aletlerle alakalı birçok kritere bağlıdır. Hayvan derisi, kumaş veya suni deriden ayakkabının sayası ve astarı uygun bir biçimde bu aşamada kesilir.

Saya Aşaması:

Değişik biçimdeki parçaların birbirine dikişi ile ortaya çıkan ayakkabının taban haricinde kalan üst parçasıdır. Kendini üretebildiğiniz gibi, fason olarak üçüncü firmalara da ürettirilebilir.

Montaj Aşaması:

Genelde “taban” adı verilen alt parça ile “saya” denen üst parçanın birbirine dikerek, yapıştırarak çivileyerek ya da bunlardan birkaçı birden uygulanarak montajlama yani birleştirme yapma aşamasıdır.

Finisaj Aşaması:

Üretim süreci boyunca hasar gören veya fazlalık olarak görülen iplerin yakılması, temizlenmesi için gerekli olan aşamadır. Ayakkabıları ortopedik rahatlığa kavuşturacak fuspetleri takılır ve son rötuşları yapılır. Kutu ve kolilere koyularak sevkiyata hazır şekilde depolara gönderilir. Bundan sonraki aşama ise satış ve sevkiyattır. Sevkiyat için sevkiyat planlama programları kullanılmalıdır.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ayakkabı satın alırken önce iç astarının deri olup olmadığına bakın. Özellikle dana derisinden yapılan astar, ayak kokusunu büyük ölçüde önler. İkinci olarak dikkat etmeniz gereken nokta tabanı. Ayakkabı tabanları EVA adı verilen süngerimsi bir madde, kauçuk, kösele veya neolit adı verilen suni köseleden yapılmaktadır.

Bu aralar kauçuk ve EVA ayakkabılar çok popüler. Kösele, deriden yapıldığı için diğer taban çeşitlerine göre oldukça pahalı kaldığından ne yazık ki fazla talep görmüyor.

Doğru Ayakkabıyı Nasıl Seçeriz?

Ayakkabı ölçüsü en uzun parmağınıza göre yapılır (en uzun parmak ayak tipine göre 1 veya 2. parmak olabilir). Uygun ayakkabı numarası, parmakların yeterince rahat sığabildiği genişlikte ayağı sıkıca kavrayan ancak ayağınızı sıkmayan ve basmayan numarayı tarif eder. Normalden küçük ayakkabılar ayağınızı sıkar büyükler ise düşmenize neden olabilir. Ayakkabı alırken eni geniş, dar kalıp ayakkabı ya da yarım numara seçeneklerini sorun.

Yeni alınan ayakkabıları ayağınıza uyum göstermesi biraz zaman alabilir, dolayısıyla ayakkabı giyme süresi aşama aşama artırılmalıdır. Ayak ölçüsünün yaşla beraber arttığı ve her iki ayak ölçüsünün birebir aynı olamayabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Ayakkabı satın almak için en uygun zaman ayaklarımızın şişeceği gün sonuna doğru olmalıdır.

Ayakkabı Üretimi ve İyi Ayakkabı Seçimi
Ayakkabı Üretimi ve İyi Ayakkabı Seçimi

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Sağlığa Zararlı mı?

Yüksek topuklu ayakkabıların ayağa binen yükü ayak topuğundan öne doğru kaydırması nedeniyle ayağın ön bölümünün aşırı stres altında kalmasına neden olur. Yapılan çalışmalara göre 9 cm topuklu ayakkabı, 3 cm topuklu ayakkabılara göre ayak eklemlerine 7 kez daha fazla stres yükler.

Bunun yanında diz kalça ve bel bölgesinde vücut ağırlık merkezinin değişimine neden olarak bu bölgelerdeki bağlarda aşırı gerilmeye, eklemlerde aşırı yüklenmeye ve kaslarda aşırı çalışmaya neden olarak diz kalça ve özellikle bel ağrılarına neden olurlar. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabı kullanımı düşme riskini artırıp özellikle ayak bileği çevresinde kırıklara ve bağ yaralanmalarına neden olabilir.

YouTube video

Ayakkabı Üretimi ve İyi Ayakkabı Seçimi adlı konumuza son verirken, ayakkabı imalatıyla alakalı youtube üzerinden başka videolar izlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.