Çocuklar

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın

Kitaplar insana sırdaş ve arkadaştır. Kitaplar insana başka dünyaların, başka alemlerin kapılarını aralar

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın

Her zaman diyoruz. Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın. Nitekim bu konu hakkında sayfalar dolusu yazı yazılabilir. Aslında sayfalar dolusu yazı yerine tek bir cümlede söylenebilir. Çünkü çocuk, anne ve babayı örnek alır. Eğer anne ve baba kitap okursa, çocuklarda da kitap okuma sevgisi ve merakı oluşur.

Bu yüzden bir rol model olarak siz anne ve babalara “çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırın” diyorsak, bu sayfanın sonuna doğru yapacağımız tüm tavsiyeler bir yana, ebeveyn olarak öncelikle sizlerin kitap okuyarak çocuklarınıza örnek olmanız bir yanadır. Yani anne ve babanın elindeki kitap kadar, çocuğu kitap okuma hususunda motive edecek başka hiçbir şey yoktur.

Neden Kitap Okumalıyız?

Kitap okumak ufuktur, karşınıza çıkacak bir olayı farklı açılardan ve farklı yönlerden değerlendirebilmenin bir yoludur. Kitap okumak nerede nasıl konuşacağını, nasıl davranacağını bilmek demektir. Cehaletten kurtulmak toplumları, kültürleri tanımak ve yaşam boyunca atacağın her adımda sana feraset ve basiret demektir kitap…

Sıklıkla kitap okuyalım derken, aceleci insanımız okumaktan çok kitap yazmanın hayallerini kuruyor. Oysa en iyi kitabı yazan yazarların en büyük özelliği çok kitap okumalarıdır. Yani ne kadar çok kitap okuduğunu söyle, sana ne kadar iyi bir kitap yazabileceğini söyleyeyim.

Çünkü akıcı bir kitap yazmanın, su gibi akan sayfaları oluşturmanın ve okuyan okuyucunun hiç sıkılmadan sizin fikirlerinizi okuyabilmesini sağlamanın yolu çok kitap okumaktan geçer. Nitekim ne kadar çok kitap okumuşsanız, o kadar akıcı bir kitap yazmışsınız demektir.

Zaman zaman bazı yazarların bilgi dolu olsa bile, kitaplarının ağır olduğu, okunmadığı, sayfaların akmadığına dair şikâyetler alırız. İşte bu gibi sıkıntıların sebebi de yeterince okumamaktan geçer. Kaldı ki kitap yazmak bir yana akıcı, anlaşılır ve mantıklı cümleler kurmanın yolu da kitaptan geçer. Çok kitap okuyanlar, bir utangaçlık veya kekeme gibi sağlıksal veya psikolojik sorunlar yoksa iyi birer hatiptirler.

Kitap Okumaya Nereden Başlayalım?

Çocuklar bulundukları yaşa göre kitap okumalıdır. Ayrıca okurken, onları bilgilendirecek, sonunu merak ettirecek, heyecanlandıracak küçük masal veya hikâyelerden oluşan kitaplar seçmek gerekir. Ne yazık ki bugün piyasada özelikle ilkokul çağındaki çocuklar için bastırılan ve kırtasiyelerde satılan kitapların tam bir cinayet olduğunu söyleyebilirim.

Metin olarak alabildiğine saçma cümlelerden oluşan, çocuğa bir ahlak bir fikir öğretmeyen, son sayfalarına yaklaştıkça bir merak ve heyecan duyurmayan yüz binlerce hikâye basılmış ve satışa sunulmuş.

Bunun en önemli sebeplerinden biri ticari kaygılardır. Kitaplar; sırf birileri para kazansın, diye gereken özen gösterilmeden basılan kitaplar olunca, üstelik anne ve babada kitap seçiminde yeterince bilinçli olmayınca, daha ilkokul çağında çocukların kitap okuma hayatı bitiyor.

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın

Kaldı ki zamanımızda televizyon ve internetin popülaritesi de eklendiğinde, çocukların kitaptan çok daha eğlenceli olduğunu düşündüğü televizyona veya internete dikkatini vermesi ve bunları tercih etmesi pek garipsenmese gerek!

Bu yüzden kitap okumaya akıcı merak uyandırıcı iyi bir kitap seçerek başlamak gerekir. Sadece çocuklar için değil, kendiniz içinde akıcı ve sürükleyici bir kitap alarak çocuğunuza eşlik edebilirsiniz. Kendinize kitap seçimi için “romandan başlamak” doğru olacaktır.

Akıcı bir kitap istiyorsanız, yabancı eserleri, yani tercüme edilmiş klasik eserleri boş geçerek, yerli yazarların eserlerini okuyun. Çünkü tercüme kitaplar, mesela klasikler asla orijinal dilin sadeliğini ve akıcılığını muhafaza edemezler. Bu yüzden akıcı olmayan kitap okuyarak sıkılır ve boğulursunuz. Oysa çocuğunuzun kitap sevgisi, sizin kitap okuma ve sevme duygularınızla eştir.

Çocuğuma Kitap Okumayı Nasıl Sevdirebilirim?

Düşünen ve kendini ifade edebilen çocuklar yetiştirebilmek için çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Akıllı telefonların, tabletlerin ve çizgi filmlerin bu kadar popüler olduğu günümüzde bu alışkanlığı çocuklarımıza kazandırmak aslında o kadar da zor değil.

Sadece biraz sabır, doğru kitaplar ve çocuklarla beraber vakit geçirmek gerekir. Aşağıda çocuğunuza kitap okumayı sevdirecek maddeler sıralanmıştır. Bunların hepsini yerine getiremezsiniz de, gücünüzün yettiği maddeleri yerine getirmeye çalışın:

  • Çocuğunuzla beraber bir kütüphane yapın
  • Çocuğunuzla beraber kitap okuyun
  • Kitap okuma saati belirleyin.
  • Çocuğunuzun yaşına göre kitap seçin
  • Çocuğunuzla beraber kitap alın
  • Evinizde bir kitap okuma köşeniz olsun
  • Kitaplar her zaman yakınınızda olsun
  • Okuduğu kitabı anlatmasına izin verin
  • Çocuğunuzun ilgisini çekecek kitaplar alın
  • Kitap okumanın zevkli olduğunu hissettirin

Dikkat Eksikliğini Kitaplar Giderir mi?

Çocukların büyük bir bölümünde dikkat eksikliği vardır. Birçoğu odaklanma sorunu yaşar. Yaptığı işe konsantre olamaz veya hemen sıkılır. Kitap okuma alışkanlığı zamanla çocuğun odaklanma sorununu bertaraf ettiği gibi, dikkat dağınıklığını da giderir.

Eğer dikkat eksikliği olan bir çocuğunuz varsa ve ona kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız başlangıçta onun ilgisini çekecek kitaplar satın alın. Sonra bunların arasından istediği kitapları seçmesine izin verin. Ve kitap okuma etkinlikleri düzenleyin. Başlangıçta bu etkinliğin çok uzun olmamasına dikkat edin.

Yavaş yavaş süreyi artırabilirsiniz. Onunla beraber sizde kendiniz için seçtiğiniz kitabı okuyun ve süreniz bittiğinde size okuduğu kitapla alakalı bir şeyler anlatmasına müsaade edin.

Öte yandan çocuğu, kitap okumayı; sanki zorunlu bir etkinlikmiş veya kitap okumak zorunlu bir vazifeymiş anlayışından kurtarın. Kitabı mecburen okumak zorundaymış izlenimi vermeyin. Yemek içmek ve gezmek gibi en sevdiğiniz şeyleri yaparcasına kitap okuma işini severek yaptığınızı ve yapmak gerektiğini ifade edin.

Evde Bir Kütüphanenin Faydası Var mı?

Öteden beri bu ülke insanın evinin en güzel köşesi her zaman bir kütüphane idi. O kütüphanede nerede ise yüzlerce kitap bulunurdu. Evde koltuk, gümüşlük veya bilmem hangi mobilya olmazdı ama bir kütüphane olurdu.

Evde kütüphane olmasının faydası kitaplarla yakın yaşamayı sağlar, kitaplara uzanmayı zaman zaman kitap incelemeyi ve hatta madem bu kadar kitabım var hiç değilse okuyayım mantığıyla kitap okumayı kolaylaştırırdı.

Şimdilerde bile evinizde hem çocukların rahatça erişebileceği sessiz ve konforlu bir kitap köşesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede çocuklar istedikleri zaman kitapları alıp okuyabilirler. Bu kitap köşesine, çocuklarınızın ilgilerini çekecek kitaplar ve çocuk dergileri koymanız onların işlerini kolaylaştıracaktır.

Ayrıca bir çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmak sabır isteyen emek isteyen bir süreçtir. Bu alışkanlığı erken yaşta kazanan çocukların özgüvenleri artarken, edindikleri birikim onların kültürlü bireyler olarak yetişmelerini sağlar.

Okumayı eğlenceli bir aktivite haline getirip, onları okumaya her zaman teşvik edin. Çocuğunuzun ilgisi dağılsa dahi siz okumaya devam ederseniz, bir süre sonra yanınıza gelecektir. Süreklilik arz eden bir çaba ile çocuğunuza kitap okuma sevgisini böylece erken yaşlarda aşılayabilirsiniz.

Çocuklara Kitap Okutmanın Yolları Nelerdir?

YouTube video

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın adlı konumuza son verirken, çocuklara kitap okutmayı sevdirmek ile alakalı başka videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.