Genel

Fırında Kızarmış Kellenin Faydaları ve Hazzı

Atalarımızın çelikten bileğinin, bükülmez belinin sırrı, kelle paça ve fırında kellenin o dayanılmaz lezzetiydi!

Fırında Kızarmış Kellenin Faydaları ve Hazzı

Fırında Kızarmış Kellenin Faydaları ve Hazzı; ne yazık ki değerlerimiz, en gözde yemeklerimiz birer birer yok oluyor. Eskilerden beri hemen hemen her şehirde fırında kuzu kelle yiyebilirdiniz. Her şehirde kuzu kelle temin edip, eski usul fırına bir tepsi içinde göndererek, nar gibi kızardıktan sonra cüzi bir ücret olan pişirme parasını vererek kızarmış kuzu kelleniniz geri alarak ailenizle beraber afiyetle yiyebilirdiniz.

İşin kötüsü sadece adetlerimiz veya değerlerimiz kaybolmuyor. Yediklerimizde kayboluyor. Siz her şehirde kömürde kelle pişiren üç beş kelleci bulabilir misiniz? Evet, her yerde kızarmış piliç bulabilirsiniz; fakat her yerde kızarmış kuzu kelle bulamazsınız.

Ülkemizde tarım ve hayvancılığın artık bitme noktasına geldiği için sakatat temininin güçlüğü, kırmızı etin kelle eti olsa bile pahalı olması ve damağımızın yayınlanan milyonlarca reklamla hamburgerlere alıştırılması…

Hâlbuki bir kelle etiyle, ne hamburger ne de başka bir yiyeceği kıyaslayabilirsiniz. Kelle etinin ister çorbasını için, ister fırında kızarmış olanını yiyin, bol miktarda vitamin, mineral ve en önemlisi de kolajen almış olursunuz ki, kolajen demek bağışıklık demek, kuvvet demek, kemik demek ve şifa demektir.

Yetişen yeni nesil gençlerin atalarımızın sofrasından eksik etmediği kelleyi, paçayı ve sakatatlardan oluşan kolojen bombası menüleri ağızlarına bile koymaması her ne kadar ilginç olsa da, geldiğimiz acınası durumda ortadadır. Öyle ya atalarımızın bükülmeyen bileği, kırılmayan beli, o dünyaya nam salmış kuvvetinin kaynağı zaten başka ne olabilirdi ki!

Kuzu Kelle Nasıl Kırılır?


YouTube video

Kelle Etinin Faydaları Nelerdir?

Kuzu kellenin ister çorbasını için ister kızarmış olanını yiyin, aşağıdaki faydaları görmeniz, kaçınılmazdır. Eğer kelle etini daha önce hiç yemediyseniz ve alışık değilseniz, önce çorbasını yiyerek kelle etinin lezzetini test etmenizi öneririz. Şimdi kuzu kellenin faydalarına gelecek olursak:

01 – Kelle etinde kolajen proteini, magnezyum ve kalsiyum bulunur bu durum kemik kırılmalarının hızlıca iyileşmesini sağlar, eklem ağrılarını azaltır.

02 – Çocukların kemik gelişimini destekler, kemiklerin büyümesine ve onarılmasına yardımcı olur ve kemik erimesiyle savaşır.

03 – Bağ dokusunu desteklemesiyle dejeneratif eklem hastalıklarıyla savaşır ve kemik erimesiyle savaşmada etkilidir.

04 – Cildin genç görünmesine katkı sağlar. Antioksidan etkisi ile bağışıklığı güçlendirir. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı korur.

05 – Yüksek kalorili ve yağlı olmasından dolayı kilo almak isteyenler kilo alımı sağlar. Fakat yağ oranı yüksek olduğu için aşırı tüketilmemelidir.

Fırında Kızarmış Kellenin Faydaları ve Hazzı

06 – Enerji verir. Enerjik ve zinde hissetmeniz kaçınılmazdır. Kanserle savaşır. Sindirim sistemini korur ve iyileşmesine yardımcı olur.

07 – İçeriğindeki proteinler ağız sağlığını olumlu yönde etkiler, diş eti hasarını onarmaya fayda sağlar. Saç ve tırnakların uzamasına destek olur.

08 – Viral ve bakteriyel enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olan arginin ile soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve ateş görülme olasılığını azaltır.

09 – Limon, sirke ve sarımsak ile birlikte antibiyotik etki yaratır. Antiviral ve antibakteriyel etkisi ile enfeksiyonlara karşı savaşır

10 – İçerdiği amino asitler sayesinde deliksiz uykuyu destekler. Omega-3 bakımından ise zengindir ve beyin gelişimini destekler.

11 – Kaslarınızın güçlenmesini ve kas ağrılarınızın azalmasını sağlar. Ayıca eklemlerdeki sıvıların korunmasını sağlayan kemik dostudur.


YouTube video

Hastalıklara Karşı Kuzu Kelle

“Ah dostum seninle nerede bir kelle kırsak?” diyeceğim ama öyle çok alternatifimiz yok. Birçok şehrimizde yok olsa da, bu işi en iyi şekilde devam ettiren, iki şehrimiz var, biri Denizli diğeri ise Sivas sanırım başka da alternatifimiz bulunmuyor. Varsa da ben bilmiyorum, bilenler aşağıya yorum bırakabilir.

Evet, bir dostuyla kelle yemek isteyen İstanbul’dan Ankara’dan veya başka şehirlerden özel araçlarıyla bu şehirlere giderek kuzu kelle yiyor, aslında acınası iş. Fakat kellenin hastası olanlar için bir mecburiyet bir de hasta olanlar için mecburiyet.

Çünkü korona da dâhil kelle etinin, kelle paça veya fırında kızarmış kellenin korona da dâhil birçok salgın hastalığa iyi geldiğiniz sanırım sizde duydunuz. Ne diyelim bir şekilde nar gibi kızarmış bir kuzu kelle kırarsanız, hani bana dercesine kulaklarınızı çınlatalım…

Sivasta Hem Dana Kelle Hem Kuzu Kelle


YouTube video

Fırında Kızarmış Kellenin Faydaları ve Hazzı adlı konumuza son verirken, kuzu kelle ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.