Hayvanlar Alemi

Honamlı Keçi Irkı Özellikleri ve Yetiştirme

Dünyada sadece Türkiye'de bulunan honamlı keçileri kombine bir ırk olup; etinden, süt ve kılından yararlanılır

Honamlı Keçi Irkı Özellikleri ve Yetiştirme

Honamlı Keçi Irkı Özellikleri ve Yetiştirme; ülkemiz keçi türleri ve ırkları açısından zengin bir ülkedir. Özellikle yerli keçi ırklarımız olduğu gibi, yurtdışı menşeli keçi ırklarımız da mevcuttur. Honamlı keçisi daha çok yörüklerin yetiştirdiği kombine bir keçi ırkıdır. Honamlı keçisinin eti, sütü ve kılı değerlendirilir.

Honaml keçisini yetiştiren göçebelere honamlı yörükleri denir. Honamlı yörüklerinin etken olduğu alanlar Isparta, Antalya ve Konya civarıdır. Honamlı keçileri adeta honamlı yörükleri ile özdeşleşmiş bir ırktır. Honamlı yörükleri yerleşik hayata geçiş yaptıkça honamlı keçi ırkı da hızla azalmaktadır.

Hâlbuki honamlı keçisi dünyada sadece Türkiye’de bulunan ve yetiştirilen bir ırktır. Honamlı keçi türünün araştırılması ve safkan olarak üretilmesine yönelik yapılan çalışmalarda, bu keçilerin yüz otuz kilogram ağırlığa kadar ulaşabilen türleri tespit edilmiştir.

Honamlı Keçileri yaşam alanlarında bulunan fundalıklar, çalılar, orman içindeki meralar, anızlar ve nadasa bırakılan tarlalardaki otlarla, hemen hemen sıfıra yakın bir masrafla yetiştirilir. Senenin hemen hemen tamamında merada yaşayabilen bir keçi ırkıdır.

Bununla beraber, ağız yapılarından dolayı zayıf meralardan yeterince yararlanamaz. Zengin mera veya ek yemleme olanağına sahip işletmelerde daha verimli yetiştirilir. Genelde siyah renkli olarak dünya üzerine gelen bu ırkın bazen rengi Beyaz ya da Kahverengiye dönebilmektedir.

Honamlı keçilerinin boynuzları oldukça gelişmiştir. Bu ırkın yapısal olarak kıvrılmış bir boynuz yapısı vardır. Kulak çevresinde yay gibi duran bu boynuz yapısı oldukça tehlikeli olabilmektedir.

Honamlı Keçilerinin Özellikleri Nelerdir?

Kombine bir ırk olan honamlı keçileri, uzun yıllardan beri yapılagelen yetiştiriciliğin tecrübeleri ve kazanımlarıyla bugüne kadar korunmuş ve yetiştirilmiş bir ırktır. Honamlı keçilerinin vücudu iri, uzun ve yüksek yapılıdır. Kaba ve ince kılları, kıl keçilerine oranla daha kısadır.

Ayrıca kuyruk yapıları da Kıl keçilerinden daha uzun ve püskül görünümüne sahiptir. Genellikle siyah renkli olmakla birlikte beyaz lekelere, kızıl ve gri renkte olanlarına da rastlanmaktadır. Siyah renklilerde yüzün iki tarafında ağza kadar inen kahverengi veya beyaz akıtma bulunmakta, bacak uçları ve süt aynası çevresinde renk daha açık olmaktadır.

Honamlı keçilerinin derisi koyu renklidir. deri üstündeki kıllarda kahir ekseri siyah renktedir. Erkekler ve dişiler genellikle boynuzludur. Tekelerde boynuzlar dişilere göre daha iyi gelişmiştir.

Boynuz kendi ekseni etrafında kıvrımlı, kulakların etrafında geriye doğru bir yay çizer, boynuz uçları ise aşağı ve öne doğru uzar. Aşağıda honamlı keçisinin bazı özellikleri maddeler halinde sıralanmıştır:

Honamlı Keçi Irkı Özellikleri ve Yetiştirme

Honamlı Keçilerinin Genel Özellikleri


 • Nadiren kulak ve yanaklarda kahverengi kıllar olabilir.
 • Genel olarak vücutları siyah kıllarla kaplıdır.
 • Kırçıl renkte kılla kaplı olanlar az sayıda bulunur
 • Özellikle zayıf meraları iyi değerlendiremezler.
 • Alınlarında kartopu ve akıtma görülebilir.
 • Ayaklarda beyaz renkli kıl sekilerine rastlanabilir.
 • Analık yeteneği yüksek bir ırktır.
 • Honamlı keçileri erkekleri ve dişileri boynuzludur.
 • Gözleri belirgin şekilde iri ve canlı renktedir.
 • Bakıcı ile oynamayı çok severler.
 • Honamlı keçisinin burnu kemerlidir.
 • Kıl keçisine göre daha iri ve vücudu daha uzundur.
 • Honamlı keçilerinde kulaklar küçük ve kalındır.
 • Kuyrukları uzun ve püskül şeklindedir.
 • İki boynuz dibi arası diğer keçilere oranla daha dardır.

Honamlı Keçilerinin Verim Özellikleri


 • Honamlı keçileri; keçi sütü, keçi eti ve kılı için yetiştirilir.
 • Ergin tekelerde canlı ağırlık ortalama 80 – 90 kilodur.
 • Bir laktasyonda keçi süt verimi 150 – 200 litre arasıdır.
 • Ergin Honamlı keçi kıl verimi yıllık 0,5 kilo olmaktadır.
 • Ergin dişi keçilerde canlı ağırlık ortalama 55 – 60 kilodur.

Honamlı Keçilerinin Büyüme Özellikleri


 • Doğum Ağırlığı: 3-4 kilo
 • Sütten Kesim Ağırlığı: (90. gün) 16 kilo

Keçi sütü, keçi eti ve kılı için yetiştirilen honamlı keçisi sayı olarak gittikçe azalmıştır. Şu an serbest olmasına rağmen belli bir süre Antalya civarında ormanlık alanda yetiştirilmesi yasaklanmasından etkilenmiş sayıları iyice azalmıştır.

Keçi yetiştiriciliği açısından honamlı keçisi önemlidir. Honamlı Yörükleri göçer olarak azalsa bile yörede azda olsa yetiştirilmesi gereken bir keçi ırkıdır. Çünkü keçi sütü beslenmede önemlidir. Keçi peyniri tüketilmesi gereken hayvansal gıdalardandır.

Honamlı Keçisi Yetiştirme

Kombine bir ırk olan honamlı keçisini yetiştirmenin en önemli gerekçelerinden biri, neredeyse kendi kendine yetebilen ve kendi kendine beslenebilen bir ırk olmasıdır. Ayrıca yine önemli gerekeçelerden biri yetiştirildiği bölgeye uyum sağlamış bir keçi ırkı olmasıdır.

Eğer sadece keçiyi süt için bekleyecekseniz, bunun için dünya şampiyonu olan saanen ırkı beslemeniz daha doğru olacaktır. Fakat saanen keçileri özel bakım ister ve hassas keçilerdir. Bulunduğuz yer itibariyle özellikle de kombine bir ırk arayışındaysanız, devlet desteği de bulunan honamlı keçi yetiştiriciliği sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Honamlı Yörükleri ve Honamlı Keçileri

YouTube video

Honamlı Keçi Irkı Özellikleri ve Yetiştirme adlı konumuza son verirken, honamlı keçileri ile alakalı başka videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu