Yemekler

Mangalda Torik Balığı Nasıl Yapılır?

Gayet yağlı bir balık olan torik balığı filetosuyla yapılan mangal ile mükemmel bir lezzet yakalayabilirsiniz!

Mangalda Torik Balığı Nasıl Yapılır?

Mangalda Torik Balığı Nasıl Yapılır? Her şeyden önce torik balığı mangal ızgara ve mangalda pişirme için mükemmel bir seçimdir. Çünkü torik balığı yağlı bir balıktır. Hele de kış mevsiminde yakalanan bir torikse en yağlı olduğu zamandır. Fakat biz balık ve tavuk gibi yiyecekleri ızgarada elektrikli ürünlerle pişirmek yerine, mangalda yani kömür ateşinde pişirmenizi öneririz.

Çünkü kömürün kendine has bir pişirme şekli ve ete sirayet eden muazzam bir kokusu vardır. Bu yüzden kömür ateşinde pişmiş balık, tavuk veya etin tadını doğrusu hiçbir pişirme şeklinde alamazsınız. Ayrıca mangalda pişirmek sağlıklıdır. Çünkü balığın yağı pişerken ısınıp eriyerek mangal ateşine karışır.

Öte yandan eğer torik balığının özellikleri hakkında genel bilgi edinmek istiyorsanız, torik balığının faydaları ile alakalı hazırladığımız yazıya göz atabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan, torik balığı mangalı için izlemeniz gereken yolları sırasıyla aktaralım:

Torik Balığı Nasıl Temizlenir?


Balığın elinizden kaymaması için bir eldiven kullanabilirsiniz. Süzgeçlerinin oradan kestikten sonra içini açarak temizlemeli, sonrasında balığın başını gövdesinden ayırarak fileto çıkarmalısınız. Arzunuza göre bu balığı dilim dilimde doğrayarak, fileto yerine dilimlenmiş olarak mangalda pişirebilirsiniz.

Fakat biz fileto mangal tarifi vereceğimiz için fileto şeklinde kesiyoruz. En sonunda ortasındaki kılçığı da alarak, bir balıktan iki dilim halinde kılçıksız et elde ediyoruz. Aşağıdaki videoda torik balığının temizlenmesini izleyebilirsiniz.

YouTube video

Torik Balığı İçin Malzemeler


  • 2 ila 3 Adet Levrek
  • Tuz
  • Bir Avuç Biberiye
  • Karabiber
  • 4 Kaşık Zeytinyağı

Garnitür Malzemeleri

  • 4 tane yeşilbiber
  • 1 baş sarımsak
  • 4 adet patlıcan
  • 4 tane acı biber
  • 2 adet domates

Mangalda Torik Balığı Nasıl Yapılır?

Torik Balığı Pişirme Talimatları


1 Torik balıklarını yukarıda bahsettiğimiz gibi temizledikten sonra pişirmeye hazır hale getirin. Tuz, karabiber ve zeytinyağı ile ovup on dakika kadar tuzunu çekmesi için dinlendirin. Bir kâse içerisinde biberiyenin yapraklarını zeytinyağı ile karıştırın. Balıkları mangal veya ızgaraya yerleştirdikten sonra arada sırada bu sostan sürerek balıkların yanmasını engelleyin. Bu işlem için fırça veya kaşık kullanabilirsiniz.

2 Mangalı yaktıktan sonra kömürlerin tamamen yanmış ve dumanını kaybetmiş bir hale gelmesini sağlayalım. Sonrasında tel ızgara arasına balıkları dizerek, torik filetoları nar gibi kızartalım. Yine mangalın bir kenarında sebzeleri de közleyelim. Balıklar ve sebzeler sıcakken tabaklara birer balık, birer sebze ve ikiye kestiğimiz yarım domateslerle servis edelim. Bolca közlediğimiz sarımsakları ve yine eğer közlediyseniz patlıcanları tabaklara paylaştıralım.

Mangal Yakmanın Püf Noktaları

YouTube video

Mangalda Torik Balığı Nasıl Yapılır? adlı konumuza son verirken torik balığı pişirme tarifleri ile alakalı videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Yapım Kolaylığı - 10
Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 9.8
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 9.3
Yemeğin Pişme Süresi - 10

9.8

TOPLAM

Yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 4.7 ( 2 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.