YaşamGenel

Geoduck Midyesi veya Deniztarağı Nedir?

Deniz Canlılarından Olan Deniztarağı, Geoduck veya Midye Yenir mi?

Geoduck Midyesi veya Deniztarağı Nedir?

Geoduck Midyesi veya Deniztarağı Nedir? Bilgi Açıkçası ilk gördüğümde ne olduğunu anlamamıştım, yenilebileceği hakkında ise herhangi bir fikrim yoktu, dahası çıkardıkları yere bakınca, bu canlı için ne kara yaşıyor diyebildim, ne denizde. Fakat bu canlının üretimi, toplaması gerçekten çok zahmetli görünüyor

Geoduck diyorlar adına, Diğer bir deyişle deniztarağı sadede gelecek olursak herkesin yakinen bildiği bir midye türüymüş, Yemeye gelince, her ne kadar imamı Şafi “denizden babam çıksa yerim” demiş olsa da bu midye türünün denizden çıktığı çok su götürür gibime geliyor…

Hanefi mezhebine göre midye haramdır, dolayısıyla Hanefiler midyeyi ve türevlerini yiyemez. Zaten videoda görüldüğü gibi pek iştah kabartan bir şeye de benzemiyor. Üstelik bu midye lüks lokantalarda çok yüksek fiyatlara satılıyormuş, belki de işçiliğinin zahmetli olması yüzündendir. Mamafih adı her ne ise pek iştah açıcı görünmediği kesin…

Geoduck Midyesi veya Deniztarağı Nedir?
Geoduck Midyesi veya Deniztarağı Nedir?

Geoduck Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Geoduck, ilginç bir deniz canlısıdır. Geoducklar tamamen doğal bir şekilde oluşur ve vahşi doğada büyür. Sonuç olarak, kabuklarının ve absürt uzuvlarının toplam büyüklüğü, rengi ve diğer koşulları, büyüme ortamlarına bağlı olarak değişim gösterir.

Gerek görüntüsü, gerek nasıl avlandığı, gerekse yüksek fiyatlara restoranlarda satılması durumları ile oldukça ilgi çekicidir. Bilhassa Asya topraklarında, büyük restoranlarda bir zengin yiyeceğidir. Yemeğine yüksek miktarlarda fiyatlar biçilmektedir.

Geoducklar, diğer istiridye veya midyelere göre çok daha lezzetli olduğu kadar, aynı zamanda fazlasıyla besleyici özelliklere sahiptir. Geoduck eti, özellikle B12 ve demir olmak üzere birçok vitamin ve minerallerle doludur. Ayrıca, birçok et veya deniz ürünlerinden daha az yağ ve kolesterol içeren mükemmel bir protein kaynağıdır.

Bu canlının avlanması ve dünyaya pazarlanması, daha çok Kanadalı balıkçılar tarafından yapılmaktadır. Hatta yıllık dört buçuk milyon dolar gibi bir miktar, bu canlı üzerinde kazanılmakta ve kendi halinde, bambaşka bir sektör olma yolunda ilerlemektedir.

Geoduck Midyesi veya Deniztarağı Nedir?

Aslında Geoduck, deniz dibinde yaşamakta olan bir midye türüne verilen genel bir isimdir. Bir yumuşakça olan Geoduck, yirmi santimetreye kadar uzayabilir. Görüntüsü itibariyle, dünya üzerindeki en garip görünümlü canlılardan biri olma özelliğine de sahiptir. Ayrıca, bulunduğu yerden toprak üstüne fışkırttığı sularla, nerede oldukları kolay şekilde tespit edilebilmektedir.

Üzerinden milyon dolarlar kazanılan bu canlı, en çok Kanadalı balıkçılar tarafından avlanmakta olup, av sonrası ise Hong Kong, Pekin ve Tokyo gibi ülkelerin önemli ve büyük restoranlarına satılmaktadır.

Yumuşakça olarak bilinen, midye türü denilen bu canlı, aslında tuzlu su kabuklusu özelliğine sahip bir canlıdır. Bu canlının görüntüsünü oluşturan ana organ, burnudur. Geoduck midyesinin uzun olan burnu, neredeyse 1 metreye kadar uzayabilmektedir.

Ayrıca bu canlı, tuzlu su kabukluları arasındaki en büyük canlıdır. Yine bu özelliğine ek olarak, deniz canlıları arasındaki en uzun ömürlü canlı olma özelliği de, Geoduck midyesine aittir.

Bugüne kadar bilinen en uzun ömürlü Geoduck midyesi, 168 yıl boyunca yaşayabilmiştir. Fakat günümüzde ise, artan talep ve istek doğrultusunda yoğunlaşan avlar neticesinde, bu canlıların bu kadar uzun yaşayabildikleri düşünülmemektedir.

Geoduck midyesi, henüz 15 ile 20 santimetre civarlarında bir boya sahip iken, planktonları emmeye yarayan beslenme hortumu, yukarıda da belirtildiği üzere bir metrelik uzunluğa kadar büyüyebilmektedir.


Geoduck Nasıl Hasat Edilir?

YouTube video

Geoduck Canlı Canlı Nasıl Yenir?

Umumiyetle taştan yumuşak her şeyi tüketebilen, daha doğrusu kimi canlıları da canlı canlı yemeyi seven bir kültürün içinde büyümüş Çinli kızımız, elindeki deniz canlısı geoducku canlı canlı ve iştahla soslayıp yiyor.

YouTube video

Geoduck Midyesi veya Deniztarağı Nedir? adlı konumuza son verirken, geoduckla alakalı başka videolar izlemek istersiniz buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

3 Yorum

  1. Gerçekten çok ilginç. ilk defa böyle bir canlı gördüm. Acaba bu geoduck olan deniz canlısı türk sularında bulunuyormu merak ettim şimdi

  2. Açıkçası lezzetli bir olay. Zaten öyle olmasa geoduck midyesi pişmemiş ve servis edilmemiş haliyle tanesi 100$ dan alıcı bulamazdı.

  3. Yani bize tuhaf geliyor ama, elin oğlu porsiyonuna 100$ dola ödeyip bu menünün tadına bakıyor. Tadımlık yani hemde tadımlık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.