Yaşam

Katamaranla Denizlerde Alternatif Yaşam

Katamaran mı? Yelkenli mi?

Katamaranla Denizlerde Alternatif Yaşam

Efendim her şeyden önce Katamaranla Denizlerde Alternatif Yaşam nedir? Katamaran nedir? Yelkenli ile arasındaki farklar nelerdir? İkisinden birini tercih etmek gerekirse hangisini tercih etmek gerekir? İşte böyle sorular birbiri ardına sıralana dursun, biz önce Katamaran Nedir? Ona bakalım. Katamaran kelimesinin kökeni çok eskilere dayanır. Eski dönemde kullanılan Tamilce dilinde bağlanmış odun anlamına gelen kattumaran kelimesinden türemiştir. Birbirine bağlanmış iki tekneye katamaran denir.

İlk versiyonlarının Sri Lanka’dan çıktığı düşünülür. Bu ilk versiyonlarda yerli balıkçılar iki kanoyu birbirine bağlayarak stabiliteyi arttırmış, kürekle hakimiyet sağlamışlardır. Katamaranda teknenin ağırlık merkezi, paralel iki gövdenin arasındaki boşluğa denk gelir. Böylece kolay kolay alabora olmaz.

Nitekim daha sonra bu versiyon deniz otobüslerine ve lüks yatlara ilham vermiştir. Bugünkü deniz otobüsleri katamaran şeklindedir. Ayrıca artık okyanus aşırı yarışlarda teknelerin yerini almaya başlamıştır.

Katamaranın sunduğu yaşam alanı yelkenli tekneye göre fazladır. İki gövdeden oluşması onu avantajlı kılar. Büyük havuzluk kısmı ile daha çok insanın bir arada olmasını sağlar. Katamaran

Katamaranla Denizlerde Alternatif Yaşam

Yelkenli Tekne Nedir?

Denizde yolculuk denince akla ilk gelen görüntülerden birisi büyük beyaz yelkenleriyle mavi sularda salınan teknelerdir. Denizde ve Okyanusta özellikle tercih edilen tekne türlerinin başında gelen yelkenliler, uygun hava koşulları ve rüzgâr hızında motorların susturularak yelkenlerin açılması ile seyrine devam eden teknelerdir.

YouTube video

Yelken mi Tercih Edilmeli Katamaran mı?

Bu soru aslında biraz zevk işi, biraz imkân ve birazda tercih meselesidir. Yelken açma hususunda ve yelkenle ilerleme hususunda katamaranla yelkenli tekne arasında bir fark yoktur. Katamaranda motorsuz ve yelkenle ilerleyebilir. Buradaki en büyük fark, yelkenli teknenin tek gövde, katamaranın ise çift gövdeden oluşmasıdır.

Çift gövdeden oluşan Katamaran adeta iki yelkenli tekne gibidir bu yüzden daha geniş alan sunar, böylece deniz üstünde konfor artar. Fakat katamaran maliyet açısından yelkenli teknelerin iki katını bulur. Geniş ailelerin seyahat ve seyir planları için çift gövdeli katamaranlar kalabalık olmayan gruplar için de tek gövdeli tekneler önerilebilir.

Katamaranın Avantajları nelerdir?

Katamaranın hemen aşağıda saymakla bitiremediğimiz avantajlarını maddeler halinde sıralayalım:

