Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşu Çeşitleri ve Genel Özellikler

Muhabbet Kuşlarının En Popüler Çeşitleri, Muhabbet Kuşlarının Özellikleri ve Bakımı Hakkında Her Şey!

Muhabbet Kuşu Çeşitleri ve Genel Özellikler

Muhabbet Kuşu Çeşitleri ve Genel Özellikler; sizde takdir edersiniz ki, eğer bir evcil hayvanınız varsa, üstelik birde muhabbet kuşunuz varsa sorumluluğunuz var demektir. Hele de bu sorumluluğun gereğini yerine getiriyorsanız, buradan yola çıkarak size kolaylıkla sorumluluk sahibi biri olduğunuzu söyleyebiliriz.

Çünkü evcil hayvan bakmak, muhabbet kuşu beslemek gerçek anlamda sorumluluk isteyen bir iştir. Hemen gözünüz korkmasın, evcil hayvanlar arasında beslemesi, masrafı ve sorumluluğu en az olan kafes kuşlarından biridir muhabbet kuşu. Buna rağmen gerçekten muhabbet kuşları sorumluluk gerektirir, ilgi ve alaka gerektirir.

Nitekim “Benim kuşum konuşmalı, beni görünce havalanmalı, omuzumdan inmemeli, şarkılarla, türkülerle beni iş dönüşü karşılamalı” diyorsanız, muhabbet kuşunuz hangi cinsi olursa olsun, hiç önemli değil, bol bol ilgi ve alaka göstermelisiniz. Çünkü evcil hayvanlar, onlara olan sevgimizi anlıyor, hayvanlar sevildiğini anlıyor. Böylece bu ilgi ve alakanın karşılığını veriyor.

Bir papağan türü olan muhabbet kuşlarının en belirgin özelliklerinden biri gösterdiğiniz ilgi ve alakadan sonra, iyi beslenme ve iyi bakımdan sonra bazı kelimeleri net ve tam anlaşılır şekilde söyleyebilmeleridir.

Muhabbet kuşları Avustralya’ya özgü bir kuştur. Fakat dünya genelinde kafeste beslenilmektedir. Küçük yapılı, uzun kuyruklu, yeşil, mavi ya da sarı veya gökkuşağı tonlarında tüy rengine sahip, kanatlarında ise siyah taralı çizgilerin olduğu evcilleştirilmiş kuşlardır.

Muhabbet Kuşu Çeşitleri ve Genel Özellikler

Kaç Çeşit Muhabbet Kuşu Vardır?

Daha önce muhabbet kuşları hakkında birçok bilgiyi barındıran bir sayfa hazırlamıştık. Google üzerinde de bir hayli popüler olan bu sayfamızı ziyaret eden arkadaşlarımız sitemiz üzerinde muhabbet kuşu çeşitleri ile alakalı konular aradığı için bu konuyu da sitemize eklemeyi uygun bulduk.

Fakat siz muhabbet kuşlarının özellikleri ile alakalı geniş bilgi edinmek istiyorsanız, bu konuyu sitemiz üzerinden aratabilir veya muhabbet kuşlarının özellikleri adlı linke tıklayarak muhabbet kuşları hakkında hazırladığımız konuyu inceleyebilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak, yetişkin bir muhabbet kuşunun uzunluğu on sekiz santimi bulurken, ortalama bu kuşların yaşam süreleri beş ile sekiz yıl arasındadır. Şimdi hep beraber muhabbet kuşları çeşitlerine bir göz atalım:

  • Kanatları gri muhabbet kuşları
  • Lutino muhabbet kuşları
  • Açık yeşil muhabbet kuşları
  • Gök mavi muhabbet kuşları
  • Rainbow muhabbet kuşları
  • Pakistan muhabbet kuşları
  • Albino muhabbet kuşları
  • Show Jumbo muhabbet kuşları

Yukarıda ki bu listeden de anlaşılacağı gibi muhabbet kuşları çeşitliliği kahir ekseri renklerine göredir. Muhabbet kuşları renklerine göre tasnif edilmiştir. Şimdi aşağıda yine maddeler halinde muhabbet kuşlarının cinslerine göre genel özelliklerinden bahsedelim:

Kanatları Gri Muhabbet Kuşları

İsminden de anlaşılacağı üzere gri gövde yapısına sahip olan bu muhabbet kuşu türü diğer muhabbet kuşlarına göre daha koyu renklere sahiptir. Dünya geneline iki tür gri muhabbet kuşu bulunmaktadır. Avustralya’da ortaya çıkan tür baskın olan gri muhabbet kuşu türüdür.

Gri muhabbet kuşlarının öne çıkan en belirgin özelliği insanlarla yaşamayı seven ve sevecen bir muhabbet kuşu türü olmasıdır. Düzenli olarak beslenmeleri gerekir. Aksi halde çeşitli hastalıklara yakalanırlar.

YouTube video

Bazı hayvan sahipleri gri muhabbet kuşlarının görme yetilerini arttırmak için onlara havuç yedirmeyi tercih eder. Ancak havuç yemek kuşların görme yetisini arttırmadığı gibi aksine zarar verir.

Yalnız yaşamayı sevmeyen gri muhabbet kuşları genelde doğada grup halinde yaşarlar. Evde beslenen gri muhabbet kuşlarının kafeslerinin geniş olması gerekir. Kafesleri küçük olan gri muhabbet kuşları strese girebilir. Bu nedenle gri muhabbet kuşları için geniş alanlar tercih edilmelidir. Aslında bir dipnot olarak genel geçer şu kaideyi belirtmekte fayda var. Hangi tür kuş olursa olsun kafes ne kadar büyükse, kuş o kadar mutludur.

Lutino Muhabbet Kuşları

Neredeyse tek renk diyebileceğimiz kadar tüylerinin neredeyse tamamının sarı olduğu lutino muhabbet kuşu bu özeliğiyle diğer muhabbet kuşları türlerinden ayrılır. Yaygın bir yanlış kanı olarak, gözlerinin kırmızı olduğu sanılmaktadır ancak gözleri kırmızı değildir.

Lutino muhabbet kuşu beslenmesi için ekstra bir çaba göstermeye gerek yoktur. Diğer muhabbet kuşları için üretilen yemlerden kullanabilirsiniz. Bunun yanında taze sebze ve meyve de verebilirsiniz. Bu besinleri de çok severek tüketen lutino muhabbet kuşları için de diğer kuşlarda olduğu gibi sebze ve meyveleri belirli aralıklar ile azar şekilde vermeniz tavsiye edilmektedir.

YouTube video

Çok vermeniz halinde ishal gibi tehlikeli hastalıklar ortaya çıkacaktır. Cinsiyet ayrımı yapmak için diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi cere kısmına bakılması gerekmektedir. Erkeklerde cere kısmı mor renktedir. Boğaz kısımları ise ayırt edilmez çünkü siyah tüy oluşumuna neden olan melanin yokluğu yüzünden boğaz kısımlarında siyah halka bulunmamaktadır.

Dişilerin gaga üzerinde ise kahverengi ceresi bulunmaktadır. Erkekler diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi daha hareketlidir. Dişiler ise daha donuk ve hareketsiz bir yapıya sahiptirler. Lutino muhabbet kuşları ortalama olarak 7 yıl yaşarlar. Kuluçka dönemleri 18 gün sürer ve tüylenmeleri de 35 günde tamamlanır.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları

Bu muhabbet kuşların türlerinin doğal rengini taşıdığı düşünülmektedir. Yaklaşık 18 santim boyutlarında olan açık yeşil Muhabbet Kuşları da diğer Muhabbet Kuşları gibi küçük boyutlu bir Papağan türüdür. Beslenmeleri oldukça kolay olan açık yeşil Muhabbet Kuşları genellikle tohumla beslenirler.

Bunun yanında meyve ve sebzelere de düşkün oldukları bilinmektedir. Fakat beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken husus, yedikleri meyve ve sebzelerin tatlı olmasıdır. Arada bir de troid bezlerinin iyi çalışabilmesi için iyot kombinasyonu verilmesi gerekebilir.

YouTube video

Açık yeşil Muhabbet Kuşu, biraz haylaz ve çok oyuncu bir Muhabbet Kuşudur. Hiperaktiflikleri sahibi olan bütün hayvan severler tarafından bilinmektedir. Oyun ihtiyaçlarını karşılayamadıklarında kafesinin içinde huysuz hareketler sergileyebilirler.

Bu yüzden ilgilenemeyeceğiniz zamanlarda oyalanabilmesi için kafesinde ilgi çekici oyuncaklar bulundurmanız, bu huysuzluğun önüne geçmek için yeterli olacaktır. Açık yeşil Muhabbet Kuşu, aslında sahibinden çok aşırı ilgi beklemez. Herhangi bir eğitim almadan kendi başına oynayabilir.

Bunun yanında eğer sahiplerinden yeterli ilgi ve alakayı görürlerse, sahiplerine oldukça bağlı ve neşeli olurlar. Oldukça geveze olan bu Muhabbet Kuşlarına sahip olmak, kuş beslemekten keyif alan hayvan severler için oldukça eğlenceli olacaktır.

Gök Mavi Muhabbet Kuşları

Kanatları gri, göğüsleri mavi renklidir. Bazılarının kafasında siyah yatay çizgiler bulunabilir. Gagalarının üzerindeki kısım açık renkli ise dişi koyu renkliyse erkektir. Dışarıda yaşamaya elverişli olmayan bu kuş türü fazla miktarda güneşte kaldığında deri ve alerji problemleri gösterebilir.

Bu nedenle sahipleri tarafından balkonlarda beslenmesi sakıncalı bulunur. Evcilleştirmesi oldukça kolay olan gök mavisi muhabbet kuşları sahipleri tarafından ne kadar ilgi görürse iletişim kurması da aynı oranda artacaktır.

YouTube video

Bu türün beslenme ve barınmalarına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu küçük narin Muhabbet Kuşları, Muhabbet Kuşu yemi karışımı ya da kendi oluşturduğunuz tohum karışımı ile beslenebilir. Gri Kanatlı gök mavisi Muhabbet Kuşlarının beslenmesinin yanı sıra barınmalarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha geniş bir alanda barındırılmalı ve kafes boyutlarının standart değerler olmasına özen gösterilmelidir.

Değişken iklime sahip bölgelerde bu tür kuşları tüm yıl boyunca dışarıda tutabilirsiniz. Bunun yanında sıcaklığı çok düşen bölgelerde kesinlikle ısınmaları sağlanmalıdır. Üremeye hazır olduklarında gri kanatlı gök mavisi Muhabbet Kuşunu, çift folluğu olan üreme bölgesine yerleştirin. Bu kuşlar belirli dönemlerde üremeyi sevmezler.

O yüzden düzenli üremeye çalıştırmayın. Çünkü yavruların hareleri koyulaştıktan sonra eşleştirip, istenilen ortama işaretlemeye sahip yavruların üremesi denenebilir. Mutasyona uğrama eğilimleri oldukça fazla olan gri kanatlı gök mavisi Muhabbet Kuşlarında üreme sonucunda bazı değişik tipleri oluşabilmektedir. Hatta bu aynı anneden gelen yavrular arasında bile gözlemlenebilmektedir.

Rainbow Muhabbet Kuşları

Rainbow muhabbet kuşu muhabbet kuşu türleri arasında en renkli olanlardan biridir. Günümüzde de oldukça ilgi gören bu kuş türü, üreticiler tarafından da ilgi görmektedir. Rengârenk tüyleriyle bir renk cümbüşü yaşatan rainbow gökkuşağı renklerini taşır.

Bu kuş türünün en belirgin özelliği yüzlerinin sarı renkte olmasıdır. Kanat uçları ise gri veya beyaz tonlarında ipek opal görünümdedir. Rainbow muhabbet kuşlarının kanat uçlarının sonlarına doğru sarımsı bir renk bulunmaktadır.

YouTube video

Yani bir muhabbet kuşunun rainbow olduğunu anlamak için ilk olarak yüzünün sarı renkte olması, daha sonra kanat uçlarının gri ipek renklerinde olması gerekir. Parçalı değildir. Rainbow muhabbet kuşlarının gövde renkleri değişik renklerde olabilir. Gök mavisi, mor, leylak rengi en çok rastlanan renklerdir.

Ayak renkleri genelde koyudur. Fakat açık renkli oldukları da görülebilir. Gökkuşağı muhabbet kuşunun genleri çekinik renk gen taşıyıcısıdır. Dişi rainbow muhabbet kuşlarında damızlık döneminde gaga koyu bir renk alır. Erkek rainbow muhabbet kuşlarında ise gaga mavi bir renktir.

