Yaşam

Kurbağa Çorbası ve Izgara Kurbağa Yenir mi?

Canlı canlı suda haşlayarak öldürdükleri kurbağaların iç organlarını temizlemeden ızgara yapıp tüketiyorlar!

Kurbağa Çorbası ve Izgara Kurbağa Yenir mi?

Kurbağa Çorbası ve Izgara Kurbağa Yenir mi? Öteden beri Asya mutfağında ve Avrupa’nın kimi bölgelerinde kurbağanın yendiğini biliyorduk. Fakat kahir ekseri Avrupa’da kurbağanın yalnızca bacağının yendiğini sanıyorduk. Lakin iş bu kadar masum değil. Kore mutfağına ait aşağıda izleyeceğiniz videoda da görüldüğü üzere kurbağanın sadece bacağını değil, kafası gövdesi ve iç organları dâhil, kurbağanın tamamını, hatta kurbağanın kemiklerini bile yiyorlar.

Güney Kore de kurbağa üzerine büyük bir sektör oluşmuş, Öyle ki, devasa kurbağa yetiştirme çiftlilerinin yanı sıra kurbağayı işleyerek yemek yapan ve sadece kurbağa yemeği yapan restoranlarda açılmış. Bu lokantalarda, kurbağalar, hem ızgara, hem kızartma hem de çorba yapımında kullanılarak müşterilere sunuluyor.

Kurbağalar, çiftliklerde yenilebilecek büyüklüğe yaklaşık olarak dört senede ulaşabiliyor. Dişiler erkeklerden daha iri oluyor. Dişi kurbağalarla, erkek kurbağalar renklerinden ve iriliklerinden ayırt edilebiliyor.

Erkek kurbağaların karnı beyaz renkte, dişi kurbağaların rengi ise sarı renktedir. Dişi kurbağalar daha popüler ve daha lezzetli görülüyor. Daha popüler olmasının sebebi daha iri olmasından dolayı, daha etli kabul ediliyor.

Kurbağaları canlı canlı sıcak suda haşlayarak öldürüyorlar. İşin uzmanı Koreli aşçı haşlanan kurbağaların erkek olanları, ön ayaklarını göğüs hizasında birleştirirken, dişi kurbağalar ön ayaklarını tamamen öne doğru uzatarak ölüyor. Böylece kurbağa müşteriye servis edildiğinde, müşteri kurbağanın duruşundan da dişi kurbağa tükettiğinden emin oluyor.

Kurbağa yemenin püf noktasına gelince, Kurbağalar ızgarada veya çorba yapımında ya da yağda kızardığında, kurbağanın içi açılıp iç organları boşaltılmıyor. Yani kurbağa iç organlarıyla beraber pişirilerek yeniyor.

Kurbağanın midesindeki pislikler de yenmesin diye, kurbağa kış uykusuna yattığı zaman hasat ediliyor. Kış uykusuna yatan kurbağanın midesi boş oluyor. Bu haliyle restoranlara gönderilen kurbağalar tüketiliyor.

Kurbağalar aralık ayında kış uykusunda olduğundan ve yılın geri kalan zamanlarında kurbağa pişiren restoranlar kurbağasız kalmasın diye, aralıkta kış uykusunda olan kurbağalar toplanarak donduruluyor. Böylece midesi boş kurbağalarla yılın her ayında ve her günün de yemek yapılabiliyor.

Kore restoranlarında kilo ile satılan kurbağaların bir kilosu dört kişiyi doyurabiliyor. Avrupa ülkelerin de ise daha çok kurbağa bacağı tüketiliyor. Kurbağa bacaklarının cinsel gücü artırdığına inanan Avrupalılar, umuyoruz ki ekosistemin önemli bir parçası olan kurbağa neslinin sonunu getirmez!

Kurbağa Bacağını Kimler Yer?

Tüm dünyada, her yıl yaklaşık olarak 40 milyon dolar değerinde kurbağa bacağı, uluslararası ticarete konu oluyor ve dünyadaki çoğu ülke bu ticarete katılıyor. Kurbağa bacakları Asya ve Avrupa ülkeleri için en iyi bilinen lezzetlerinden biridir. Fransız ve Çin Mutfağı, bacakları yenilebilir kurbağalar tüketir. Ayrıca dünyanın diğer bölgelerinde de tüketilmektedir.

Kurbağa Çorbası ve Izgara Kurbağa Yenir mi?

Vietnam, Kamboçya, Tayland, Endonezya, Kuzey İtalya, Portekiz, İspanya, Arnavutluk, Slovenya, Romanya, Bulgaristan, Kuzeybatı Yunanistan Güney Afrika ve Güney bölgeleri Amerika Birleşik Devletleri 2014 yılı itibarıyla dünyanın en büyük yenilebilir kurbağa ihracatçısı Endonezya da kurbağa tüketimi hala devam etmektedir.

Öte yandan kurbağa bacağı yemeği, hayvan hakları konusu olarak tartışılıyor çünkü kurbağanın bacakları genellikle kurbağalar ölmeden çıkarılıyor ve bu noktada hala yaşayan kurbağalar atılıyor. Öte yandan kurbağalar brusella hastalığını yayan canlılardır. Bu yüzden kurbağa tüketimi önerilmemektedir.

Kurbağa Bacağı Yenir mi Kurbağa Helal mi?

İslam’da bir kural vardır. Bütünü haram olanın parçası da haramdır veya azı haram olanın çoğu yine çoğu haram olanın azı da haramdır. Resulullah sav kurbağa için onun habis olduğunu buyurmuştur. Habis pis demektir. Kuran-ı kerim Müslümanlara temiz olan şeyleri yiyip içmeyi emretmiştir.

Yiyip içme hususunda en geniş mezhep Maliki mezhebidir. Maliki mezhebinde kurbağanın bazı cinslerine müsamaha vardır, yenilebilir. Maliki mezhebinde sadece pirinç tarlalarında yaygın olarak bulunan yeşil kurbağa yenebilir, diğer türler, özellikle kabarık deriye sahip olanlar kirli olarak kabul edilir ve yenilmez.

Diğer üç mezhepte ise kurbağa haramdır. Ülkemiz insanı Hanefi mezhebi mensubudur. Bir kısmı da Şafii’dir. Her iki mezhebe göre ve yine Hanbeli mezhebine göre kurbağanın bacağı da kendi de yenemez haramdır.

Yine İslam dinine göre habis ve mundar olanın alım satımı yapılmaz, caiz değildir. Bu bağlamda kurbağa ticareti de caiz değildir. Kurbağa alınıp satılamaz, yenemez veya yedirilemez.

Fakat Darul harpta yaşayan bir Müslüman, yani kâfir beldelerinde yaşayan bir Müslüman, darul harpta yaşadığı için, kâfirlerin yediği-içtiği habis olan veya haram olan bu tür yiyecekleri sadece kâfirlere satmak şartıyla ticaretini yapabilir.

Tabi ki bu sadece bir fetvadır. İslam’da birde takva olan vardır ki, takvaca davranmak gerekirse, habis olana, haram olana veya mundar olana el sürmemek, temiz olan ürünlerin veya canlıların ticaretini yapmak gerekir.

Kızarmış Kurbağa ve Kurbağa Çorbası

YouTube video

Kurbağa Çorbası ve Izgara Kurbağa Yenir mi? adlı konumuza son verirken, kurbağa yemekleri ile alakal başka videolar için buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.