Yemekler

Düdüklüde Dana İşkembe Nasıl Yapılır?

Kostik adlı kimyasalı kullanmadan, işkembeyi kazıyıp temizleyerek pişirmenin müthiş lezzetini fark edeceksiniz!

Düdüklüde Dana İşkembe Nasıl Yapılır?

Düdüklüde Dana İşkembe Nasıl Yapılır? Başlığımızda da belirttiğimiz gibi düdüklüde işkembe pişecekse bu mutlaka dana işkembesi olmalıdır. Çünkü koyun, kuzu veya keçi işkembesi düdüklüye gerek kalmadan zaten pişer. Ancak dana işkembesi küçükbaş hayvanların işkembesine nazaran çok kalındır ve pişmesi o oranda zordur.

Fakat dana işkembesi küçükbaş hayvanların işkembesi ile kıyaslanamayacak kadar lezzetlidir. Çünkü dana işkembesi kalın ve etli olmakla birlikte liflerinin arasında barındırdığı yağ sebebiyle işkembeye müthiş bir lezzet katar.

Zaten yediğinizde, işkembenin en kalın ve en damarlı bölümlerinin en lezzetli yerler olduğunu sizde fark edeceksiniz. Bu arada eğer dana değil, sığır işkembesi alırsanız, sığır işkembesi dana işkembesinden daha yağsız ve daha incedir. Üstelik sığır işkembesi daha geç pişer ve daha sert olur. Bunun sebebi sığırlar süt üretimi sebebiyle daha yaşlı olduklarından eti danaya nispeten çok daha geç pişer.

Dana İşkembe İçin Malzemeler


  • Kaya tuzu
  • 2 Kilo dana İşkembe
  • 1,5 Bardak su
Düdüklüde Dana İşkembe Nasıl Yapılır?

Dana İşkembe İçin Talimatlar


1 İnternet üzerinde birçok yemek tarifi sitesinde dana işkembe için bir sürü malzeme yazıldığını göreceksiniz. Hâlbuki düdüklüde dana işkembenin en güzeli sade bir şekilde pişmesidir. Bu tarifte size dana işkembenin en sade bir şekilde pişirmenin tarifini veriyoruz. Öncelikle yapmanız gereken kasaptan aldığınız işkembeyi, eğer temizlenmişse, tekrardan yıkayarak ve küçük parçalar olmamak şartıyla doğrayın.

2 İşkembe eğer temizlenmiş bir şekilde gelmemişse, işkembeyi sıcak suya batırıp bıçakla kazıyarak temizleyebilirsiniz. Bu işkembenin lezzeti dışardan aldığınız temizlenmiş işkembenin lezzetinden çok farklı olacaktır. Çünkü temizlenmiş işkembeler kostik denen bir kimyasalla temizlendiğinden dolayı, işkembeyi ve alacağınız lezzeti öldürür.

3 Doğradığınız işkembeleri düdüklüye koyun. Yaklaşık olarak 1,5 bardak su ilave edin ve göz kararı kaya tuzu ekleyin. İşkembenin %62 si sudur. Bu yüzden işkembe piştiğinde çok küçüleceğini unutmayın. Bu yüzden düdüklüye çok su katmayın. Aldığınız işkembe eğer dana işkembe ise, yaklaşık olarak 45 dakika da pişer. Suyunu çektirdiğiniz işkembenin hafif dibinin kızarması da işkembeye müthiş bir lezzet katar.

4 Eğer aldığınız işkembe sığır işkembesi ise muhtemelen 45 dakikada pişmez. Sığır işkembesini 65 dakika pişirmeniz gerekir. Tabi ki siz bir bakışta dana veya sığır işkembesini ayırt edemezsiniz. Bu yüzden işkembe alırken, güvenilir sakatatçıdan ve sorarak almanız doğru olacaktır. Pişen işkembeyi düdüklüden tabaklara servis ederek, istediğiniz bir garnitür eşliğinde tüketebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

İşkembe Haşlama Püf Noktalar

YouTube video

Düdüklüde Dana İşkembe Nasıl Yapılır? adlı konumuza son verirken, dana işkembe haşlama ile alakalı başka videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Yapım Kolaylığı - 10
Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 10
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 10
Yemeğin Pişme Süresi - 10

10

TOPLAM

Yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 4.86 ( 7 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.