Hayvanlar Alemi

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri Nelerdir?

En çok yumurta veren, zorlu koşullar için dayanıklı olan tavuk cinsleri hakkında önemli ve keyifli bilgiler

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri Nelerdir?

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri Nelerdir? Özellikle günümüzde tavuk cinsleri ve tavukların yumurta sayısı, tavuk besiciliğinde çok önem arz etmektedir. Çünkü ülke insanı kendine bir gelir kapısı elde etmek isterken, en az masrafla, en sağlıklı, en çok yumurta veren, ölüm oranı az ve bakımı kolay türü seçme arzusundadır.

Bu kadar ince eleyip sık dokumanın sebeplerinden biride ülkemizdeki maliyetlerin çok yüksek miktarlarda olması veya maliyetlerin sürekli bir şekilde artış göstermesinden kaynaklanmaktadır. Fakat özellikle yeri olan, arazisi olan insanlar için tavuk beslemek, özellikle doğru tavukla mutlak bir kazanç kapısıdır.

Tabi ki her işin zorluğu olduğu gibi bu işinde zorluğu vardır. Bu yüzden hiç kimseye herhangi bir iş için gözü kapalı o işe girmesini tavsiye etmeyiz. Mamafih tavukçuluk gerektiği gibi araştırılmalı ve en doğru hamle yapılmalıdır.

Nitekim biz bu sayfada en çok yumurtlayan tavukların genel özelliklerini ve genel durumlarını yazmakla beraber, ilerleyen dönemlerde her bir yumurta tavuğu için özel sayfalar hazırlayarak üreticiler için faydalı bilgiler sunma gayretinde olacağız.

Bunun dışında yine ifade etmek isteriz ki insanoğlu yaşamına devam ettiği müddetçe yemek zorundadır. Ve yumurta temel ihtiyaç maddelerinden biridir. İnsanlık yok olmadıkça yumurta her zaman ihtiyaç duyulan bir besin öğesi olmaya devam edecektir. Öte yandan Yumurta ve tavuk eti protein açısından da çok yararlı bir besindir.

Her zaman insanlar tarafından tüketilen bu besinler dünyada hayvancılıkla uğraşan insanlara iş fırsatı sunmaktadır. Tavuk besicileri bir tavuktan olabildiğince çok yararlanmaya çalışırlar; fakat her tavuk cinsinin belirli bir yumurtlama ve et kapasitesi vardır. Dünyaca bilinen ve geçmişten bugüne kadar popüler olan tavuk türleri ve en çok yumurta veren tavuk türlerini aşağıda özellikleriyle beraber sizin sıraladık.

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri Nelerdir?

En çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Tavuk yetiştiriciliğine ilk adımı atarak tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız, en çok yumurta veren tavuk cinsleri arasından bir tercih yaparak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Böylelikle daha az maliyetle diğer tavuk cinslerine göre daha fazla yumurta verimi alabilir ve daha çok para kazanabilirsiniz.

Özellikle insanların Ne iş yapalım? Diyerek uygun bir iş aradığı şu dönemlerde tavuk yetiştiriciliği, doğru bir tavukla iyi bir seçim olacaktır. Aşağıda en çok yumurta veren tavukların bir listesini hazırladık:

 • Lohman Brown Tavuk
 • Appenzeller Tavuk
 • Barnevelder Tavuk
 • Atabey Tavuk
 • New Hampshire Tavuk
 • Sussex Tavuk
 • Australorp Tavuk
 • Ameraucana Tavuk (Mavi Yumurta)
 • Bielefelder Tavuk
 • Atak-S Tavuk
 • Nick Brown Tavuk
 • Tinted Tavuk
 • Amrock (Çilli) Tavuk
 • Ligorin Tavuk
 • Plymouth Rock Tavuk
 • Rhode Island Red Tavuk

İnsan için gerekli olan tüm protein bileşenlerini barındıran yumurtayı üretmek için ülkemizde kümes hayvancılığı yapan birçok insan bulunmaktadır. Kümes hayvancılığının amacı yumurtaları satarak gelir elde etmektir. Bir diğer amacı ise tavuğun etini satarak gelir elde etmektir. Kümes hayvancılığı yapanlar daha çok yumurtlayan tavuk yetiştirmektedir. Bizde şimdi yukarıda listesini verdiğimiz yumurta tavuklarının özellikleri nedir? Aşağıda inceleyelim.

Plymouth Rock Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 3 – 3,5 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 200 – 230 adet
 • Anavatanı: Amerika Birleşik Devletleri
 • Yumurta Rengi: Açık veya koyu kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 70 gram

Kombine verimli bir Amerikan ırkıdır. Renk bakımından 7 varyetesi bulunmaktadır. Çubuklu ve beyaz varyeteleri en çok bilinenlerdir. Çok sık yumurtlar ve yavru civcivlere iyi bakar. Yavruları ise hızlı bir şekilde büyür ve piliç olduklarında iyice etlenmiş olur. Oldukça uysal ve güvenli bir karaktere sahiptir.

Irk ilk ortaya çıktığında hem eti hem yumurtası için çok fazla rağbet görmüş, sonra 1920’lerde etlik tavuk endüstrisinde seri üretimlerin ilk tavuk ırkı olmuştur. Soğuğa dayanıklıdır. Et ve yumurta verimi yüksektir (yılda 200 yumurta ve 3 – 4 kilo ağır cüsse). İri yapılı, uzun ömürlü olurlar. Gerçek Plymouth Rock ırkında tüylerin rengi karyağdılı desenlidir.

Başka renkleri dünyada nadirdir. En çok karyağdılı ve beyaz olanları dünyada yayılmıştır. Dişisi de erkeği de uysal, çevredeki canlılarla iyi geçimlidir. Tavuklar (eğer şartlar uygunsa) sık sık gurk olur ve civcivlere iyi annelik yapar. Ligorin ve Rhode island red gibi hareketlidirler. Açıkta serbest özgür yetişmeye uygundurlar. Civcivleri hızlı büyür. Piliç olduklarında iyice etlenmiş olurlar.

Plymouth Rock tavukları önemli ırklardandır. ABD ve İngiltere’de sırf bu ırkın yetiştiriciliğini yapıp geçimini sağlayan insanlar bulunur. Damızlık seçiminde çok dikkatli davranırsanız, tavuk sever çevrelere kendinizi bu özelliğinizle tanıtırsanız müşteriler her yerden gelir sizi bulur.

New Hampshire Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 3 – 4 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 200 – 220 adet
 • Anavatanı: Amerika Birleşik Devletleri
 • Yumurta Rengi: Kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 65 gram

New Hampshire tavuğu, 3,5 kilo canlı ağırlığa kadar ulaşabilen ve yıllık yumurta verimi 200-230 adet olan bir tavuktur. Bu tavuk ırkı ilk olarak Amerika’nın New Hampshire eyaletinde üremesi yapıldı ve son zamanlarda tavuk yetiştiricilerinin, ilgisini çekmiştir.

New Hampshire tavuğunun yumurta ve et üretimi açısından değerli bir ırk olması dünya genelinde tavuk yetiştiricileri tarafından tercih edilmektedir. Bu tavukların diğer ırklara göre daha dayanıklı olması ve etlik ve yumurtalık tavuklar olarak yetiştirilmesi tercih edilmektedir.

Ayrıca yumurtalarının büyük olmasının yanı sıra, kuluçka yapımında ise son derece verimli olmaktadırlar. Bu yüzden genel olarak kuluçka makinesi kullanarak toplu üretimi et ve yumurta için yapılmaktadır. New Hampshire tavuğu hibrit tavuk ırkı olmaktadır ve bu yüzden yetiştiriciliklerde tercih edilmektedir.

New Hampshire tavuğu gezen tavuk yetiştiriciliğinde ve köy yumurtası üretimi için en ideal seçeneklerden olmaktadır. New Hampshire tavuğunun bariz özelliklerinden, hava farklı iklim koşullarına kolay uyum sağlaması olmaktadır. Bu yüzden farklı iklim koşullarında yetiştirilmesi mümkün olmaktadır.

Hem et hem de yumurta için isterseniz salma tavukçulukta değerlendirebilirsiniz veya kafeste besleyebilirsiniz. Yumurta ağırlığı 60-65 gram ve kahverengi kabukludur. Soğuk sıcak hava şartları gibi zorlu yaşam koşullarına karşı dayanıklı yumurta ve et yönünden oldukça verimli bir tavuk ırkıdır. Ortalama yaşam süresi 7 yıldır. Genellikle uysal bir karaktere sahipken bazen oldukça saldırgan olabilir.

