Teknoloji

Kelebek Bıçağı Yapan Ustadan Efsane İşçilik

Hurda Demirlerin Usta Ellerde Yeniden Hayat Bulduğu O An

Kelebek Bıçağı Yapan Ustadan Efsane İşçilik

Kelebek Bıçağı Yapan Ustadan Efsane İşçilik her ne kadar alet işler el övünür demiş olsalar da usta eli bir başka. Nitekim ustamız bir araba yayından kestiği parçayla hayran kalacak kadar güzel bir kelebek bıçağı yapıyor. Tabi kimseye kelebek bıçağı temin edin, üzerinizde taşıyın demiyoruz. Çünkü ülkemizde kelebek bıçağı yasalara göre suç.

Fakat koleksiyon için veya evde ya da arabada bulundurup doğada kullanmak için böyle bir kelebek bıçağım olsun isterdim. Gelelim Yasalara göre kelebek bıçağı ve türevleri neden suç oluyor? Hemen inceleyelim.

Kesici Aletler Taşımak Suç mudur?

Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan bıçak, çakı gibi kesici aletleri, çoğu kişi dışarı çıkarken bile yanında bulundurmaktadır. Örneğin; dağcılık, kampçılık veyahut izcilik sporları ile uğraşan bireylerin mutlaka yanında bulundurdukları bu aletler, son zamanlarda adeta gündelik bir eşya gibi ya da güvenlik amaçlı olmak üzere vatandaşlar tarafından da muhafaza ediliyor.

Ancak bu noktada, söz konusu delici aletlerin bireylerin muhafaza etmesinde, üstünde bulundurmasında kanunen bir sakınca olup olmadığı merak konusudur. Ceza hukuku bakımından bir suçun 6136 sayılı kanun kapsamında sayılan aletler ile işlenmesi suçun ağırlaştırıcı sebebi olabilir. Aynı şekilde 6136 sayılı kanun kapsamında suç teşkil eden aletler ayrıca cezalandırılmaktadır.

Çakı, Bıçak, Muşta Taşımanın Cezası Nedir?

Söz konusu çakı, bıçak vb. gibi suç aleti vasfında olan aletlerin bulundurulması yasak olduğu kadar da suç sayılmaktadır. Kabahatler Kanunu’na göre delici, kesici, öldürücü, yaralayıcı alet taşıyan kişiler işleme tabi olup, söz konusu kişilere 189 Türk Lirası para cezası ya da Adli Sicil Kayıtları incelenerek ya da hal ve şartlara göre kişinin saldırıda kullanma amaçlı bulundurma durumuna göre 3 aya kadar hapis cezası verilmektedir.

Bu noktada yasal işlem yapma ya da ceza verme hususunda pratikte işleyen sistem;  kesici, delici ve bereleyici her türlü aletin kamu güvenliği açısından oluşturduğu tehlike, yer, zaman ve taşıyan kişinin suç eğilimi gibi kıstasların göz önünde bulundurulması ile oluşmaktadır.

Kelebek Bıçak 6136 ya Girer mi?

“Kelebek” ve “Sallama” diye tabir edilen veya özel amaçlarla imal edilen çeşitli bıçaklar ve benzeri aletlerin maksat dışı olarak taşınmasının yasaklanması ve buna uymayanlara idari para cezası uygulanmasına ilişkin karar bulunuyor.

Yani arkadaşlar kelebek bıçağını ne kadar seviyor olsanız da taşımak suç. Bu tür bıçakları ancak koleksiyon olarak evde veya arabanızda bulundurabilirsiniz. Üzerinizde taşıyamazsınız. Keyifli Bilgin

Şimdi arkanıza yaslanın ve aşağıdaki efsane işçiliği seyredin ve yine bu konuyla alakalı olan bir pala yapımını izlemek isterseniz, Araba Makasından Muazzam Bir Pala adlı konumuza da göz atabilirsiniz.

YouTube video

Kelebek Bıçağı Yapan Ustadan Efsane İşçilik adlı konumuza son verirken, bu kıymetli ustamızın kanalını takip etmek isteyenler buraya tıklayarak kanalı takip edebilir ve ustamızın diğer videolarını izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu