Yemekler

Düdüklüde Dana Haşlama Nasıl Yapılır?

Ağzınızda dağılacak kadar yumuşak, adeta lokum kıvamında bir dana eti haşlama tarifi için püf noktalar

Düdüklüde Dana Haşlama Nasıl Yapılır?

Düdüklüde Dana Haşlama Nasıl Yapılır? Et haşlama yemek pişirme usullerinin içinde en sağlıklı türlerden biridir. Düdüklü etin çabuk pişmesini ve lokum gibi yumuşak olmasını sağlar. Eğer etiniz kuzu veya koç ise et zaten yumuşaktır. Düdüklüye koymadan da pişirip tüketebilirsiniz.

Fakat büyükbaş dediğimiz, dana, sığır, tosun ve manda gibi hayvanların eti sert olur. Bu etleri normal pencerede veya ızgarada pişirdiğinizde gayet sert olduğundan yenmesi de güç olur. Bu tür büyükbaş hayvanların etleri en güzel düdüklüde pişer.

Düdüklüde Dana Eti Kaç Dakika Haşlanır?


Dananın kemikli etleri de düdüklüde pişirilebilir. Kemikli dana eti düdüklüde daha lezzetli olur. Öte yandan büyükbaş hayvanın cinsine göre düdüklüde et pişirme süresi uzar. Bu süre hayvanın beslenme, cins ve yaşıyla doğru orantılıdır.

Büyükbaş Hayvan Eti Haşlama Süreleri:


 • Düve eti 45 dakika haşlanır
 • Dana eti 55 dakika haşlanır
 • Sığır eti 75 dakika haşlanır
 • Boğa eti 65 dakika haşlanır

Örneğin henüz doğum yapmamış düve dediğimiz sığır eti pişiriyorsanız, hayvan çok genç olduğu için eti çabuk pişer, şayet yavrulamış bir sığır haşlıyorsanız, hele de hayvan sütü sağıldığı için yaşlıysa pişme süresi çok daha uzun olur. Aşağıda büyükbaş hayvanların cinslerine göre ortalama pişme süreleri sırasıyla listelenmiştir:

Dana Haşlama İçin Malzemeler


 • 5-6 adet arpacık soğan
 • 2 Kilo Dana eti
 • 2 Büyük boy havuç
 • Kaya tuzu
 • 1 Diş sarımsak
 • 2 Bardak su
 • 3 Adet orta boy patates
Düdüklüde Dana Haşlama Nasıl Yapılır?

Düdüklüde Dana Haşlama Tarifi


1 her şeyden önce bu haşlamayı sade etle de yapabileceğinizi söylemek isterim. Bu durumda size sadece su, tuz ve et gerekir. Düdüklüyü etin cinsine göre ateşte tuttuktan sonra, düdüklüdeki havayı boşaltarak etinizi yiyebilirsiniz. Fakat patates ve havuçlu bir haşlama yapacaksanız tarifimize geçelim.

2 Öncelikle düdüklüye etlerimiz alalım. Yaklaşık olarak iki bardak su katalım. Sonrasında düdüklünün ağzını kapatarak yarım saat kadar etleri pişirelim. Ateşten aldığımız düdüklünün havasını çıkardıktan sonra kapağını açalım. İri iri doğradığımız patates ve havuçları düdüklünün içine atalım.

3 Yine karabiber, tuz ve bir diş sarımsağı ekledikten sonra düdüklünün ağzını kapatalım. Yaklaşık olarak bir yarım saat daha pişirelim. Ocağın altını kapatıp düdüklünün havasını boşaltalım. Yemeğimizi tabaklara aldıktan sonra servisimizi yapabiliriz. Şimdiden afiyet olsun.

Lokanta Usulü Dana Haşlama

YouTube video

Düdüklüde Dana Haşlama Nasıl Yapılır? adlı konumuza son verirken, farklı dana haşlama tarifleri ile alakalı videolar izlemeke isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Yapım Kolaylığı - 10
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 8
Yemeğin Pişme Süresi - 9.3
Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 10

9.3

TOPLAM

Yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 4.74 ( 4 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu