Bitkiler

Kantaron Otu ve Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron Otundan, Kantaron Yağı ve Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır? Kantaronun Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Kantaron Otu ve Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron Otu ve Yağının Faydaları Nelerdir? Kimi bölgelerde sarı kantaron diye adlandırılan kantaron, çiçeği ve toprağın üstünde kalan tüm yeşilliği kurutularak kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede bulunur ve halkça gayet iyi bilinir. Avrupa’da ise uzun süredir ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan Amerika’da da oldukça popüler bir bitki türüdür.

Geçmiş tarihlerde sarı çiçekleri toplanarak güneş ışığı alan bir yerde zeytin yağında bekletilirdi. Bu yağ kırmızı renk aldıktan sonra oluşan merhem yara iyileştirici olarak ve özellikle de yanık yaraları ile yatalak hastalarda oluşan yaralarda tedavi edici olarak kullanılırdı. Bitki eski Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında kötü büyülere karşı koruyucu olarak ünlenmiş bir bitkidir.

Kantaron Otu veya Sarı Kantaron Otu Nedir?

Kantaron Otu her bölgede bulunabilen ve on dördüncü yüzyıldan beri üzerinde sarı renkli çiçekleri olan tıbbi bir bitkidir. Popüler olarak Kantaron Otu olarak bilinir. Yaygın olarak yeşilin bol olduğu tepeler, yamaçlar ve yaylalarda görülür. İlkbaharın gelişiyle, filizlenen çiçekler sonbaharın sonuna doğru düşmeye başlar. Çiçeklerinden ve köklerinden yararlanan Kantaron Otunun sağlık adına inanılmaz yararları vardır.

Kantaron Otu bir şemsiye şeklinde açılır, ancak çiçekleri beş bölüme ayrılır. Kenarlarındaki koyu siyah tüylerle çevrili güzelliği ile dağa harikasıdır. Kantaron Otu bitkisini yüksek ışığa karşı tuttuğunuzda, içinde bol miktarda bulunan yağ tomurcukları, küçük parçacıklar olarak ortaya çıkar. Bu görünen yağ lekeleri nedeniyle, bu bitki “binbirdelik” olarak adlandırılmıştır.

Araştırmalara göre, kantaron çiçeğinin zararlı bir etkisi yoktur. Bu doğal olarak yetiştirilen sarı mucize, bir antidepresan olarak kullanıldığında depresyon için bir numaralı tedavi ilacıdır. İçeriğindeki hiperisin beyin sinirlerini yumuşatır ve kişiye rahatlık verir.

Kantaron Otunun Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre kantaron çiçeğinin pek çok yararı olduğu görülmektedir. Özellikle çocukluk döneminde kullanılan kantaron çayının hafızaya iyi geldiği de bilinmektedir. Kantaron otunun faydaları madde madde aşağıda sıralanmıştır:

 • Sırt ağrısı için masaj yağı kaldırarak uygulanır. Yağ ile masaj yapmak ağrıyı hafifletir.
 •  İştah açar ve yüksek ateşi düşürür.
 •  Nikotin ve alkolün vücuda verdiği zararı ve ayrıca bağımlılığı da ortadan kaldırır.
 •  Mide ağrısının tedavisinde faydalıdır.
 •  Menstrüel dönemde kadınlarda kasık ağrısının azalmasını sağlar.
 • Vücuda enerji vererek direnci arttırır.
 • Doğal bir kas gevşetici özelliğe sahiptir ve sinirler için iyidir.
 • Öksürüğü keserek öksürük yumuşatması sağlar.
 • Bağırsak solucanlarını atar.
 • Gastrit ve ülser tedavileri için bire bir doğal ilaçtır.
 • Mesanede oluşan taşları çözer ve düşmesini sağlar.
 • İshali durdurur ve gribi iyileştirir.
 • Bebeklerde gaz problemleri ve karın ağrısını azalttığı görülür.
 • Hiv virüsü için kullanılması virüsün kaybolmasına neden olur.
 • Balgam ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir.
 • Zona konusunda kanıtlanmış faydaları vardır.
 • Alnınıza kantaron otu yağı olarak uygulanırsa, baş ağrısını geçirecektir.
 • Kaynama ve içme ile ses kısıklığını giderir.
 • Antiseptik özelliklere sahiptir. Bu özelliği ile yaraları iyileştirir.
 • Korku nedeniyle gece öfkesi gibi durumlarda çocuklarda yararlıdır.
 • Kanser tedavilerine ek olarak, kantaron bitkisinin kullanımı tedaviyi hızlandırır.
Kantaron Otu ve Yağının Faydaları Nelerdir?
Kantaron Otu ve Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

Kantaron çayının cilde iyi geldiği ve hücre yenileyici bir özelliği olduğu da bilinmektedir. Ciltte var olan yara, sivilce izleri veya yanıkların giderilmesine yardımcı olur. Bunlar dışında vücutta sivilcelerin oluşumunu da engeller.

Kantaron çayı içinde antiseptik bir özellik bulunmasından mikrop ve bakterilere karşı tüm vücudu korur ve var olan iltihapların giderilmesini sağlar.

Yıllardır şifa niyetine kullanılan bu bitkiden kantaron çayını yapmak için ilk olarak 1 bardak kaynamış olan suya 2 çay kaşığı kurutulmuş kantaron bitkisi eklenerek biraz bekletilmelidir. Genellikle on dakika bekledikten sonra demlenmiş olacaktır. Hazır olan bu çay soğuk veya sıcak tüketilebilir. Dilerseniz tatlandırmak için limon veya bal katılabilirsiniz.

Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Görünümü ile huzur verdiği gibi tadı sayesinde de sakinleşmenize yardımcı olur. Sarı kantaron çayı neye iyi gelir? dediğinizde, verilebilecek sayısız farklı yanıt bulunur. Kadınların menopoz sürecinde yaşayacağı sorunların çözümüne katkıda bulunan sarı kantaron çayı, sakinleştirici ve zindelik verici özellikleri ile ön plana çıkar. Hormonal değişikliklerin yarattığı sıkıntıların azalmasına ve sürecin rahat bir şekilde atlatılmasına destek olur.

İçeriğindeki antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde eklem ve kas ağrılarının iyileşme sürecinde rol oynar. Ciltteki leke, yara, kesik, yanık ve egzama gibi sorunların tedavisi için yardımcı bir etkendir. Antiseptik özelliği sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırarak yaraların iyileşme sürecine katkıda bulunur. Kantaron Çayı

Sarı kantaron; baş, kas ve eklem ağrılarında hafifletici rol oynar. Hormon seviyelerinin dengelenmesinde destekçi bir görev üstlenen sarı kantaron çayı, tiroid sorunu yaşayanların hayatını kolaylaştırır. Sarı kantaron çayı faydaları ile kullanıcıların hayatında rahatlatıcı ve kolaylaştırıcı bir rol oynar. 

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Öncelikle kantaron bitkisi, çiçeği ve sapıyla birlikte güzelce yıkanıp kurutulur. Kuruyan bitki parçalara ayrılıp bir kavanozun içine doldurulur. Kavanoz doldurulmalı fakat bitkiler sıkıştırılmamalıdır. Bitkiyi parçalara ayırırken makas ya da bıçak kullanmamalı, elinizle parçalara ayrılmalısınız.

Kavanoza konan kantaron bitkisinin üzerine saf zeytinyağı doldurulur. Kavanozun ağız kısmına bir tül, tülbent ya da temiz ince bir bez koyarak kapatılır. Bu aşamada kavanozun kapağını kapatılmaz. Sarı kantaron bitkisinin özünü zeytinyağına bırakabilmesi için beş gün boyunca güneşte bekletilir.

Beş gün sonra kavanozun kapağı kapatılarak hava ile teması engellenir. 40-45 gün kadar güneşte bekletilir. Bu süreçte sarı kantaron bitkisi zeytinyağı ile karışacağı için yağ kırmızılaşacaktır. Ara sıra kavanozu ters düz ederek karışımı karıştırmak gereklidir.

Sürenin sonunda, kırmızı renge bürünen yağ süzülerek koyu renkli bir şişeye koyulur ve güneş almayan bir ortamda saklanır. Evde hazırlandığı ve katkı maddesi bulunmadığı için doğal bir ürün ve kullanım süresi de uzun olacaktır.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

İltihapları önlemeye karşı koruyucu görevi görür. Rahatsızlıkların bir numaralı sebebidir ve hayvansal gıda tüketimiyle tetiklenir. Karalahana, iltihaplanmadan kaynaklanan bu hastalıkları önleyici özelliğe sahiptir.

Kantaron aynı zamanda hücre yenileyicidir. Onarıcı ve yenileyici özellikleriyle aşırı kuru ve çatlayan ciltler için iyi bir nemlendirici. Topuk, el-ayak, dirsek gibi çok kuru ve hassas yerleri yumuşatmak için idealdir.

Kantaron yağı Yanık olan bölgelere yağ sürüldüğünde rahatlama acıyı azaltır ve rahatlama sağlar. Öt yandan Cildinizde yara veya iz varsa birkaç damla kantaron yağı kullanarak önlem alabilirsiniz. Cilt kırışıklıklarında, lekelerde, yaralarda, tahriş olmuş bölgelerde, cilt hücrelerini yenilemek, cildin esnek ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Kantaron yağının faydaları ayrıca maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır:

 • Güçlü antioksidandır
 • Kan şekerini düşürür
 • Böcek ısırıklarına iyi gelir
 • Sakinleştirici özelliği vardır
 • Hemoroide iyi gelir
 • Yanık tedavisinde kullanılır
 • Hücreleri yeniler
 • Kanamaları durdurur
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir
 • Uyku problemlerine iyi gelir
 • İltihaplanmayı Giderir
 • Saç dökülmesini önler
 • Mide ağrılarına son verir

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağını iki şekilde kullanabilirsiniz. Ağıdan oral yolla kullanabileceğiniz gibi harici deri üzerinden de kullanabilirsiniz.

Dâhili Kullanımlarda Kantaron Yağı:

Kantaron yağını bir çay kaşığı olacak şekilde direkt içebilirsiniz. Kantaron yağından ya da kantaron bitkisinden kantaron çayı yapabilirsiniz. Kantaron yağı kullanarak kantaron çayı yapmak için sıcak suya birkaç damla kantaron yağı damlatarak tüketebilirsiniz.

Harici Kullanımlarda Kantaron Yağı:

Yanık ya da yara üzerine birkaç damla damlatılarak masajla o bölgeye yedirilir. Bakım yağı olarak kullanacaksanız güneşe çıkmayacağınız vakitlerde örneğin gece yatarken cildinize birkaç damla damlatmanız ve masaj yapmanız önerilir.

Bütün gece cildinizde kalmasında bir sakınca yoktur. Fakat bileğinize bir damla damlatıp bir süre beklerseniz olası bir alerji durumunu önceden gözlemlemiş olursunuz.

Kantaron Yağının Yan Etkileri Var mıdır?

Sarı kantaron yağını ve sarı kantaron yağının faydalarını öğrendik. Peki, kantaron yağının hiç yan etkisi yok mu? Doğada yer alan her bitki gibi, sarı kantaron yağının da birtakım yan etkileri mevcut, sırasıyla yan etkiler aşağıdaki gibidir:

 • Kantaron yağı uzun süreli kullanımda kaşıntı yapabilir.
 • Hamile kadınların kullanması önerilmemektedir.
 • Dâhili kullanımda çok fazla kullanılması kan şekerini fazla düşürebilir.
 • Yüze uygulanıp güneşe çıkıldığında lekelenme yapabilir.

Bunun dışında alerjen rahatsızlıkların var ise veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, Kantaron yağını dâhili kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.


Kantaron Yağı Yapımı Video

YouTube video

Kantaron Otu ve Yağının Faydaları Nelerdir? adlı konumuza son verirken, Kantaron yağı ve kantaronun faydaları hakkında başka videolar izlemek istiyorsanız buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.