Hayvanlar Alemi

Lincoln Koyunu Yürüyen Yapağı Fabrikası

Yürüyen bir yün fabrikasını andıran; sırf yünü sebebiyle beslenen ve etçi ırk olan lincoln koyunu özellikleri

Lincoln Koyunu Yürüyen Yapağı Fabrikası

Lincoln Koyunu Yürüyen Yapağı Fabrikası; daha önceki konumuzda koyunlardan elde edilen yapağı ile üretilen yünden mamul ürünlerin sağlık üzerindeki muazzam etkilerini, insana olan faydalarını, buna karşın elyaf ve plastik gibi maddelerden üretilen ürünlerin ne kadar sağlıksız olduğundan bahsetmiştik.

Bu mevzu ile alakalı geniş bilgi edinmek için yün giysinin önemi adlı konumuza göz atabilirsiniz. Öte yandan bu konudaki Lincoln koyunundan bahsetmeye de gelince, tıpkı başlıkta ifade ettiğimiz gibi bu koyuna yapağı veya yün fabrikası diyebilirsiniz. Çünkü o dünyanın en kaliteli ve en uzun yapağısını üreten koyundur.

İngiltere’nin doğusunda bulunan Lincoln eyaletinden adını alan bu koyun her ne kadar etçi bir ırk olsa da özellikle yünü için yetiştirilen koyunların başında gelir. Özellikle 2. Dünya savaşının sonunda elyaf ve plastikten üretilen giysilerin ve tekstilin moda olması ve kullanımının ağırlık kazanması, o dönemlerde yüne olan itibarı yok etti.

Bunun üzerine gittikçe ucuzlayan yün ve yün sektörü neredeyse yok olma noktasına geldi. Fakat yünün kalitesi ve yündeki sağlığın hiçbir kumaşta olmadığı anlaşılınca, nesli tükenmeye yüz tutmuş Lincoln koyunları yeniden üretilmeye ve bu ırkın ıslah çalışmalarına ağırlık verildi.

Lincoln Koyunu Özellikleri Nelerdir?

Takribi 1800 yıllarında, Lincolnshire ve Leicester adlı iki koyun ırkının melezleştirilmesi sonucu Lincoln ırkı elde edilmiştir. O yıllarda müthiş bir şekilde popülaritesi artan bu ırk İrlanda, Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika, Kanada ve Brezilya gibi birçok ülkeye yüksek sayıda ihraç rakamlarına ulaşmıştır.

İhraç edilen bu ülkelerde de Lincoln koyunları melezleme için kullanılmıştır. Yeni Zelanda da Corriedale, Avustralya’da Polwarth, Amerika’da Colombia ve Targhee ırklarının elde edilmesinde kullanılmıştır. 1891 de Amerika’da de Lincoln koyun birliği de kurulmuştur.

1900 -1980 yılları arasında İngiltere’de saf kan dişi Lincoln ırkı 1000 adet kalmıştır. Günümüzde bu oran 1500 adet kadardır. Doğu Amerika’daki yetiştiriciler bu ırka daha çok sahip çıkmıştır. İngiltere bu ırkı safkan olarak beyazları kabul etmiştir. ABD ise diğer renkleri ile beraber safkan kabul etmektedir.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi lincoln, dünyadaki herhangi bir cinsin en ağır, en uzun ve en parlak yününü üretmek için özel olarak geliştirilmiş en büyük İngiliz koyundur. Yerli ırklarının boyutunu ve yün kalitesini iyileştirmek için birçok ülkeye büyük rakamlar ihraç edildi. Çok yönlü yapağı, eğirme, dokuma ve diğer birçok zanaat için büyük talep gördü.

Lincoln Koyunu Yürüyen Yapağı Fabrikası

Şu anda İngiltere’nin en nadir ırklarından biridir ve tarafından “risk altında” olarak sınıflandırılmıştır. Aşağıda Lincoln koyunlarının özelliklerini maddeler halinde sıralayalım:

Lincoln Koyunu Irk Özellikleri

 • Renkleri Beyaz, gri ve siyah tonlardadır
 • Ağır, güçlü ve parlak yünü olması
 • Uzun ömürlü bir ırk olması
 • Mükemmel ayak yapısı
 • Tırnak çürüğüne dayanıklı olması
 • Mükemmel annelik içgüdüsü
 • Kaliteli ve kaslı et karkası
 • İri ve sakin yapılıdır
 • Gövde yapısı dikdörtgen yapılıdır
 • Lüleler parlak ve dalgalıdır
 • Baş büyük ve diktir
 • Bacaklarında bile yün vardır
 • Başındaki lüleleri en uzun koyun ırkıdır

Lincoln Koyunu Verim Özellikleri

 • Doğum diğer ırklara göre zorludur
 • Yapağı verimi 5.4 – 9.1 kilo
 • Lüle uzunluğu 20 – 46 santim
 • Yapağı kalitesi: 36 – 46 S
 • Yün ayda 2.54 santim uzar
 • Elyaf çapı 33.5 – 41 mikron
 • Bir batında kuzu sayısı: 1 veya 2
 • 5-6 aylık kuzu karkası: 20 kilo
 • 9-12 aylık kuzu karkası: 30 kilo
 • Soğuk hava şartlarına dayanıklıdır

Öte yandan Lincoln ırkı sık sık dünyanın en büyük koyun ırkı olarak anılmaktadır. Lincoln ırkı oldukça dikdörtgen bir şekilde olup, derin ve geniş bir vücuda sahiptir. Sırtları düz, güçlü ve olgun koyunlardaki gibi kalın yapağıyla kaplıdır. Lincoln ırkının postları genelde sonlarına doğru sarmal şeklinde kıvrılan ağır bukleler şeklindedir.

Tüm ırklar arasında en uzun ırk olan Lincoln koyun ırkının temel uzunluğu 20 ila 38 santim arasında değişiklik göstermektedir ve %65 ila %80 oranında verim alınabilmektedir. Lincoln ırkı koyun yapağıları arasında en ağır ve kalın yapağıyı üretmektedir. Lincoln ırkı büyük, yağsız ve kaslı bir vücuda sahiptir.

Üretkenlik açısından ortalama bir ırk olarak kabul edilirler. Lincoln koyun ırkı çok yiyen bir ırktır. Bol miktarda bulunan yüksek kaliteli kaba yemden veya meradan mükemmel şekilde yararlanabilirler. Modern yetiştiriciler, normal ırk kadar kolay şartlandırılamayan, daha aktif ve modaya uygun Lincoln ırkını tercih etmektedir.

Lincoln ırkının renkli lekeleri açık beyaz rengindedir ve başları diğer uzun yapağılı ırklardan daha büyük ve kalındır. Siyah, gri, ve gümüş tonları da dâhil olmak üzere tamamen renkli veya tamamen beyaz olabilirler.

Safkan Lincoln kuzuları 8 aylıkken 21 kilo ağırlığa ulaşabilirler. Bu ırk, kilo alsa da yağsız bir vücuda sahip olabilir. Genellikle yaklaşık olarak 30 kilo karkas elde etmek için 9 veya 12 aylıkken kesilirler. Bu yüzden lincoln ırkı koyunlar etçi ırk statüsünde değerlendirilir.

Lincoln Koyunu Yürüyen Yapağı Fabrikası

Lincoln Koyunu Yürüyen Yapağı Fabrikası adlı konumuza son verirken, bu koyun ırkı hakkında yerli ve doyurucu kaynaklar bulunamadığından yurtdışı ve ingilizce kaynaklar için burayı tıklayarak youtube üzerinden ilgili videolara ulaşabilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu