Yaşam

İş Hayatında Geleceğe Yön Veren Tavsiyeler

Gençlerimiz gelecektir, gelecek gençlerindir. O halde gençleri doğru yönlendirmek, geleceği inşa etmektir

İş Hayatında Geleceğe Yön Veren Tavsiyeler

İş Hayatında Geleceğe Yön Veren Tavsiyeler; zaman su gibi akıp giderken, teknolojik gelişmelerin, hızına yetişmek mümkün olmuyor. Bu gelişmelere kayıtsız kalmak ise zamanın gerisinde kalmaya, zamanın gerisinde yaşamaya neden olur. Böyle bir durum kişinin iş hayatını olumsuz yönde etkilerken, başarı grafiğini de ciddi anlamda düşürür.

Zamanımızda bazı iş kolları birbiriyle bağımsız gibi görünse de, teknolojik gelişmeler, birçok iş kolunu birleştirerek, hem kolaylık sağladı hem de verimi artırdı. Fakat bunun için kişinin teknolojik gelişmeleri takip ederek, birleşen iş kolları hakkında fikir edinmesini, bilgi edinmesini gerektirir.

Bu konu hakkında bir örnek verecek olursak, iyi bir grafiker, bugünün şartlarında freelancer olarak çalışıyor olsa bile, sadece grafik programlarını bilmekle yetinmemelidir. Grafik programlarının yanında video düzenleme gibi başka meslek kollarını da öğrenmelidir. Veya sosyal medya yönetimini, kampanya ve reklam yönetimini de öğrenmelidir.

Çünkü zaman bunu gerektiriyor. Firmalar veya iş yapacağınız insanlar, kombine iş bilen insanlar istiyor. Hem bir video editörle uğraşmak ve ona ücret ödemek, hem de bir grafikere ücret ödemek yerine, tek bir adama ücret ödeyerek neredeyse aynı işleri yaptırmak işverenin işine geliyor.

Böyle bir durumda kişinin kendi işiyle beraber, işinin yan kollarını da öğrenmesini zaruri kılıyor. Bu durumu gözardı etmek, kurtlar sofrasına dönüşmüş iş hayatında, maalesef insanın harcanmasına neden oluyor.

İş Hayatında Geleceğe Yön Veren Tavsiyeler

İş Hayatında Gençler Ne Yapmalı?

Her şeyden önce paniklememek gerekir. Genç demek önünüzde uzun bir zamanın var olduğu anlamına gelir. Zamanı güzel kullanır ve güzel değerlendirirseniz, kendi zamanınızın ötesine bile geçerek, geleceğe yön veren şahsiyetlerden olabilirsiniz.

Aşağıda iş hayatına yeni atılmış veya herhangi bir işe vasıflı veya vasıfsız yeni başlamış olan, özellikle de gençler için altın değerinde nasihatler bulunmaktadır. Başarmanın anahtarı olan bu nasihatleri şimdi sırasıyla inceleyelim:

01 – Yukarıda da anlatıldığı gibi, hangi meslek ve hangi işi yapıyor olursanız olun, o işin yan kollarını da öğrenin. Hangi makamda ve hangi işte çalışıyor olsanız da, bir üstünüzün ve yan masaların işini de en kısa zamanda ve en iyi bir şekilde öğrenmeye bakın

02 – İşiniz hakkında yeniliklere açık olun, “Hâlihazırdaki iş daha hızlı daha verimli, daha kaliteli nasıl yapılabilir?” arayışında olun. Bu soru sizi doğru bir arayışa itecek ve bu arayış belki de size doğru sonuçlar ve ideal hedefler kazandıracaktır.

03 – İşinizin belki yan kolu veya yan masası olmayabilir. Bu durumda yaptığınız işte duayen olmaya çabalayın. Zaman bir işi en iyi yapanları ödüllendiriyor. O işte ikinci olanları değil. Bu yüzden mutlaka yaptığınız işi en iyi bir şekilde yapmaya çalışın.

04 – “Akıllı insan aklını kullanan, daha akıllısı ise herkesin aklını kullanandır” bu anlayış ve düşünceyle hareket ederek, yan masaların, üstünüzün ve altınızın fikirlerine değer verin. Yaptığınız işte istişareci olun, fikir alışverişine açık olun. Unutmayın ki fikir alışverişinde bulunan insanlar kolay kolay yanılmazlar.

05 – En değerli şey fikirlerdir. Fikirleriniz olsun, ancak kaba ve nezaketsiz olmayın, söylediğiniz şey hususunda kesin bir şekilde haklı olsanız bile, durumu her zaman kibar bir dille anlatmaya çalışın. Sizin bu tavrını üstünüz ve çalışma arkadaşlarınız için her zaman etkileyici olacaktır.

06 – Çalıştığınız yerde, yaptığınız işte terfi alabilirsiniz, daha üst bir konuma yerleşebilirsiniz. Fakat bunu yaparken, altınızdakileri ve yanınızdakileri ezerek yükselmeyin. Çünkü çıktığınız yerden gerektiğinde inebilmek için yine diğer insanlara ihtiyacınız olacaktır.

07 – Saygı her zaman kazandırır. Bu yüzden işverene, iş öğretene, senden daha kıdemlisine, işini eski usul yapan ustaya, basmakalıpların dışına çıkamayan emektarlara daima saygı göstermelisin. Çünkü paranın, bilginin ve makamın açamadığı kimi kapıyı saygı açar.

08 – Dürüst olmalısınız. Dürüst olmak büyük servettir. Öyle bir zaman gelecek ki; işveren, yönetimi devretmek için veya şirketin başına geçirmek için bir çalışan aradığında, aranan kişi, sistemi en iyi şekilde bilen ve en çalışkan olan değil, en dürüst olan olacaktır.

09 – İşinizi benimsemeli ve sevmelisiniz. Eğer yaptığınız işi sevmiyorsanız, parası iyi olsa bile o işi bırakın ve sevdiğiniz işi yapmaya bakın. Sevdiğiniz iş günü geldiğinde size mutlaka daha çok para kazandıracaktır. Fakat hangi işte çalışıyorsanız çalışın, mutlaka mesai saatlerine dikkat edin, geç kalmayı bir alışkanlık haline getirmeyin.

10 – hangi işi yapıyorsanız yapın, şahsiyetli olun, menfaat için değerlerinizi incitmeyin. Unutmayın ki insanların arasında en kaliteli insanlar, idealist olan insanlardır. Bir ufku, mefkûresi ve idealleri olan insanlar gıpta edilen insanlarsa, sizde ideallerinize sahip çıkın.

11 – İşyerinde siyasi tartışmalar yapmayın, futbol taraftarlığı sergilemeyin. Sizin futbol konuşmanız veya siyaset yapmanız için işveren size para ödemiyor. Patronun zaman diliminde, yani mesai saatinizde, patronun size para ödediği o saatlerde patronun işini yapın.

12 –  Asla hedefiniz para olmasın. Para başarıya tabidir. Paranın peşinden koşmak yerine başarının peşinden koşun. Çünkü bir gün başardığınızda, paranın da sizi takip ettiğini, paranın başarının arkasından geldiğini göreceksiniz.

“Son olarak da şunu hatırlatmak istiyoruz. Hangi inanca sahip olursanız olun, hangi dinin mensubu olursanız olun, ibadetlerinizin engellenmesine müsaade etmeyin. Çünkü hiçbir işverenin, sizin ibadetlerinize engel olmaya hakkı yoktur”

Özellikle Müslümanlar için uhrevi hayat, dünyevi hayat için değiştirilemez, gözardı edilemez ve küçümsenemez. Dahası hiçbir patron için ebedi bir hayat, geçici olan bir hayat yüzünden terk edilemez.

Şayet tüm titizliğinize rağmen ibadetlerinizi yapmanız bir şekilde engelleniyorsa, o işi bırakın, başka bir iş bakın. Mutlaka en kısa sürede, çok daha iyi bir iş bulacaksınızdır. Çünkü rızkı patronlar değil, patronları da yaratan Allah verir.

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

YouTube video

İş Hayatında Geleceğe Yön Veren Tavsiyeler adlı konumuza son verirken, başarmanın yolları ile alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu