Genel

Canavar Balığıyla Acılı ve Bol Salçalı Menü

Balıklar içinde en lezzetli ete sahip olan canavar balığının dana etine benzeyen etiyle, soslu ve acılı menü

Canavar Balığıyla Acılı ve Bol Salçalı Menü

Canavar Balığıyla Acılı ve Bol Salçalı Menü; yani balığın adına bakınca ismi böyle olan bir balık yenir mi? Yahu demeden edemiyor insan. Lakin gel gör ki iş böyle değil; zira balık ne kadar canavar olursa, hatta ne kadar çirkin olursa, lezzeti de o oranda artıyor. Dünya mutfaklarını takip eden ve yine dünya mutfaklarına ait yemek tariflerini youtube kanalında yayınlayan ve milyonlarca takipçisi olan Travel Thirsty kanalında rastladığım bu balığı sizlere sunmadan edemedim.

Gerçekten balık tehlikeli ve çirkin görünüyor. Derisinin üstünde bulunan sırt süzgeçleri sertleşerek kemikleşmiş, keskin bir bıçak haline gelmiş, çenesinin altında tıpkı yayın balıkları gibi sakalı olan bu balığı canlı canlı yakalamışlar ve biraz buzda beklettikten sonra temizleme kısmına geçilmiş.

Canavar Balığı Yenir mi?

Google de yaptığım bir araştırmada; özellikle okyanusta yaşayan, birbirine benzemeyen, fakat çirkin görünümlü ve büyük, keskin dişleri olan birçok balığa canavar balığı dendiğini gördüm. Hemen hemen hepsiyle yahni yapılıyor veya kızartması yapılarak afiyetle yeniyor. Hatta Japonlar bu işi o kadar abartmış ki, kati surette zehirli olduğu bilinen balon balığı gibi balıkları bile ustalıkla temizleyip mideye indiriyor.

Canavar Balığıyla Acılı ve Bol Salçalı Menü

Tabi bu işin fıkhi boyutunu merak ediyorsanız, bu konuda en hassas davranan Hanefi mezhebinde bile canavar balıkları helaldir. Bunun sebebi, yüzgeçlerinin olması, solungaçlarının olması, suyun dışında yaşayamaması ve balığa benzemeleri nedeniyledir. Böylece Şafii, Hanbeli ve Maliki mezheplerinde de canavar denilen balıklar helaldir.

İlgimi çeken başka bir şey ise canavar balığı denen bu balığın, adeta dana gibi etinin olması. Dana etinin yanına koysanız, neredeyse dana etinden ayırt edemeyeceksiniz. Hâlbuki balık eti genelde, ya beyaz olur, ya da simsiyah ya da kırmızı ve siyahın dalga dalga birbirinin ardınca dizili şekilde olmasıyla bilinir.

Oysa canavar balığının etinde, ne siyah ve tonlarında bir et, ne de beyaz ve tonlarında bir et var. Saf kırmızı rengine sahip, kılçıksız ve temiz bir eti var. Fakat pişirilmesi, pek ülkemizin damak lezzetine hitap etmiyor dersek yeridir.

Biz daha çok balığı, ızgarada, mangalda veya tavada kızartarak yemeyi severiz. Videoda ki tarif tarif Tayland mutfağı, balıktan çok sos yapılıyor, üstelik en az balık büyüklüğünde baharat çeşnisi hazırlanıyor. Bu kadar baharatın karıştığı salçalı sos muhtemelen çok acı olacaktır.

Bol salçalı bu sos, acı baharatlarla kıvama gelene dek pişirildikten sonra, içine canavar balığı parçaları atılıyor. Bir süre balığın etiyle beraber pişirilen yemek, müşterisine sosuyla beraber sunuluyor. Muhtemelen acı da olsa, lezzetli olduğunu düşünüyorum. İmkân olsaydı, bu balığı, bu sosla tatmayı isterdim. Tadanlara ise afiyet olsun

Canavar Balığı Temizleme ve Pişirme

YouTube video

Canavar Balığıyla Acılı ve Bol Salçalı Menü adlı konumuza on verirken, canavar balığı ile alakalı videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.