ÇocuklarSağlık

Çocuklarda Süt Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

İnek sütü çocuklara bir yaşından daha önce verilmemelidir. Çocuklara mümkün mertebe keçi sütü içirilmelidir

Çocuklarda Süt Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Çocuklarda Süt Tüketimi Ne Kadar Olmalı? Anne sütünün besleyiciliği ve çocuklar üzerindeki etkisi tartışılamayacak kadar nettir. Fakat anne sütünden kesilen çocuklar sonrasında ne içmeli? Evet, yine süt içmeli; fakat anne sütüne en yakın süt keçi sütüdür. Hâlihazırda ülkemizde keçi sütünün her yerde temin edilemeyeceği bir gerçektir. Çoğunluğun ulaşabildiği süt inek sütüdür.

Peki, inek sütünün çocuk üzerindeki etkisi nedir? Veya çocuklara süt ne kadar faydalıdır? Ve en önemlisi de çocuklar günde ne kadar süt içmelidir? Şeklindeki soruların cevaplarından yola çıkarak, süt tüketimi hakkında bilinmesi gerekenleri maddeler halinde sıralayacağız.

Fakat çok önemli olan bir konu var ki, onu da hemen şimdi dile getirelim. Dünya sağlık örgütü ve modern tıp, bir yaşından daha küçük çocuklara süt verilmemesi gerektiğini ifade etmiştir. Eğer bir yaşından küçük çocuklara süt verir ve bolca sütle beslerseniz, çocukların en erken dönemde inanılmaz derecede bir hızla dişlerinin karardığını ve çürüdüğünü görürsünüz.

Bunun sebebi bebeklerin ihtiyacı kadar demir, vitamin C ve diğer besin içeriğinin inek sütünde yetersiz olmasıdır. Bu yüzden bir takım sorunlar ki bunların en önemlisi diş çürümeleri komplikasyonları ortaya çıkacaktır. Fakat bir yaşından sonra çocuklara süt verilmelidir.

Sütün Çocuklara Faydası Nedir?

Süt içerdiği mineral, vitamin, protein, iyot, kalsiyum ile çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesine önemli ölçüde katkıda bulunur. Kemik gelişimi için kalsiyumun dışında yağ, karbonhidrat ve protein gibi besin öğeleri ile fosfor, magnezyum, flor, bakır ve çinko gibi besin öğeleri sütün içerisinde yeterli miktarda var.

Ayrıca sütün yeterli alımı, ilerleyen yaşlarda kemik yoğunluğunun azalması ile ortaya çıkan kemik erimesi riskini azaltıyor. Aynı zamanda bir yaşından sonra süt alımı iyi olan çocuklarda diş çürükleri daha az görülüyor.

Süt tüketimi, ileri yaşlarda ortaya çıkabilen hipertansiyon hastalığı riski için de önem taşıyor. Kalsiyum, magnezyum ve fosforun az tüketimi ile kan basıncı artışı arasında ilişkili olduğu saptandı. Yeterli miktarda süt içerek kan basıncının düzenlenmesine de katkıda bulunabiliriz. Şimdi aşağıda sütün çocuklara faydaları nelerdir? Hep beraber inceleyelim:

  • Süt Çocuklarda Hafızayı Güçlendirir

Özellikle okul çağ çocuklarının güçlü bir hafızaya ve konsantrasyona sahip olmaları çok önemli. Düzenli süt tüketimi çocuklara bu özelliği sağlıyor. Maine Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre düzenli süt ve süt ürünü tüketen çocuklar zekâ ve hafıza testlerinde diğerlerine göre daha başarılı olmuştur.

  • Süt Bağışıklığı Güçlendirir

İnek sütü faydaları içinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi de var. Sütün içerisinde bulunan 40’tan fazla besin öğesi, çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve özellikle kış aylarında sık görülen faranjit, grip gibi hastalıklara yakalanmalarını azaltmaya yardımcı oluyor

  • Süt Çocukların Boyunu Uzatır

Sütün çocuğa faydalarından biri de içeriğindeki kalsiyum sayesinde boy uzamasına yardımcı olması. Çocuklukta kemikler enine ve boyuna büyür. Kemik gelişimi neredeyse yirmili yaşlarda tamamlanır. Bu nedenle alınan kalsiyumun yetersizliği büyümeyi etkiler ve çocuklar gereken boy uzunluğuna ulaşamazlar. Bunu engellemek için çocuğun gün içerisinde süt ve süt ürünü tüketmesini sağlamak gerekir.

  • Süt Dişler İçin Faydalıdır

Sütün dişlere faydaları da vardır. Kalsiyum ve fosfat, diş sağlığı için çok önemli iki mineraldir. Sütün içerisindeki minerallerin diş yüzeyindeki mineral kaybını telafi ettiği ve bu sayede çürük oluşumunun da engellediği biliniyor. Fakat gece yatmadan önce çocuğa süt vermenin faydaları olduğu düşünülse de ardından ağız temizliğinin yapılmaması diş çürüklerinin oluşumunu hızlandırıyor. Bu nedenle gece çocuğa süt verme alışkanlığından uzak durulması gerekiyor.

  • Kemik Gelişimini Destekler

Sütün bir kalsiyum kaynağı olduğunu biliyoruz. Kemik gelişimi için de kalsiyumun yeri büyüktür. Bu nedenle özellikle okul çağındaki çocukların düzenli ve dengeli bir şekilde süt tüketmeleri, kemik gelişimi açısından önemlidir. Okul çağı çocuklarının her gün 1 bardak süt içmesi ya da 1-2 dilim peynir yemesi gerekir. Çocuk bu sayede riboflavin vitamini, fosfor ve protein alımını artırır.

Çocuklar Ne Kadar Süt İçmeli?

Elbette ki her şeyde olduğu gibi sütte de miktar çok önemli. Günde yarım kilodan fazla süt, demir eksikliğine bağlı kansızlık ve diş çürümesine neden oluyor. Sadece süt içerek kalori ihtiyacını alan çocuk yemek yiyemez ve düzensiz beslenir. Bu durumda süt faydalıyken, çocuk için süt adeta bir zarara dönüşür. Çocuklar için günlük süt tüketim miktarları aşağıdaki gibidir:

  • 2-3 yaş grubu çocuklar için günlük 2 bardak
  • 4-8 yaş arası çocuklar için günlük 2,5 bardak
  • 9 ve üzeri yaş çocuklar için günlük 3 bardak

Süt Tüketimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çocuklarda Süt Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Çocuğa Çok Süt Verilirse Ne Olur?

Yarım litre süt tüketimi önerilen bir yaşından sonraki çocukluk döneminde, daha fazla miktarda süt tüketimi halinde, demir eksikliğine bağlı kansızlık ve kabızlık görülebilir. Bu nedenle çocuklar günde iki bardak süt tüketmelidir. Çocuklara uyurken veya yatar pozisyonda süt verilmemelidir. Çocuklar, süt içtikten iki saat sonra uyutulmalıdır.

Böylece mide içeriğiyle birlikte mide asidinin yemek borusuna geri kaçışını önlemiş olunur. Bu yöntemle ebeveynler hem bebeklerde hem de çocuklarda tekrarlayan kusma, yemek borusunda yanık oluşumuna bağlı huzursuzluk, iştahsızlık, kilo alamama ve sütün akciğerlere aspirasyonuna bağlı oluşabilecek akciğer enfeksiyonları ve boğulmaları da önlemiş olurlar.

İnek Sütü mü Anne Sütü mü Daha Faydalı?

Anne sütü içemeyen bebeklere ilk sene formül mama verilmesinin nedeni; inek sütünün anne sütüne göre olumsuz, yani eksik özelliklerinin mamalarda giderilmiş olmasıdır.

İnek sütünün bazı özelliklerinden dolayı özellikle 1 yaşın altındaki bebeklere verilmesi uygun değildir. Enerji içeriği açısından inek sütünün enerjisi anne sütüne benzer. Ancak protein miktarı anne sütünün üç katıdır. Yani hızlı büyüyen inek yavrusunun ihtiyaçlarını karşılar durumdadır.

Anne sütündeki protein miktarı yavaş büyüyen ve hareketleri yavaş gelişen insan yavrusunun ihtiyaçlarına göre ayarlanmıştır. İnek sütü ile protein yapılan çok farklıdır. İnek sütünde zor sindirilen bir tortu yapan kazein yüzde 80 oranında, kolay sindirilen whey kısmı ise yüzde 20 oranındadır. Anne sütünde ise whey fazla ( yüzde 80 ), kazein azdır( yüzde 20 ).

Aminoasit denilen protein yapıtaşları da farklılıklar gösterir, bazıları inek sütünde yoktur. Neden bu farklılıkların var olduğu halen tam olarak keşfedilememiştir. İnek sütü, bebekler tarafından kolay sindirilemez. Yağ içeriği açısından bakıldığında da farklar vardır. Anne sütündeki toplam kalorinin yüzde 50 ‘si yağdan gelir. Bunlar doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış değişik yağlardan oluşur.

Çocuklar Hangi Sütü İçmeli?

Çocuklar için en ideal süt ve anne sütüne en yakın süt keçi sütüdür. Fakat keçi sütü ülkemizde her yerde bulanamadığı gibi, kolayca temin edilebilmesi de son derece güçtür. Bu yüzden çocuklara daha kolay tedarik edilen ve her yerde bulunan inek sütü önerilir. Öte yandan inek sütünün içinde de bol bol kalsiyum, protein, D vitamini ve B12 vitamini bulunur. Tüm bu besin maddeleri, bebeklerde ve çocuklarda dengeli beslenmeyi destekler.

En İyi İnek Sütü Hangisidir?

Burada hemen bir marka savaşına girmek yerine, en doğru olanı söylemek gerekir. En iyi süt işlenmemiş, rafine edilmemiş, fabrikalara girmemiş süttür. En iyi süt ineğin memesinden çıktığı gibi satın aldığınız veya alabildiğiniz süttür. Bu sütü evde kaynatıp çocuklara içirmek, piyasadaki en kaliteli markaların sattığı sütü alıp çocuğunuza içirmenizden çok daha iyidir.

Fazla Süt İçmek Zararlı mı?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın süt konusunda tartışmaya şöyle katılıyor. “Ben anne sütü dışında çocuklara süt içirilmesini doğru bulmuyorum. En doğrusu ek gıdalara başlar başlamaz yoğurt verin, kefir verin, ama süt içirmeyin. Sadece kutu sütleri değil, günlük sütleri de… Çünkü süt en alerjik gıdadır. Çocukta başta astım olmak üzere pek çok kronik hastalığa sebep olabilir…” diyor.

Ahmet Aydın; İsveçli bilim adamlarının araştırmasını da şöyle yorumluyor; “Sütün içinde kalsiyum var ama fosforda yüksek olduğu için iyi emilmiyor. Roka dereotu gibi yeşilliklerde de bol kalsiyum var ama fosfor yok. Bu nedenle iyi emiliyor. Osteoporoz fazla süt tüketenlerde daha çok görülüyor. Kalsiyum kalp krizi riskini de artırabiliyor. Asıl sorun sütün içindeki fosfor. ‘Hangi sütü içmeliyiz?’ sorusunda Prof. Aydın “keçi sütü” cevabını veriyor. “Keçi sütü daha kalitelidir. Keçi ahıra bağlanmaz, yeşilin en iyisini yer. İnek ve koyun sütüne göre daha iyidir keçi sütü. Ama tükettiğiniz sütler UHT olmayacak.

Süt Boy Uzatır mı?

Dengeli beslenmek, özellikle ergenlik döneminde güçlü yapılı bir vücuda sahip olmak için çok önemli. Optimum düzeyde boy ve kiloya sahip olmak için düzenli yemek ve egzersiz gereklidir. Vücudunuzun güçlü kaslara, ligamentlere (bağlara) ve tendonlara sahip olabilmesi için değişik türde besinleri tüketmeniz önemlidir.

Hayata yeni başlayan bir bebek için anne sütünün güçlendirici etkisi, kalsiyum içeriği boy uzamasında çok değerlidir. İlk 1 yaşta anne sütü ile beslenmenin yerini hiçbir şey tutamaz.  Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda formül süt ile beslenen bebeklerle anne sütü alarak beslenen bebekler karşılaştırılmış, anne sütü alanlarda boy uzamasının ve kilo alım hızlarının daha iyi olduğu görülmüştür.

İleri yaşlarda anne sütünün yerini inek sütü veya keçi sütü alır.  Süt içmek boy uzatır. Bunu destekleyen pek çok çalışma vardır. 9-20 yaşlarında kız ve erkek çocuklarda düzenli süt içimleri 3 yıl boyunca takip edilmiş ve süt tüketimiyle doğru orantılı olarak boy uzamasının anlamlı derecede arttığı tespit edilmiştir.

Başka bir çalışmada da az süt içen çocuklarla yaklaşık 500 ml ve üzerinde süt içen grup karşılaştırılmış ve aralarında ortalama 3 santimlik boy farkı bulunduğu sonucuna varan çalışmalar vardır.

Çocuklarda İnek Sütü Alerji Yapar mı?

İnek sütü bazı çocuklarda alerji yapabilir. İnek sütünde, süt alerjisi olan kişilerde reaksiyona sebep olabilecek 25 adetten fazla farklı protein bulunuyor. Bazen bu proteinlerden sadece birine bazen de birçoğuna alerjik tepki gösterilebiliyor.

Alerji durumunda herkeste farklı tepkiler gelişebiliyor. Bu tepkiler bazılarında hafif ve zararsız olurken, bazılarında en ufak miktardaki süt bile çok ağır alerjik tepkilere sebep olabiliyor. Süt alerjisinde en sık yaşanan belirtileri arasında mide ve bağırsak yollarında görülen rahatsızlıklar yer alıyor.

Ancak, ağız ve boğaz kısımlarında görülen kaşınmalar, mukozadaki şişkinlik ve nefes darlığı da inek sütü alerjisinde zaman zaman yaşanabilen sorunlar arasındadır. Genelde çocuklarda görülen süt alerjisi en fazla 5 yaşına kadar devam ediyor. Tedavide dikkat edilmesi gereken ilk kural ise, süt ve süt ürünlerinin diyetten çıkarılmasıdır.

Bebeklere İnek Sütü Verilir mi?

YouTube video

Çocuklarda Süt Tüketimi Ne Kadar Olmalı? adlı konumuza son verirken, çocuklarda süt tüketimi ile alakalı başka videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu