Yaşam

Dev Timsah Balığı Derisini Bıçak Kesmiyor!

Adeta timsah gibi tüm vücudunu bir zırh gibi kaplayan kalın ve pullu derisiyle timsah balığının temizlenmesi

Dev Timsah Balığı Derisini Bıçak Kesmiyor!

Dev Timsah Balığı Derisini Bıçak Kesmiyor! Hayvanlar âlemi adlı kategorimizde timsah balığını, özelliklerini ve yaşam alanlarını yayınlamıştık. Timsaha benzerliğinden dolayı adını timsah balığı koyduklarını sandığımız timsah balığı meğerse sadece benzerliği ile değil, tüm vücudunu bir zırh gibi kaplayan pullu derisiyle de timsahı andırdığından ona bu isim verilmiş.

Tayland’da canlı canlı yakalanan timsah balığını temizlemek için iki usta birden çalıştığı halde bıçak derisine işlemiyor, pullarla kaplı deriyi kesemiyor. Yine dikkatimi çeken başka bir şey ise, timsah balığının etinin de timsah etine çok benzemesidir.

Tıpkı bir timsah gibi beyaz bir eti var timsah balığının. Nitekim büyük ihtimal timsah etiyle, timsah balığı etini yan yana koysanız iki et arasındaki şaşırtıcı benzerlikten dolayı birbirinden ayırt edemezsiniz. Timsah balığını kemikli ve tek parça halindeki büyük kılçığından ayrıldıktan sonra geriye beyaz eti kalıyor.

Dev Timsah Balığı Derisini Bıçak Kesmiyor!

Tuzlu suda yaşayan timsah balıklarının tatlı suda yaşayan veya tatlı suları tercih eden türleri bulunmaktadır. Timsah balığı ehli sünnet hak mezheplerden dört mezhebe göre de sadece suda yaşayabildiği için ve yine balığa benzediği için, yani solungaçları ve yüzgeçleri olduğu için helaldir, yenebilir.

Taylandlı şefler balığı pullu derisinden ayırarak ve kemikli kılçığını da ayırarak önce timsah balığı etini buharda çeşitli sebzeler eşliğinde pişiriyor, ardından havanda döverek iyice ezdikten sonra yağda kızartarak servis ediyor.

Görünüm itibariyle de yeşil bambu yaprakları üzerinde ve kavrulmuş yer fıstığı eşliğinde çok farklı bir sunum hazırlayan ustaların, bu timsah balığı menüsü dikkat çekecek türden dersek muhtemelen hata etmiş olmayız.

Şimdi sizi aşağıdaki video ile baş başa bırakırken, videonun sonunda timsah balığının özellikleri ile alakalı bilgi edinmek isterseniz, o zamanda sizi Timsah Balığı Özellikleri Nelerdir? Adlı konumuza buyur ediyoruz.

Timsah Balığı Temizleme ve Pişirme

YouTube video

Dev Timsah Balığı Derisini Bıçak Kesmedi adlı konumuza son verirken ve “Denizden babam çıksa yerim” diyen İmam-ı Şafiyi rahmetle anıyoruz. Öte yandan timsah balığı ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.