Hayvanlar Alemi

İzmarit Balığı Özellikleri Hakkında 15 Bilgi

Kayalık bölgelerde bulunan ve bir dip balığı olan izmarit balığı, lezzetli eti ve bolca avlanılması ile biliniyor

İzmarit Balığı Özellikleri Hakkında 15 Bilgi

İzmarit Balığı Özellikleri Hakkında 15 Bilgi; bu balığın en önemli görünüm özelliği balığın her iki tarafında dikdörtgen şeklinde siyah lekeler bulunmasıdır. Bir dip balığı olan izmarit balığı yaşamını kayalık ve yosun olan yerde idame eder. Kış aylarında altmış metre derinliğe inen izmarit balığı yaz aylarında ise kıyıya yakın yerlere gelir.

Kurnazlığıyla ün salmış izmarit balığının vücut biçimi yassı ve geniştir. Sırtında birleşik halde iki yüzgeci bulunur. Tehdit edildiğini düşündüğünde dikenli sırt yüzgecini açan izmarit ellerinizin şişmesine neden olabilir. Bu yüzden yakaladığınız zaman balığın sırt yüzgeçlerine dikkat etmelisiniz.

Bazen çok sık şekilde ve pervasızca yeme saldırdığı için aynı anda iki ve hatta üç tane birden yakalanabilir. Birçok sahil bölgesinde, İstanbul boğazında ise Ortaköy, Karaköy, Tarabya ve Eminönü, Üsküdar, Kadıköy, Ege ve Karadeniz’de izmarit balığı avlayabilirsiniz.

İzmarit balığının ülkemiz denizlerinde boyuna göre sınıflandırılmış iki çeşidi bulunur. Küçük boylu olursa kancur, büyük olursa kanal izmariti denir. İzmarit balıkların erkekleri dişilerden yaklaşık beş santim daha iri olurlar. Sonbaharda ızgara yapılırken ayıklanmaz. Piştikten sonra, yemeden hemen önce derisi ve kılçıkları ayıklanır. İzmaritin ızgarası çok lezzetlidir.

İzmarit Balığı Özellikleri Nelerdir?

Denizlerimizin yerli balığı olan izmarit balığı ortalama boy olarak yirmi santime ulaşabilmektedir. Yanlardan basık olan izmarit balığı sert pullu bir balıktır. Başlıca besin kaynakları deniz solucanı, istiridye, midye, balık yumurtaları ve planktonlarla beslenmektedirler.

İzmarit balığının ağzı büyük ve körüklüdür. Kafası ve gözleri normaldir. Sırtı kahverengi, yanları beyazdır. Kuyruk ve sırt yüzgecinde parlak minik benekler bulunur. Sırt yüzgecini savunma aracı olarak kullanmayı bilen izmarit yakalanınca oltada çırpınırken yüzgecini de açar. Bu şekilde balığı yakalayıp çıkartmak oldukça zordur. Sırtında bulunan yüzgecin dikenleri elinize batmaması için özel bir çaba sarf etmeniz gerekir.

Erkekleri dişilere oranla biraz daha iridir. Yumurta dökümü ilkbahara denk gelir genelde nisan-mayıs ayları yumurta aylarıdır. Üreme dönemlerinde her iki yanında lacivert şerit şeklinde benekler belirir. Bir yetişkin dişi 60-70.000 yumurta dökebilir. Yumurta dökümü dipte olduğu halde pelajik olan yumurtalar orta sularda gelişir ve açılırlar. Ömürleri 10-12 yıl kadardır erkekler üç, dişiler iki yaşında cinsel olgunluğa erişir.

Lezzetli ve beyaz bir eti olan izmarit balığının kalın derisi çıkarılarak tavası yapılabilir. Bunun için kafasını kesip, balığı temizledikten sonra, sırt yüzgeci keskin bir bıçakla derinin de bir kısmı alınarak kesilir. Bıçağın ucu ile sırt tarafından kaldırılan deri başparmakla bıçak arasına sıkıştırılarak kuyruğa doğru çekilip kolayca alınır. Tulum çıkartılan balık kızartılır.

Ancak tüm kalın derili balıklar gibi deri altı yağ tabakası ile kaplıdır ve deri yüzülünce bu tabakanın bir kısmı kaybolur, balığın lezzeti azalır. Fakat bu balık daha öncede söylediğimiz gibi yağlı bir balık olduğundan kızartılması yerine fırına sürülmesi veya tavada yapılması daha sağlıklı ve daha lezzetli olur.

Balık bulucu cihazlarla tespit edilebilen izmarit balığı lüfer akını başladığında ortadan kaybolur. Lüferler izmarit balığı ile beslenme fırsatını hiçbir zaman kaçırmazlar. Bunu bilen izmarit balıkları, lüfer akınlarında kayalık diplere ve derinlerde saklanarak akının bitmesini bekler.

İzmarit Balığı Özellikleri Hakkında 15 Bilgi

İzmarit Balığının Faydaları Nelerdir?

Malumunuz üzere balığın hangi türü ve hangi cinsi olursa olsun mutlaka faydalıdır. Çünkü her balık vücudumuz için ihtiyaç duyduğumuz omega 3 kaynağıdır. Ancak cinsine göre omega 3 kimi balıklarda çok bulunurken, kimi balıklarda daha az bulunur. Aşağıda izmarit balığının faydalarını maddeler halinde sıralayalım:

 • Düzenli tüketimde toksinleri azaltır.
 • Bol miktarda fosfor barındırır.
 • Göz sağlığına önemli fayda sağlar.
 • Etinde çinko ve kalsiyum bulunur.
 • Kemikleri güçlendirmektedir.
 • Bol miktarda protein içerir.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Eti omega 3 yağ asidi içerir
 • Mevsimsel hastalıklardan korur.
 • Damar sertliğini önler.
 • Kalp damar sağlığına iyi gelir.
 • Kalp ritmini düzenler.
 • Kas gelişimini destekler.
 • Kan şekerini dengeler.
 • B1, B2, B12, A ve D vitaminleri içerir.

Ayrıca izmarit balığı besin değeri oldukça yüksek bir balıktır. İnsan sağlığı için de bu değerler sayesinde faydalıdır. 100 gram izmarit balığında bulunan kalori miktarı 153 kalori olmaktadır.

İzmarit Balığı Nasıl Yakalanır?

İzmaritin ağız kısmı körüklü olduğundan oltayı hazırlarken kullanılacak iğnenin çok iyi seçilmesi gerekir. Çok büyük iğneye kanmayacak kadar kurnaz olan izmarit, çok hassas olan ağız yapısının yırtılması sayesinde de oltadan kurtulabilir. Bu yüzden kullanılacak iğne büyüklüğü maksimum 7, minimum 10 numara olmalıdır.

Olta takımı ise kıyıdan yapılacak avda beden 0.20,  köstekler ise 0,15 olursa avcı bir takım hazırlanmış olur. Bu takım 3 köstekli bir dip takımıdır. Boğaz gibi akıntılı alanlarda ise tek iğneli kurşun altına ufak mantarlı bir köstek kullanılması daha mantıklı olacaktır. Bu takım uzak atışlarda kullanılacağı için tek iğne olsa bile balığın yakalanma şansı daha yüksektir.

Fırtınalı bir hava dip balıkları için daha fazla dibe gitmek anlamına geldiği için böyle bir hava da izmarit yakalamayı düşünmek pek mantıklı değildir. Ayrıca predatör balıkların da varlığı da balığın yemlenme durumunu etkiler.

Bununla birlikte izmaritin yaşam alanını kayalıklar olarak sınırlandıramayız. Dibi taşlık ve kumluk olan birçok bölgede de izmarit yakalama şansınız bulunmaktadır. Ayrıca izmaritin büyük sürüler halinde yağmacı bir şekilde yemlendiğini de unutmayın.

Ayrıca izmarit balığı mevsimi için en doğru zaman; Ekim ve Nisan ayları arasındaki zaman dilimidir. adeta bir fosfor deposu olan izmarit balıkları bu dönemlerde bol olduğu için avınız oldukça bereketli olabilir.

İzmarit balıkları dip balıklarından olduğu için; izmarit balığı yemi olarak sülün, yosun ve ufak etlerden seçebilirsiniz. Hatta ufak doğranmış tavuk etine bile gelebilirler. Oltanıza geldiğinde hemen oltayı çekmelisiniz. Hareketli oldukları için yemi alıp kaçmaları mümkündür.

İzmarit Balığı Tulum Çıkarma

YouTube video

İzmarit Balığı Özellikleri Hakkında 15 Bilgi adlı konumuza son verirken, izmarit balığı avlama veya izmarit balığı temizleme ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu