Bitkiler

Ceviz Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Unutkanlıktan; kalp-damar hastalıklarına varana dek birçok hastalığa şifa olan cevizin mucizevi faydaları

Ceviz Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Ceviz Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir? Pastaların, çörek ve kurabiyelerin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ceviz, ülkemizde de bolca yetişmektedir. Ve yine ülkemizde cevizin tüketim şekli daha çok kuruyemiş şeklindedir. Fakat tatlı ve baklava şeklinde de azımsanmayacak ölçülerde tüketimi bulunmaktadır.

Taze ve dalındayken kırmak istediğinizde elleri boyayan ve boyası çıkmayan yeşil kabuğunun ardından odunsu kabuk ve onun içinde yenilen yağlı tohumları bulunan ceviz, antioksidan, sağlıklı yağ, vitamin ve minerallerle doludur.

Şekil olarak insan beynine benzeyen ve beyin sağlığı için önemli ölçüde ön plana çıkan ceviz, kalp ve damar sağlığı, cilt sağlığı içinde ön planda olan bir yemiştir. Özellikle uzmanlar, günde 3 adet olsa bile ceviz tüketmenin gerekliliğinden sıklıkla bahsetmektedir.

Ceviz Nedir?

Cevizgiller familyasından olan ceviz ağacı yaklaşık 25 metreye kadar yükselebilir. Ekonomik açıdan en çok kar elde edilen ceviz türü olan J. Regia ağacı Asya’ya özgü bir türdür. Cevizler genellikle yaz sezonunda ve özellikle Ağustos-Eylül aylarında yeterli olgunluğa erişirler.

Heybetli bir ağaç yapısına sahip olan bu bitkinin yaprakları hoş bir kokuya sahiptir. Ülkemizin hemen her ilinde yetişebilen ceviz ağacı zirai don olaylarına karşı da bir hayli dayanıklıdır. Ağacın meyvesi, yumru biçiminde ve tek tek yetişmektedir.

Her ceviz, yaklaşık on beş gram ağırlığında, orta boy bir limondan biraz daha küçük, kabaca küresel şekle ve iki ayrı beyin lobuna benzer yenebilir çekirdeğe sahiptir. Cevizlerin tüketilen kısmı çekirdekleridir. Yapısal olarak ceviz çekirdeği, düzgün olmayan, beyaz açık renkli bir zarla kaplıdır. Ceviz çekirdeklerinden özütlenen yağ, tıpta bazik ya da taşıyıcı yağ olarak, aroma terapide kullanılmaktadır.

Cevizin Özellikleri Nelerdir?

Ceviz kışın yapraklarını döken bir ağaç türüdür. Mayıs ayında çiçeklenmeye başlayan ceviz ağaçları, 25 metreye kadar uzayabilirler. Bizim yediğimiz kabuklu kısmın çevresinde, bir de yeşil kabul oluşur. O yeşil kabuk daha sonra kuruyup dökülmeye başlar. Eylül ayında ise olgunlaşır ve toplama zamanı gelmiş demektir.

Cevizin diyet listelerinde sıklıkla görülmesinin en temel nedeni, yağ miktarındaki düzenleyici etkisindir. Ceviz yüksek yağlı bir besin olmasına rağmen iyi kolesterolü dengeler. Böylelikle hem kalp sağlığını hem de kilonuzu korur.

En büyük artılarından bir tanesi beyin üzerinde sağladığı olumlu etkilerdir. Bu etkiler sayesinde alzheimer gibi hastalıklara karşı önlem oluşturur. Ceviz kabuğu tarih boyunca pek çok kez boya maddesi olarak da kullanılmıştır. Günümüzde hala bazı yöre halkları ceviz kabuklarını kaynatarak ortaya çıkardıkları kahverengi rengi pamuklu iplikleri boyamakta kullanırlar.

Cevizin faydalarına bir sonraki başlığımızda ayrıntısıyla değindik. Ama şunu da eklemeden geçmeyelim. Cevizin, kabuk içerisindeki kısmının yanında yaprağı, suyu ve kabuğu da birçok şey için şifa kaynağıdır. Örneğin yaprağından meydana getirilen macunlar, deri üzerindeki yara ve çatlaklara iyi gelmektedir.

Ceviz Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Cevizin Besin Değerleri Nelerdir?

Her ceviz 2,1 gram yağ ve toplamda 200’den az kalori içerir. Cevizdeki yağ, doymamış çoklu doymamış yağ asidi, alfa-linolenik asitten gelir. Alfa-linolenik, keten tohumunda da bulunan yaygın bir diyet bitkisi yağ asididir ve Linoleik asidin baskın olup olmadığına göre omega-3 veya omega-6 olarak adlandırılabilir.

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, vücut hücreleri tarafından, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklardan en çok sorumlu olarak bilinen iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olan eikosanoidler adı verilen maddeler oluşturmak için kullanılabilir.

Cevizde bulunan yağlar da büyük ölçüde doymamıştır ve kolesterolü düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu faydalarına ek olarak ceviz, aynı zamanda iyi bir bakır ve E vitamini kaynağıdır.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz besin değeri bakımından zengin olduğu için insan sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır. Sadece vücut hastalıkları için değil, cilt güzelliği ve cilt sağlığı için de cevizden faydalanılması gerekir. Ceviz optimum sağlık için gerekli besleyici maddeler, mineraller, antioksidanlar ve vitaminler barındırır.

Bunlar, oleik asit gibi tekli doymamış yağ asitleri ve linoleik asit, alfa-linolenik asit (ALA) ve araşidonik asitler gibi önemli omega-3 esansiyel yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır. Her gün bir avuç (25 g) ceviz yiyerek omega-3 yağ asitlerinin yaklaşık %90’ını alarak önerilen günlük doz alımını sağlayabilirsiniz.

Araştırma çalışmaları, anti-inflamatuar etkileri nedeniyle her gün bir avuç ceviz yemenin; kan basıncını düşürebileceğini, koroner arter hastalığının ve inme riskinin azalmasına yardımcı olabileceğini, meme, kolon ve prostat kanserlerinden korunma sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.

Ceviz yağı özellikle dolaşım sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda sıklıkla başvurulan nebati bir yağdır. İshal ve hemoroid problemi gibi bağırsak problemlerini azaltmak için kullanılmaktadır. Kafa derisinin ekstrem kaşıntısı genellikle kafa yüzeyinde oluşan yaralardan kaynaklanmaktadır.

Ceviz yağı ve ceviz kabuğunun kaynatılmış hali bu yaraların azaltılmasında etkendir. Ayrıca yanıklar, ülser tedavisi, sıkıştırıcı özelliği ve dezenfektan etkisi kullanılmaktadır. Aşağıda ise cevizin faydaları maddeler halinde sıralandı:

  • Omega 3 yağ asitleri nedeniyle kan basıncını azaltır ve kalp sağlığını korur.
  • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Unutkanlık ve bunama gibi sağlık sorunlarının önüne geçer.
  • Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Ceviz sperm sayısını ve kalitesini artırır.
  • Kan şekerini düzenler, diyabet oluşma riskini azaltır.
  • Yüksek miktarda lif içerdiği için tok tutar.
  • İçerdiği yararlı vitamin ve mineraller sayesinde tam bir beyin dostudur.
  • Kilo vermek isteyenler için ideal bir diyet yiyeceğidir.
  • Bağırsakları temizler.
  • Kabızlık ve dolayısıyla da hemoroid oluşma ihtimalini azaltır.
  • Tip 2 diyabetinde faydalı bir besin kaynağıdır.
  • Her gün yenilen birkaç ceviz, uykuyu düzene sokar.
  • Birçok akciğer hastalığına karşı korucu özelliktedir.
  • Meme, prostat ve pankreas gibi birçok kanser türüne karşı koruyucudur.
  • Ruh sağlığı ve depresyon gibi psikolojik sorunlara iyi gelir.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Kemiklerin ve dişlerin gelişimi için gerekli bir gıdadır.
  • Cildin yenilenmesini ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır.

Diğer araştırmalar, cevizin, kolesterol birikintilerinin oluşumuna karşı çalışan yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolü artırarak bazı kalp risk faktörlerini iyileştirebileceğini de bulmuştur. Diğer araştırmalar, bir hafta boyunca günde 20 gram ceviz yemenin LDL kolesterolü %10 azaltabileceğini ve HDL kolesterol seviyelerini %8 artırabileceğini gösteriyor.

Cevizin Cilde Faydaları Nelerdir?

01 – Ceviz düzenli bir şekilde tüketildiğinde cildi içeriden besler. Cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlar. Özellikle sürekli kuruyan ve pul pul dökülen cilt yapısına sahip olan kişilerin mutlaka günlük olarak 4 – 5 adet ceviz tüketmesi tavsiye edilir.

02 – Ceviz bakır ve çinko gibi değerli mineralleri içerdiği için ceviz yağı ile saç bakımı yapıldığında, saçların daha sağlıklı uzamasına katkı sağlar. Haftada bir kez saç bakımlarınız için ceviz yağı kullanırsanız, saçlarınızın daha hızlı uzadığına şahit olabilirsiniz.

03 – Ayak mantarı ve genital mantar gibi hastalıklar için de ceviz yağının şifasından faydalanabilirsiniz. Bir miktar çay ağacı yağı ile bir miktar ceviz yağını aynı oranda karıştırıp, sorunlu bölgelere bir pamuk yardımı ile uygulamanız yeterli olacaktır.

04 – Ceviz hem tüketildiğinde hem de ceviz yağı cilde sürüldüğünde cildin elastikiyet yeteneğini artırır ve cilt kırışıklıklarını açar. Özellikle göz çevresinde meydana gelen ince çizgiler için bir miktar muz ile birkaç damla ceviz yağını karıştırıp, gözlerinizin daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

05 – Yıpranmış cildi yeniler. Düzenli bir şekilde ceviz yağı ile cilt bakımı yaptığınızda yıpranmış ve yaşlı görünen cildinizi daha dince ve daha dinamik bir hale getirebilirsiniz.

06 – Güneş lekeleri ve diğer kahverengi lekeleri giderir. Ceviz yağı ile cilt temizliği yapıldığında güneş lekesi, hamilelik lekesi ve yaşlılık lekeleri gibi tüm kahverengi lekelerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle hamilelik esnasında sık görülen ve uzun süre ciltten kaybolmayan lekeler için bir miktar ceviz yağı ile yine aynı miktarda Hindistan cevizi yağını karıştırıp, kullanmanız tavsiye edilir.

07 – Ceviz ile saç bakımı yapıldığında, saç derisinde oluşan her türlü enfeksiyona iyi gelir. Daha güçlü bir saça yapısına kavuşmanıza yardımcı olur ve kepek problemlerini ortadan kaldırır.

Cevizin Zararları Nelerdir?

Cevizin sağlık açısından pek fazla zararı yoktur. Ancak yanlış tüketildiği zaman kişiler de olumsuz etkilere yol açabilir. Fazla kilo sorunu yaşayan kişiler günden en fazla 2 tane ceviz yemeleri önerilir. Daha fazlası kişiler de kilo alımına neden olabilir.

Çok küçük olan çocuklara fazla ceviz vermekten kaçınmak en doğrusu olacaktır. Nedeni ise cevizin içerisinde bulunan mineral ve vitaminler oldukça fazla olduğu için çocuğun bünyesine ağır gelebilir. Her besinde olduğu gibi cevizde de fazla kullanımı olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Cevizin içerisinde yuğ asitleri bulunduğu için hassas cilt yapısına sahip kişiler dikkatli tüketmeliler aksi halde sivilce v ederi de kızarıklık gibi sorunlara yol açabilir. Cevizin aşırı tüketilmesi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Ceviz diğer kuruyemişlerle karşılaştırıldığında daha alerjik bir etkiye sahiptir. Bu nedenle aşırı oranda ceviz tüketimi mide ile alakalı bazı sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Karında şişlik, mide bulantısı ve kusma, kramp ve ishal gibi sindirim sistemini etkileyen sorunlar ortaya çıkabilir.

Bunun yanında ceviz yüksek lif içeren bir besindir. Ortalama 28 gram cevizde 2 gr kadar lif bulunmaktadır. Bu da hazımsızlık, gaz, şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca beyaz kan hücrelerini uyaran ceviz histamin üretiminde etkili olur.

Cevizin bu özelliği yüzünden fazla ceviz tükettiğinizde karın ağrısı, mide bulantısı, ishal gibi rahatsız edici etkilerle karşılaşma olasılığınız yüksektir. Aslında ceviz yemek değil, aşırı ceviz yemek mideye dokunur.

Ceviz Suyu Zararları Nelerdir?

Ceviz suyu cevizin alerjik etkisinin olması nedeniyle ciltte kaşıntıya, kızarıklığa, şişmeye yol açabilir. Ayrıca ceviz yüksek lif barındıran bir besindir. Fazla miktarda ceviz suyu içilirse ishal etkisi gösterebilir. Ceviz beyaz kan hücrelerini uyardığından histamin salgılanmasına neden olabilir. Bu durum mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden olabilir.

Karında şişkinlik, mide bulantısı, ishal bu etkiler arasındadır. Ceviz suyu zararları arasında dil ve boyunda şişkinliğe neden olması da vardır. Midesi hassas olanlarda, mide rahatsızlıkları bulunanlarda ise, ceviz suyu mide yanması ve ağrısına yol açabilir. Bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca tansiyon sorunu olan kişilerde ani tansiyon düşmesine ya da yükselmesine neden olabilir.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

YouTube video

Ceviz Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir? adlı konumuza son verirken, cevizin faydaları ile alakalı başka videolar için buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.