Pakistan Muhabbet Kuşları

Dost ve kardeş ülke olan Pakistan’dan gelen, boyları diğer muhabbet kuşlarının yarısı kadar olan Pakistan muhabbet kuşları dünyada en ucuza satılan muhabbet kuşlarıdır. Fiyatları son derece uygun olan bu muhabbet kuşları Türkiye‘de pek tercih edilmemektedir. Özellikleri bakımından diğer muhabbet kuşlarıyla benzer özelliklere sahiptirler. Küçük boylu olmalarından dolayı oldukça dayanaksız bir kuş türüdür.

YouTube video

Pakistan Muhabbet Kuşu Konuşur mu? Diyen birçok arkadaşımız mevcut evet her muhabbet kuşunda bu özellik var erkeklerin daha baskın olduğu da aşikârdır. Pakistan Muhabbet Kuşunun cinsiyet ayrımını yapmak diğer kuş türleri ile aynıdır. Erkeklerde gaga mavi dişilerde beyazımsı olur.

Pakistan Muhabbet Kuşu bakımı diğer ırklarla aynı şekilde bakılır kafes temizliği öncelikli olarak kafesinden taze su kum ve kalamar kemiği eksik edilmemelidir. Kafesin konumu cereyan almayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Pakistan muhabbet kuşları ortalama 7 ile 10 yaşları arasına kadar yaşarlar tabi bakımın bunda çok etkisi vardır.

Albino Muhabbet Kuşları

Albino muhabbet kuşunu sevecen ve popüler yapan ilk özellik insanlar ile olan iletişimidir. İnsanların bulunduğu ortamda keyif alan bir muhabbet kuşu türüdür. Beyaz veya beyaza yakın tonlarda rengi bulunmaktadır. Göz renkleri birbirinden farklı olabilmektedir. Genel olarak albino muhabbet kuşu göz rengi kırmızı olmaktadır.

Pembe burun bandı ve pembe bacakları bulunmaktadır. Albino muhabbet kuşlarının cinsiyet ayrımını yapmak oldukça güçtür. DNA testleri ile cinsiyet öğrenmek mümkün olsa da masraflı bir işlem olduğundan tercih edilmemektedir. Bu nedenle çoğu Albino muhabbet kuşu sahibi, cinsiyet öğrenme gereksinimi duymamaktadır.

Halk arasında albino muhabbet kuşu cinsiyeti öğrenmek adına birkaç yönteme başvurulmaktadır. Kuşun burun kısmında renk pembe ve soluk bir halde ise Albino muhabbet kuşunun erkek olduğu söylenmektedir. Aynı bölgedeki rengin daha koyu olması ise cinsiyetin dişi olduğu yönünde bilgi vermektedir.

Albino muhabbet kuşu bakımı, diğer muhabbet kuşları ile aynı şekilde yapılmaktadır. Herhangi bir şekilde cilt veya görme problemi yaşamamaktadırlar. Sağlıklı bir ortamda, uygun beslenme koşullarında uzun yıllar yaşayabilmektedirler. Albino muhabbet kuşlarının yüksek nemli ve aşırı sıcak bir ortamda bulunması olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

YouTube video

Albino muhabbet kuşunun beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Gerek görüldüğü takdirde mineral bakımından zengin olan takviye gıdalar sağlanmalıdır. Taze yeşillik, meyve ve sebze tüketimi de kuşun ömrünü uzatan diğer etkenlerdir.

Albino muhabbet kuşu için her zaman içilebilir, taze su kullanılmalıdır. Çeşme suyu kullanımı, muhabbet kuşunun sağlığında ciddi olumsuzluklar ortaya çıkarabilmektedir. Kuş bakımında ve kafes temizliğinde, kafes altı gazete ile kaplanmamalıdır. Islak gazete parçalarını, muhabbet kuşunun yemesi sonucunda boğulma tehlikesi ortaya çıkabilmektedir.

Albino muhabbet kuşunun keyifli bir yaşam sürebilmesi için geniş bir kafes ve arkadaşlık şarttır. Kafes içerisinde oyuncak bulunması, kuşun zinde kalması ve zihinsel gelişimi açısından olumlu etki yaratacaktır. Albino muhabbet kuşu da diğer muhabbet kuşları gibi oldukça zekidir. Kuşlar için özel olarak hazırlanan bulmacalar ve diğer zekâ oyunları ile kuşun zihin gelişimine katkıda bulunulabilir.

Albino muhabbet kuşu bakımı, genel olarak diğer muhabbet kuşlarının bakımı ile aynı olsa da pek çok alanda dikkat ve özveri istemektedir. Meraklı bir kuş türü olmasından dolayı, sürekli olarak kafes dışındaki hayatı merak edip, orada olmak istemektedirler. Bu gibi durumlarda camların, balkon kapısının ve dış kapının açık olmamasına dikkat edilmelidir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşlarının her türü dünya çapında çok sevilir. Güzellikleri ile kendilerine hayran bırakan bu zeki kuşların en yaygın türlerinden biri Jumbo muhabbet kuşlarıdır. Jumbo muhabbet kuşları da kendi içlerinde iki türe ayrılırlar. Bu türlerden ikisinin de kafaları büyük olduğu için diğer muhabbet kuşlarından farklı bir görünüme sahiptirler.

Show Jumbo adı verilen muhabbet kuşunun ise ayırt edici özelliği başlarındaki tüyleridir. Show Jumboların uzun ve sık kafa tüyleri adeta bir yele gibi kenarlara doğru açılır ve kuşun gözlerinin görülmesine engel olur. Yüzlerini tamamen kaplayan bu gösterişli tüyler onları popüler birer evcil dost haline getirirken deri hastalıklarına da davetiye çıkartır.

Muhabbet kuşlarının her türü dünya çapında çok sevilir. Güzellikleri ile kendilerine hayran bırakan bu zeki kuşların en yaygın türlerinden biri Jumbo muhabbet kuşlarıdır. Jumbo muhabbet kuşları da kendi içlerinde iki türe ayrılırlar. Bu türlerden ikisinin de kafaları büyük olduğu için diğer muhabbet kuşlarından farklı bir görünüme sahiptirler.

Show Jumbo adı verilen muhabbet kuşunun ise ayırt edici özelliği başlarındaki tüyleridir. Show Jumboların uzun ve sık kafa tüyleri adeta bir yele gibi kenarlara doğru açılır ve kuşun gözlerinin görülmesine engel olur. Yüzlerini tamamen kaplayan bu gösterişli tüyler onları popüler birer evcil dost haline getirirken deri hastalıklarına da davetiye çıkartır.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Genel Özelliklerine bakacak olursak en çok İngiltere ve Hollanda da görülmektedirler. Diğer muhabbet kuşlarına göre daha iri boyutlara sahiptirler. Boyları 25 santim civarındadır.

YouTube video

Tüy renkleri genellikle yeşil ve sarı tonlarındadır ama farklı renklerde Jumbo muhabbet kuşları da mevcuttur. Genellikle sırt, kanat ve boyunlarının etrafında siyah tonlarında iri benekler bulunur. Zeki canlılardır. Öğrenme konusunda çok başarılıdırlar. Çok hareketli, neşeli ve oyuncu kuşlardır.

Gürültücü hayvanlardır, sık sık öterler. Konuşmaya diğer muhabbet kuşu türlerinden daha yatkındırlar. Erkek Show Jumbo muhabbet kuşları dişilere göre daha fazla kelime öğrenebilir ve konuşmaya daha isteklidirler. Sosyal canlılardır, diğer evcillerle ve insanlarla iyi anlaşırlar.

Sahiplerine çok bağlıdırlar ve onlardan sürekli ilgi beklerler. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Cinsiyet ayrımı yapmak kolaydır. Gagası pembeye dönük ise dişi, maviye yakın bir renk ise erkektir. Özellikle yüz bölgesindeki tüylerinin sık, yoğun ve uzun olması nedeni ile deri hastalıklarına yatkındırlar ve tüy yapısı nedeniyle bu hastalıkları tespit etmek kolay değildir.

Temiz olmayan ortamlar sağlıkları için tehdit oluşturur. Isı değişimlerine karşı hassas canlılardır. Yedi ila on yıl arasında bir yaşam süresine sahiptirler. Kendi türevlerinden daha iri kuşlar oldukları için edineceğiniz kuş kafesi çok daha geniş olmalıdır.

Bilindiği gibi muhabbet kuşları hassas canlılardır ve temiz ortamlarda yaşamak uzun ömürlü olmaları ve sağlıklı yaşamaları için gereklidir. Dolayısıyla Show Jumboların yem ve su kapları ile oyuncakları sürekli olarak temizlenmelidir. Kafeslerinin temiz tutulması da sıhhatleri açısından önemlidir.


Renklerine Göre Muhabbet Kuşları

YouTube video

Muhabbet Kuşu Çeşitleri ve Genel Özellikler adlı konumuza son verirken, muhabbet kuşlarının cinsleri ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.