Teknoloji

Sınırları Zorlayan El Yapımı Japon Bıçağı

"El işler, alet övülür" diyecek olsak, öyle sanıyorum ki bunu söyleyebileceğimiz güzel işlerden biri tam da bu!

Sınırları Zorlayan El Yapımı Japon Bıçağı

Sınırları Zorlayan El Yapımı Japon Bıçağı; her zaman alet işler el övünür dense de, zanaatkârlığın muazzam bir yetenek olduğunu inkâr etmek pek akıl karı olmasa gerek. Hayır, yani madem bütün keramet çekiçte, çelikte ve ağaçta, üçünden birer parça verelim, görelim ortaya nasıl bir ürün çıkaracaksın!

Japonlar öteden beri kılıç ve bıçak yapımında çok usta millet, katana dedikleri kılıçları keskinliği ve sağlamlığı ile dünya meşhuru bir kılıç. Çeliğe çifte su vererek ve çift çelik kullanarak ürettikleri katana kılıçlarının neredeyse kesemediği hiçbir şey yok.

Japonların katana kılıçlarına kafa tutacak bir üretim veya çelik varsa, o da Şam başka bir deyişle Dımışk çeliği dediğimiz çelikten yapılan ve yine Türk ve Arap ustaların elinden çıkan bıçak veya kılıçlardır.

Aşağıda izleyeceğiniz videoda Japon sanatını konuşturan usta gerçekten muazzam bir bıçak yapıyor. Keskinliği ve sağlamlığı şöyle bir kenarda dursun. Şekil ve görünüm itibariyle adeta dünyanın en iyi bıçağı benim diyerek haykırıyor. Ergonomik yapısıyla çok beğendiğim bıçağın sapındaki işçilik ise başka bir âlemden gelmiş!

Sınırları Zorlayan El Yapımı Japon Bıçağı

Bugün, Japonya’nın neden hala dünyanın en iyi mutfak bıçaklarından bazılarını ürettiğini tartışmak gerekirse, hiç şüphesiz Japon zanaatkârların üstün işçilikleri sebebiyle olduğunu söylemek mümkündür.

Japon bıçakları sadece güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek kalitelidir ve genellikle lüks cilalı paslanmaz çelikten yapılır. Her bıçak mükemmel bir şekilde yapılır ve oluşturulana kadar dört üretim aşamasından geçer. Öte yandan Japon bıçaklarının bu kadar özel olmasının nedeni, daha keskin ve tutuşu daha hafif olmalarıdır.

Ayrıca, daha ince bir bıçak ağzına sahiptirler ve bu nedenle kenarı daha uzun süre korurlar. Bu, onları her tür yemek için hassas kesme aletlerine ihtiyaç duyan profesyonel şefler ve kendini işine adamış ev aşçıları arasında çok popüler yapar.

Tüm bu bahse konu olan özellikler, Japon bıçaklarını tüm dünyada en popüler şeflerin, restoranların ve otellerin vazgeçilmezi yapar.

Japon Bıçak Yapımı Aşamaları

YouTube video

Sınırları Zorlayan El Yapımı Japon Bıçağı adlı konumuza son verirken, bıçak yapımı ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.