Bitkiler

Kara Hurma Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan olan Kara hurma, bağışıklığı güçlendirir, mevsimsel hastalıklara karşı tam koruma sağlar

Kara Hurma Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kara Hurma Nedir ve Faydaları Nelerdir? Ülkemizde Kars ve yöresinde bolca bulunan bu meyve yine ülkemizin batısında bulunmamaktadır. Kimi şehirlerde üvez diyerek adlandırılan bu meyveye kara hurmada denmektedir. İçindeki çekirdekleri cennet hurmasına benzeyen kara hurmanın müthiş bir aroması vardır. Küçük taneli olanlarında çekirdek bulunmaz. Bu yüzden küçük taneli olanları daha makbuldür.

Son zamanların adı çokça duyulan ve ilgi gören üvez kışın toplanan bir bitkidir. Kışın hastalıkların daha sık rastlanmasından dolayı üvez yenir. Üvez içerdiği vitaminlerden dolayı kışın bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar. Çocukluğumuzda bakkallarda bardak bardak satılan bu meyveyi çok sever, teneffüslerde koşarak bakkala gider, simit yerine bu lezzetli meyveyi alırdık.

Kara Hurma Nedir?

Kafkas hurması, Kars hurması ya da üvez olarak adlandırılan Diospyros lotus subtropikal güneybatı Asya ve güneydoğu Avrupa’ya özgü Diospyros cinsinin yaygın olarak yetiştirilen bir türüdür. Kara hurma bitkisi ülkemizde ılıman bölgelerde doğal olarak yetişiyor.

Kışları ılıman olan yerleri seviyor. -24 C derece soğuğa bile dayanıklıdır. Türkiye’de Artvin’in Yusufeli ve Kars yöresinde yaygın olarak yetiştirilen kara hurma birçok mucizevi şifasıyla günümüzde de yaygın olarak tüketiliyor.

Kara hurma yani Üvez küçük ve armuda benzeyen bir bitkidir. Üvez rengine göre olgunluğunu anlarız. Üvez tamamen siyah olduğunda üvezin tamamen olgunlaştığını ve hasat edilmeye hazır olduğu anlarız. Eğer yeşil, sarı veya kırmızı renkte ise daha olgunlaşmamış olduğunu anlarız.

Tamamen siyah olmuş bir üvezin tadı tatlı ve hoştur eğer yediğinizde ağzınızda bir uyuşukluk ve buruk bir tat oluştuysa bu üvezin biraz daha beklemesi ve olgunlaşması gerekiyor. Üvez muşmula meyvesine çok benzemektedir. Üvez ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişmektedir. Üvez bitkisinde de diğer meyvelerde olduğu gibi çeşitleri vardır.

Kuş üvezi ve yabani üvez çalılık ve yamaç bölgelerde bulunmaktadır. Üvezin içerdiği C vitamini, parasorbinik asit, malik asit, şeker, sorbitanik asit bulunmaktadır. Ve bu asitler ve C vitamini vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesinde, direnç kazanmasında rol oynayan önemli şeylerdir.

Kara Hurma Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kara Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma oldukça enerji verici bir meyvedir. Yüksek kalorili olan bu ürün, sizi adeta yeniden şarj ediyor. İçerisinde bulunan şeker, hurmanın sadece özgün tadına kavuşmasını sağlamakla kalmıyor. Aynı zamanda tüketen kişinin gün boyunca enerjik kalmasını sağlıyor. Üstelik içerisindeki şeker tamamen meyve şekeri olduğu için sağlıklıdır.

A vitamini ve karbonhidratlarca çok zengin. Kalp-damar sistemi hastalıklarının tedavisinde olumlu etki gösteriyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda, günümüzde yaygın olarak görülen kanser hastalıklarından korunmada önemli bir yer tutuyor. Aşağıda en bilinen faydaları maddeler halinde açıklamalarıyla beraber zikredildi:

Kara Hurma Cildi Güzelleştirir mi?

Üvez meyvesi içerdiği çokça asit ve vitaminler sayesinde vücutta istenmeyen siyah noktalar, sivilceler, kırışıklıklar, kızarıklıklara son verir ve vücuda canlılık katar ve parlak gözükmesini sağlar. Bu yüzen her gün bir avuç üvez yenmesi cilt güzelliği için ideal sonuçlar doğurur.

Kara Hurma Böbrek Taşı Ve Kiloya Faydalı mı?

Kara hurma içerdiği asitler ve vitaminler sayesinde böbrekte oluşan taşı düşmesinde önemli rol oynar. Aynı zamanda üvez zayıflamada yardımcı olur içerdiği az kalori ve bol vitamin sizin vücudunuzun gerekli protein ve vitamin ihtiyacını karşılamaktadır ve buda sizin az miktarda yiyip zayıflamanıza olanak sağlar.

Kara Hurma Romatizmaya İyi Gelir mi?

Üvez içerdiği asitler ve vitaminler sayesinde karaciğer hastalıkları, mide ülseri, gastrit, romatizma, mafsal ve dalak ağrılarına da iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemi içinde çok faydalı olan kara hurma özellikle kış hastalıkları diyerek de adlandırılan mevsimsel hastalıklara karşı çok etkilidir.

Kara Hurma Toksinleri Temizler mi?

Kara hurma içinde kan yapıcı maddelerin bulunması kan oluşumunda çok önemli yer tutması kanın daha çok daha erken temizlenmesini de sağlar. Kara hurma meyvesi sadece kan temizlemekle kalmayıp vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasında da çok önemli bir yer tutmaktadır. Üvezin düzenli tüketilmesi sonucunda kan hastalıkları görülmesi çok azdır.

Kara Hurma Kalp Krizini Önler mi?

Kara hurma içerdiği uçucu yağlar ve renk maddesi olarak antosiyanin ile kalp krizi riskini aza indirir. Kara hurmanın içerdiği antosiyanin kalp krizine iyi geldiği gibi birçok şeye de iyi gelmektedir.  Antosiyanin, bağırsak temizleyici, idrar söktürücü, İltihap giderici, kanamayı durdurucu, müshil, lenf bezlerini uyarıcı özellikleri de var ve beynin enerjik olup daha iyi düşünmemizi sağlar.

Kara Hurmanın Bağırsaklara Faydası Var mı?

Kara hurma bağırsakları rahatlatan ve temizlemesinde yardımcı olan bir madde bulunmaktadır. Üvezin içinde bulunan tanen bağırsakları temizlemekle kalmayıp aynı zamanda vücudun direnç kazanmasını ve kalp krizi olmasını en aza indirgeyen bir maddedir. Kara hurma aynı zamanda içerdiği sorbitan asidi yani altı diğer değerli alkoller ile karaciğerimizin de güçlenmesini sağlıyor. Üvez içerdiği birçok asit ve vitaminde bulunmaktadır. Elma asidi, limon asidi, kehribar asidi, tartarik asit, sorbin asidi ve C vitamini bulunmaktadır.

Kara Hurma Şeker ve Tansiyona Faydalı mı?

Kara hurma şeker hastalarının şekerleri yükseldiği zaman şekerin normal haline gelmesinde çok etkili yer tutar. Kara hurmayı kurutup ve sıcak suya koyup suyundan yapılan bu içecek şekeri düşürür ve normal haline getirir. Üvezin kendisi ve yaprakları şeker hastaları için çok önemli bir tedavi kaynağı olmaktadır. Üvezin kurutulup yenmesi aynı zamanda tansiyon hastalarına tedavi olmaktadır.

Öte yandan genel olarak Kara hurma zayıflığın giderilmesine, kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide-bağırsak hastalıklarına iyi geliyor. Bu meyve yenmeye devam edilirse ishali kesmekte, iştahı açmakta, mideyi kuvvetlendirmekte, safranın hararetini gidermekte, mide gastritini gidermekte iyi gelmektedir.

Bol miktarda, protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri içerdiğinden zengin bir meyvedir.

Kara Hurma Neye İyi Gelir?

YouTube video

Kara Hurma Nedir ve Faydaları Nelerdir? adlı konumuza son verirken, üvezin faydaları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.