Hayvanlar Alemi

Boer Keçisi Dünyanın En Çok Et Tutan Keçisi

Boer keçisinin özellikleri, et Randımanı, süt Verimi ve besiciliğini yapmanın önemli avantajları nelerdir?

Boer Keçisi Dünyanın En Çok Et Tutan Keçisi

Boer Keçisi Dünyanın En çok Et Tutan Keçisi Sizlerin de malumu üzere ülkemizdeki istihdam sıkıntısı, insanımızı hayvancılığa, kendi işini yapmaya itmiştir. Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkûmdur. Bu yüzden insanların hayvancılıkla ilgilenmesi ve bu işi araştırması güzel gelişmedir.

Keçi yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken ilk unsur, süt veya et üzerinde bir karar vermenizdir. Eğer keçinizden süt istiyorsanız süt verimliliği üzerine besi yapmak istiyorsanız, en çok süt veren ve doğum sayısı ve doğum oranıyla bir hayli ilgi odağı olan Saanen keçisi beslemenizi öneririz. Saanen Keçisi hakkında bilgi almak için, Yüksek Verimli Saanen Keçisi ve Özellikleri adlı konumuza tıklayarak bu keçi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fakat eğer bir et sürüsü beslemek istiyorsanız, sütten çok et üretmek istiyorsanız, Boer keçisi günümüzde karkas kalitesi ve hızlı büyüme özelliği ile dünyanın en iyi ıslah edilmiş etçi keçi ırkı olması hasebiyle doğru sayfadasınız. Şimdi gelelim tarihçesine…

Boer Keçisinin anavatanı neresidir? Nasıl Bir ırktır, Boer keçi cinsinin özellikleri nelerdir? Hep beraber inceleyelim

YouTube video

Boer Keçisi Nedir?

yüz elli yıl önce Güney Afrika’da Namaqua ve Fooku halkı tarafından Hindistan ve Avrupa keçi ırkları ile melezleme sonucu elde edildiği sanılmaktadır. Dünyanın birçok yerinde en sevilen etçil keçi ırkıdır. Bu keçi ırkı ilk zamanlar Yeni Zelanda üzerinden ihraç ediliyordu. Daha sonraları Güney Afrika’dan ihraç edilmiştir.

Etçil keçi ırkları doğada bakımı en az zahmetli hayvanlardır. Bu bol merada daha iyi anlaşılır. Dikkat edilmesi gereken olay yetirince Bakır alabilmeleridir. Bu doğru ve sağlıklı keçi yetiştiriciliği için gereklidir. Yeterince bakır alamazsa anemi (Kansızlık), ishal, sperm verim özelliğinde azalma, Düşük yapma, Kas uyuşukluğu gibi hastalıklara sebep olur. Keçi yetiştiriciliğinde hazır yem ve mineral destekli özel yapım katkılı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Boer Keçisinin Genel Özellikleri:

 • Baş ve boyun kahverengi, yüz alaca, vücut beyaz renktedir.
 • Hastalıklara karşı dayanıklıdır.
 • İkizlik oranı yüksektir.
 • Hızlı gelişim özelliği
 • Yüksek sperm verim özelliği
 • Uzun sarkık kulaklar.
 • Kurak ve yarı çöl bölgelerine olağan üstü dayanıklıdır.
 • Erkek ve dişileri boynuzludur.
 • Yüksek kalitede karkas randımanı
 • Annelik içgüdüsü iyidir. (İlk doğumda dikkatli olmak gerekir)

Boer Keçisinin Verim Özellikleri:

 • Erkek canlı ağırlık: 110 – 135 kilo
 • Kızgınlık görülme yaşı: 5 ay
 • Gebelik süresi: 149 – 155 gün
 • Dişi canlı ağırlık: 90 – 100 kilo
 • Bir batında oğlak sayısı: 2 veya 1

Boer Keçisinin Görünüm Özellikleri:

 • Vücut uzunluğu ile uyumlu olan orta uzunlukta bir boyun
 • Bacaklar çok güçlü, tırnaklar sert, biçimli ve siyah
 • Kaslı, geniş uzun bir bel
 • Güçlü bir baş, kahverengi gözler ve geniş bir yutak
 • Geniş göğüs, etli omuzlar
 • But dolgunluğu etçi hayvanlarda aranan özellikte
 • Fıçı gibi, derin ve geniş bir vücut yapısı, esnek kaburgalar

Boer Keçisi Nereden Alınır?

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından hazırlanan proje kapsamında Çatak ilçesinde suni tohumlama ile Boer keçisinin üretimine 2012 yılında başlandı.

Boer ırkı üzerinde ilk suni tohumlamayı gerçekleştiren üniversite, Boer keçisinin etindeki kolesterolün düşük olması sebebiyle tercih edildiğini ve bu ırkın yaygınlaştırılması için projelerinin devam edeceğini anlattı.

Yine Siirt’te damızlık olarak satışa sunulan et verimi yüksek Boer keçileri sayesinde yetiştiricilerin daha fazla gelir elde etmesi hedefleniyor.

Boer keçisi ile yetiştiricilerin önemli bir kazanç elde edeceğini dile getiren yetkililer “Bölge keçilerinde de et verimini artırmak için Boer keçilerini suni tohumlama yöntemiyle hem yaygınlaştırmayı hem de yetiştiricilerin daha kazançlı ve ekonomik anlamda daha fazla gelir elde etmesini amaçlıyoruz. Bu doğrultuda Boer ırkını yöremizde yaygınlaştırmanın önemli olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Boer Keçisi Dünyanın En çok et Tutan Keçisi

Boer keçisi bakımı kolay olan bir keçi cinsidir. Boer keçileri yılın her mevsimi kızgınlık göstermektedir. Bu nedenle iki yılda üç kez doğum yapabilmektedirler. Boer Keçilerinde İkizlikte çok yaygındır. Beside oldukça hızlı gelişen Boer oğlaklarında günlük canlı ağırlık artışı 227-270 gram aralığındadır.

Boer Keçisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Boer keçisi bakımı kolay olan bir keçi cinsidir. Boer keçileri yılın her mevsimi kızgınlık göstermektedir. Bir kilo ağırlık artışı için sağlamak için tükettiği yem miktarı oldukça düşüktür. Boer etçi keçilerinin karkas et kalitesi oldukça yüksektir. Boer keçi sütü çok değerlidir. Kırmızı Boer Keçileri daha çok tercih edilmektedir.

Boer keçisinde en önemli kusur sütleri ancak yavrusunu doyurabilmektedir, çok fazla sütü yoktur. Bu haliyle Boer keçisi tek yönlü kazancı olan bir keçi ırkıdır. Hâlbuki Halep keçileri kombine verimli (etçi ve sütçü) bir yerli keçi ırkı olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Son olarak tabi ki hiç kimseye gidin Boer keçisi alın hayvancılık yapın veya Halep Keçisi alın bu işe başlayın demiyoruz. Zaten ne keçi üreticilerinden ne çiftliklerden herhangi bir gelirimiz veya ortaklığımız yoktur. Bu konu sitemiz üzerinde bulunan bütün konular gibi tamamen sizleri bilgilendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Sırf siz keyifle öğrenin, keyifle kıyaslama yapın ve keyifle en doğru bilgiye ulaşın…


Boer Keçisi Et Randımanı

YouTube video

Boer Keçisi Dünyanın En çok et Tutan Keçisi adlı konumuza son verirken, boer keçileriyle alakalı başka videolar izlemek istiyorsanız buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Hayırlı kazançlar ve hayırlı günler dileriz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu