Genel

Siyahi Devi Hiç Acımadan Evire Çevire Dövdü

Sokak Boksunda İri Kıyım Zenciyi Dinlene Dinlene Evirip Çevirip Dövdü: )

Siyahi Devi Hiç Acımadan Evire Çevire Dövdü

Siyahi Devi Hiç Acımadan Evire Çevire Dövdü Her zaman deriz. Kavgaya mahal yok. Muhabbet fedaisi olmak varken, kavgaya, adavete ne gerek. Lakin gel gör ki spor adı altında boksu icat etmişler, sıkletleri bir olanlar ringe çıkıp kozlarını paylaşıyorlar. Nefesi güçlü olan, yumruğu balyoz olan, takati fazla olan, tabi ki en önemlisi zeki olan maçı kazanıyor. Şampiyon oluyor.

Sizde takdir edersiniz ki bu spor biraz kanlı spor. Keşke yasaklansa, çünkü İslam fıkhına göre yüze vurmak haram. Yüze vurulmaz. Spor adı altında birbirlerine ölümüne vuran sporcuların beyin hasarı alanları, ringde ölenleri, felç geçirenleri ve daha yüzlerce olumsuz örnek olanları mevcut…

Şimdi aşağıda izleyeceğiniz videoda ise, iri kıyım bir zenciye karşı, sinek sıklet bir rakip var. Aslında boks maçında rakipler eşit ağırlıklarda seçilir, ringe çıkar. Fakat bu tür sokak dövüşleri öyle sanıyorum ki illegal olduğundan, iş kiloya değil, biraz paraya, biraz yüreğe, biraz da rızaya bakıyor.

Malumunuz üzere köpek sizi ısırınca haber olmaz, siz köpeği ısırınca haber olur. Sinek sıklet arkadaşımız, siyahi devi evire çevire patakladığından ilgimizi çekti, yalan yok, birazda komiğimize gitti. Bu yüzden paylaşalım dedik. Videonun hemen altında ise, meraklılarına boksun tarihçesi. Sahi öyle ya bu boks ne zaman icat edildi? Nasıl icat edildi? Kim icat etti? Öğrenelim. Şimdiden iyi seyirler, keyifli bilgiler…

YouTube video

Boks Nedir?

Boks, iki kişinin hakem gözetiminde karşılıklı yumruklaştıkları ve birbirlerini nakavtla ya da puanla yenmeye çalıştıkları spor müsabakasıdır. Belden aşağıya ve enseye vurmak, sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi, avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak, ses çıkarmak uyarı almasına neden olur, üç uyarı bir ihtar (-1 puan) alınmasına neden olur.

Amatör boksörler 227 gr ağırlığında, profesyonel boksörler ise ağırlığı 170-283 gr arasında değişen eldivenler kullanırlar. Profesyonel boksörler yalnızca şort, amatör boksörler ise şort ve atlet giyer. Hem amatör hem de profesyonel boksörler karşılaşmada diş ve kasık koruyucuları kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu başlık da takarlar.

Boks karşılaşmaları ringde yapılır. Ring, üç veya dört sıra halatla çevrili ve yerden yüksekliği en az 91 cm en fazla 122 cm olan kare biçiminde bir alandır. Halat aralıkları en az 40 cm olmalıdır. Ringde kırmızı, mavi ve tarafsız beyaz köşeler vardır. Sporcular ait oldukları köşeden, hakem ve doktor ise jüri masasına yakın olan beyaz köşeden ringe çıkar.

Siyahi Devi Hiç Acımadan Evire Çevire Dövdü
Siyahi Devi Hiç Acımadan Evire Çevire Dövdü

Boksun Tarihçesi

Eski Yunan’da ve Roma’da boks önemli sporlardan biriydi. Ama bu spor acımasız bir biçimde yapılırdı ve dövüş genellikle boksörlerden biri ölünceye kadar sürerdi. Daha sonra yasaklanan boks, 18. yüzyılın başlarında İngiltere’de yeniden ortaya çıktı. 1719’da James Fig, Londra’da bir ring kurarak hem ders verdi, hem de bütün rakipleriyle dövüştü.

Çıplak yumrukla yapılan bu dövüşlerin kuralları yoktu ve çok acımasız biçimde bazen saatlerce sürüyordu. İngiltere’de 1866’da Amatör Spor Kulübü kuruldu. John Chambers ve VIII. Queensburg markisinin yönlendirmesiyle eldivenle yapılan maçlar için kurallar getirildi. Böylece çağdaş boksun temelleri atılmış oldu. ABD’de ise boks 19. yüzyıl başlarında ortaya çıktı ve boksa olan ilgi 1880’lerde John L. Sullivan’la birlikte arttı.

Sullivan, Paddy Ryan’ı 1882’de nakavtla yenerek eldivensiz boksun tartışmasız şampiyonu oldu. Daha sonra eldivenli olarak pek çok maç yaptı. Dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu kazanan ilk siyah boksör Jack Johnson’dı. 1937’de ağır sıklet şampiyonu olan Joe Louis, bu unvanı kazanan ikinci siyah boksör oldu. Louis, bu unvanını 25 kez korudu ve 1949’da yenilmeyen şampiyon olarak emekliye ayrıldı.

ABD’de 1950’lerin en ünlü şampiyonu olan Rocky Marciano, boks tarihine en sert yumruklara sahip boksörlerden biri olarak geçti. Hiçbir profesyonel maçta yenilgi almamış tek boksör olarak 1956’da boksu bıraktı. Böylece Slyvester Stallone’ye ilham vererek “Rocky” filmi çekilmiş oldu. 1960’larda ve 1970’lerde dünya ağır sıklet boksunun efsanevi kişisi Muhammed Ali’ydi.

Türkiye de de yakından tanınan Muhammed Alinin bir efsane olduğunu pekâlâ hatırlatmaya gerek yok. Sonradan Müslüman olan, Vietnam’da savaşmayı reddeden ve birçok siyahi insana Müslüman olma yolunda ilham olan, kısa süre öncede vefat eden Muhammed Aliyi bu vesile ile yeniden ve yeniden rahmetle anıyoruz.


Mike Tyson ve 6 Nakavt

YouTube video

Siyahi Devi Hiç Acımadan Evire Çevire Dövdü adlı bu güzide konumuza son verirken, boksla alakalı videolar izlemek isteyenler buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilir.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.