Yemekler

Arnavut Dana Ciğeri Nasıl Yapılır?

Lokum Gibi Yumuşacık Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut Dana Ciğeri Nasıl Yapılır?

Arnavut Dana Ciğeri Nasıl Yapılır? Bir Ciğer şiş veya ciğer mangal en iyi kuzu ciğerinden olsa da iş Arnavut ciğerine geldi mi, o en iyi dana ciğerinden olur. Sığır ciğeriyle de olmaz, illede dana ciğeri olmalı. Çünkü sığır ciğeri sert olur. Piştiğinde Arnavut Ciğeri de sert olur ağzınızda dağılmaz. Bu yüzden illede dana ciğeri olmasına dikkat etmelisiniz.

Yaklaşık yirmi dakikada hazırlanan ve on dakikada pişen Arnavut Dana Ciğeri Nasıl Yapılır? sorusunun hiç vakit kaybetmeden hemen cevabına geçelim:

Dana ciğerinin jülyen doğranıp mısır ununa bulandıktan sonra kızartılmasıyla oluşan bir lezzet Arnavut ciğeri. Arzuya göre sıcak ya da soğuk olarak servis edilir, olmazsa olmazı sumaklı, maydanozlu soğan salatası. Kimyonun ciğere yakıştığı bilinen bir gerçek olsa da limon sıkıp yemeği tercih edenler de bulunuyor Arnavut Dana Ciğeri

Kızgın yağda kızartılarak hazırlanan ve belirli püf noktaları bulunan Arnavut ciğeri, iştah açan ve ağız sulandıran bir başlangıç tarifi. Başlangıç tabii onun nüfustaki ismi. Tabi ki biz onu dilediğimiz her zaman yiyebileceğimiz, gerekirse ekmek arasına koyabileceğimiz bir lezzet olarak görüyoruz.

Malzemeler


Dana Ciğeri İçin:

 • 1,5 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
 • 600 Gram Dana Ciğeri
 • 1 Çay bardağı Mısır Unu
 • 2 Adet Patates (küp doğranmış)
 • 1 Çay Kaşığı Karbonat
 • 1 Çay Kaşığı Tuz
 • 1 Çay Kaşığı Toz Kişniş
 • 1 Su Bardağı Sıvı Yağ
 • 2 Su Bardağı Sıvı Yağ (patatesi kızartmak için)

Sumaklı Soğan İçin:

 • 1/2 Demet Doğranmış Maydanoz
 • 1 Çay Kaşığı Tuz
 • 1 Çay Kaşığı Sumak
 • 1 Adet Kırmızı Soğan (piyazlık doğranmış)
Arnavut Dana Ciğeri Nasıl Yapılır?
Arnavut Dana Ciğeri Nasıl Yapılır?

Talimatlar


1 Üzerinde bulunan zarı ayıkladığınız dana ciğerini, kuşbaşı büyüklüğünde kesin. Derin bir süzgece aldığınız doğranmış dana ciğerlerini kanının süzülmesi için bekletin. Sonrasında yıkamayın. Çünkü yıkarsanız ciğer piştiğinde sertleşir. Çok küçük doğramanız halinde de sertleşir. Bu iki unsura dikkat ettikten sonra, kanını süzdürdüğünüz ciğerleri karbonat ve tuz eklediğiniz mısır ununa bulayın. Ciğerlerin üzerindeki fazla unu almak için tekrar süzgeçten geçirin.

2 Ciğerleri tavadaki ısınmış yağın içerisine koyun. Ciğerler pişmeye başladığında kırmızı toz biber ve toz kişniş ekleyin. Ayrı bir tavada kızdırdığınız yağda küp küp doğradığınız patatesleri kızartın. Pişen ciğerlerin fazla yağını süzdürerek bir tabağa aktarın. Aktardığınız tabağın kapağını kapatmayı unutmayın Patatesler de altın sarısı rengini alınca süzgeç yardımıyla yağını süzerek ocaktan alın. Altına bir peçete koyarak fazla yağından arındırın.

3 Piyazlık doğradığınız kırmızı soğanları, bir çay kaşığı tuz ile ovarak öldürün. Üzerine sumak ve doğranmış maydanozu da ekledikten sonra güzelce karıştırın. Kızarttığınız ciğerleri küp patatesleri ve hazırladığınız sumaklı soğanı bir kapta birleştirerek iyice harmanlayın en sonunda servis edeceğiniz tabağa alıp, sevdiklerinizle güle eğlene afiyetle tüketin. Şimdiden herkese afiyet, ağız tadı ve sıhhatler dileriz.

Arnavut Ciğeri Tarifi Video


YouTube video

Arnavut Dana Ciğeri Nasıl Yapılır? adlı yemek tarifi verdiğimiz konumuza son verirken bu konuyla alakalı videolar izlemek isterseniz buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Yapım Kolaylığı - 9.6
Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 9.5
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 8.6
Yemeğin Pişme Süresi - 9.9

9.4

Toplam

Yukardaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 4.71 ( 7 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu