BitkilerGenel

Elma Kabuğundan Cildimize ve Kalbimize Şifa

Kabuğunu soyarak çöpe attığımız elma kabuğunda bulunan minerallerin ve vitaminlerin faydaları şaşırtıyor!

Elma Kabuğundan Cildimize ve Kalbimize Şifa

Elma Kabuğundan Cildimize ve Kalbimize Şifa; özelikle kış aylarında elma bolca tüketilir. Manavlarda ve Pazar tezgâhlarında yıl boyunca gördüğümüz elma yeşil ve kırmızı renkleriyle, yine ekşi ve tatlı olarak satılır. Elmanın kalbe iyi gelen özelliği herkes tarafından bilinirken, elma kabuğundan gelen fayda şaşırtıcıdır.

Elma kabuğunda, elmanın kendisinden daha çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Fakat siz de takdir edersiniz ki, günümüzde zirai ilaçlar bolca kullanıldığından, meyveler, sebzelerde zehirli ilaç artıkları kalmaktadır. Bu yüzden kabuğuyla yenen her meyveyi bol su ile yıkamamız gerekmektedir.

Özellikle elma gibi meyvelere, çürümemesi ve böceklerin yememesi için sıktıkları ilaç neticesinde, kabuğun üzerinde mumsu bir doku oluşur. Elma kabuğu tüketildiğinde, mutlaka bu mumsu dokuda temizlenmelidir.

Ayrıca elma, lif bakımından zengin çok faydalı bir meyvedir. Günlük lif ihtiyacımızın %20 kadarını sağlar. Ayrıca içinde C vitamini, potasyum ve bol miktarda antioksidan bulunur. Kalorisi düşüktür. Elmadan tam anlamıyla faydalanmak için kabuğu soyulmadan yenmelidir. Bu özelliklerini de tam bilmediğimiz için elmanın kabuğunu soyarak yiyoruz. Bu alışkanlığı değiştirip güzelce yıkayıp elmayı kabuğu ile tüketmeliyiz.

Elma Kabuğuyla Gelen 10 Şifa

Birçok hastalığa iyi gelen elma ile ilgili faydalarına her geçen gün bir yenisi de eklenmektedir. Elma kabuğunun faydaları arasında yer alan bir diğer konu ise içeriğinde ki pektin maddesidir. Bu madde şekeri düşürücü özelliğe sahiptir ve bununla birlikte kolesterolü de düşürmektedir.

Hem pektin sayesinde hem de posa oranının fazla olmasından dolayı özellikle de diyet yapanlara elmanın kendisi ile birlikte kabuğunun tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Posa bilindiği gibi açlık hissini bastırmaktadır. Aynı zaman da elmanın kendisi ile birlikte tüketilen elma kabuğu da kas erimelerine karşı bizleri korumaktadır. Aşağıda elma kabuğunun diğer faydaları maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Özellikle de elma kabuğunu tüketmek sindirim sistemini harekete geçirmeye destek olmakta, kabızlığı önlemektedir. Elma B6, A, K ve E vitamini deposu olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilmiştir.

 • Romatizmaya bağlı bulunan hastalık ve eklem ağrılarına da elma tüketimi iyi gelmektedir. Dönemsel eklem ağrıları için de mutlaka öğünler de elma tüketilmeye özen gösterilmeli. Elma yemekle vücut kaybettiği direnci fazlası ile kazanacaktır.

 • Gebelik dönemin de kadınlar için mide bulantısını kesme konusunda elmanın faydası oldukça yüksektir. Bulantı ve mide ağrılarına iyi gelmesi, kusmaların azaltılması ve de karın bölgesine girebilecek krampların engellenmesinde elma tüketimi her zaman desteklenmelidir.

 • K vitamini seviyemizin artmasını sağlayan yeşil elma, yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır. K vitamini anti-hemorajik bir ajan olarak görev yapmaktadır. Elma kabuğu ile düzenli olarak tüketildiğinde metabolizma hızını pozitif katkı sağlamaktadır. Zayıfamaya da yardımcı olmaktadır.

 • Elma kabuğu ile tüketildiğinde kanda bulunan kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp ve de damar tıkanıklıklarını engeller. Böylece kalp krizine yakalanma riskini de azaltmaktadır.

 • Safra asitlerini emerek on iki parmak bağırsağına ve de karaciğere yararı vardır. Vücudu toksin maddelerden arındırması ile özellikle de karaciğeri temizlemektedir. Elma adeta detoks ürünü gibidir.

 • Elma diş sağlığı için de birçok diş macunu içinde beyazlatma amacıyla kullanılmaktadır. Elmanın diş beyazlatma özelliğinin yanı sıra diş çürüklerinin önüne geçme konusunda da faydası bulunmaktadır. Diş eti hastalıkları ve de iltihapları için de iyileştirici içeriği bulunmaktadır.

 • Araştırmalara göre elmanın kan şekerini dengelemesi konusunda çalışmalar henüz yeni yalnız elde edilen sonuçlar için ümit vericidir. Elmanın şekeri düzenleyen etkisinin temel nedeni bir antioksidan olan polifenol bakımından zengin olmasıdır.

 • Elmanın içeriğinde bulunan antioksidanlar ve de fenolik bileşikler, pankreas, akciğer ve prostat kanseri riskini azaltmaktadır. Araştırmalara göre pankreas kanserine yakalanma oranını %23 oranında düşürmüştür.

 • Fareler üzerinde denenen deneyler elmanın alzheimer hastalığından koruduğunu, beynin yaşlılıktan kaynaklanan etkileri azalttığını ortaya koymuştur. Alzheimer hastalığını önlemek için elma tüketimi oldukça önemlidir.

Elma Kabuğunun Kalbe Faydası Nedir?

Elma kabuğundaki fotokimyasallar kalp sağlığına faydalıdır. Cilt, aterosklerozu önlemeye ve kalbe kan akışını teşvik etmeye yardımcı olabilecek yüksek miktarda çözünür lif içerir. Bunun nedeni, arterlerde kolesterol açısından zengin plak birikimini yavaşlatmaya yardımcı olmasıdır. Amerikan Kalp Derneği, iyi kalp sağlığını desteklemek için günde birkaç meyve ve sebze yemeyi önerir.

Elyafa ek olarak, elmaların kabuğu vitamin ve mineraller içerir. Ayrıca kalbi korumaya yardımcı olabilecek bir antioksidan olan kersetin içerirler. Elma yemenin bir başka nedeni de sindirimi iyileştirme yetenekleridir. Pektin, sindirim sistemindeki yağlı maddelere bağlanarak çalışan çözünür bir liftir.

Bu, sizi daha uzun süre tok tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca karaciğeri temizlemeye yardımcı olur ve kemik sağlığına yardımcı olur. Elmaların kabuğu ayrıca flavonoidler adı verilen bir antioksidan içerir. Flavonoidler, insan sağlığına bir dizi fayda ile bağlantılı bitki kimyasallarıdır.

Örneğin flavonoidlerin kalp hastalığı ve diğer rahatsızlıklar riskini azalttığı bulunmuştur. Nitekim yapılan bir çalışmada en fazla flavonoid tüketen kişiler kardiyovasküler olay riskini %35 azalttığı görülmüştür.

Elma Kabuğu İltihabı Önler mi?

Elmanın kabuğunda yüksek miktarda besin maddesi bulunmaktadır. Ayrıca kabuğunda flavonoidler konsantredir ve karaciğer tarafından salgılanan salgıları emerek kandaki kötü kolesterolü yok etmeye çalışır. Bu lif türüne pektin adı verilir. Diyabet ve bağırsak rahatsızlıklarında da elma kabuğu tüketimi iyi gelebilir.

