Çocuklar

Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Davranır?

Üstün Zeka Belirtileri

Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Davranır?

Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Davranır? adlı bu soru için İmamı Gazali der ki, çocukta ki utanma duygusunun çokluğu onun aklının işaretidir. Evet, bir çocuğun zeki olduğunun göstergesi onun duygularının yaşıtlarına oranla çok daha fazla gelişmiş olmasıdır.

Dikkat edin eğer çocuğunuz utangaçsa bunun yanında korkusu, sevgisi, tutkusu da o nispette çoksa, test yapmaya gerek bile kalmadan çocuğunuzun üstün zekâlı olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim anne baba çocuğunu dikkatle inceleyip ondaki farklılıkları yakalamak ister. Bunun en önemli sebebi kendi için özel olan çocuğunun, başkaları için de özel olmasını isteme arzusu yatar. Ama bu, bazı çocukların diğerlerinden özel olmadığı anlamına gelmez.

Çocuğunuzun üstün zeka olup olmadığını anlamanın en iyi yolu çocuğunuzu çok iyi gözlemlemenizdir. Üstün zekalı bebekler diğer bebeklere oranla belli bir dönüm noktaları ile karşılaşmaya eğilimlidirler. Örneğin bebeklik çağlarında diğer bebeklere oranla daha erken yaşta emekleyebilir, yürüyebilir ve hatta konuşmaya başlayabilir.

Konuşma ve yabancı dil konusunda hızlı bir gelişim kaydedebilir. Kelime haznesi çok çabuk genişler. Uzun Süre Odaklanırlar; genellikle yeni yürümeye başlayan bebekler ilgilerini çeken pek çok şeye kısa süre sonra ilgilerini kaybedebilir ve siz bir hikâyeye başladığınızda bir süre sonra ilgisi dağılabilir. Fakat sizin bebeğiniz eğer üstün zekâlı ise, konuya olan ilgisini hiç kaybetmeden tüm hikâyeyi dinleyebilmektedir.

Kitap, televizyon ya da filmlerden öğrendikleri bilgileri unutmazlar, aksine her zaman hatırlar ve bu bilgileri kullanırlar. Hatta siz, üstün zekâlı çocuğunuzun bu bilgiyi nereden ve nasıl edindiğini anlayamazsınız bile…

Üstün Zeka

Artistik becerilerini ya da sayılarla arasını takip edin. Gerektiğinden daha fazla realist resimler çiziyor ya da basit matematik işlemlerini kafasında yapabiliyorsa çocuğunuzun biraz farklı olduğunu düşünebilirsiniz.

Bütün bunların yanında biz çocuğunuzun zekâsı hususunda tereddüte düşmemeniz için Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Davranır? sorusuna cevap olacak nitelikleri aşağıda maddeler halinde sıralayalım.

Yalnız Oynamayı Tercih Ederler

Üstün Zekalı bebekler diğer çocukların grubunda oynamaktan çok kendi kendilerine oynarken çok daha rahat görünürler. Çocuğunuzu yalnız başına kitap okurken veya sadece bir oyuncakla sessizce oynarken bulabilirsiniz.

Bebekken Algıları Yüksektir

Bebeğinizin çevresindeki değişikliklere son derece duyarlı olduğu görülebilir. Bu yüksek algıya bir ipucu olabilir. Eğer siz saçınızı keserseniz, gözlüklerinizi çıkarırsanız bebeğinizin fark ettiği görülür mü? Veya siz ağlarken ya da gözyaşlarınızı silerken size sarılmak istiyorlar mı? Bunlar yüksek algıların belirtileridir ve not edilmelidir.

Sorunları Çözmeye Çalışırlar

Üstün zekâlı bebeklerin sadece daha büyük çocukların anlaması gerektiği sorunları anladığı görülür. Örnek olarak nesneler yığarak beşiklerinden veya bebek kapılarından kaçmayı öğrenen bebekler gibi.

Üstün Zekalı Bebeklerin Gelişmiş Dil Yetenekleri Vardır

Üstün Zekalı bebekler ortalama dil yeteneğinin çok üstünde bir dil yeteneğine sahiptirler.Yeni yeni yürüyen çocuğunuzun yaşından büyük insanlarla büyük kelimeler ve uzun cümleler kullandığını fark edebilirsiniz, ama diğer çocuklarla konuşurken dillerini daha basit bir tonla değiştirebilirler.

Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Davranır?

Fazla Araştırmacı veya Meraklı Olurlar

Yeni yeni yürüme evresinde çok meraklı olmak tüm bebekler için oldukça normaldir. Meraklılığın son derece keskin bir hissine sahip çocuklar ve bebekler üstün zekâlı olabilirler. Normal çocuklar kendi oyuncaklarını, kitaplarını ve komik görünen nesneleri içeren şeyler konusunda meraklıdır. Bir çocuk üstün zekâlı olduğunda biraz daha ileriye gider.

Onun yerine içinde ne olduğunu görmek için bir oyuncağı veya evin çevresindeki diğer şeyleri parçalara ayırır. Bu önemli bir güvenlik riski ortaya çıkarabilir bu yüzden küçük nesneleri veya minik saat bataryaları gibi küçük nesneleri içeren şeyleri uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Hayal Gücü Aşırı Derecede Canlıdır

Eğer çocuğunuz üstün zekâlıysa, uydurma hayali arkadaşlarla ve çok karmaşık olan görevlerle oynarken fazlaca ilerlemiş bir hayal gücüne sahip olabilir.

Hafızaları Güçlüdür, Kolay Hatırlarlar

Eğer bebeğiniz üstün zekâlıysa olağanüstü bir hafızaya sahip olabilir. Gizlenen bir oyuncağın nerede olduğunu hatırlayabilirler veya mutfağın yemek için olduğunu anlayabilirler. Zamanları ve yerleri diğer çocuklardan daha iyi hatırladığının farkına varacaksınız.

Uzun Süre Odaklanabilirler

Çoğu bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar şirin şeylere olan ilgilerini çabucak kaybederler. Siz bir hikâye okumaya başlarsınız ve bebeğiniz siz bitirmeden bile başka bir göreve gider. Fakat bebeğiniz üstün zekâlı ise oturup ve tüm hikâyeyi dinleyebilir.

Bebek Çok Atik ve Hareketli Görünür

Bu bebekler çok önceden insanlar ve onların çevresiyle bağlantılıdır. Üstün zekalı bebekler birileri konuştuğunda kafalarını çevirecektir ve aslında ne söylendiğini anladığı gibi birilerinin gözlerinin içine bakacaktır.

Sanatçı Ruhludur veya Sayılarla Arası İyidir

Eğer çocuğunuz gerçekten iyi çiziyor veya sayıları toplayıp çıkarabildiği görünüyorsa, onların üstün zekâlı olması yüksek olasıdır.

Artan Etkinlik Seviyeleri

Üstün Zekâlı bir bebek uzun bir dikkat aralığıyla yüksek etkinlik seviyelerine sahip olabilir. Hiperaktif bebekler dikkatlerini uzun süre vermekte zorlanmaktadır. Üstün zekalı çocuklar ilgi alanları doğrultusunda çok sevdikleri işlerde uzun süre odaklanabilirler.

Belli Davranış ve Duygusal Belirtilere Sahiplerdir

Üstün Zekâlı çocuklar daha karmaşık ve yoğun duygulara sahip olmaya meyillidir. Diğerlerinin nasıl hissettiğini söyleyebilirler ve daha anlayışlılardır. Ortalama çocuklar genç yaşta diğerlerinin duygularına daha az duyarlıdır, yani yoğun empatiye sahip olmak sizin çocuğunuzun üstün zekalı olabileceğinin belirtilerinden biridir.

Durumlara Bağlanma Yeteneği

Çocuğunuzun özgüvenini artırmak, bağlantılar kurmasını sağlamak için aktiviteler arayın ve bunları evinizin dışında kullanın. Buna bir örnek, çocuğunuzun başka birinden gidip su ya da yiyecek istemesi.

Çocuğuma Zeka Testi Yaptırmalımıyım?

Zekâ testleri, çocuğun akademik başarısını sözel ve görsel olarak ölçer. Oysa zekâ çok geniş kapsamlıdır. Testten yüksek puan alması çocuğa ekstra yük yükler. Başka bir sakıncası ise çocuğun hiç bilmediği ortamda, tanımadığı uzman tarafından performansının ölçülmesidir.

Çocuk ortama ve uzmana güven duymayabilir. O günkü ruh hali performansını etkiler. Sadece test yaptırmak çok geniş bir zihinsel kapasiteyi sınırlandırmak anlamına da gelebilir. Bu yüzden ille de test yaptıracaksanız, yukardaki durumu göz ardı etmemelisiniz.

YouTube video

Üstün zekalı çocuklarla alakalı diğer videoları izlemek için burayı tıklayın

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.