 • Katamaranda neredeyse tüm manzaraya hâkim olursunuz. Salon masasında otururken veya yemek yaparken etrafı seyredebilir, her tarafa laf yetiştirebilirsiniz.
 • Havadardır. Tam boy salon kapısı ve büyük pencerelerini açtığınızda salon ve mutfak dahi efil efil olur. Gövdelerdeki büyük heçler çok iyi havalandırma sağlar. Özellikle demirde gövdeler bile epeyce serin olur.
 • Katamaranın seyirde rahat olmasının en önemli sebebi iki gövdeli olduğu için dengesi, yani seyirde yatmamasıdır. Teknenin yan yatmaması demek, korkusuz ve keyifli bir mürettebat demektir. Üstelik seyirden önce ortalığı toplamak gerekmez, unutulan tabak çanak kırılmaz, teknedeki eşyalar birbirine girmez. Ayrıca seyir halinde yemek yapabilir ve rahatça yiyebilirsiniz. Deniz tatiliniz tam da hayalinizdeki gibi gerçekleşir.
 • Aydınlıktır. Tek gövdelilerde birkaç basamak aşağı inilerek salona ulaşılır ama katamaranda suyun tamamen üzerindesinizdir.
 • Seyirde tek gövdeye göre daha hızlıdır. Deniz tatilinizde biraz eğlenceye hayır demezsiniz herhalde.
 • Az yakıt harcaması. Evet, yanlış duymadınız, o kadar büyük olmasına rağmen ekonomiktir de…
 • Gövdelerin birbirinden ayrı olması teknede kalanlar için önemli bir özerklik sağlıyor. Kavga eden çocuklarınız varsa biri bir gövdeye, diğer öteki gövdeye!
 • İki gövde arasına gerilmiş ağ üzerinde ister seyirde yatıp serinleyin, ister koyda güneşlenin. Çocuklar bu bölüme bayılacaklar! Sizin için de deniz tatilinin unutulmaz anları yine bu bölümde yaşanacak.
 • Havuzluk ve dümen mahalli birbirinden tamamen ayrıdır. Bu özellik, çoluk çocuk seyirde hem dümencinin hem de yolcuların hayatını kolaylaştırır. Her şey kaptanın kontrolü altında olur.
 • Havuzluk, salon ve mutfakta hareket etmek çok kolaydır. Basamaklar, halatlar, karmaşa yoktur.
 • Sığ sulara girme özgürlüğü. Sığ sulara girebilirsiniz. Böylece deniz tatilinizde hiçbir koyu es geçmek zorunda kalmazsınız.

Katamaranın Dezavantajları Nelerdir?

Katamaranın dezavantajlarına gelince, aslında öyle büyük büyük dezavantajları yok, Fakat tam zamanlı bir katamaranda yaşayacaksanız ve katamaranızı Marinalara bağlayacaksanız aşağıdaki dezavantajları bilmenizde fayda var:

 • Katamaranın en büyük dezavantajı genişliği nedeniyle marina ücretlerinin daha fazla olması. Marinalarda ücretler Yaşadığınız teknenin en ve boy oranına göre belirlenir. Ne kadar büyük alan o kadar para.
 • Rüzgâra karşı seyirde (orsa seyrinde) tek gövdelilere göre zayıftır. İşin teknik kısmıyla ilgileniyorsanız, tekneyi siz kullanacaksanız 35-40 dereceden daha dar açıya giremeyeceğinizi bilmelisiniz. Merak etmeyin, operatörünüzden alacağınız bilgiler ve diğer seyir avantajlarıyla bu olumsuzluğu bertaraf etmeyi kısa sürede öğrenirsiniz

Sezar’ın hakkını Sezar’a verme kabilinden, hele en önemlisi şunu da ifade etmek gerekirse, denizde yaşam, her şeyden önce bir alternatif bir yaşamdır. Hele de bu son dönemlerde teknolojinin tavan yapması, okyanus veya deniz üzerindeki yaşamı kolaylaştırmıştır. Öyle ki, denizin ortasında kendi internetinizi kullanabilir, kendi suyunuzu üretebilir, yine güneş panellerinden kendi elektriğinizi elde edebilirsiniz. Üstelik rüzgâr gücüyle adeta sonsuzluğa yelken açarken, yiyeceğinizi denizden elde ederek, hiçbir şeye ve hiç kimseye bağımlı olmadan yaşayabilirsiniz.

YouTube video

Katamaranla Denizlerde Alternatif Yaşam adlı konumuza son verirken, denizci dostlarımız veya deniz severler buraya tıklayarak yelkenli tekne videoları izleyebilir

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.