Sağlık

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Sünnete Uyun. İki öğün Beslenin. Sabah erken uyanın. Tempolu bir yürüyüş veya koşu ile sağlıklı kilo verin

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? Kabul ediyorum şuan yeri değil; fakat söylemeden de geçemeyeceğim. Nitekim sanki kilo vermek, kilolu olmak sadece kadınlara mahsus bir olaymış gibi, obezite olanlar sadece kadınlarmış gibi, sanki erkeklerin hiç kilo sorunu yokmuş gibi aradığım tüm görsellerde sadece kadın resimlerinin kullanılmasını gerçek anlamda garipsedim.

Madem sorunumuz kilo vermek, mademki birileri kilo vermeli, herhalde bunların içinde erkeklerde olmalı.  Bu durumda sitede kullanılmak üzere görsel aratırken neden bir erkek resmi bulamıyoruz, pekâlâ bunun makul bir nedeni olamaz. Ne yazık ki her sektörde kadının istismar edilmesi; artık görsel aramalara bile yansımış ki fevkalade üzücü…

Kilolu Olmanın Zararları Nelerdir?

Diğer adıyla obezite kısa sürede çözümlenecek bir sağlık sorunu değildir. Kilo da aslında çok kısa sürede alınmaz, vücutta yağ birikimi yıllar içinde artar, sonunda sadece az yiyerek çözümlenmekten uzak bir soruna dönüşür. Hekim ve beslenme uzmanı desteği almadan, spor yapmadan da kilolardan kurtulmak mümkün olamaz. Şüphesiz ki obezite vücut için ciddi bir yüktür. Aşırı kilolu olmanın verdiği zararlar şunlardır:

 • Genç olduğu halde yaşından büyük göstermek
 • Motivasyon eksikliği
 • Eklemlerde, özelikle dizlerde rahatsızlık
 • Kalça ağrıları
 • Omurga ağrıları
 • Kalp damar hastalığı riski
 • Şeker hastalığını tetikleme
 • Büyük göğüsler nedeniyle sırt ağrıları
 • Sürekli yorgunluk
 • Karaciğer yağlanması
 • Nefes nefese kalmak
 • Merdiven çıkmakta zorlanmak
 • Koşamamak
 • Tempolu yürüyüşte zorlanmak
 • Büyük beden kıyafetler giymek zorunda kalmak

Obeziteyi tetikleyen birçok neden bulunur. Bunların başında hareketsizlik ve vücudun yakabileceğinden fazla kalori tüketmesi gelir. Bir de bunlara genetik yatkınlık, insülin direnci, hipoglisemi, stres ve hormonal eklenirse, yağ dokusu artarak aşırı kilo sorunu ortaya çıkar.

Genetik yatkınlığı olan kişiler, yaşam tarzlarına dikkat etmedikleri sürece kilo alır. Genetik yatkınlığı olup da kilosuna dikkat eden kişiler ise obeziteden kurtulabilir. Çocukluk çağı obezitesinin artmasıyla birlikte aşırı kilolu çocukları gelecekte bekleyen tehlikeler de arttı. Diyabet, kalp ve koroner damar hastalıkları, erken yaşta hipertansiyon ve kanser riski de yükseldi.

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

Gelelim sağlıklı bir şekilde kilo vermenin önemine. Kalori kısıtlamasıyla, yani diyetisyenlerin özel listeleriyle bir süre boyunca kilo vermek mümkün olsa da, bir süre sonra bu listelerinin pratikte uygulanabilirliği bıkkınlık verdiği için terk ediliyor ve verilen kilolar yeniden kazanılıyor.

Zaten öteden beri yeme kısıtlamasıyla kaybedilen kiloların bir süre sonra yeniden kazanılacağı herkesçe malum. O halde Sağlıklı bir şekilde kilo nasıl verilir? Doğrusu uzmanların bu konudaki ortak fikirleri, sporla kilo verilmesi gerçeğidir.

Yağ hücrelerinin kas hücrelerine çevrilmesi veya hareketle vücuttaki yağların eritilmesi gerçeğidir. Aşağıda videosunu koyacağımız bir mübarek doktorumuz var. O diyetisyenlerin günde altı defa az ama sık sık yeme tavsiyelerine karşı çıkıyor.

Bu şekilde beslenmenin karaciğere zararlı olduğunu, insülün direncini tetiklediğini söylüyor. Bu doktorumuz bu ülkenin kıymetli değerlerinden, şahsen altı öğünlük yeme tarzına pisboğazlık demesini bile gayet haklı buluyorum.

Çünkü öteden beri insanımız iki öğün beslenmeye adapte olmuş böyle yaşamış ve böyle ölmüştür. Çok şükür ki bendeniz de keyifli admin olarak bu geleneği, hatta Resulullah sav bu sünnetini dikkatle uygulamaya devam ediyorum.

Sevgili mütehassıs doktorumuz diyor ki, iki öğün beslenin, aralıklı oruç tutun.  Bu oruç hakkında bilgi edinmek isterseniz daha önce hazırladığımız aralıklı oruç adlı sayfamıza göz atabilirsiniz. Aslında bildiğiniz orucu tutsanız da olur. Ben şahsen aralıklı oruç hususunda aç kalma süresini 16 ila 17 saate ayarlayacak şekilde sahur yaparak oruç tutmayı tercih ediyorum. Doğrusu hiçte zorlanmıyorum. Sıhhat açısından pazartesi ve Perşembe veya iki günde bir böyle bir orucu tutmanızı da tavsiye ederim.

Bunun dışında yiyecek olarak lifli gıdalar ve sebze-meyve ağırlıklı gıdalar tüketmemizi tavsiye ediyor. Lifli gıdaları açmak gerekirse, bakliyat dediğimiz nohut, kuru fasulye, mercimek gibi gıdalardır. Bunların yanında sebze ve meyve tüketimini artırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenin mümkün olduğunu söyleyen doktorumuz, vücudun yağ yakma zamanınızda söylüyor.

Üstelik vücudun cayır cayır yağ yakacağınız söylüyor. Evet, hocamızın bahsettiği gibi bir beslenme düzenine riayet ettikten sonra, sabah erken uyanarak tempolu yürüyüş veya koşu yapmanız hızl bir şekilde kilo vermenizi, vücudunuzdaki fazla yağları yakmanızı sağlayacaktır.

Evde Kilo Vermenin 10 Yolu Nedir?

Evde kilo vermek sanıldığı kadar zor değil. Aslında bu birazda irade meselesidir. Sağlam bir irade ortaya koyan ve buradaki tavsiyeleri dikkate alan herkes, kadın erkek fark etmeksizin hızlı bir şekilde kilo verebilir. Aşağıda size kilo vermeye yardımcı olacak on maddeyi sunuyoruz.

 • Yatmadan Önce Duş Alın

Kilo verme süreci içinde hücre yenilenmesi önemli bir yere sahiptir. Gün içinde hücrelerin yenilenmesine destek olmak ve evde daha kolay kilo vermek için uykudan önce duş almanız önerilir. Ilık duş kan dolaşımını hızlandırır ve metabolizma hızını yükseltir. Ev içinde zayıflamak adına duş almaya özen göstermeniz gerekir.

 • Düşük Karbonhidratlar Tüketin

Kilo alımına neden olan faktörlerden biri yüksek karbonhidrattır. Eğer besinleri karbonhidrat oranına göre sınıflandırıp en düşüklerini seçerseniz sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz. Öğünlerinizde karbonhidrat dağılımını yapmalısınız. Bakliyat bulunan bir öğünde ekmek tüketiminden uzak kalmalısınız. Hamurlu gıdaların yanında ilave olarak nişasta ve protein içeren besinleri almamaya özen göstermelisiniz. Düşük karbonhidratlı besinleri tercih ederek, sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

 • Günlük Türk Kahvesi İçin

Sağlıklı kilo vermek için kilo verdiren besinlerin ve içeceklerin tüketilmesi gereklidir. Bunlardan biri de kafein içeren içeceklerdir. Eğer gün içinde şekersiz kahve tüketirseniz kilo verme döneminde yağ yakımını daha uzun süre yaşayabilirsiniz.

Özellikle de evde egzersiz öncesinde şekersiz Türk kahvesi içerseniz, egzersizde kendinizi daha dinç hissedersiniz. Kafein, her hâlükârda ölçülü alınması gereken kilo vermeye yardımcı bir maddedir.

 • Şekersiz Bitkisel Çaylar İçin

Zayıflama konusunda ara öğün yerine bitki çaylarından destek almalısınız. Bitki çayları metabolizmayı hızlandıracaktır. Yeşil çay, adaçayı, papatya çayı ve nane çayı kilo verdiren çaylardır. Evde bitki çayı rafınızda bu çaylara yer vermelisiniz. Yağ yakımını kolaylaştıran bitki çaylarını tüketerek bağırsaklarınızı rahatlatmış olacaksınız. Temiz bağırsaklarla güne başladığınızda kilo verme süreci de başlamış olacaktır.

 • Evde Egzersiz Yapın

Kilo vermek için mutlaka aktif olmanız gerekiyor. Bunun için spor yapmanız önerilir. Ev içinde yapacağınız 45 dakikalık ev sporları sayesinde tartıdaki rakamları kolayca düşürebilirsiniz. Ev temizliği, aktif yürüme gibi hareket halinde olduğunuzda incelme ihtimaliniz daha da yüksek olacaktır. Evde sağlıklı şekilde kilo vermek için mutlaka gün içinde hareket etmeyi unutmayın.

 • Un Şeker ve Yağdan Uzak Durun

Onlara üç beyaz da deniyor. Nerede olursanız olun un, şeker ve yağ tüketimi kilo alımına neden olacaktır. Sürekli evdeyseniz ve hareketsiz bir yaşama sahipseniz bu üç besin maddesi sizin daha kilolu olmanıza neden olacaktır.

Beyaz un yerine esmer un; şeker yerine bal tercih ederek ve yemeklere zeytinyağı ekleyerek kendinizi daha formda hissedebilirsiniz. Sağlık dostu besinleri tercih ettiğinizde evde kilo kaybı daha kolay görülecektir.

 • Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenin

Sebze ve meyve vitamin kaynaklarıdır. Özellikle de C vitamini açısından zengin olan besinler zayıflamaya yardım eder. Limon, greyfurt, portakal, brokoli, maydanoz ve nane gibi besinleri tüketerek daha hızlı kilo verebilirsiniz. Salata tüketimine, meyve öğünlerine dikkat ettiğinizde evde kilo verme süreciniz daha sağlıklı ilerleyecektir.

 • Porsiyon Ayarı Yapın

Aslında “Porsiyonları küçültün (!)” derdik; lakin yanlış anlaşılma korkusu ve utancıyla “Porsiyon ayarı yapın” demeyi uygun bulduk. Evet, kilo verme konusunda yapılan hatalardan biri porsiyon kontrolü sağlamamaktır. Eğer porsiyon ayarını yaparak yemek tüketirseniz kilo alımına engel olabilirsiniz. Sağlıklı bir öğün geçirmek adına et, sebze ve bakliyat dengesini kurmaya özen gösterin. Bakliyatın yer aldığı öğünlerde ekmek tüketmekten kaçınmalısınız. Evde zayıflamak için yarım porsiyon yemek tercih etmeye özen göstermelisiniz.

 • Bol Su İçin

En sağlıklı kilo verme yöntemi arayanlar mutlaka gün içinde bolca su tüketmelidir. Su, vücudu dinç tutar ve yağ yakımını başlatır. Ayrıca metabolizma hızını da artırır. Su tüketerek kilo verme yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Eğer su içmeyi çok sevmiyorsanız su şişesi içinde limon dilimleri, çubuk tarçın ve meyve dilimleri ekleyebilirsiniz. Su içerek ideal kilonuza daha da yaklaşmış olursunuz.

 • Uyku Düzenine Dikkat Edin

Erken Uyanmaya Çalışın. Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalıyız diyenlere öncelikle uyku düzeni oluşturmasını söylememiz gerekiyor. Eğer erken uyuyup erken uyanırsanız; metabolizma hızınız daima hızlı olacaktır. Yükselen metabolizma hızı sayesinde evde kilo vermeniz kolaylaşır. Kendinize bir uyku düzeni oluşturun ve erken uyanmaya çalışın. Bu düzen sayesinde kilo vermeye hızla başlamış olursunuz.

Hızlı Kilo Vermek Zararlı mı?

Kilo vermenin ilk yolu; kararlı olmak ve hedefleri gerçekçi koymaktan geçiyor. Verilen kiloların korunması ise yapılan davranış değişikliklerinin hayat boyu sürdürülmesine bağlı. Yüksek hedefler koymak, sabırsız olmak ve kısa sürede hızlı sonuç beklemek sadece stresinizi artırır, o hafta iki kilo verdiyseniz bile bunu başarısızlık olarak algılayıp motivasyonun düşmesine neden olur.

Hızlı kilo vermek adına kişinin kendisini aç bırakması, organizmanın normal işlev görmesi için gerekli enerji ve besin ögelerini sağlamada yetersiz kalmasına neden olur. Çok düşük kalori ile en başta kilo verilmeye başlansa da bu kilo kaybı su ve kastan kayıp olarak görünür ve bir süre sonra sıkıcı bir hale gelerek kişinin diyeti bırakmasına neden olur.

Mutlaka Egzersiz Yapmak Gerekir mi?

Sadece diyet yaparak kilo veremeyeceğinizi bilin. Gün içerisindeki hareketliliğiniz, yaptığınız egzersizler kilo vermenizde çok önemlidir. Yaşınız, metabolik durumunuz, genetik faktörler, hatta geçmişte yaptığınız diyetler kilo vermenizde rol oynar.

Kilo vermeyi etkileyen bu kadar değişken faktör varken herkesin aynı hızda kilo vermesi beklenmez. Hipotiroidi, insülin direnci veya hipoglisemi öykünüz varsa kilo verme hızınızın nispeten düşük olması olasıdır; ancak metabolik bir rahatsızlığınız yoksa kilo vermek sanıldığı kadar zor değildir.

Dört çeşit egzersiz tarzı bulunur. Bunlar kardiyovasküler, kuvvet egzersizleri, germe egzersizleri ve denge egzersizleridir. Koşmak, yürümek, ip atlamak, pedal çevirmek, kürek çekmek kardiyovasküler egzersizler arasında yer alır ve kilo vermede önemli oranda destek verir.

Kardiyovasküler sporlar kişinin kalp atım sayısını artırarak kilo vermeye ve yağ yakımına yardımcı olur. Kuvvet egzersizleri kişinin vücudundaki kas kitlesini artırmaya yarar. Germe egzersizleri sayesinde esnekliğin artmasına katkıda bulunulur. Denge egzersizleri ise vücudun dengesini bulmasına yardım eder. Sağlıklı olabilmek için dört egzersizi de dengeli olarak yapmak gerekir.

Kilo Vermeyle Alakalı Önemli Bilgiler

YouTube video

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? adlı konumuza son verirken, sağlıklı kilo vermek ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.