Hayvanlar Alemi

Simental Sığır Irkı Özellikleri ve Randıman

Holstein Irkından Sonra En çok Üretimi ve En Çok Besisi Yapılan Simental Irkının Genel Özellikleri

Simental Sığır Irkı Özellikleri ve Randıman

Simental Sığır Irkı Özellikleri ve Randıman Anavatanı İsviçre olmakla beraber daha çok Avusturya ve Almanya’da yetiştirilmektedir. Dünyada ve ülkemizde süt inekçiliği sayısı bakımından Simental inek, ikinci sırada bulunmaktadır. Holstein ırkı inekler ise sayı bakımından birinci sıradadır. Simental ırk hem süt ve hem de etçi olmalarından dolayı kombine bir sığır ırkıdır.

Dünyada birçok ülkede yetiştirilmektedir. Kombine bir sığır ırkı olması dolayısıyla bazı ülkelerde eti bazılarında da sütü için yetiştirilmektedir. Simental sığırlarının kıl renkleri sarı-beyaz veya kırmızı-beyaz alacadır.

Yeni doğmuş simental buzağı ve genç simental danalarda vücut kılları biraz karışık ve uzundur. Zamanla görünüm değişir. Ayrıca Simental dana ve tosunlar; adaleleri gelişmiş bir sığır ırkıdır.

Simental ineklerinde meme yapısı geniş ve dolgundur. Holstein inekleri kadar olmasa bile simental inekte süt damarları gelişmiştir. Sütü de Hollanda ineklerinden daha kaliteli ve daha yağlıdır.

Simental Irk Nedir?

Simental ineklerin renkleri genel itibari ile iki renkte olup, ya beyaz ile sarı veya beyaz ile kırmızı renktedir. Yani kırmızının tonları ile beyaz renkli bir inektir. İki renkten oluşmasına karşın özellikle baş kısımları beyaz renklidir.  Özellikle alın ve kirpikleri ise tamamen beyazdır.

Simental inekler boynuzlu inek türlerindendir. Gerek dişilerinde gerekse erkeklerinde boynuz bulunmaktadır. Simental sığırlarda erkekleri ile dişileri arasında büyüklük yönünden oldukça belirgin fark bulunmaktadır. Örneğin erkeklerin ağırlığı ortalama olarak 1100-1400 kilogram arasında bir ağırlığa sahip iken dişilerde bu ağırlık ortalama 750 kilogram civarındadır.

Simental inekler süt veriminin yanında et verimi de iyi olan türlerden bir tanesi olduğundan bahsetmiştik. Bu tür ineklerin canlı ağırlıklarının %60’ı oranında et verimi bulunmaktadır. Et kalitesi yüksektir. Ayrıca lezzetli bir eti vardır.  Özellikle Afrika ve Avrupa ülkeleri Simental inekleri süt veriminden ziyade et randımanı nedeniyle tercih etmekte ve yetiştirmektedir. Bu kıtalarda bulunan ülkelerde eti için beslenen bir sığır türüdür.

Simental inekler süt verimi açısından da iyi olan bir ırk olduğundan yıllık süt verimi yaklaşık olarak 6000 litre civarındadır. Simental ineklerin sütleri yağ oranı bakımından yağlı sütler arasındadır. Yaklaşık olarak %4 civarında bir yağ oranına sahiptir.

Simental ineklerinin sütleri protein oranı açısından ise %3,5’lik bir değere sahiptir. Simental ineklerin süt kalitesi süt verimi yönünden dünyanın en verimli ineği olarak kabul edilen holstein ineklerine göre daha yüksek bir değere sahip bulunmaktadır.

Simental Irkın Görünüm Özellikleri

 • Renk sarı-beyaz veya kırmızı-beyaz alacadır.
 • İklim şartlarına kolay adapte olur.
 • Erkek ve dişileri boynuzludur.
 • Uzun ömürlüdürler.
 • Mutlaka baş, alın ve kirpik beyaz renktir.
 • Yüksek sperm verimi özelliği
 • Annelik içgüdüsü yüksektir.
 • Sağlık problemi azdır.
 • Yetiştiricilerin öncelikli büyükbaş tercihidir.
Simental Sığır Irkı Özellikleri ve Randıman

Simental Irkı Verim Özellikleri

 • Erkek cidago yükseklik: 150 – 165 santim
 • Dişi cidago yükseklik: 138 – 150 santim
 • Erkek canlı ağırlık: 1100 – 1400 kilo
 • Dişi canlı ağırlık: 600 – 900 kilo         
 • Et randımanı: %58
 • Süt verimi: 6.500 Lt
 • Yağ oranı: %4.2
 • Canlı ağırlık artışı: 1350 – 1600 gram/gün

Simental inek mi iyi Holstein mi?

Holstein bedensel,fiziksel olarak daha narin bir hayvan. Simental ise daha güçlü ve hastalıklara dayanıklı. Holstein daha az yemle daha çok süt vermesiyle, Simental ise daha çok yemle daha az süt vermesi ve daha çok et vermesiyle tanımlanıyor.

Simental Dana Karkas Ağırlığı Nedir?

Araştırma sonucunda Simental erkek danaların optimum besi sonu ağırlıklarının 500 kilo civarında olduğu, kesime sevk edilen hayvanların yerine hayvan temininde güçlük çekildiği durumlarda 550 kilo düzeyine çıkabileceği belirlenmiştir.

Simental Irk ve İklim Şartları

Simental inekler birçok hayvan yetiştiricisi tarafından tercih edilen inek türlerinden bir tanesidir. Çünkü simentaller bulundukları iklim şartlarına kolay adapte olan hayvanlardır. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olan bir türdür. Sperm verimi yüksek türlerden bir tanesidir. Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi bu avantajlarının yanında süt ve et verimi açısından iyi olmaları sebebiyle en çok tercih edilen inek ırklarından bir tanesidir.

Simental inekler gerek et verimi gerekse süt verimini artırmak amacıyla birçok ülke tarafından melezlenme uygulanan ineklerden bir tanesidir. Özellikle holstein inekler ile melezlenmesi oldukça iyi sonuçlar vermiştir.  Zaten simental inekler melezlemeye en uygun ineklerden bir tanesidir.

Simental inek ırkı aynı zamanda uzun ömürlü inek ırklarından bir tanesidir. Simental ineklerin en çok beslendiği ülkeler Avustralya ve Almanya gibi ülkelerdir. Bu ülkelerde bu sığır türü oldukça yaygın olarak beslenmektedir.

Ülkemizde ise genel olarak İç Anadolu bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesi Simental yetiştiriciliği açısından diğer bölgelere nazaran daha öndedir.

Ülkemiz arada sırada simental inek ithal ederek bu ırkın ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamak istese de ithal edilen ineklerden sonra gelen türler eski türlerdeki özellikleri taşıyamamakta ve simental özellikleri kaybolmakta veya bozulmaktadır.

Simental Dana Ne Zaman Kesilir?

Simental dana türüne sahip olan kişiler, bu hayvanın etinden ve sütünden yararlanmak için simental dana ne kadar sürede kesilir? Sorusuna yanıt aramaktadır. Her yenilebilir hayvan gibi simental dana türünün de belirli bir yaşa ulaştıktan sonra et ve sütünden faydalanılabilmektedir. Bir hayvanın etinden yararlanmak için, o hayvanın besi durumu ve yaşı oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Simental danaların gezdirilmeden sadece bağlı olarak yetiştirilmesi et elde etme açısından oldukça avantajlıdır. Bu hayvanlara besi için özel karışımlar yapılabilir. Aynı zamanda, simental danaların hareket etmeden sadece beslenerek yetiştirilmesi, daha fazla et tutmasını sağlamaktadır. Bu dana türünün kesilmesi için çapa dişlerinin çıkarmış olması göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlara ek olarak, simental dananın kesilmesi için 2 yaş ve üstünde olması gerekmektedir.

Simental Irkı Besi ve Süt

YouTube video

Simental Sığır Irkı Özellikleri ve Randıman adlı konumuza son verirken, simental besiciliği ve Simental sığır ırkı ile alakalı başkaca videolar izlemek istiyorsanız burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu