Yaşam

Manda Yoğurdunun Faydaları ve Özellikleri

Kas ve kemik sağlığına son derece faydalı olan ve hafıza kaybını da önleyen manda yoğurdunun faydaları

Manda Yoğurdunun Faydaları ve Özellikleri

Manda Yoğurdunun Faydaları ve Özellikleri; İtiraf etmeliyim ki ülke insanı marketlerden en ucuz üç kiloluk yoğurdu bile alamaz bir duruma gelmişken, yurdumuzda neredeyse nesli tükenmeye yüz tutmuş mandaların yoğurdundan bahsetmek belki biraz abes kaçacak. Lakin saraylarda yaşayanlarında olduğunu hesaba katarsak, şimdilerde sadece bir saray lezzeti olan manda yoğurdunun faydalarından bahsetmek muhtemelen birazcık mazur görülebilir.

Öte yandan “Hayvancılık ülkesi” diyerek övündüğümüz vatanımızda mandaların yok oluşuna mı üzülelim, bir yoğurdun bu ülkede neredeyse sadece saraylara mahsus olmasına mı üzülelim bilemiyoruz; fakat hemen şimdi sarayların her gece tüketilen bu güzide lezzetin faydalarından ve manda yoğurdunun özelliklerinden sırasıyla bahsedelim.

Mandanın Özellikleri Nelerdir?

Manda günümüzde nesli tükenme tehlikesine girmiş hayvanlar arasındadır. Mandanın et verimi yanında süt verimi çok önemlidir. Derisi kaliteli kösele yapımında kullanılır. Hastalıklara dayanıklıdır. Kaba ve kalitesiz yemleri çok iyi değerlendirir.

Manda yiyecek seçmez. Ne verirseniz yer. Meradan severek yararlanır. Yazın gölet kenarlarında, dere kenarlarında sazlık kamışlık yerlerdeki sert otları kolayca yer. Kışın da hem kolay hem ucuza beslenir. İyi kalite olmasa bile kuru otları, korunga, mısır sapı, arpa-buğday sapı ve saman gibi ucuz ve basit yemleri kolayca yer.

Selüloz dediğimiz sert maddesi fazla olan, katı yemleri sever. Yumuşak yemlerden hoşlanmaz. Karnının doyabilmesi için ille de sert yiyecekler ister. Mandalar merada çok rahat ederler. Çeşitli bitkileri yerler, açık havada serbestçe gezinebilirler, sıcakta batağa ve suya girip serinlerler. O nedenle merada besleme çok ekonomik ve kolay olur.

Manda su ile yaşar. Derisi siyah ve kalın olduğu için yazın vücut ısısı çok yükselir, hemen serinlemek ister. Onun için mutlaka göl, gölet, dere, bataklık gibi bir ortam arar. Orada dinlenir, serinler, rahatlar. Su olmayan yerlerde manda yetiştiriciliği yapılamaz. Ancak su olmayan yerlerde yapay gölet gibi yapılar oluşturularak manda yetiştiriciliği yapılabilir.

Manda Yoğurdunun Özellikleri Nelerdir?

Manda yoğurdu vitamin ve mineral açısından yüksek değerlere sahip olduğu için oldukça kıymetlidir. Bu yoğurdun yaklaşık olarak %60 kalsiyum, geri kalan kısmı ise proteindir. İçeriğinde yer alan doğal bileşenler sayesinde antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Oldukça yoğun bir kıvama sahip olan manda yoğurdu, doyurucudur. Ayrıca enerji dolu bir besindir ve vücudu zinde tutar.

Manda sütünden krema ve lüle kaymağı üretildiği için diğer sütlere tercih edilir. Sütün rengi beyaz olduğundan, süt mamullerinde sıkça kullanılır. Bu konuda manda sütü inek sütünden daha ekonomiktir.

Son yıllarda besi hayvancılığının artmış olmasına bağlı olarak zahmetli bir hal alan manda yetiştiriciliği azalışa geçmiştir. Suyun içerisine yaşaması gereken bu hayvanlar sulak otlak yerlerde beslenirler ve devamlı olarak ot yerler. Bu nedenle sütleri oldukça değerlidir. Normal bir yoğurda göre vitamin açısından daha zengin olan manda yoğurdu içeriğinde yararlı bakteriler yer almaktadır. Bu bakteriler sindirim sistemi düzenleme bakımından etkin görev üstlenirler.

Doğal ve organik olarak tüketebileceğiniz manda yoğurdunun içeriğinde laktoz oldukça az seviyededir. Bu özelliği sayesinde alerji meydana getirmez ve bol miktarda tüketilebilir. Çocuklar için de sağlıklı bir besin kaynağı olan manda yoğurdu, kas ve kemik gelişimine de katkı sağlar. Kalsiyum ve protein bakımından zengin olması onun bu özelliğinin daha da etkili olmasını sağlar.

Manda Yoğurdunun Faydaları ve Özellikleri

Manda Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Bir litre manda sütünü derin bir tencereye ekleyin. Kevgirle sürekli karıştırın. Ocak kısık ateşte olsun. Kaynayan sütteki köpüğü sürekli alın. Kalınlaşan ve azalan süte daha sonra bir tatlı kaşığı önceden yapılmış manda yoğurdu ekleyin. Karıştırmaya devam edin. Sonra ince bir tülbentle ağzını kapatın.

Üzerine de tencerenin kapağını koyup tencereyi komple sarın. Dört saat boyunca oda sıcaklığında hiç hareket ettirmeden bekletin. Sonra etrafındaki bezi alıp buzdolabına koyun bir gün boyunca daha bekleyin. Bu şekilde hazırlanan manda yoğurdunu on gün içinde tüketin. Aksi halde hızla küflenir.  Çok zor sertleşen bir yoğurt olduğundan bazen kıvamını tutturmak zor olur.

Manda Yoğurdunun Faydaları Nelerdir?

Vitamin değerleri açısından zengin olan manda yoğurdunun içerisinde laktoz değeri oldukça azdır. Laktoz tüketimi pek çok kişide alerjiye neden olmaktadır. Manda yoğurdu bu tarz alerjik rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde gelişim çağındaki çocuklar için faydalı besinler arasında yer alır. Kas ve kemik gelişimi destekleyerek güçlü bir onarım meydana getirir.

A vitamini bakımından zengin olan bu yoğurt göz sağlığını koruyucu niteliktedir. Sadece göz sağlığını değil sinir sisteminin korunmasına ve iyileşmesine de katkı sağlar. Bu etkiyi ise B12 vitamini sayesinde gerçekleştirir. Sinir sistemindeki bu iyileştirme beyin sağlığını da etkiler. Konsantrasyon bozukluğu, dikkat dağınıklığı ya da unutkanlık gibi problemlerin önlenmesine destek olur.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan manda yoğurdu aynı zamanda bağırsak florasını da iyileştirmektedir. Bağırsak florasının sağlıklı olması sindirim problemlerinin ortadan kaldırılması konusunda etkilidir.

Ayrıca vitaminlerin ve minerallerin daha kolat bir şekilde enzimlenmesi de sağlanmış olur. Bu yoğurdun yağ oranı yüksek olmasına rağmen kolesterol seviyesini dengeler ve kötü kolesterolün yükselmesine engel olur. Böylece kalp damar sağlığının korunmasını da destekler. Aşağıda az bilinen manda yoğurdunun faydaları maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Katarak gibi hastalıkların önüne geçer.
 • Çocuklar rahatlıkla tüketebilir.
 • İçeriğinde laktoz miktarı azdır.
 • Alerjiye neden olmaz.
 • Kemik ve kas gelişimine katkı sağlar.
 • Kalsiyum deposudur.
 • Antibiyotik etki oluşturur.
 • Göz sağlığı için A vitamini zenginidir.
 • Bağırsak florasını hızla yeniler.
 • Sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Demirin emilimini sağlar.
 • Bir kâsesi bile gün boyu zinde tutar.
 • Kırmızı et yerine tüketilebilir.
 • Kansızlık gibi hastalıkları engeller.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Yağ oranı yüksektir.
 • Damar ve kalp sağlığına faydalıdır.
 • B12 vitaminini barındırır.
 • Sinir sistemini güçlendirir.
 • Beyin sağlığına fayda sağlar.
 • Konsantre ve hafızayı güçlendirir.
 • Sağlıklı kolesterol seviyesini yükseltir.

Manda Yoğurdu Neye İyi Gelir?

Dünyanın çeşitli bölgelerinde örneğin; Hindistan ve Asya’nın çeşitli bölgelerinde manda besiciliği yoğun ve yaygın olarak yapılmaktadır. Bu bölgelerde yaşayan insanlar manda sütünün sağlıklı bir diyetin en önemli bileşeni olduğunu benimsemiştir. Manda sütü için artan yoğun talep sonrası yapılan birçok araştırmalarda, manda sütü ile süt türleri arasında bir takım farklılıklar tespit edilmiştir.

Manda sütü, protein, kalsiyum, demir, fosfor, A vitamini ve diğer önemli bileşenler bakımından zengindir fakat aynı zamanda yağ miktarı geleneksel inek sütlerinden daha yüksektir. Mevcut sağlık durumunuza ve yaşam tarzınıza bağlı olarak, manda sütü bazı hastalıklar için iyi gelir. Onlardan bir kısmı aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Manda Yoğurdu Kan Basıncını Düzenler

Manda sütünün potasyum içeriği genellikle gözden kaçırıldığından manda sütünün bilinen bir yararı değildir. Bununla birlikte, normal inek sütüne göre manda sütünde daha fazla potasyum vardır ve potasyum bir vazodilatör olarak işlev gördüğünden, manda sütü kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir. Damar ve damar üzerindeki gerginliği azaltan manda sütü, ateroskleroza ve diğer koroner komplikasyonların gelişimini önleyebilir.

 • Manda Yoğurdu Kemikleri Güçlendirir

Tüm yoğurt çeşitlerinin, kemik gücü ve gelişimi üzerindeki etkisi ile herkes tarafından bilinmektedir. Sonuçta, manda yoğurdunun aslında inek yoğurdundan daha fazla kalsiyumuna sahip olması, osteoporozun ve genel kemik direncine de iyi gelmektedir. Bu, manda yoğurdu, bakır, manganez, fosfor ve çinko da dâhil olmak üzere diğer önemli minerallerin sayısına ek olarak verilir.

 • Manda Yoğurdu Kalbe İyi Gelir

İneğe göre manda yoğurdu daha az kolestrol içerir; bu, kardiyovasküler sağlığı hakkında endişe duyan herkes için iyi bir şeydir. Fakat manda yoğurdunda daha fazla yağ bulunur, bu oran % 100’den daha fazladır, bu yüzden tüketirken ölçüyü kaçırmamak son derece önemlidir.

 • Manda Yoğurdu Bağışıklığı Artırır

A vitamini ve C vitamini, manda sütü içerisinde önemli miktarda bulunur ve bu iki vitamin, bağışıklık sistemimizin işleyişi ve vücudun genel korunması için anahtar niteliğindedir. Bu vitaminlerin her ikisi de, antioksidanlar gibi davranarak, tehlikeli serbest radikallerin vücudunu ve kronik hastalığa neden olabilen toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 Dahası, C vitamini vücuda daha fazla beyaz kan hücresi üretmek için bağışıklık sistemini uyarır, vücudun ilk savunma mekanizması uyarılır ve güçlenir. Bu süt çeşidindeki çinko ve diğer bazı eser mineralleri ayrıca antioksidanlar ve bağışıklık sistemi güçlendirici olarak da görev yapabilir.

Manda Yoğurdunun Zararları Nelerdir?

Her gıdada olduğu gibi manda yoğurdunda da aşırıya kaçmak bazı sorunlara neden olabilir. Genel olarak faydalarından söz ettiğimiz manda yoğurdu aşırı tüketildiği zaman sindirim sisteminde gaz problemi ve ishal meydana getirebilir. 100 gramında 101 kalori olan manda yoğurdu her ne kadar doğal bileşenlerden oluşsa da aşırı tüketilmesi alınacak faydanın zarar dönüşmesine sebep olabilir. Bu nedenle dengeli tüketim sağlanmalıdır.

Manda Yoğurdunu Nasıl Anlarız?

YouTube video

Manda Yoğurdunun Faydaları ve Özellikleri adlı konumuza son verirken manda yoğurdu ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu