YaşamGenel

Çin Yemeği mi Hint Yemeği mi Daha Sağlıklı?

İnsan yediğiyle müsemmadır. Bu yüzden yediği şeyin temiz olması ve yine temiz pişirmesi iman gereğidir!

Çin Yemeği mi Hint Yemeği mi Daha Sağlıklı?

Çin Yemeği mi Hint Yemeği mi Daha Sağlıklı? Gerçekten bu iki ülkenin yemek hususundaki tutumları ortaya konduğunda, ikisi arasında neredeyse bir tercih yapılamaz. İki kültür birbirlerine dünya kadar uzak olmasına rağmen, yenilen şeyin ve yenilen şeyi yapım şekliyle insanı bir tercih yapamaz hala soktuğu bir gerçek…

Sadede gelecek olursak, malumunuz, Çinli kardeşler hareket eden her şeyi yemekle meşhur, taştan yumuşak olmasa bile hareket etsin kâfi, onunla mutlaka bir yemek yapılır. Hatta bu yemek canlı canlı tüketilen bir yemekte olabilir.

Fakat dikkat ettiyseniz, Çin hijyeni gözden kaçmıyor, genelde canlı menüde dâhil, hangi yemek olursa olsun, yapılırken hijyene önem veriliyor. Paslanmaz çelik mutfaklarda, paslanmaz bıçaklar ve eldivenler kullanılarak yemekler hazırlanıyor.

Hatta Çinliler Çin yemeği yerken, yemek artıkları ellerine bulaşmasın diye, özel eldivenler kullanıyorlar, böylece elleriyle kavradıkları soslu ve yağlı yiyeceklere hiçbir şekilde elleri bulaşmıyor, afiyetle yiyorlar. Doğrusu, yediklerini saymazsak, yeme esnasında hijyen kurallarına bu kadar riayet etmeleri takdire şayan.

Öte yandan Hintliler ise yeme hususunda hijyen, yani şöyle ki, hareket eden her şeyi yemiyorlar. Hatta hareket eden hiçbir şeyi yemiyorlar. Hareket eden sonrasında ise ölen veya kesilen veya öldürülen şeyleri de yemiyorlar.

Çin Yemeği mi Hint Yemeği mi Daha Sağlıklı?

Yani Hintliler umumiyetle et yemiyorlar, bu birazda dinleriyle alakalı, neredeyse toplumun tamamına yakını vegan, otla besleniyorlar. Bu yüzden Hindistan’da neredeyse her köşe başında bulunan bir yiyecek satıcısından şiş kebap yiyemezsiniz; fakat hamur kızartması, hamur dolması, hamur tatlısı gibi undan, bakliyattan ve tahıldan mamul ürünler yiyebilirsiniz.

Buraya kadar her şey normal gözüküyor, anormal olan şey ise, o yiyeceklerin yapılma esnasında riayet etmedikleri hijyen kuralları yüzünden, alabildiğine pis ve hastalık türetecek kadar da kötü bir ortamlarda yiyecek yapmaları…

Hatta kimi satıcılar, yiyeceği yaparken, uluorta sergiledikleri iğrenç hareketlere bir mistik hava katarak, bu yaptığının şifa olduğunu söylüyor. Hamuru koltuk altıyla açan, yerde taşların üzerinde şekerleme ve helva yapan, tuvaletin önünde yemek yapan, öyle ki sayamayacağımız yüzlerce örnek mevcut…

Belki bir gün Hindistan güneşi farklı görür, İnek pisliğinde ve sidiğinde şifa olmadığını, ayaklarıyla çorba karıştırıp bu çorbayı millete parayla içirenlerin şifa dağıtmadığını anlar, işte o zaman gerçek anlamda Hindistan’ın üzerinde güzel bir güneş doğmuş olur. Lütfen biran önce…

Hindistan Sokak Yemekleri

YouTube video

Çin Yemeği mi Hint Yemeği mi Daha Sağlıklı? adlı konumuza son verirken, Hijyensiz Hint Yemekleri ile alakalı başka videolar izlemek için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirisiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.