Rhode Island Red Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 3,5 – 4 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 200 – 250 adet
 • Anavatanı: Amerika Birleşik Devletleri
 • Yumurta Rengi: Kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 65 – 75 gram

Rhode Island Red diğer adıyla RIR cins tavuklar yumurta verimi yüksek, hastalıklara karşı dirençli olmalarıyla bilinirler. Şüphesiz dünyadaki en kaliteli tavuk ırkları arasında yer almaktadır. Peki, neden bu kadar yaygın kullanıldığını size açıklamak gerekirse, çok az bakım gerektirmesi ve aşırı sağlıklı vücut yapılarının olmasından kaynaklıdır.

1854 yılında William Tripp adında İngiliz kaptan, denizci olan satıcıdan malay horozu satın alır ve eve götürüp kendi tavuklarıyla eşleştirir. Kısaca RIR tavuğun ataları 1854 yılına kadar dayanmaktadır. 1904 yılında ABD tavukçuluk birliğine kabul edilen rır tavukları 1909 yılında İngiliz tavukçuluk standardına kabul edildi. Tavukları uysaldır fakat horozları belli zamanlarda saldırgan bir yapıya bürünebilmektedir.

Hastalıklara karşı olan dirençleri, sağlam yapıları ataları olan malay horozundan gelmektedir. RIR tavuklar safkan bir ırktır. Rhode island red tavuklar yılda ortalama 200-250 yumurta yapmaktadır. Sağlıklı beslenen RIR tavukları haftada 5-6 yumurta yapabilmektedir.

Yumurtalar orta-büyük arasında ve kahverengi tonlarındadır. Yıllar içerisinde yumurta büyüklükleri de artar. Her zaman söylediğimiz gibi verilen bu rakamlar sizin kümes ortamınıza, verdiğiniz yem ve takviye besinlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Özellikle et tavuğu veya yumurta tavuğu için tercih edilebilir. Her ne kadar kırmızı rengi tercih ediliyor olsa da beyaz renge de sahiptir. Oldukça yoğun bir tüy yapısına sahip olmadığı için et açısından kolaylıkla değerlendirilebilir. Yumurtadan kesildiğinde veya yumurta verimi düştüğünde etini kullanabilirsiniz. Olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı yapısı ve gezmeyi çok sevdiği için organik yumurta üretimi yapmaya başlamak tercih edebilirsiniz.

Ligorin Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 1,5 – 2,5 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 250 – 300 adet
 • Anavatanı: İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri
 • Yumurta Rengi: Beyaz
 • Yumurta Ağırlığı: 65 – 70 gram

Gerçek ismi İtalyanca bir kelime “Leghorn” olan Ligorin tavuk ırkının kökeni Hollanda’ya dayanır. Agramesif olan ve suni ortamda yetiştirildiği takdirde beyaz yumurta yapabilen Ligorin tavukları, doğru beslendiği ve uygun kümeste bakıldığı takdirde dört yaşına kadar yumurta veriminde üst seviyelerde kalabilir. Yumurta tavukları sınıfına dâhil edilen Ligorin tavuk ırkı, diğer ırklara kıyasla daha ufak olduğundan dolayı et tavuğu olarak beslenmez.

Yumurta tavuğu denildiğinde akıllara ilk gelen tavuk cinslerinden biri olan Ligorin tavuk ırkının, diğer yumurta tavuklarına kıyasla birçok avantajı vardır. Bu avantajlar; diğer ırklara kıyasla daha az yem tüketmesi, erken yumurta yapmaya başlaması, yıllık yumurta sayısının suni ortamda 320-340, doğal ortamda ise 290-310 bandında olması ve hastalıklar karşısında direnç göstermesi şeklinde sıralanabilir.

Ayrıca Ligorin tavuk ırkının suni ortamda yetiştirilmesi ile doğal ortamda yetiştirilmesi arasında büyük farklılıklar olduğunu belirtmek gerekir. Günlük ortalama yem tüketimi 100 gramdır. Organik yumurta üretimi yapmayı düşünüyorsanız, ülkemizde yaşayan insanların beyaz yumurtaya organik olmadığını düşündükleri için pek sıcak bakmadığını unutmayın.

Fakat tavuk çiftliği için düşünüyorsanız Dünya’nın her yerinde ilk tercihler arasında yer alan tavuk cinsidir. Ligorin tavuk ırkının yaşam süresine gelince, bu tavuğun ömrünü belirleyen birçok faktör vardır.

Beslendiği kümesin hijyen koşulları bakımından yeterli olması, temel ve takviye gıdaların tavuğa eksiksiz verilmesi, salma olarak beslenmesi bu faktörden birkaçıdır. Dirençli ve saldırgan bir yapıya sahip olan Ligorin tavukları belirtilen faktörlere dikkat edildiği takdirde 6 yıl kadar yaşayabilir.

Amrock Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 3 – 3,5 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 250 – 270 adet
 • Anavatanı: Amerika Birleşik Devletleri
 • Yumurta Rengi: Açık kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 70 – 75 gram

Amrock tavuk özellikleri noktasında değinilmesi gereken ilk nokta; bu ırkın çevresel etkenler ve hastalıklar karşısında oldukça dirençli bir yapıya sahip olduğudur. Bu açıdan bakıldığında Pleymut tavuklarıyla Amrockların ilk ortak noktasının dayanıklılık olduğunu söylemek mümkündür.

“Renkli ve sıkı bir tüy yapısına sahip olması, Amrock tavuklarının yalnızca yumurta ve et tavuğu olarak değil, süs tavuğu olarak da kullanılmasının önünü açmıştır. Özellikle ülkemizde kısa sürede yayılan bir ırk olmasında etkin faktörlerin başında; geniş bir kullanım alanına sahip olmasının geldiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.”

Amrock tavuk yumurta verimi açısından bakıldığında da ne denli kullanışlı bir ırk olduğunu görmek mümkündür. Yıllık 250 ile 270 bandında yumurta yapan Amrocklar, yıllık yumurta sayılarını uzun yıllar üst seviyede tutabilme özelliğine sahiptir. Elbette tavuğun yumurta sayısındaki artışı etkileyen birçok faktör mevcuttur.

Tavuklarda yumurta verimini etkileyen faktörleri genel ifadelerle şu şekilde sıralamak mümkündür; kümesin hijyen kurallarına uygun bir hale getirilmesi ve follukların doğru yerleşimi, özellikle sonbahar ve kış aylarında kümesin yağmur ya da rüzgar almaması, kümeslere uzun tüneklerin yerleştirilmesi, tavukların beslenmesine özen gösterilmesi.

“Görüldüğü üzere tavuklarda yumurta verimi noktasında etki sahibi olan birçok faktör mevcuttur ve bu faktörlerin her birinin ayrı ayrı ele alınması, tavukların üst düzey yumurta verimini yakalamasına katkı sağlayacaktır.”

Amrock tavuğu, oldukça iri bir yapıya sahip olduğu ve eti oldukça lezzetli olduğu için et tavuğu olarak, yumurta verimi oldukça yüksek olduğu için yumurta tavuğu olarak beslenebilir. Bakımı ve beslenmesi oldukça kolaydır ve hastalıklara karşı oldukça dirençli bir yapıya sahiptir.

Sakin ve uyumlu bir karaktere sahip olduğu için diğer tavuklarla birlikte gezen yani salma tavukçuluk için ideal bir tercih olabilir. Uygun yaşam koşullarına sahip olduğunda ve iyi bir beslenme programı ile 8-12 yıl kadar yaşayabilir. Tüy rengi, siyah, beyaz veya siyah-beyazdır.

Ameraucana Tavuk (Mavi Yumurta) Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 2,5 – 3 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: Ortalama 150 – 250 adet
 • Anavatanı: Amerika Birleşik Devletleri
 • Yumurta Rengi: Açık mavi
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 70 gram

Ameraucana tavuğunun yumurta renginin mavi olması ve yumurtasının astım gibi birçok hastalığa iyi geldiğine inanılmasıdır. “Burada altı çizilmesi gereken nokta; mavi yumurtaların diğer yumurtalardan insan vücuduna fayda noktasında herhangi bir farkının olmadığı, mavi yumurtanın yalnızca üzerindeki renk pigmentleri ile dikkat çektiği ve uzmanların hemen hepsinin bu görüşte birleştiğidir.”

Ameraucana tavuk ırkının yıllık yumurta verimine bakıldığında yaklaşık 150-250 bandında yumurta üretimi yaptığı görülür. Elbette yumurta sayısının üst ya da alt sınıra yaklaşması tamamıyla besicinin yeteneklerine bağlıdır. Uygun kümes şartlarında doğru yem tercihi ile beslenen Ameraucana tavuklarda yıllık yumurta sayısı üst sınıra yaklaşacaktır.

Özellikle yumurta tavukları ile kıyaslandığında hayli düşük kalan yumurta sayısı sebebiyle Ameraucana tavuk ırkının yumurta tavuğu olarak kullanılması söz konusu değildir. Özellikle son dönemde artan popülaritesi sebebiyle bu tarz bir eğilim oluştuysa da, besicilerin yüksek verimle çalışamayacağı aşikârdır.

“Ameraucana tavuk yumurtası gerek tavukların yıllık yumurta sayısının düşük olması gerekse de Türkiye’de yayılım göstermemesi nedeniyle yüksek fiyatlı olabilir. Elbette anaçların yapısına bağlı olarak olası civcivlerin yer aldığı yumurtaların fiyatları da değişkenlik gösterebilir.

Dolayısıyla piyasada Ameraucana tavuk yumurtası temin etmek isteyen bireylerin üzerinde durması gereken bir nokta; yumurtaların hangi anaçlardan temin edildiğidir.”

Çoğunlukla sakin bir yapıya sahip olan ve bu özelliği ile besicilerin elini kolaylaştıran mavi yumurtacı tavukların gurk düşerek civciv çıkartma ihtimali hayli düşüktür ve Ameraucana tavuk ırkı optimum koşullarda bakılmadığı takdirde yavaş sayılabilecek bir büyüme hızına sahiptir.  Nitekim 22 ile 26 hafta arasında yumurta yapmaya başlayan tavuklarda bu sürenin öne çekilmesi yahut gecikmesi besicinin yeteneklerine kalmıştır.

Ameraucana tavukları ortalama 6-7 yıl yaşayabilirler ve oldukça sağlıklı bir cinstir. 30-35 derece sıcaklığa ve 3-4 derece soğuğa karşı dayanıklıdır. Görünümü her sert bir mizaca sahip olsa da oldukça uysaldır ve doğal ortamında gezmeyi sever fakat kümes hayvancılığı için de ideal bir tercih olacaktır.

Tinted Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 1.35 – 1.85 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 280 – 320 adet
 • Anavatanı: Fransa
 • Yumurta Rengi: Krem – Bej
 • Yumurta Ağırlığı: 105 – 110 gram

Tinted tavukları; beyaz renkte, parlak tüyleri olan, uysal ve daha az yem ile beslenerek fazla yumurta üretimi gibi özelliklere sahiptir. Yumurta üretimi yapmak isteyen üreticiler için vazgeçilmez bir tavuk çeşididir. Tinted tavuğu ve ürettiği yumurta özellikleri daha birçok farklılık sunuyor.

Köyde, tesislerde ya da uygun ortamlarda yumurta üretimi yapmak isteyen kişiler için ideal bir üretim hayvanıdır. Kümes hayvanlar arasında en verimli denecek kadar yumurta verir.

Tinted tavuk, uysal karaktere sahip, parlak tüylere sahip oldukça sağlıklı ve dayanıklı yumurta tavuğudur. 105-110 gram yumurta ağırlığı, yıllık 280 – 320 adet yumurta verimiyle köyde organik yumurta üretimi yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Yumurtaları XL boyuttadır ve kalın kabukludur. 4 ay içerisinde 1,3 kilo canlı ağırlığa ulaşır ve yumurta vermeye başlar, yetişkinliğe ulaştığında ağırlığı 1.85 kilograma çıkmaktadır. Günlük yem tüketimi 80-90 gramdır ve salma tavukçulukta ise ortalama 60-70 gramdır.

Nick Brown Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 3 – 3,5 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 270 – 300 adet
 • Anavatanı: Roma
 • Yumurta Rengi: Kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 65 gram

Yumurta üretimi amacıyla yetiştirilen bu tavuk ırkı düşük yem tüketimi ve yüksek yumurta verimi kapasitesine sahiptir. Yılda ortalama olarak 270-300 adet yumurta üretebilirler. Yeni tavuk yetiştirmeye başlayanlar için sakın mizaçlı, hastalık ve strese dayanıklı bir ırktır.

Dünyada ve ülkemizde gerek kafes tavukçuluğu gerekse salma tavukçuluk yapan yumurta üreticilerinin en çok tercih ettiği ırkların başında gelmektedir. Yumurta boyutunun iri olması tercih sebeplerinden bir tanesidir. Bu kahverengi yumurtacı tavuk ırkının günlük yem tüketimi ortalama 110-120 gramdır. Gezen veya salma tavukçulukta bu oran 10-20 gram daha fazla olabilmektedir.

21 haftalık iken yumurta üretimine başlarlar. Yumurta üretimi genç tavuklarda 60 gram, yetiştin tavuklar için 70 gram kadar olabilir. Bu tavuk cinsi çok nadiren gurk olabilir. Hibrit tavuk ırkı oldukları için orijinal horozları piyasada zor bulunur.

Kimi zaman çift sarılı yumurta verdiği de görülmüştür. Özellikleri ve dış görünüşüne bakıldığında Lohman Brown tavuğuna oldukça benzerlik gösterir. Günlük yem tüketim miktarı ortalama 100-120 gram arasındadır ve bu diğer tavuklara göre oldukça düşüktür. Gezen tavuk yetiştiriciliği yapmayı düşünüyorsanız tavuğun ortalama ömrünün 2 yıl olduğunu unutmayın.

Kümeste beslemeyi düşünüyorsanız her ne kadar ilk başlarda alışması bir hayli zor olsa da uygun ısı, ışıklandırma ve beslenme gibi yaşam standartları sağlandığı takdirde hızlı bir şekilde adaptasyon sağlayabilir. Eğer yumurta üretimi düşerse veya yumurtadan kesilirse ağırlığı 3,5 kilograma kadar ulaşabildiği için et tavuğu olarak değerlendirebilirsiniz.

Atak-S Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 2 – 2,5 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 300 – 350 adet
 • Anavatanı: Türkiye
 • Yumurta Rengi: Kahverengi – Krem – Pembe
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 65 gram

YouTube video

Yumurta tavukları sınıfına dâhil edilen Ataks tavuk ırkları, büyük ölçüde organik yani salma olarak beslenen tavuklardır. Atak-s tavuk ırkı Ankara Araştırma Enstitüsü tarafından ülkemiz koşulları için geliştirilmiştir. Hem yumurta verimi bakımında hem de iklime olan uygunluğu bakımından oldukça tercih edilen bir tavuk ırkıdır.

Sıcak ve soğuğa oldukça dayanıklı oldukları için hem kışın hem de yazın yumurta verimi bakımında üst seviyededir. Ataks tavuğu ülkemizdeki ilk yerli tavuk ırkı olma özelliğini de taşımaktadır. Genellikle 17 ile 23’cü haftalar yumurta vermeye başlarlar. Uzun dönemler boyunca da yumurta vermeye devam ederler.

Günlük yem ihtiyaçları diğer tavuklara nazaran biraz daha fazladır. Fakat bu fazlalık yumurta verimi olarak işletme sahibine avantaj olarak dönecektir. Kaliteli beslenen bu tavuk ırkları 2,4 kilograma kadar çıkabilmektedirler. Bakım veya beslenme konusunda eksik kalınması durumunda 2 kilogram kadar düşeceklerdir.

Ataks tavukları yumurta kabuklarını gece oluştururlar. Yumurta kabuğunun sağlıklı oluşumuna dikkat etmek için gün içerisinde doğru yem kombinasyonları ile beslemenizde yarar vardır. Tavuklarınıza yedirdiğiniz yem kombinasyonları, uzmanlar tarafından oluşturulmuş veya tavsiye edilmiş olmalıdır.

Ortalama yaşam süreleri 2,5-3,5 yıldır. Hem hastalıklara karşı oldukça dirençli olması, yıllık 300-350 adet yüksek yumurta üretim verimi hem de salma tavukçuluk için uygun olmasından dolayı tercih edilmektedir. Özellikle çift sarılı ve L boy yumurta üretimi yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle listenize ekleyebilirsiniz.

Bielefelder Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 2,5 – 3 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: Ortalama 200 – 250 adet
 • Anavatanı: Almanya
 • Yumurta Rengi: Kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 65 gram

Bielefelder tavuğu, hızlı büyümesi ve iyi kilo derece kilo almasıyla et ve yumurta tavukçuluğu açısından yüksek verimliliğe sahiptir. 6 ay süre içerisinde gelişimini tamamlayarak düzenli bir şekilde yumurta vermeye başlar ve 3 yaşına kadar kesintisiz bir şekilde yumurta vermeye devam eder. 2 yaşını doldurduktan sonra yumurta verimi zirveye ulaşır.

Hastalıklara karşı oldukça dirençlidir ve -15 derece kadar kış soğuğa karşı dayanıklıdır. Köy tavuğu yetiştiriciliği için ideal bir seçim olabilir. Yumurtaları büyük ve beneklidir ve yumurta rengi kahverengidir.

Bielefelder tavuklarının dezavantajlarına bakacak olursak diğer tavuk ırkları ile beraber olduğunda sakin bir mizaca sahip olduğu için beslenme sırasında herhangi bir saldırıya karşı kendisini yeterli ölçüde savunamaz ve bu nedenle yetersiz beslenebilir. Ortalama 3 yılını doldurduktan sonra yumurta üretim miktarı düşmeye başlar.