Elma kabuğu doğal bir iltihap önleyicidir, yani anti inflamatuardır. Elma kabuğunun içinde ursolik asit vardır ve bu madde sayesinde kas güçlenmesini ve kilo kaybını destekler. Tok hissetmeyi sağlar ve kandaki glikoz seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olacak kadar lif içerir. Yiyeceklerin mide ve bağırsaklardan daha hızlı geçmesine yardımcı olur.

Elma kabuğu antioksidan bakımından zengin olduğu için serbest radikallerin neden olduğu erken yaşlanmayı ve iltihabı önlemeye yardımcı olur. Bunların yanında elma kabuğu egzersiz yaptıktan sonra kaslarınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

Elma kabuğunun faydalarından birisi de göbek çevresindeki iltihabı azaltmasıdır. Antiinflamatuar etkisi olduğu için vücudun dokularındaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Sindirim süreçlerini düzenler ve atık maddelerin ortadan kaldırılmasını destekler.

Elma kabuğunun içinde ursolik asit olduğu için vücutta yağ birikmesini engeller. Lif içeriği yüksek olduğu için doyurucu ve iştah kesicidir. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişiler öğün aralarında tüketirlerse başka bir atıştırmalığa gerek duymazlar ve kilo verirler.

Elma Kabuğundan Cildimize ve Kalbimize Şifa

Elma Kabuğunun Gözaltı Morluklarına Faydası Nedir?

Elma kabukları, en az elmanın kendisi kadar bol antioksidan içeriyor. Bu yüzden onu yemek dışında cilt bakımında harici olarak da kullanmak faydalı oluyor. Özellikle cilt bakımınız için doğal ürünlerden destek almayı seviyorsanız ve elinizin altında taze taze bekleyen elma kabukları varsa onları doğrudan makyajdan, kirden arınmış temiz cildinize koyup yaklaşık yirmi dakika bu şekilde beklemeniz yeterli olacaktır.

Elma kabuğunun sahip olduğu antioksidanlar cildinizin temizlenip ışıldamasına destek olurken özellikle gözaltında morluk, kararma sorunu yaşayanların da bu sorunlarını azaltmaya yardımcı olur. Ancak elma kabuklarını cildinizden kaldırdıktan sonra yüzünüzü güzelce durulamayı unutmayın.

Elma Kabuğu Maskesi Nedir?

Doğal ürünlerle cildini korumak isteyen ve maske yapmak isteyen bayanlar için elma kabuğu listenin başındadır. Elma kabuğu içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde cildininiz için gerekli olan bakımı sağlar. Cilt bakımında çok fazla kullanılan elma kabuğu maskesi cildinizi günlük kir ve yağdan arındırmaya yardımcı olur. Aşağıda elma maskesinin faydaları sıralanmıştır:

 • Hücreleri yeniler, yaşlanma belirtilerini kaldırır.
 • Elma kabuğu maskesiyle cildiniz gençleşir.
 • Solgun görünen ciltlere iyi gelir.
 • Vücuttaki oksitlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Sivilce izlerinin yok edilmesine iyi gelir.
 • Doğal nemlendirici özelliği vardır.
 • Cildinizde oluşan lekeleri temizler
 • Güneş ışını zararlarını yok eder.
 • Cildiniz taze, parlak ve sağlıklı bir görünüm alır.

Elma Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır?

Pazardan aldığınız elmaları bir güzelce yıkayın. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, üzerinde zirai atıklar ve kimyasallar olmamalı, ister sadece kabuğunu kullanın, isterseniz elmanın tamamını kullanın. Bir rendeye attığınız elmaları püre haline getirin. İsterseniz bir rende kullanarak elmaları rendeleyebilirsiniz.

Elde ettiğiniz elma püresini cildinize sürerek, yirmi dakika kadar bekleyin. Sonrasında ise yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz. Haftada iki kere elma kabuğu maskesi yapmanız iyi bir netice almanız için yeterli olacaktır.

Elma Kabuğu Çayı Nedir?

Elma kabuğu çayı elma kabuklarıyla yapılan bir çaydır. En sık görülen hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına fayda sağlar. Besin atıkları nedeniyle artan bağırsak parazitlerinin birikmesini önler. Kilo kontrolünü sağlar. Kan yapıcı hücrelerin sayısını artırır.

Elma kabuğu çayı en çok üst solunum yolları hastalıklarıyla artan öksürüğü keser. Ayrıca boğazlarda biriken iltihabı balgam olarak atılmasını sağlar. Vücut içindeki sıvı oranını artırarak kan dolaşımını destekler bu da kalp ve damar hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

Kandaki insülin direncine doğal şeker sağlar. Güçlü bir yağ yakıcıdır. Egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle beraber ideal kiloya ulaşmayı hedefler. Düzenli tüketildiğinde ağız içinde besin atıklarının neden olduğu iltihaplanmayı önler.  Vücuttaki toksinlerin atmaya karaciğere yardımcı olur. Bu sayede ciltte kirli yağ birikimini önler. Cildin daha parlak sağlıklı görünümünü destekler.

Elma Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Şimdi yapacağımız tarif neredeyse bütün sitelerde yer alan elma çayı tarifidir. Allah’ın emri böyleymiş gibi, herkes aynı tarifi kopyalayarak paylaşmış, içeriğine bakınca da elmadan başka her şey var. O tarif hemen aşağıdaki tariftir:

Bir adet kurutulmuş elmanın kabuklarının üzerine iki su bardağı su ekleyip içine bir çay kaşığı karanfil ve bir tarçın çubuğu ekleyin. Kısık ateşte 15 dakika kaynadıktan sonra bir bardağa süzerek boşaltın içine 4-5 damla limon sıkıp tüketin. Günde bir bardak tüketilmesi yeterli olacaktır.

Bizim tarifimize göre ise kaynattığınız suya, kurutulmuş elma dilimlerini veya elma kabuklarını atarak, kendinize bir elma kabuğu çayı yapabilirsiniz. Madem şifa için bunu tercih ediyorsunuz, tatlandırmanız için şeker veya bal kullanmanız gerekmiyor. Tatsız çay içmeyi sevmeye çalışın, bir süre sonra alışacaksınız ve bu hoşunuza gidecek. Şimdiden afiyet olsun.

Elma Kabuğu Nasıl Tüketilir?

Elma kabuğuna yapışan balmumu ve böcek ilacı tabakası nedeniyle kabuğuyla birlikte bir elmayı yemek konusunda tereddütlü ve endişeli olabilir. Her iki malzemenin de kullanımı uzun süredir tartışma konusu olmasına rağmen, elma kabuğunun sağlık yararlarından yararlanmanızı engellemesine izin vermeyin.

Elmaları kaplamak için kullanılan balmumu aslında organik malzemelerden, yani palmiye ağacından elde edilen karnauba mumundan yapılır. Bu balmumu tabakası gıda üzerinde kullanımı güvenlidir, bu nedenle endüstriyel amaçlar için kullanılan mumlardan farklıdır.

Bu nedenle elmanın kabuğundaki balmumu tabakasının sağlığa zararlı olabileceğinden endişelenmenize gerek yok. Elma kabuğundaki balmumu tabakasını ılık suyla yıkayarak ve yumuşak bir diş fırçası ile nazikçe ovalayarak çıkarabilirsiniz. Sonra ise kabuğunu soyabilirsiniz.

En sonunda ise kabuğu dilimleyerek ya da kurutarak çerez olarak da tüketebilirsiniz. Ancak, elma kabuğu tüketilirken dikkat etmeniz gereken bir şey var: Elma kabuğu, bazı bileşenleri nedeniyle mide bulantısı yapabilir. Bu nedenle, elma kabuğunu tüketirken miktarını kontrol etmeniz ve tüketiminizi sınırlandırmanız önerilir.

Kilo Verdiren Elma Kabuğu

YouTube video

Elma Kabuğundan Cildimize ve Kalbimize Şifa adlı konumuza son verirken, elma kabuğunun faydaları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu