Yemekler

Mangalda Çupra Balığı Nasıl Pişirilir?

Mangalda pişirmek için ideal bir balık olan çupra balığı, bu tarifle damağınızda unutulmaz bir lezzet olacak!

Mangalda Çupra Balığı Nasıl Pişirilir?

Mangalda Çupra Balığı Nasıl Pişirilir? Hangi yemeği yaparsanız yapın veya mangalda ne pişirirseniz pişirin, öncelikle pişirdiğiniz ürünü tanımalısınız. Lezzetin ilk sırrı pişirdiğiniz yiyecek hakkında bilgi sahibi olmaktır. Çupra balığı denizlerin en kıymetli balıklarından biridir. Ülkemizde hamsiden, palamuttan ve levrekten sonra en çok tutulan ve en çok tüketilen balık çupra balığıdır.

Ekonomik değeri de yüksek olan çupra balığı etçil bir balıktır. Çok kuvvetli çenelere sahip olması nedeniyle, denizdeki kabuklu canlıların kabuklarını kırarak yiyebilir. Kılçık sayısı çok az olan, buna rağmen eti sert ve çok doyurucu olan çupra balığı emsallerine oranla çok lezzetli bir balıktır.

Bu balık yağlı bir balık olması nedeniyle, ızgara ve mangala çok yakışan bir balık türüdür. Çupra balığı ve faydaları hakkında geniş bilgi için Çupra balığının özellikleri adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca daha önceki konularımız ifade etmiştik. Balıkları pişirme usulüne göre sınıflandırmak gerekirse, balıkları yağlı ve yağsız olarak iki sınıfa ayırmak gerekir demiştik. Yağlı balıklar ızgara ve mangala çok yakışır. Çünkü kendi yağıyla ateşin üzerinden yanmadan pişerken, yağıda eriyerek ete müthiş bir lezzet katar. Şimdi yağlı bir balık olan çupra balığının mangalda tarifine geçelim:

Çupra Balığı İçin Malzemeler


  • 3 veya 4 Adet Çupra
  • Bir Avuç Biberiye
  • Tuz
  • Karabiber
  • 4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

Garnitür Malzemeleri

  • 2 adet domates
  • 1 baş sarımsak
  • 4 adet patlıcan
  • 4 tane acı biber
  • 4 tane yeşilbiber
Mangalda Çupra Balığı Nasıl Pişirilir?

Çupra Balığı İçin Talimatlar


1 Çupra balıklarının içini temizledikten sonra ister bir yaprak misali açın, isterseniz sadece içini temizleyerek ve her iki taraftan balığın üstüne kesikler atarak pişirmeye hazır hale getirin. Tuz, karabiber ve zeytinyağı ile ovup on dakika kadar tuzunu çekmesi için dinlendirin. Bir kâse içerisinde biberiyenin yapraklarını zeytinyağı ile karıştırın. Balıkları mangal veya ızgaraya yerleştirdikten sonra arada sırada bu sostan sürün. Bunun için fırça veya kaşık kullanabilirsiniz.

2 Mangalı yaktıktan sonra kömürlerin tamamen yanmış ve dumanını kaybetmiş bir hale gelmesini sağlayalım. Sonrasında tel ızgara arasına balıkları dizerek, çupraları nar gibi kızartalım. Yine mangalın bir kenarında sebzeleri de közleyelim. Balıklar ve sebzeler sıcakken tabaklara birer balık, birer sebze ve ikiye kestiğimiz yarım domateslerle servis edelim. Bolca közlediğimiz sarımsakları ve yine eğer közlediyseniz patlıcanları tabaklara paylaştıralım.

Çupra Balığı Tarifi Püf Noktalar


Çupra balığının yanına közlenmiş sebzeler sofranıza müthiş bir lezzet katacaktır. Hatta birkaç patlıcanı bütün olarak közleyerek çupra balığı eşliğinde sunmak mükemmel olacaktır. Öte yandan bir çupra balığını mangalda pişirirken bir tarafı yaklaşık beş dakikada pişer.

Diğer yüzünü çevirdiğinizde ise toplam sekiz dakika pişme süresi yeterlidir. Balığı pişirirken çok kurutmadan hafif sulu bırakırsanız çok daha lezzetli olacaktır. Balığın arkasından tahin helvası yemek geleneksel bir alışkanlıktır. Gayet iyi bir seçim olabilir.

Çupra balığını mangalda pişirirken, dilerseniz biberiye ve zeytinyağı karışımıyla elde ettiğimiz sosu kullanmayabilirsiniz. Çupra zaten yağlı bir balık olduğundan ekstradan yağ sürmeye çok ihtiyaç duyulmaz. Üstelik eti de kendi yağında kolay ve çabuk pişer. Nitekim bu bir tercih ve damak lezzeti meselesidir, size uygun olduğunu düşündüğünüz şekilde davranabilirsiniz.

Çupra balıklarını mangala közlerin artık küllenmeye başladığı anda yerleştirebilirsiniz. Çünkü mangal ateşinin çok yüksek ısıda olması eti çok hassas olan balıkları yakar. Mangalı yaktıktan sonra ateşin normalleşmesi için önden biber, patlıcan veya domates közleyebilir, balıkları daha sonra mangala yerleştirebilirsiniz. Şimdiden mangal başında sefa süren ve çupraları çeviren siz değerli ziyaretçilerimize mangalda çupra ziyafeti afiyet olsun.

Ayrıca balık konusunda bir hatırlatma yapmak gerekirse, özellikle etli balıkları taze tüketmek gerektiğini unutmamalısınız. Nitekim koyu renk etli balıklar histamin ya da scombroid zehirlenmesine yol açabilir. Çünkü kas dokularında yüksek miktarda histamin içerir.

Mangalda Çupra Temizleme ve Pişirme

YouTube video

Mangalda Çupra Balığı Nasıl Pişirilir? adlı konumuza son verirken mangalda çupra pişirme ile alakalı farklı videolu tarifleri izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Yapım Kolaylığı - 10
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 9.5
Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 10
Yemeğin Pişme Süresi - 10

9.9

TOPLAM

Yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 5 ( 3 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.