Bitkiler

Havuç Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Sofraları süsleyen salataların vazgeçilmezidir. Bazı yörelerde ise yemeklerin de olmazsa olmazıdır havuç.

Havuç Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Havuç Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir? Düşündüğünüzde acaba “Meyvemi desem, sebzemi desem” şeklinde sizi ikileme düşüren sebzenin adıdır havuç. Pekâlâ, her sebzede olduğu gibi havucun da faydaları saymakla bitmez. Belki en büyük kusuru havucun sert yapısından dolayı kolay kolay yenememesidir.

Fakat teknolojik gelişmelerden sonra artık havuç bir bardağa sıvı hale getirilerek içecek olarak tüketilebiliyor. Yine rendeler havucu tüketmeye yardımcı olmak adına öteden beri bir hayli iş görüyor. Turuncu, mor hatta siyah gibi renkleri bulunan havucun ülkemizde tüketilen ve bilinen türü turuncu veya kırmızıya yakın renkli havuçtur.

Mor renkli havuçlar genelde şalgam ve turşu için tercih edilir. Yeni Zelanda, Avustralya, Afrika ve Akdeniz civarında çok yayın yetişmektedir. Havuç ülkemizde de birçok bölgede yetiştiriciliği yapılan bir sebzedir. Havucun altmışa yakın türü bulunmasına karşın en çok tüketilen türü beş veya altı adet kadardır.

Havucun A vitamini yönünden zengin olduğu herkesçe bilinir. Beta karoten denince akla ilk gelen sebzelerden birisi olmakla da meşhurdur. İçeriğindeki vitaminler ve yararlı maddeler sayesinde havuç çok sayıda hastalık için mucizevi bir sebzedir.

Havucun cilt ve göz sağlığına olumlu etki yaptığı da bilinmektedir. Havucun faydalarından yararlanabilmek için doğrudan çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu sıkarak, salatalara koyarak ve yemeklerde kullanarak da tüketebilirsiniz. Fakat tüm bu tüketim şekillerinin içinde en sağlıklısı ısırarak tüketmektir.

Havuç Nedir?

Havuç kökleri sebze olarak tüketilen bir bitki türüdür. İki yıllık bir bitki olan havucun kökleri, elverişli topraklarda bir metre derinliğe kadar inebilmektedir. Olgunlaşan havuçlar topraktan çıkarılarak temizlenir. Havucu topraktan çıkarma işlemi sonbahar aylarında yapılmaktadır.

Havuç çok fazla tüketilen besinlerin başında gelir. Salatalarda ve yemeklerde yerini alır. Havucun Asya kökenli olduğu düşünülmektedir. Daha çok Afganistan’dan dünyaya yayıldığına yönelik iddialar ağır basıyor. Fakat ülkemize nereden gelmiş olursa olsun, sofraları süsleyen salataların neredeyse vazgeçilmezidir. Hatta bazı yörelerde yemeklerin de olmazsa olmazıdır havuç.

Havuç Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Havuç, muhteşem bir A vitamini kaynağıdır. Havucu, düzenli olarak tüketiyorsanız A vitamini sorunu yaşayacağınızı zannetmiyoruz. Yemek ve salataların yanında yiyecek olarak tüketildiğinden, tüketimi kolay olan besin kaynakları arasındadır.

Bir porsiyon doğranmış havuçta ortalama % 10 K vitamini, % 6 C vitamini ve % 2 kalsiyum bulunur. Yüksek miktarda A vitamini içerir. A vitamini karaciğer için çok faydalıdır, içerdiği diğer besinler aynı zamanda göz ve kemik sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. B6 vitamini, bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum içermektedir.

Havuç Nasıl Tüketilir?

Havucun faydalarını alabilmek için en sağlıklısı çiğ olarak doğrudan ya da salataların içinde tüketmektir. Pişmiş olan havuçta şeker oranında yükselme görülür. Aynı şekilde suyunun sıkılması halinde de fruktoz açığa çıkmaktadır. Çiğ olarak yenemiyorsa bir diğer öncelik turşu olarak tüketmek olmalıdır.

Kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş havucun besin değerleri kaybolmaktadır. Ancak toprak içerisinde yetişen bir bitki olduğu için, yemeden önce iyice yıkanmasına özen gösterilmelidir. Eğer diş etleriniz çok hassas ve ısırarak yiyemiyorsanız, suyunu çıkararak da tüketebilirsiniz.

Son yıllarda mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan ve hayatı kolaylaştıran katı meyve sıkacaklarından bu konuda yardım alabilirsiniz. Fakat yine de havucu şayet ısıramıyorsanız, rende yardımıyla küçük parçalar haline getirerek tüketmek, sağlık açısından en faydalı ve en doğru tüketim şekli olacaktır.

Havucun Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar havuç suyunun akciğer kanseri ve lösemiye karşı koruyabileceğini göstermektedir. Havucu sadece vücudu toksinlerden arındırmak için bile tüketebilirsiniz. Havuç bu faydalarından başka, kalp hastalıklarına, beyin sağlığına, hücrelerin onarılmasına, bağırsakların düzenli çalışmasına ve diş eti hastalıklarına karşı faydalı bir sebzedir. Damar tıkanıklığını önler ve dolayısıyla da kalp sağlığını korur.

Lifli bir besin olduğu için bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, sindirim sistemi için çok önemlidir. Midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsaklarda oluşan zararlı parazitlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Havuç önemli bir antiseptiktir.

Rendelenmiş veya haşlanmış havucu deri üzerindeki sivilce veya yaralar üzerine sürdüğünüzde, enfeksiyonların azaldığını ve geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Yine hemen aşağıda havucun faydaları hakkında yöneltilen sorular ve cevapları yer almaktadır:

Havucun İnme ve Felç Vakalarına Faydası Var mı?

Amerika’da yapılan bir araştırma sonucuna göre düzenli olarak havuç tüketenlerin havuç tüketmeyenlere oranla daha az inme, felç gibi hastalıklara yakalandığını ortaya koymuştur. Nitekim felç ve inmenin ana sebebi beyne giden damarların tıkanmasıdır. Havuç damar sertliğine karşı faydalı bir besin olmasıyla da bilinir.

Havuç Toksinleri Temizler mi?

Havuçta bol miktarda bulunan A vitamini, vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Karaciğer ve safrada oluşan yağları azaltır. Bunların yanında havucun içerdiği bol miktarda lifler, kolon temizliğine yardımcı olur ve artıkların atılması için hareket kabiliyetini arttırır.

Havuç Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Havuç Antiseptik midir?

Havuç birçok hastalığa şifa ve alternatif tedavi olarak bilinmesinin dışında enfeksiyonları da önleyici özelliği ile bilinir. Rendelenmiş, ezilmiş veya haşlanmış havuçları cilt üzerine uygulamak, deride meydana gelen enfeksiyonları giderebilir. Bunun yanında aynı şekilde tüketilerek bünyenin iç organlarında meydana gelen alerji ve enfeksiyonların ortadan kalkmasında etkili olabilir.

Havucun Cilt İçin Faydası Var mı?

Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. Güneş ışınlarına karşı vücudu koruyucu özelliği vardır. Cilt, saç ve tırnaklarda vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelen kuruluk ve kırılganlığı ortadan kaldırır.

Ayrıca bol miktarda A vitamini içerdiği için akne, kara lekeler ve kuru cilt sorunlarına karşı etkili olabilir. Özellikle kış aylarında kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve döküntüleri giderme noktasına yardımcı olabilir. Havuç suyu, cilt üzerine de uygulanabilir. Böylece maksimum verim almak mümkündür.

Havucun Bağırsaklara Faydası Var mı?

Havuç, içerdiği lifler ile sindirim sistemi için çok önemli bir besin kaynağıdır. Havuç, mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrica bağırsakların hareketlenmesini ve görevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Zararlı parazitleri temizleme özelliği vardır. Zararlı yağları yakmaya yardımcı olur. Antioksidan özelliği ile sindirim sistemini temizler.

Havucun Beyin Sağlığına Faydası Var mı?

Havucun içerdiği maddeler beyin sağlığı için de önemlidir. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalılara karşı beyin sağlığını korur. Düşünceleri zinde tutar. Rahatlatıcı ve strese karşı mücadele direncini arttırır.

Havucun Göze Faydası Var mı?

A vitamini eksiği gözlerimizde bazı görme sorunlarına neden olmaktadır. Beta karoten açısından zengin yiyecekler yemek, göz sağlığı için çok önemlidir. Havuç, A vitaminini bol miktarda içerdiği için göz sağlığına direkt katkıda bulunmaktadır. Ayrıca yaşlanmadan dolayı meydana gelen göz hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Yaygın bir göz hastalığı olan katarakta yakalanma riskini de azaltır.

Nitekim havucun en bilinen gücü, göz sağlığına olan faydalarıdır. Havucun bolca içerdiği beta-karoten, gerektiğinde A vitaminine dönüşen, besinlere kırmızı, turuncu rengini veren son derece güçlü bir antioksidandır. Beta-karoten göz sağlığı için çok önemlidir. Gözleri güneşten ve katarakt gibi göz sorunlarından korur.

Havucun Kansere Faydası Var mı?

Zengin miktarda beta karoten içeren havuç, kanseri önlemede çok önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca bu konuyla alakalı olarak yapılan bazı bilimsel araştırmalar, havucun prostat kanserine karşı koruyucu özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur. Dahası, yine sigara kullanan ve düzenli olarak havuç tüketen kişilerin sigara kullanıp havuç tüketmeyen kişilerden daha az kansere yakalandıkları ortaya konulmuştur. Bu araştırma sonuçlarına bakarak havucun sigara içen kişilerde akciğerde meydana getirdiği tahribatları giderdiğini söyleyebiliriz.

Bütün bunların dışında havuç ekstresi lösemi hücrelerini öldürür ve ayrıca içerdiği beta karoten son zamanlarda çok sık rastlanan kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Bu yüzden havuç tüketiminin düzenli bir şekilde yapılması çok riskli ve ölümcül hastalıklara yakalanma oranını azaltmaktadır.

Ayrıca havucun içerdiği diğer önemli maddeler falcarinol, doğal taksin içerir. Bu içerik sayesinde tümörlerin gelişmesine engel olurken, tümöre neden olan unsurların ortadan kalmasına katkı sağlar. Ayrıca mantar hastalıklarına karşı da çok etkilidir.

Havucun Kalp Hastalıklarına Faydası Var mı?

Havucun çok iyi bir antioksidan olduğu kesin. Bu özelliği ile hem serbest radikallere karşı mücadele noktasında hem de kanın temizlenmesi ve sirkülasyonunu hızlandırma noktasında önemli görevler üstlenmektedir. Damarlarda tıkanmaya izin vermediği için kalp sağlığını korur, tıkanmadan dolayı kaynaklanan aşırı yorgunluğu engeller. Ayrıca damarların tıkanması dâhil birçok hastalığın ana sebebi olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayarak genel anlamda sağlığı korur.

Günde Kaç Bardak Havuç Suyu İçilmeli?

Havuç hem yaz hem de kış sebzesidir. Fakat genelde Havucun hasat zamanı yaklaşık olarak Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarına denk gelir. Havuç suyu genellikle taze tüketilmesi tavsiye edilen bir sebze suyudur. Taze sıkıldığında sabahları içilebildiği gibi gün ortasında da tüketilebilen havuç suyu kürü, akşamları da içilebilir. Genellikle günde bir veya iki bardak içilmesi vücut için yeterli olur.

YouTube video

Günde Kaç Tane Havuç Yenmeli?

İçerdiği vitaminlerle tam bir şifa deposu olan havuç; akciğer, meme, prostat ve mesane kanserinden koruyor. Siyah üzüm kadar kan yapan havucun etkisini görmek için her gün en az bir tane yemek gerekiyor. Isırarak yemede veya doğrayarak yemede zorluk çekiyorsanız, rendeleyerek tüketebilirsiniz.

Havuç Yemek Kilo Aldırır mı?

Ayrıca kalorisi düşük bir besin. 100 gram havuçta en fazla otuz kalori kazanılabiliyor. Glisemik yükü eskiden sanıldığı gibi yüksek de değil. Bu nedenle kilo kontrolünü de kolaylaştırıyor. Havuç “çiğ” olarak yendiğinde kan şekerini “zıplatıp”, insülin dalgalanmalarına yol açmadığından “kilo almanıza” da neden olmuyor.

Havucun Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Tabi her zaman söylüyoruz, en sağlıklı sebze ya da meyveyi tüketiyor olsanız bile ki tüm meyve ve sebzeler sağlıklıdır. Eğer fazla tüketirseniz, mutlaka zararı olur. Bu her yiyecek için böyledir. Havuçta aşırı alındığı bazı yan etkileri olabilir.

Bazı çalışmalar, havuçların küçük çocuklar için güvenli olmadığını kanıtlamaktadır. Bu nedenle bebeklere ufak havuç dilimleri verilmemesi gerekir. Yine Havuç bazı kişilere gereğinden fazla yan etki bile uygulayabilir. Bu yan etkilerden bazıları; Cilt döküntüleri, ishal, anafilaktik reaksiyonlar, kurdeşen ve şişlik.

Havuçta bulunan alerjenler, çilek, patates, fındık ve hardalda bulunanlara benzer. Eğer bunlardan birine alerjiniz varsa, havuç tüketirken de dikkatli olmanız gerekir. Ciddi miktarda havuç alındığında ciltte anormal bir sarı-turuncu renk bırakabilir. Bu renk bozulmasına havuçta bulunan beta karoten neden olur. Bu renk değişikliği avuç içi, el, yüz ve ayak tabanlarında görülebilir.

Havuç, vücut için çok önemli olan vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Ancak yapılan araştırmalar, havucun anne sütünün lezzetini değiştirdiğini kanıtlamıştır. Bu nedenle emziren kadınlar havuç tüketimini veya havuç suyu tüketimini fazla yapmaktan kaçınmalıdır.

Havuç Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

YouTube video

Havuç Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir? adlı konumuza son verirken havucun faydaları hakkında başka videolar izlemek isterseniz buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.