Australorp Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 3 – 3,5 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: Ortalama 250 – 270 adet
 • Anavatanı: Avustralya
 • Yumurta Rengi: Kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 65 – 70 gram

Australop tavuğu, yüksek miktarda yumurta üretimi için geliştirilmiştir ve Avusturya kökenlidir. 5 ay içerisinde gelişimini tamamlayarak yumurta vermeye başlar ve 5 yıl boyunca düzenli bir şekilde yumurta vermeye devam eder. Zorlu hava şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır ve yumurtlamaya devam eder.

Günlük yem tüketim miktarı 120 gramdır. Canlı ağırlığı 3 – 3,5 kilograma kadar ulaşabilir ve çok iyi et tutma özelliğine sahiptir. Genellikle beyaz, mavi ve siyah renklerine sahiptir ve yumurta tavukçuluğu için ideal bir seçim olacaktır.

Yeterli bir yaşam alanı ve sağlıklı bir beslenme ile ortalama 5-7 yıl yaşam süresine sahiptir. Bahar mevsiminde doğan civcivler 5 aylıkken, kış mevsiminde doğan civcivler ise 6-7 aylıkken yumurta vermeye başlar.

Sussex Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 3 – 3,5 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 180  – 320 adet
 • Anavatanı: Roma
 • Yumurta Rengi: Krem – Açık Kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 55 – 60 gram

Sussex tavuk denildiğinde hiç şüphesiz ilk akla gelen; uysal bir yapıya sahip olmaları ve değişken çevre koşulları karşısında dayanıklı olmaları yani kolay hastalanmamalarıdır. Günümüzde 8 farklı cinsi bulunan Sussex tavukları arasında yaygın olarak beslenen tür; Light Sussex’ dir

Kökenleri Orta Çağ İngiltere’sine kadar dayanan Sussex tavukları için süs ya da yumurta tavuğu şeklinde kesin bir ayrım yapmak mümkün değildir. Buna ek olarak; etinden de faydalanılabilen Sussex tavuğu, yavru bakımında da sahip olduğu yetenekleri ile tavuk yetiştiricilerinin deyim yerindeyse göz bebeği haline gelmiştir.

Susex tavuğu, ağırlığı 3-3,5 kilo kadar ulaşması ve yıllık 180-320 adet yumurta verimi ile hem yumurta hem de et tavukçuluğu için tercih edilmektedir. Hastalıklara, parazitlere ve soğuk havaya karşı oldukça dirençli bir tavuk cinsidir. Sık yumurta yapar ve yumurtaları diğer yumurtalara göre daha ağır ve L boydur.

4-5 ay içerisinde ilk yumurtayı vermeye başlar. Yavrularına son derece iyi bakar ve kümes hayali kuranlar için iyi bir tercih olabilir. Yem tüketim miktarı, yumurtlama döneminde günlük 110-150 gram, etlik dönemde ise 140-180 gramdır.

Atabey Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 2,5 – 3 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 300 – 350 adet
 • Anavatanı: Türkiye
 • Yumurta Rengi: Beyaz
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 65 gram

Atabey tavuğu, Türkiye Tavukçuluk Enstitüsü’nün geliştirmiş olduğu verimli melez yumurta tavuğudur. Zorlu çevre ve hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır ve yemi çok iyi bir şekilde değerlendirebilir. Yem tüketim miktarı 1-18 hafta arasında 7 kilo, yumurta döneminde ise günlük ortalama 110-120 gram arasında değişmektedir.

Vücut ağırlığı 4,5 ay sonunda 1,5 kilo ve olgunlaşması ile birlikte 2,5-3 kiloya kadar çıkmaktadır. Hem yüksek yumurta verimi hem de milli olmasından dolayı en çok para kazandıran tavuk cinsinden biri olan Atabey tavuk sizin için iyi bir seçim olabilir.

Barnevelder Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 2,8 – 3 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 150 – 200 adet
 • Anavatanı: Hollanda
 • Yumurta Rengi: Koyu kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 65 gram

Son yıllarda, kümes hayvanı eti türleri ve yumurta yönü, bakımdaki çok yönlülükleri nedeniyle yetiştiriciler arasında popüler hale gelmiştir. Yüksek yumurta üretimi ve hızlı kilo alımı ile ayırt edilirler. Hollanda’da yetiştirilen Barnevelder tavukları, çiftliklerde nadir bulunan türlerdir, ancak mükemmel üretkenliğe ve et kalitesine sahiptir.

Barnevelder, makul ağırlığı ve güçlü yapısı ile ayırt edilen bir tavuk türüdür. Gövde geniş ve göğüs kafesi geniştir. Dişiler, sırt üstü erkeklerden farklıdır. Erkeklerin ayrıca önemli ölçüde daha yoğun uylukları vardır. Boyun uzun değil, üzerinde küçük bir kafa var, pratikte tüysüz, altında düzgün bir sakal var. Barnevelder’ın tarağı düzenli, düz, parlak kırmızıdır. Gaga ve bacaklar parlak sarıdır.

Öte yandan Barnevelder tavuğu, kış mevsiminin zorlu koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır ve yıllık yumurta verimi 180-200’e kadar çıkmaktadır. Yumurtaları 60-65 gram ağırlığındadır ve oldukça iri, kalın kabuklu ve kahverengidir.

Appenzeller Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 1,5 – 2 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 200 – 250 adet
 • Anavatanı: İsviçre
 • Yumurta Rengi: Beyaz
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 65 gram

Appenzeller Spitzhauben ismini İsviçre’nin Appenzell bölgesinde giyilen sırma bereden almıştır. Türün 3 rengi bulunmaktadır:  Gümüş Pullu, Altın Pullu ve siyah. Gümüş pullu en sık rastlanandır. Bu çarpıcı türün öne bakan bir tacı, boynuz şeklinde bir ibiği ve geniş, derin burun delikleri vardır.

Küçük, aşırı aktif, alarm halinde ve atılgan, küçük bir kümese kapalı olmak yerine kendisine geniş alan sağlanması halinde mutlu olan bir türdür. Appenzeller çok havalı bir cins olup, evcilleştirilmesi erken yaştan itibaren çok ilgilenmek gerektirir. Fırsat bulması halinde ağaçlara tünemeye çok meyillidir.

Appenzeller tavuğu, genellikle tavuk çiftlerinde bakılır. Zorlu yaşam şartlarına karşı oldukça dirençlidir. Her ne kadar süs tavuğu gibi görülse de iyi beslendiği takdirde yumurta verimi oldukça yükselir.

Oldukça hareketli için Appenzeller tavuğu, salma tavukçuluk için düşünüyorsanız mutlaka geniş bir alana sahip olmanız gerekiyor. Atılgan ve aktif bir karaktere sahip olduğu için diğer tavuk türleri ile bir arada beslemeyi düşünüyorsanız dikkatli olmanızda fayda var.

Lohman Brown Tavuk Özellikleri Nelerdir?


 • Ortalama Ağırlık: 1,8 – 2 kilo
 • Yıllık Yumurta Verimi: 300 – 350 adet
 • Anavatanı: Almanya
 • Yumurta Rengi: Kahverengi
 • Yumurta Ağırlığı: 60 – 65 gram

Lohman Brown tavuğu, en çok yumurta yapan tavuk cinsleri arasında yer alır ve salma veya organik tavukçuluk için mükemmel bir tercih olacaktır. 6-7 ay içerisinde gelişimlerini hızlı bir şekilde tamamlayarak yumurta vermeye başlar ve yaşam ömrü ortalama 2 yıldır.

Hem et tavukçuluğu hem de yumurta tavukçuluğu yapmak için uygundur. Yumurtlama dönemine kadar günde 80-100 gram yem, yumurtlamaya başlaması ile günde 100-130 gram yem tüketmeye başlar. Yumurtaları kahverengidir.

Ülkemizin iklimine de kolaylıkla adaptasyon sağlayabildiği için tavuk çiftliği kurmak ve tavuk yetiştiriciliğine ilk adımı atmak isteyenlere en çok tavsiye edilen tavuklar arasında Lohman Brown yer alıyor. Tavuklar yumurtadan kesilirse, oldukça talep gördükleri için et satışında da değerlendirebilirsiniz.

Lohman brown tavuğu, tavuk ticareti yapanların en çok tercih ettiği tavuk türüdür. Bunun sebepleri arasında; yumurta verme oranı yüksek olması, yem tüketiminin az olması, uyumlu ve sakin yapıda olması, yumurta yapma hızının yüksek olması başta gelen özellikler arasındadır.

Tavukçuluk Para Kazandırırmı?

YouTube video

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri Nelerdir? adlı konumuza son verirken, tavuk cinsleri ve yumurta tavukçuluğu ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu