SağlıkGenelYaşam

40 Gün Su İçerek Oruç Tutmak Mümkün mü?

“Çok yemek ve içmekle kalbinizi öldürmeyiniz. Kalp ekin gibidir, fazla sulanan ekin çürür.” Hadis-i Şerif

40 Gün Su İçerek Oruç Tutmak Mümkün mü?

40 Gün Su İçerek Oruç Tutmak Mümkün mü? Başlığa bakınca hele de gün sayısı 40 olunca insan bir tuhaf oluyor. Hayır, yani oruç tutmak bir yana; acaba 40 gün aç kalan insanın yaşaması mümkün mü? Sorusu akla geliyor. Fakat hemen bu konunun altında paylaşacağımız videoda ki arkadaş 40 gün sadece su içerek hayatta kalmayı başardığı gibi kendisinde bulunan bütün hastalıklardan kurtulduğunu da söylüyor.

Dahası Yine annesinin onlarca ilaç kullandığını, annesinin de 40 günlük oruçla tüm hastalıklarından ve tüm ilaçlarından arındığını söylüyor. Tıpta bir otorite kabul edilen Dr. Aidin Salih’inde tavsiye ettiği su orucu, yine Müslüman olmayan başka tıp otoriteleri tarafından da öneriliyor ve yapıldığında sağlık için faydalı olacağını söyleniyor.

Su orucunun hemen hemen en minumum hali, otofaji işlemini başlatan ve bir günde minimum 14 saat aç kalmayı öneren su orucudur. Otofajinin ne olduğunu merak ediyorsanız, otofajinin faydaları ile alakalı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Öte yandan 40 gün sadece su içerek oruç tutmaya başlamak için hemen direk bunu yapmak gerekmiyor. Önce vücudunuzu buna alıştırmak gerekiyor. Önce bir günlük oruç sonrasında iki günlük oruç sonrasında 3 günlük oruç sonrasında 7 günlük oruç, şeklinde kademe kademe ilerleyerek ilanihai 40 günlük oruç tutulması öneriliyor.

Açıkçası bunu herkesin başaracağını düşünmüyorum. Fakat fayda getireceğine kati surette inanıyorum. Çünkü çok yiyerek hasta olan insanların olması bile; az yiyerek veya yemeyerek şifa bulmanın mümkün olduğunu ispatlıyor.

40 Gün Su İçerek Oruç Tutmak Mümkün mü?

Oruç Tutarak Sıhhat Bulmak Mümkün mü?

Mümkündür. Eğer Resullulah sav böyle buyurmuşsa, onun buyruğu üzerine acaba mı? Demek, mümkün mü? Demek abesle iştigaldir. O demişse mümkündür. Kaldı ki Resulullah sav bazen günlerce aç kalmıştır. Hendek savaşında açlıktan karnına iki taş birden bağladığı, onun ve ashabının günlerce bir şey yemeden savaştığı rivayet edilir.

Bir tecrübe olması açısından olsa bile, bir insanın hayatında bir kez bile olsa hiç değilse en az 3 gün aç kalması gerektiğini düşünüyorum. Hele bu insanın sağlık sorunları varsa, mutlaka bu süreyi uzatmalı, 7 ye ve 10 güne çıkmalıdır.

Tabi bunu yaparken, işi bilen insanlardan, hatta bu işin doktorlarından yardım talep etmelidir. Çünkü son zamanlarda su orucu tutma diyetini uygulayan bir takım doktorların olduğu da biliniyor. Açlığın bize kötü öğretildiği bu zamanda, sadece midemizi düşünen birer oburlar olarak yetişmemiz, kapitalist nizamın işine geliyor.

Çünkü çok yersen çok tüketirsin. Çok tüketirsen çok hasta olursun. Sana yiyeceği satarak para kazanan düzen, çok tüketimin neticesinde obez olduğunda ise bu seferde seni zayıflatmak için senden para kazanır, hasta olursan, sana ilaç satarak para kazanır.

Çünkü kapitalist nizam insan odaklı değil, kazanç odaklıdır. Her hâlükârda, hasta da olsan, sıhhatli de olsan kazandırmalısın. İşte bu düzeni bozacak tek şey, az yemektir. Sıhhatli bir insan su orucu tutmayacak olsa bile günde 2 kez beslenmeli ve sofradan doymadan kalkmayı bilmelidir.

İşte tam da bu tavsiye sünnet olmakla birlikte, konunun uzmanı bütün doktorların tavsiyesidir. Bu tavsiye ve sünnet üzere yaşamayan her insan, ilerleyen yaşlarda mutlaka bir hastalığın pençesinde kıvranmaya aday bireydir.

Su Orucuna Nasıl Başlayabilirim?

Yukarıda da anlatıldığı gibi, bünyenizi alıştırmak için önceleri 40 gün değil, 1 gün ve ya 3 gün gibi az sayıda günlerle başlamalısınız. Bilinçli bir şekilde bu orucu tutabilmek için, konuyu araştırmalı orijinal kaynaklardan bilgi edinmelisiniz.

Oruç esnasında yaşayacağınız sorunları başınıza gelecek durumları iyi bilmeli, tamamen sürece hâkim olmalısınız. Hâlihazırda bir hastalığınız varsa, oruca başlamadan önce mutlaka o hastalığın doktoruyla görüşmeli, onun tavsiyelerini dinlemeli ve doktor onayıyla hareket etmelisiniz.

Yine sizden daha önce su orucu tutmuş insanların tecrübelerinden faydalanmak, hem motivasyon açısından hem bilgi açısından çok faydalı olacaktır. Bu insanlarla iletişime geçmeli, onların tecrübelerinden ve önerilerinden faydalanmalısınız.

Ayrıca hacamat ta bir sağlıktır. Hacamat sünnetini de araştırmalı, gerekirse hacamatta yaptırmalısınız. Hacamatla alakalı bilgi için yine bizim daha önce hazırladığımız, hacamat nedir? Adlı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Son olarak mevcuttaki hastalığınız ve kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzla görüşmeli, kararınızı ona bildirmeli, doktorunuzun yönlendirmelerine önem vermelisiniz. Allah’tan tüm hastalarımıza, acil şifalar dileriz.

40 Gün Sadece Su İçen Adam

YouTube video

40 Gün Su İçerek Oruç Tutmak Mümkün mü? adlı konumuza son verirken, Su orucu ile alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.