Genel

Bowling Topu Üretimi ve Bowling Oyunu

Bowling toplarını elinize alıp sırasıyla denediğinizde, size en uygun olan topu gerçekten hissedeceksiniz.

Bowling Topu Üretimi ve Bowling Oyunu

Bowling Topu Üretimi ve Bowling Oyunu; İşin aslı bu oyun ülkemizde öyle her ilçede ve her şehirde yer edinemedi. Belki de bu oyun parkurunun oluşturulma maliyeti benzer oyunlara nazaran daha masraflı ve maliyetli olduğu için bu oyuna çok yaklaşamadık. Ya da çok bilemedik. Zaten bilmek aşina olmak ve oynamak için bowling salonu olsa gerek…

Şöyle bir başımızı kaldırıp çevremizi kolaçan ettiğimizde büyükşehir dediğimiz dört veya beş şehir dışında bu oyunu oynayacak salon bulmak neredeyse imkânsız gibi bir şey. Umut ediyoruz ki, okey salonlarının, kahvehane köşelerinin boş lakırdı tavla masalarının yerini bowling salonları alır. Çünkü biz sporun her türlüsü sever ve destekleriz.

Bowling Nasıl Oynanır?

Peki, bowling nedir? Veya Bowling Nasıl Oynanır? Kısaca cevap vermek gerekirse bowling temeli oldukça basit bir oyundur. Uzun bir oyun alanının en ucuna üçgen şeklinde dizilen on lobutun bir top yardımıyla devrilmesine dayanır.

Oyunun temel amacı dizilen lobutların hepsini devirerek oyun sonunda en yüksek puana sahip olmaktır. Oyunun oynanış şeklini anlatmak gerekirse eğer; bir set içerisinde on adet oyun bulunur ve bu oyunlarda her oyuncuya iki atış hakkı verilir. Bu on oyunluk setin sonunda en yüksek puanı alan oyunun galibi olur.

Tüm bu oyun boyunca, oyuncular ellerine uygun ağırlıktaki topu seçme özgürlüğüne sahiptir. Zira toplar iki koladan yedi kiloya kadar uzanan değişik ağırlıklarda bulunmaktadır. İstediğiniz ağırlıktaki topu seçip lobutlara atmak sizin tercihiniz…

Bowling Topunu Nasıl Seçmeliyim?

Bowling topu seçimini doğru yapmanız oyuna daha kolay adapte olmanızı ve atışlarınızı daha rahat gerçekleştirmenizi sağlar. Topu ne kadar fazla rahat kavrar ve atışlarınızı rahat yaparsanız oyundaki başarınız da o yönde etkilenir. Tabii ki sadece top seçiminin doğru olması sizi galibiyete götürmez.

Bowling ’de başarılı olmak için aynı zamanda atış şeklinizin de doğru olması gerekir. Bowling topu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey topun üzerindeki deliklere parmağınızın rahat bir şekilde girmesi ve topu kolay bir şekilde hareket ettirmenizdir.

Tabii ki size göre çok hafif kalan bir topu seçmemeniz gerekir. Bununla birlikte çok ağır topu da seçmemeniz gerekir, buradaki dengeyi en iyi şekilde sizin hissedip belirlemeniz gerekir. Nitekim topları elinize alıp sırasıyla denediğinizde size uygun olan topu gerçekten hissedeceksiniz.

Bowling Topu Üretimi ve Bowling Oyunu

Bowling Topu Nasıl Tutulur?

Bowling topunu elinize alırken ve tutarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bowling topunu standından alırken dikkat etmelisiniz çünkü yeni gelecek toplar elinize çarpabilir. Bunun dışında yine bilmeniz gereken hususlardan biride topların numaralarıdır.

Genelde altı numara ile başlar ve on altı numara ile biter. Numaralar büyüdükçe bowling toplarının ağırlıkları da artar, en düşük numara yaklaşık olarak 2 kilo iken, en yüksek numarada yedi kiloyu bulmaktadır.

Bowling toplarında göreceğiniz üzere üç tane delik vardır. Bu deliklerin yan yana iki tane olanlarına orta ve serçe parmağı sokup altta tek olan deliğe ise başparmağınızı yerleştirmelisiniz.

YouTube video

Bowling Topu Nasıl Atılır?

Bowling topunu doğru şekilde atabilmek için öncelikle topunuzu seçin. Size uygun olan topu seçtikten sonra bowling topunu atabilirsiniz. Peki, bowling topu atarken nelere dikkat edilmeli? Bowling topunun başlangıç seviyesi oyuncular için atış şekli önemli değildir. Profesyonel olacak kişiler kendilerine özel atış şekilleri türetebilmektedir.

Yeni başlayanlar topu atarken bowling yürüme alanında ilerleyip sınır çizgisine geldiğinde kolu düz tutarak ileri fırlatması yeterlidir. Bu normal bir atış şeklidir. Hedeflediğiniz lobutu gözünüze kestirerek dilediğiniz yerden topu atabilirsiniz.

Nitekim siz öncelikle bowling topunu doğru tutun ve onu lobutların olduğu yere kadar ulaştırarak lobutları devirin, gerisi sırasıyla gelir. Çünkü bu iş profesyonelliğe hep bu aşamadan sonra dönüşmüştür.

YouTube video

Bowling Topu Nasıl Üretilir?

Her şeyi makinaların yaptığı ve üretimlerin neredeyse tamamen robotlar eliyle yapıldığı bir zamanda bowling toplarının da elle yapılması pekâlâ düşünülemezdi.

Fakat bu topların bu kadar pratik ve kolay üretilebileceğini de doğrusu tahmin edemezdim. Bowling topunun baştan sona üretim aşamasını gösteren bu videoyu beğenerek izleyeceğinizi umuyoruz. Şimdiden iyi seyirler.

YouTube video

Bowling Topu Üretimi ve Bowling Oyunu adlı konumuza son verirken, bowling ile alakalı başka videolar izlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.